szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr XIII/2007 z dnia 30 października 2007r.

Protokół Nr XIII/2007

z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej
z dnia 30 października 2007 r.


Godzina rozpoczęcia: 14.00
Godzina zakończenia: 18.00

Miejsce obrad: sala posiedzeń UMiG

W sesji wzięło udział 14 radnych.
Radny nieobecny - Tomasz Bernat.

Lista obecności radnych, sołtysów, zaproszonych gości w załączeniu.
Załącznik nr 1 (a-d)

Ad.1

Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Renata Idzik. Powitała radnych, zaproszonych gości, przybyłych mieszkańców. Stwierdziła, że w sesji uczestniczy 14 radnych, jest zatem quorum niezbędne do podejmowania prawomocnych uchwał.

Ad.2

Przewodnicząca Rady wystąpiła z zapytaniem, czy do porządku obrad będą składane wnioski i zmiany.
Do porządku obrad uwag nie wzniesiono.
Przewodnicząca Rady Renata Idzik odczytała porządek obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Porządek obrad.
3. Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami.
4. Wnioski i interpelacje radnych.
5. Przyjęcie protokołów z sesji:
1) z dnia 27 września 2007 r.
2) z dnia 11 października 2007 r.
6. Informacja Komisji Rewizyjnej z kontroli Szkoły Podstawowej w Chocieszowie w zakresie realizacji budżetu.
7. Informacja Burmistrza Szczytnej w sprawie oświadczeń majątkowych pracowników samorządowych.
8. Informacja Przewodniczącej Rady Miejskiej w sprawie oświadczeń majątkowych radnych Rady Miejskiej w Szczytnej.
9. Funkcjonowanie placówek oświatowych na terenie miasta i gminy Szczytna.
10. Podjęcie uchwał w sprawach:
1. zmiany budżetu na rok 2007,
2. określenia ceny skupu 1 q żyta jako podstawy obliczenia podatku rolnego na 2008 rok,
3. określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych i zwolnień na 2008 rok,
4. udzielenia upoważnienia dla Burmistrza Szczytnej do podjęcia działań zmierzających do przystąpienia przez Gminę Szczytna do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której zadaniem będzie stworzenie mediów publicznych świadczących usługi promocyjne na rzecz gminy,
5. zmiany uchwały nr VII/49/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 kwietnia 2007r. w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy Szczytna na lata 2007-2013.
11. Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych.
12. Informacje Przewodniczącej Rady.
13. Zakończenie obrad.

Ad.3

Informację o działaniach podjętych w okresie między sesjami przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier.
Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami w załączeniu.
Załącznik nr 2

Ad.4

Nie zgłoszono wniosków i interpelacji.

Ad.5

Przewodnicząca Rady poinformowała, że protokół z sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 27 września 2007 r. pozostawał do wglądu w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej (pok. nr 17). W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag do treści protokołu, Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek o przyjęcie protokołu, który Rada w obecności 14 radnych, w głosowaniu jawnym, 14 głosami za, jednogłośnie przyjęła.
Przewodnicząca Rady poinformowała, że protokół z nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 11 października 2007 r. pozostawał do wglądu w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej (pok. nr 17). W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag do treści protokołu, Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek o przyjęcie protokołu, który Rada w obecności 14 radnych, w głosowaniu jawnym, 14 głosami za, jednogłośnie przyjęła.

Ad.6

Informację Komisji Rewizyjnej z kontroli Szkoły Podstawowej w Chocieszowie w zakresie realizacji budżetu przedstawiła Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Beata Rydz.
Protokół w załączeniu.
Załącznik nr 3

Przewodnicząca Rady poinformowała zebranych, że w związku z tym, że w protokole Komisja Rewizyjna nie przyjęła żadnych wniosków pokontrolnych nie będzie przeprowadzone głosowanie w sprawie ich przyjęcia lub odrzucenia.

Ad.7

Informację w sprawie oświadczeń majątkowych pracowników samorządowych przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier.
Informacja w załączeniu.
Załącznik nr 4

Ad.8

Informację w sprawie oświadczeń majątkowych radnych Rady Miejskiej w Szczytnej przedstawiła Przewodnicząca Rady Miejskiej Renata Idzik.
Informacja w załączeniu.
Załącznik nr 5

Ad.9

Przewodnicząca Rady Miejskiej Renata Idzik poinformowała, że w miesiącu październiku b.r. wszystkie Komisje Rady Miejskiej zajmowały się tematem funkcjonowania placówek oświatowych na terenie miasta i gminy Szczytna. Podkreśliła, że dyskusja nad dalszym kształtem oświaty w gminie oparta była o analizy i propozycje przygotowane przez Burmistrza Szczytnej, pisemne wnioski Komisji Spraw Społecznej, która od wielu miesięcy zajmowała się tematem oraz wstępne konsultacje społeczne. Na wniosek Przewodniczącej Rady Przewodniczący poszczególnych Komisji przedstawili stanowisko w przedmiotowej sprawie, które zostało wypracowane podczas posiedzeń Komisji. Wszystkie Komisje ostatecznie zawnioskowały, aby określić następujące kierunki zmian w strukturze oświatowej gminy Szczytna:
1. Przeniesienie Szkoły Podstawowej w Szczytnej do budynku obecnego Gimnazjum w Szczytnej,
2. Przeniesienie Gimnazjum w Szczytnej do budynku obecnego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczytnej z jednoczesnym wstrzymaniem naboru do ZSP od dnia 1 września 2008 r.
3. Przekazanie Szkoły Podstawowej w Chocieszowie do prowadzenia stowarzyszeniu lub fundacji.
4. Rozpoczęcie starań zmierzających do rozbudowy budynku obecnego Gimnazjum, tak by do końca 2010 r. możliwe było stworzenie centrum edukacyjno-sportowego w Szczytnej.

Następnie Przewodnicząca Rady Renata Idzik otworzyła dyskusję na temat funkcjonowania oraz proponowanymi kierunkami zmian w oświacie w Gminie Szczytna

Radny Leszek Gunia:
Wiele się przez ostatnią kadencję mówiło o Szkole Podstawowej w Chocieszowie, o naprawie Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej i wielu innych problemach istotnych dla naszej gminy. Jednak wszystko to zostało odłożone na dalszy czas. W tej chwili też zaczynamy mówić o tym i od nas zależy, czy zrealizujemy zakładane plany, czy pozostanie to tak, jak dotychczas - w sferze dyskusji. Olbrzymią rolę pełni Burmistrz, bo obowiązkiem Burmistrza jest trzymać finanse tak, aby pieniądze były wydawane zgodnie z wolą mieszkańców. Powinno się stworzyć program, który przyniesie oszczędności. Osobiście również mam szereg wątpliwości co do losów szkoły w Chocieszowie. Wiem, że wszyscy boją się, lub nie chcą takich tematów drażliwych poruszać, wolą po prostu chować głowę w piasek, wolą zostawić to, może kiedyś samo się rozwiąże. Czas jednak przestać chować głowę w piasek i udawać, że wszystko jest jak należy. Oczekujemy po proponowanych zmianach, że będą duże oszczędności, ale przecież na komisjach wyjaśniono nam, że oszczędności będą znikome. Pojawia się zatem pytanie czy to akurat jest dobry program? Czas pokaże. Myślę, że nadszedł właściwy czas, aby uporządkować kwestie związane z oświatą w naszej gminie. Zawsze trzeba patrzeć na względy ekonomiczne. Przed podjęciem tak trudniej decyzji należy się zawsze zastanowić. Trzeba się zastanowić nad tym, czy uszczęśliwiając  jakąś grupę społeczeństwa nie robimy większej szkody dla reszty społeczeństwa. Bo jeżeli nawet zostawimy szkołę w Chocieszowie to uszczęśliwimy kilkadziesiąt rodzin. Reszta społeczeństwa, które też płaci podatki, nie będzie zadowolona, że te pieniądze idą w tamtym kierunku. Każdy chce  w mieście jeździć po dobrej drodze. Chce wypoczywać po pracy, chce, aby jakieś miejsce gmina mu do tego stworzyła. Tu właśnie się trzeba zastanowić, czy pomagając jednej grupie nie zaprzestajemy działać w drugim kierunku. Uważam, że w tym kierunku za mało się robi. Trzeba polepszyć byt mieszkańcom, żeby się łatwiej mieszkało. Trzeba się zastanowić, czy programy, które Pan Burmistrz przedstawił będą spełniały społeczne potrzeby.

Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz:
Temat był bardzo szeroko omawiany na Komisjach, poświęciliśmy wiele godzin na to, aby go przedyskutować. W większości nie padały jakieś szczególnie dyskusyjne zdania, aczkolwiek musiałbym w pewien sposób skorygować myślenie, które zostało przed chwilą przedstawione. W materiale Państwu przedstawionym jest jasno powiedziane, przytoczę wręcz - cytuję: z ekonomicznego punktu widzenia szkoła powinna zostać zlikwidowana, a gmina powinna dowozić dzieci obecnie pobierające tam naukę. Postawienie hipotezy, że likwidacja Szkoły w Chocieszowie załatwi nam ten problem do końca też nie jest zdaniem prawdziwym. Co prawda budżet tej szkoły na dzień dzisiejszy wynosi 620 tys zł., ale jak wskazuje plan na rok następny to już będzie już 660 tys. zł. Z tego 85 % wydatków budżetowych stanowią wydatki związane z płacami nauczycieli. Zastanówmy się, jaki proces nastąpiłby tylko w przypadku likwidacji, taki proces jest możliwy. Otóż pewnym mitem i złudzeniem jest to, że wyślemy autobus, który przywiezie do Szczytnej dzieci z tamtego terenu. Najprawdopodobniej w perspektywie roku, dwóch, trzech lat rodzicie z tamtych terenów, zorganizują we własnym zakresie dowóz do Polanicy i będą swoje dzieci kierować do Polanicy. Jaki będzie skutek? Subwencja z tego terenu na dzieci trafi do szkół w Polanicy Zdroju.
 Dlaczego stowarzyszenie? Nie mówimy: rachunek ekonomiczny, żadne inne względy się nie liczą. To jest jednak w pewnym sensie teren rozwojowy. Ludzie osiedlają się na nim mniej chętnie, ponieważ wiedzą, że wiąże się to z trudnościami, choćby takimi jak pojawienie się dziecka, którego nie ma gdzie posłać do przedszkola, czy do szkoły. Od początku wychodziliśmy z założenia, że przede wszystkim chcemy dać społeczności lokalnej szansę. Oczywiście, jeżeli nie będzie chęci wzięcia odpowiedzialności przez społeczeństwo lokalne zawsze możliwy jest proces likwidacji. Czy stowarzyszenie sobie poradzi? Musimy także brać pod uwagę to, co się będzie działo w latach następnych w zakresie prawa oświatowego. Szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkoły publicznej zawsze będą miały pewien poziom finansowania. To działa motywacyjnie dla podnoszenia poziomu edukacyjnego w tej szkole. Dlatego, że my możemy zachęcić rodzica do posłania dziecka do naszej szkoły wtedy, kiedy coś temu rodzicowi oferujemy. Tam są możliwości, aby zapewnić edukacje od poziomu przedszkolnego do końca poziomu gimnazjalnego. Wykazywaliśmy, że w granicach 100 uczniów szkoła ta może liczyć. Może liczyć na dotację gminy w wysokości 400 tys. zł, do tego dojdzie zaangażowanie środków własnych. Jest możliwe funkcjonowanie w ramach takich pieniędzy. Oczywiście nie na takich zasadach jak do tej pory. Jeżeli nauczyciele nie będą chcieli pracować w takiej szkole, to znaczy, że ta szkoła rzeczywiście nie będzie tam potrzebna. Nagle temat dobra dziecka gdzieś zniknie. Jeżeli mówimy  o dobru dziecka, to ten temat musi dotyczyć wszystkich i organu prowadzącego, i rodziców, i nauczycieli, którzy są tam na dzień dzisiejszy zatrudnieni. My nie mówimy, jaka będzie przyszłość, my chcemy dać szansę, równocześnie prowadząc działania restrukturyzacyjne także w innych jednostkach. Mają one doprowadzić do modelu docelowego, że mamy oświatę w jednym kompleksie, przez co minimalizujemy dodatkowe koszty związane z utrzymaniem obiektów, koszty stałe związane z otoczeniem oświaty. Niż demograficzny powoduje, że czeka nas sytuacja, w której będziemy mieli wolne przestrzenie, puste klasy na terenie naszych szkół. Planując budżet na przyszły rok widzimy, że wydatki rosną. Dobro oświaty leży nam jak najbardziej na sercu. Gmina jest zobowiązana do zapewnienia potrzeb edukacyjnych, ale nikt nie mówi, ile ma być tych szkół. Pewne rozwiązania zostały wypracowane. Od determinacji Burmistrza i Państwa zależy to, w jakim kierunku pójdziemy. Te plany mogą się jeszcze zmienić. Nie można już od pewnych tematów uciekać, bo coraz bardziej zbliżamy się do ściany finansowej, która zablokuje nam inne możliwości działania, właśnie ze stratą dla wszystkich mieszkańców. Ważne muszą być wszystkie dziedziny, aby gmina mogła rozwijać się w sposób zrównoważony.

Radny Ireneusz Hoffman:
W naszej gminie nie ma szans na to, żeby nie dopłacać do oświaty. Chcemy zainwestować właśnie pieniądze w oświatę. Mamy perspektywę rozwoju, bo jeżeli nie zrobimy nic, to już także rodzice gimnazjum zaczną wysyłać dzieci do innych szkół - tam, gdzie będą lepsze warunki, gdzie będzie dostępność kadr. Zaczynamy żyć w takich czasach, że rodzic chce, aby jego dziecko było pod opieką jak najlepszych pedagogów. Za jakiś czas nikt nam nie wybaczy, że nic nie robiliśmy. A z drugiej strony chcielibyśmy, aby szkoła w Chocieszowie nadal funkcjonowała. Jeżeli byłaby szkoła społeczna zapewniająca edukację dziecka od przedszkola do gimnazjum to myślę, że byłoby to rozwiązanie, które naszej społeczności mogłoby pasować. Stanowisko nasze nie jest takie ostateczne. Chciałbym posłuchać Dyrektorów naszych szkół.

Przewodnicząca Rady Renata Idzik
Wszyscy dyrektorzy uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych, w czasie którego przedstawiali stanowisko swoje, rady pedagogicznej oraz rady rodziców dotyczące proponowanych zmian w oświacie. Nie wszyscy radni mogli wówczas wysłuchać tych opinii, dlatego bardzo proszę o zabranie głosu dyrektorów jednostek oświatowych obecnych na sesji.
Jako pierwszą poproszę o zabranie głosu panią Dyrektor Renatę Dudek, która na pewno podzieli się również z nami swoimi doświadczeniami z pełnienia funkcji dyrektora szkoły społecznej.

Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczytnej Renata Dudek:
Przede wszystkim jest jedna ważna rzecz, że pani Dyrektor  z Chocieszowa ma właściwe poparcie, o tym się mówi i wszyscy ze zrozumieniem podchodzą do tej szkoły. Teraz szkoła w Polanicy, w której byłam dyrektorem funkcjonuje całkiem dobrze, wcześniej były różne problemy. Szkoła działa i wszyscy się z tym już pogodzili. Jeżeli w tej szkole występowały problemy, to nie były problemem one dyrektora, tylko wszystkich nauczycieli i całej społeczności lokalnej. Jednak pełna odpowiedzialność spadała na dyrektora, nie było obowiązków prowadzenia tylu konsultacji. Mając na uwadze sposób finansowania tej szkoły na pewno pensje nauczycieli nie będą takie jak są teraz. Jeżeli dla nauczycieli ważne jest dobro dziecka, pieniądze nie będą aż tak ważne. Jeżeli chodzi o Szkołę Podstawową w Szczytnej, w której jestem teraz dyrektorem, uważam, że muszą nastąpić te zmiany ze względu na dobro dzieci. Akurat my najbardziej na tym skorzystamy, ale dzieci muszą być bezpieczne.

Przewodnicząca Rady udzieliła głosu Dyrektor Szkoły Podstawowej w Chocieszowie Ewie Porochnawiec.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Chocieszowie Ewa Porochnawiec:
Zgadzam się z tym, co pan Burmistrz powiedział, że są warunki do edukacji dzieci od poziomu przedszkolnego do poziomu gimnazjalnego. W tej chwili od kwietnia b.r. funkcjonuje przedszkole prowadzone przez fundację. Mam pewne obawy, jeżeli chodzi o stworzenie klasy gimnazjalnej. Pierwszy rok nie będzie problemem, później mogą być problemy z pomieszczeniami dydaktycznymi. Uważam, że z tego, co zostało stworzone: porządna biblioteka, zastępcza sala ćwiczeń gimnastycznych, rezygnować szkoda. Szkoda, że w międzyczasie przy szkole nie została zrobiona jakaś dobudówka, by zwiększyć powierzchnię edukacyjną. Wszystkim pracownikom, zarówno dydaktycznym i niedydaktycznym, leży na sercu dobro dziecka. Jeżeli powstanie stowarzyszenie nie będę mieć pretensji do żadnego z nauczycieli, jeżeli zrezygnuje z pracy w tej szkole. Dobro dziecka – w porządku, ale każdy z nas ma tę świadomość, że każdy ma swoje życie. Nie można powiedzieć, że jeżeli ktoś odejdzie z grona pedagogicznego, to nie zależy mu na dziecku. Mamy nadzieję, chociaż może to brzydko zabrzmi, że znajdą się inni, którzy przyjdą. Na razie to takie gdybanie. Jestem przekonana, że kadrze zależy na utrzymaniu szkoły. Wiem, że z ekonomią trudno dyskutować, ale z czego wynika obecny koszt utrzymania szkoły? Z zapisów karty nauczyciela. Na 7 osób pełnozatrudnionych 5 ma najwyższy stopień – nauczyciela dyplomowanego i wśród 4 niepełnozatrudnionych – ma 1 taki stopień awansu zawodowego. Przykro jest słuchać, że z tego powodu, iż na wsi jest szkoła, to są dziurawe drogi w mieście, nie ma tego, czy tamtego.

Radny Leszek Gunia:
Chciałem zwrócić się do Pani dyrektor, że źle zrozumiała moje zamiary. Każdy mówi, że szkoła musi istnieć, tylko że w ślad za tym nie pójdą pieniądze. Chodzi o to, że nie będą takie pensje nauczycieli, jak są teraz.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Chocieszowie Ewa Porochnawiec:
Zapraszam w imieniu całej społeczności szkoły do jej odwiedzenia. Wielu z Państwa radnych nie było radnymi w poprzedniej kadencji. Proszę zobaczyć jak ta szkoła funkcjonuje i co w tej szkole zostało zrobione, dzięki środkom z budżetu gminy, dzięki także pracy nauczycieli i całej społeczności lokalnej. Wiele zajęć odbywa się w soboty. Chcę, żeby ludzie wierzyli, że to, co oni robią do dnia dzisiejszego, nie pójdzie na marne.

Przewodnicząca Rady udzieliła głosu Dyrektor Gimnazjum w Szczytnej Anettcie Kościuk.

Dyrektor Gimnazjum w Szczytnej Anetta Kościuk:
Uczestniczyłam w posiedzeniu Komisji ds. Społecznych razem z przedstawicielami Rady Rodziców. Czujemy się szkołą najbardziej pokrzywdzoną podczas planowanych przekształceń oświaty w Szczytnej. Apelowałam do Państwa o rozpatrzenie możliwości przeczekania jeszcze jakiegoś czasu i poczekania na moment stworzenia centrum edukacyjnego przy gimnazjum. Nauczyciele pracujący w gimnazjum czują się pokrzywdzeni. Wszyscy pamiętają ten moment, kiedy zaczynali pracę w starym budynku,  kiedy musieli w bardzo złych warunkach pracować. Potem dużo pracy, energii włożyli w to, aby stworzyć taki kształt budynku, jaki jest. I w tej chwili wizja przeniesienia do innego budynku, a przede wszystkim utrata możliwości korzystania z hali sportowej jest taką bardzo smutną wizją i trudną do zaakceptowania w tym momencie. Dlatego stanowisko nauczycieli i apel nauczycieli idzie w takim kierunku, aby może opóźnić moment przenoszenia, aby poczekać, aż ilość oddziałów się zmniejszy w gimnazjum i szkole podstawowej, spróbować w międzyczasie dobudować skrzydło do gimnazjum i wtedy stworzyć to centrum edukacyjne z pożądaną bazą dla wszystkich uczniów. Rodzice również wyrażali podobną opinię, wszyscy byliśmy zaniepokojeni tym, że szkoła będzie daleko, lokalizacja jednak jest taka niedogodna. I przede wszystkim chodzi o względy wychowawcze,  że młodzież gimnazjalna, która jest w najtrudniejszym okresie życia (dojrzewania) nie powinna być połączona z równie trudną dorosła młodzieżą ZSP. Mamy obawy również o to, jak pomieścimy się, kiedy w gimnazjum będzie jeszcze 9 oddziałów, a ZSP utrzyma 3 lub 4 klasy. Rok ten będzie na pewno bardzo trudny. Rozumiemy te aspekty ekonomiczne, wiemy, że gmina realizuje różne zadania i ma różne priorytety, natomiast chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę również na nasze aspekty.

Radna Beata Rydz:
Nie widziałam wcześniej, gdzie jest szkoła w Chocieszowie. Byłam tam na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej jako jej członek. Chciałabym wyrazić wielki szacunek za wkład pracy, jaki włożono w wygląd tej szkoły. Szkoła jest bardzo zadbana dzięki rodzicom. Jeżeli chodzi o szkoły w Szczytnej, to Pani Dyrektor Gimnazjum ma rację, będą problemy, ale proszę pomyśleć o tych dzieciakach ze szkoły podstawowej, tych małych, które chodzą po niebezpiecznych schodach w Szkole Podstawowej, one są bardziej zagrożone. Przecież za kilka lat wrócicie Państwo z powrotem do dobudowanego centrum edukacyjnego. Młodzież z gimnazjum, jest bardziej dorosła, silniejsza, nawet, jeżeli chodzi o dojazd.

Wiceprzewodniczący Rady Stanisław Czarnik:
Rodzice pytają, czy będzie zapewniony transport dla dzieci z gimnazjum, które zostaną przeniesione do ZSP?

Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier:
Po wysłuchaniu wszystkich głosów na wstępie powiem kilka zdań ogólnych. Jeżeli czegokolwiek nie zrobimy w oświacie od przyszłego roku, to niestety, gwarantuję Państwu, nie zrobimy przez następne 5 lat. Powód jest jeden: jest to, nie ukrywam, trudna decyzja dla mnie, dla Państwa, dla Dyrektorów, dla rodziców i dla dzieci. Ale szanowni Państwo nie oszukujmy się, tak jak wcześniej było powiedziane, dzieci mamy coraz mniej i nie możemy dopuścić do sytuacji, że klasy będą stały puste. Przypomnę Państwu, że ZSP został darowany nam przez Powiat w określonym celu, tylko i wyłącznie pod edukację. I jeżeli nie będzie naboru, to ten obiekt będziemy musieli oddać do Powiatu. I obiekt ten, który w chwili obecnej ma jedne z lepszych warunków do celów dydaktycznych, zostanie oddany do Powiatu. Uważam, że będzie to jedna z gorszych decyzji naszej gminy. Uważam, że nie możemy dyskutować tutaj w kategoriach, czy szkoła w Chocieszowie ma istnieć, czy nie ma istnieć. Myślę, że jak jesteśmy wszyscy na tej sali, jesteśmy za tym, żeby szkoła ta funkcjonowała. Tylko chcemy zmienić sposób organizacji tej szkoły. I tak jak Państwo powiedzieliście, ta szkoła jest dzisiaj praktycznie szkoła społeczną. Bo to społeczeństwo – mieszkańcy Niwy, Chocieszowa i części Wolan utrzymują tę szkołę, remontują ją, robią wszystko, żeby ta szkoła funkcjonowała. I drodzy Państwo, na spotkaniu z Radą Rodziców wyraźnie mówiłem, jakie są możliwości pozyskania środków i zdaję sobie sprawę, że 2 lata mogą być bardzo trudne, ale przy ogromnym zaangażowaniu kadry i rodziców ta szkoła może funkcjonować o wiele lepiej niż dzisiaj. Jest konkurencyjna szkoła, która jest w sąsiedniej wsi, która najprawdopodobniej ulegnie likwidacji. Te dzieci można ściągnąć do Chocieszowa. Proponuję dyskusję bardziej w kierunku oddania szkoły społeczeństwu niż jej likwidacji.
Pytają wszyscy: ile zaoszczędzimy, co zrobimy z tymi pieniędzmi, które zaoszczędzimy? Padło hasło: zlikwidowano wcześniej Szkołę Podstawową nr 3 w Szczytnej, gdzie te pieniądze się podziały? My nie mówmy o oszczędnościach, zróbmy wszystko, aby te 2 i pół miliona zostało przez najbliższe kilkadziesiąt lat, żebyśmy nie musieli więcej dokładać do szkół. A jest możliwość, aby placówka sama się bilansowała z subwencji wtedy, kiedy będzie to placówka duża, połączona, a subwencja pójdzie na jeden obiekt. Rok przyszły będzie bardzo trudny. Jeżeli podejmiemy te decyzje, w przyszłym roku wydamy więcej na oświatę niż w tym roku. Ale te pieniądze musimy wydać, żebyśmy w następnych latach mogli normalnie zacząć funkcjonować. Mamy mnóstwo obiektów gminnych, począwszy od MOK-u, skończywszy na OPS-ie, Bibliotece i szkołach, które są porozrzucane w różnych obiektach. My utrzymujemy mnóstwo obiektów. Może lepiej je wszystkie zgromadzić w jednym obiekcie. Decyzje trzeba podejmować, nie można od nich uciekać. Już dzisiaj zapraszam Państwa na spotkanie w sprawie projektu budżetu gminy na rok 2008, zadań jest bardzo dużo, trzeba wybrać, co będziemy robić. W poprzednich latach brane były kredyty na bieżące utrzymanie gminy, a gdzie inwestycje? Chcemy korzystać ze środków unijnych, a nie mamy żadnych środków własnych. A najpierw trzeba zapłacić, a dopiero potem coś zyskać. Zdaję sobie sprawę, że to są trudne decyzje, ale musimy te decyzje podejmować.

Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz:
W sytuacji, w której dojdzie do zreformowania systemu oświaty, będziemy musieli zapewnić odpowiedni system dowozów, także wewnątrz samego miasta, planujemy uruchomić przejazdy między ZSP a rejonem dworca kolejowego w Szczytnej.
Chciałbym się odnieść do wypowiedzi pani dyrektor Gimnazjum. Nikt nie wie lepiej, jak było w gimnazjum, kiedy było ono tworzone, ode mnie. To ja, będąc wówczas dyrektorem gimnazjum dbałem o to, żeby właśnie nauczyciele pracowali w lepszych warunkach. Nic nas nie zwalnia to od patrzenia na całość, nie zwalnia dlatego, że wszyscy jesteśmy obywatelami tej gminy i obowiązkiem nas wszystkich jest patrzenie na to, w jaki sposób wydajemy pieniądze. Mówimy o pewnym uszczerbku. Nie mówimy o pracy na mrozie minus 12, jak to miało miejsce na początku pracy w gimnazjum, tylko mówimy o komfortowej pracy w zupełnie przyzwoitych warunkach w budynku ZSP i o zajęciach w-f, podkreślam: na hali sportowej, nie na dworze. Tym uszczerbkiem, niedogodnością jest kwesta dowozu lub dojścia na halę sportową. Przypominam o tym, że dzisiaj dzieci ze szkoły podstawowej chodzą na zajęcia na ul. Pocztową. Musimy przejść ten proces dwóch, trzech może czterech lat, żeby dojść do modelu takiego, który będzie również aktualny za 20 lat. Hala sportowa jest przystosowana do równoczesnego wejścia 3 grup lekcyjnych. Zespoły szatniowe są tak zbudowane, że osobno mogą być dla szkoły podstawowej, a osobno dla gimnazjum. Cały czas mamy jeszcze obiekt rezerwowy przy ul. Pocztowej. Ten przykład pokazuje, jak wymagania w stosunku do rzeczywistości rosną.

Przewodnicząca Rady Renata Idzik
Zarówno dzisiejsza, jak i wcześniejsze dyskusje jasno pokazują, że temat ten budzi wiele emocji i nie jest łatwo podjąć jednoznaczne decyzje. Zdajemy sobie sprawę, że problem ten nie może być w nieskończoność pomijany, nie możemy udawać, że wszystko jest dobrze, bo jasno z dyskusji wynika, że problem istnieje. Należy zatem podjąć takie decyzje, aby nie skrzywdzić nikogo i aby decyzje nasze przyczyniły się dla dobra ogółu. Rodzi się wiele wątpliwości, dlatego już dzisiaj rozpoczęliśmy dyskusję na ten temat nie czekając do ostatniej możliwej chwili, a taka chwila nadejdzie w lutym, kiedy trzeba będzie podjąć ostateczną uchwałę. Dzisiejsza uchwała, jest tylko uchwała kierunkową, a więc uchwałą określająca pewne kierunki działań. Po dzisiejszym dniu nastąpią dalsze konsultacje społeczne, w których mam nadzieję wezmą udział zarówno burmistrzowie, jak i radni.

Przewodnicząca zarządziła 15 minutową przerwę w obradach.

Przewodnicząca Rady przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia kierunków zmian w strukturze oświatowej gminy Szczytna, w której Rada Miejska w Szczytnej określa następujące kierunki zmian w strukturze oświatowej gminy Szczytna:
1) Przeniesienie Szkoły Podstawowej w Szczytnej do budynku obecnego Gimnazjum w Szczytnej.
2) Przeniesienie Gimnazjum w Szczytnej do budynku obecnego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczytnej z jednoczesnym wstrzymaniem naboru do ZSP od dnia 1 września 2008 r.
3) Przekazanie Szkoły Podstawowej w Chocieszowie  do prowadzenia stowarzyszeniu lub fundacji.
4) Rozpoczęcie starań zmierzających do rozbudowy budynku obecnego Gimnazjum, tak by do końca 2010 r. możliwe było stworzenie centrum edukacyjno-sportowego w Szczytnej.

Jednocześnie Rada zobowiązuje Burmistrza Szczytnej do podjęcia działań mających na celu przeprowadzenie konsultacji społecznych dla proponowanych zmian określonych w terminie do dnia 31 stycznia 2008 r.
Do projektu uwag nie wniesiono.
Rada Miejska w obecności 14 radnych, w głosowaniu jawnym, 14 głosami za, podjęła uchwałę w sprawie określenia kierunków zmian w strukturze oświatowej gminy Szczytna.
Uchwała Nr XIII/65/07 Rady Miejskiej w Szczytnej w sprawie określenia kierunków zmian w strukturze oświatowej gminy Szczytna w załączeniu.
Załącznik nr 6

Ad.10

1) Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu na rok 2007 był tematem posiedzeń wszystkich Komisji Rady Miejskiej, gdzie był szczegółowo omawiany. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 14 radnych, w głosowaniu jawnym, 14 głosami za, podjęła uchwałę w sprawie zmiany budżetu na rok 2007.
Uchwała Nr XIII/66/07 Rady Miejskiej w Szczytnej w sprawie zmiany budżetu na rok 2007 w załączeniu.
Załącznik nr 7

2) Projekt uchwały w sprawie określenia ceny skupu 1 q żyta jako podstawy obliczenia podatku rolnego na 2008 rok przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier. Poinformował, że  według Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego średnia cena skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2007r. będąca podstawą ustalenia podatku rolnego
w 2008r. stanowi kwotę 58,29 zł za 1 q, co stanowi 82,16 % wyżej w stosunku do uchwalonej przez Radę Miejską stawki w roku 2007 tj. 32,00 zł. Burmistrz Szczytnej proponuje obniżenie ceny skupu 1q żyta do poziomu 45,00zł, co stanowi 40,63 % wyżej niż w stosunku do ceny 1 q żyta, obowiązującej na terenie gminy w 2007r.   Przewodniczący Komisji ds. Rozwoju Wsi Marian Onak poinformował, że Komisja podczas posiedzenia zaproponowała inną stawkę i w związku z tym wnioskuje o obniżenie ceny skupu 1q żyta do poziomu 40,00zł. Przewodnicząca Rady poddała wniosek pod głosowanie. Rada Miejska w obecności 14 radnych, w głosowaniu jawnym, 4 głosami za przyjęciem wniosku, 10 – przeciw wniosek odrzuciła.
Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały uwzględniający stawkę zaproponowaną przez Burmistrza Szczytnej.
Rada Miejska w obecności 14 radnych, w głosowaniu jawnym, 10 głosami za, przy 4 głosach wstrzymujących podjęła uchwałę w sprawie określenia ceny skupu 1 q żyta jako podstawy obliczenia podatku rolnego na 2008 rok.
Uchwała Nr XIII/67/07 Rady Miejskiej w Szczytnej w sprawie określenia ceny skupu 1 q żyta jako podstawy obliczenia podatku rolnego na 2008 rok w załączeniu.
Załącznik nr 8

3) Projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych i zwolnień na 2008 rok przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 14 radnych, w głosowaniu jawnym, 14 głosami za, podjęła uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych i zwolnień na 2008 rok.
Uchwała Nr XIII/68/07 Rady Miejskiej w Szczytnej w określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych i zwolnień na 2008 rok w załączeniu.
Załącznik nr 9

4) Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały w sprawie udzielenia upoważnienia dla Burmistrza Szczytnej do podjęcia działań zmierzających do przystąpienia przez Gminę Szczytna do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której zadaniem będzie stworzenie mediów publicznych świadczących usługi promocyjne na rzecz gminy był tematem posiedzeń wszystkich Komisji Rady Miejskiej, gdzie był szczegółowo omawiany. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 14 radnych, w głosowaniu jawnym, 14 głosami za, podjęła uchwałę w sprawie udzielenia upoważnienia dla Burmistrza Szczytnej do podjęcia działań zmierzających do przystąpienia przez Gminę Szczytna do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której zadaniem będzie stworzenie mediów publicznych świadczących usługi promocyjne na rzecz gminy.
Uchwała Nr XIII/69/07 Rady Miejskiej w Szczytnej w sprawie udzielenia upoważnienia dla Burmistrza Szczytnej do podjęcia działań zmierzających do przystąpienia przez Gminę Szczytna do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której zadaniem będzie stworzenie mediów publicznych świadczących usługi promocyjne na rzecz gminy w załączeniu.
Załącznik nr 10

5) Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr VII/49/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 kwietnia 2007r. w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy Szczytna na lata 2007-2013 był tematem posiedzeń wszystkich Komisji Rady Miejskiej, gdzie był szczegółowo omawiany. Poinformowała, że na wniosek Burmistrza Szczytnej zmieniony zostanie tytuł uchwały, natomiast pozostała treść uchwały nie ulega zmianie. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 14 radnych, w głosowaniu jawnym, 14 głosami za, podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały nr VII/49/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 kwietnia 2007r. w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy Szczytna na lata 2007-2013, zmienionej uchwałą nr X/57/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 sierpnia 2007 r.
Uchwała Nr XIII/70/07 Rady Miejskiej w Szczytnej w sprawie zmiany uchwały nr VII/49/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 kwietnia 2007r. w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy Szczytna na lata 2007-2013, zmienionej uchwałą nr X/57/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 sierpnia 2007 r. w załączeniu.
Załącznik nr 11

Ad.11

W związku z brakiem wniosków i interpelacji zgłoszonych w pkt. 4 sesji odpowiedzi nie udzielano.

Ad.12

Przewodnicząca Rady poinformowała, że w miesiącu listopadzie odbędą się spotkania radnych z mieszkańcami Szczytnej. O wyznaczonych terminach i miejscach spotkań radni zostaną poinformowani do dnia 7 listopada 2007 r.

Ad.13

W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodnicząca Rady podziękowała wszystkim za udział w obradach i ogłosiła zamknięcie obrad XIII sesji Rady Miejskiej.

Na tym protokół zakończono.
Protokołowała A. Sitarz.

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 30 Stycznia 2008 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432495