szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Uchwała Nr XIX/142/04 z dnia 24 czerwca 2004r.

Uchwała Nr XIX/142/04
Rady Miejskiej w Szczytnej
z dnia 24 czerwca 2004 r.

w sprawie uchwalenia Programu współpracy Gminy Szczytna z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3. ust. 3 ustawy  z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w roku 2004

 Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 1, 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn.zm.), art. 118 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (tj. Dz.U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148, z późn.zm.) oraz art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.) Rada Miejska w Szczytnej uchwala,  co następuje:

§ 1.
Przyjmuje się do realizacji Program współpracy Gminy Szczytna z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3. ust. 3 ustawy  z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w roku 2004, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2.
Wykonanie  uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Szczytna.

§ 3.     
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega rozplakatowaniu na tablicach ogłoszeń.


Załącznik do uchwały
Nr  XIX/142/04
Rady Miejskiej w Szczytnej
z dnia 24 czerwca 2004 r.

Program współpracy Gminy Szczytna z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3. ust. 3 ustawy  z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w roku 2004.

WSTĘP

Jedną z bardziej istotnych cech społeczeństwa demokratycznego jest aktywność podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego; stanowi ona bowiem element spajający i aktywizujący społeczność lokalną. Podmioty te skupiają najaktywniejszych i najbardziej wrażliwych na sprawy społeczne obywateli danego środowiska, a w działalności swej podejmują ważne społecznie zadania. Taka też zazwyczaj była idea ich powstania- tworzone przez grupę ludzi zaangażowanych, wrażliwych i często dysponujących dużą wiedzą i doświadczeniem, w imię walki z negatywnymi zjawiskami w najbliższym otoczeniu. W ten sposób organizacje pozarządowe zaczęły w istotny sposób wpływać na jakość życia mieszkańców Miasta i Gminy. Dla bieżącej pracy pomiotów prowadzących działalność pożytku publicznego istotne znaczenie ma zarówno wzajemna wymiana doświadczeń, jak i współpraca z organami administracji publicznej. Dlatego tez niezbędnym jest włącznie podmiotów pozarządowych w system funkcjonowania Gminy, na zasadzie równoprawnego partnerstwa, w oparciu o konstytucyjną zasadę pomocniczości oraz inne, wynikające z przepisów prawa, kompetencje jednostek samorządu terytorialnego.
Uznając ogromne znaczenie działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe dla życia społeczności lokalnej, a także istotę rozwoju wzajemnych relacji między podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego a administracją publiczną; Rada Miejska w Szczytnej uważa za celowe przyjęcie zasad współpracy pomiędzy władzami samorządowymi, a w/w organizacjami.

§ 1.

1. Program współpracy Gminy Szczytna z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3. ust. 3 ustawy  z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w roku 2004, zwany dalej “programem”, stanowi element polityki społeczno - finansowej gminy.
2.Ilekroć w niniejszym programie jest mowa o:
1) ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.),                     
2) organizacji - rozumie się przez to organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art.3. ust. 3 ustawy  z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,                                                                            3) programie - rozumie się przez to Program współpracy Gminy Szczytna z organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3. ust. 3 ustawy  z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w roku 2004.
3.Program określa cele, zasady, zakres, listę zagadnień priorytetowych, formy współpracy Gminy Szczytna z organizacjami w prowadzeniu działalności w sferze zadań publicznych, o których mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

§ 2.

1. Głównym celem programu jest kształtowanie demokratycznego ładu społecznego w środowisku lokalnym, poprzez budowanie partnerstwa między administracją publiczną i organizacjami. Służyć temu powinno wspieranie organizacji w realizacji ważnych celów społecznych.
2.Cele szczegółowe:
1) Umocnienie lokalnych działań, stworzenie warunków dla powstania inicjatyw i struktur funkcjonujących na rzecz społeczności lokalnych;
2) Zwiększenie wpływu sektora pozarządowego na kreowanie polityki społecznej w Gminie Szczytna;
3) Wzmacnianie w świadomości społecznej poczucia odpowiedzialności za wpływ na życie lokalnej wspólnoty;
4) Zwiększenie procesu rozwiązywania lokalnych problemów przy udziale mieszańców;
5) Umożliwienie wczesnej identyfikacji potrzeb społecznych, co doprowadzi do pełniejszego ich zaspokajania, a tym samym do poprawy jakości życia mieszkańców;
6) Udział zainteresowanych podmiotów przy tworzeniu programu współpracy, a także przy realizacji innych działań podejmowanych w celu wzmacniania współpracy między organami administracji publicznej i organizacjami;
7) Otwarcie na innowacyjność, poprzez umożliwienie organizacjom indywidualnego wystąpienia z ofertą realizacji projektów konkretnych zadań publicznych, które obecnie prowadzone są przez samorząd.
3.Współpraca Gminy Szczytna z organizacjami odbywa się na zasadach: pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.

§ 3.

1. Za realizację programu ze strony Gminy Szczytna, odpowiadają:
1) Rada Miejska i jej komisje- w zakresie uchwalenia rocznego programu współpracy z organizacjami, utrzymywania kontaktów z liderami organizacji (zapraszanie na posiedzenia Komisji, stosownie do omawianych materiałów);
2) Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna- w zakresie:
a) wyznaczenia pracownika do współpracy z organizacjami,
b) dysponowania środkami wydzielonymi w budżecie na współpracę z organizacjami, zgodnie z obowiązującymi przepisami,
c) realizacji innych, nałożonych na Burmistrza  w programie zadań;
3) Samodzielne stanowiska Urzędu Gminy i Miasta Szczytna- w zakresie bieżącej współpracy z organizacjami;
4) Jednostki organizacyjne podległe Radzie Miejskiej – w zakresie spraw należących do ich kompetencji lub zakresu ich działalności, a będących przedmiotem współpracy z organizacjami. 
2. Ze strony organizacji przy realizacji programu współpracują organizacje z terenu Gminy Szczytna lub których teren działania obejmuje teren Gminy Szczytna.

§ 4.

1. Zakres współpracy obejmuje: 
1) podejmowanie wspólnych działań na rzecz diagnozowania problemów i zaspokajania potrzeb mieszkańców Gminy Szczytna;
2) koordynację działań w celu rozwiązywania problemów społecznych;
5) wypracowanie sprawnego systemu informacji o aktualnie obowiązujących przepisach prawnych oraz źródłach i zasadach pozyskiwania środków na realizację programów;
3) promocję najskuteczniejszych i efektywnych rozwiązań realizowanych przez organizacje na rzecz rozwiązywania problemów społecznych i zaspokajania potrzeb mieszkańców Gminy Szczytna;
4)inspirowanie działań na rzecz rozwoju współpracy międzynarodowej umożliwiającej wymianę informacji i doświadczeń w zakresie roli organizacji w rozwiązywaniu problemów społecznych regionu i środowisk lokalnych.

§ 5.

1. Obszar współpracy obejmuje sferę zadań publicznych, o której mowa w art. 4 ustawy.
2. Rada Miejska w Szczytnej uznaje, że do zagadnień priorytetowych, których realizacja w roku 2004 przez partnerów programu jest najpilniejsza, należą:
1) powszechne zajęcia sportowe oraz rozwój bazy sportowej dla dzieci i młodzieży,
2) przeciwdziałanie izolacji i marginalizacji społecznej,
3) aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, w szczególności kreowanie postaw przedsiębiorczych,
4) rozwój form pracy z rodziną, w tym opieki nad dziećmi i młodzieżą (w ramach świetlic środowiskowych, klubów młodzieżowych, kół zainteresowań),
5) przedsięwzięcia kulturalne, w szczególności jej alternatywne, niekomercyjne formy,
6) wspomaganie rozwiązywania problemów osób starszych,
3. Lista zagadnień, wymienionych w pkt. l, informuje partnerów programu o podstawowych priorytetowych kierunkach działań w roku 2004, jednak nie stanowi jedynego kryterium podjęcia współpracy. Do pozostałych kryteriów należą: wiarygodność, wykazana efektywność i skuteczność w realizacji założonych celów, nowatorstwo metod działania oraz posiadane zasoby.
4. Organizacje z własnej inicjatywy mogą złożyć ofertę realizacji zadań publicznych, także tych, które są realizowane dotychczas w inny sposób, w tym przez organy administracji publicznej. W zakresie rozpatrzenia takiej oferty stosuje się odpowiednio przepisy ustawy.

§ 6.

Formy współpracy obejmują:
1. Zlecanie realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie, które może mieć formy powierzania wykonywania zadań publicznych, wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie ich realizacji lub wspierania takich zadań, wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji.
1) Zlecanie realizacji zadań Samorządu Gminy Szczytna organizacjom obejmuje w pierwszej kolejności te zadania, które program określa jako zagadnienia priorytetowe i odbywa się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert, chyba, że przepisy odrębne przewidują inny tryb zlecania lub dane zadanie można zrealizować efektywniej w inny sposób określony w przepisach odrębnych (w szczególności na zasadach i w trybie określonym w przepisach o zamówieniach
publicznych, z zachowaniem porównywalności metod kalkulacji kosztów oraz porównywalności opodatkowania).
2)Otwarte konkursy ofert są ogłaszane i przeprowadzane w oparciu o przepisy ustawy i wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze oraz kompetencje właściwego organu Samorządu Gminy Szczytna.
3) Zlecanie realizacji zadań publicznych może nastąpić w formach przewidzianych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w ustawie o finansach publicznych i w innych przepisach szczególnych według następujących kryteriów:
a)      dotacje z budżetu Gminy mogą być udzielane tylko na cele publiczne związane z realizacją zadań własnych Gminy;
b)      prawo ubiegania się o dotacje przysługuje podmiotom nie zaliczonym do sektora finansów publicznych, nie działających w celu osiągnięcia zysku;
c)      szczegółowy wykaz zadań oraz środki finansowe wydzielone na ich cel zostały określone w uchwale budżetowej na rok 2004;
d)      postępowanie o udzielenie dotacji prowadzone jest w trybie jawnego wyboru najkorzystniejszej oferty, w oparciu o zasady: pisemnej formy prowadzonego postępowania, powszechności, jawności oraz uczciwej konkurencji;
e)      podmiot wnioskujący o przyznanie środków publicznych na realizację wyodrębnionego zadania powinien przedstawić ofertę gwarantującą wykonanie zadania w sposób efektywny, oszczędny i terminowy;
f)      wzór oferty realizacji zadania publicznego, ramowy wzór umowy o wykonanie zadania publicznego i wzór sprawozdania z wykonania tego zadania określa rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003r.(Dz. U. Nr 193, poz. 1891);
g)      podmiot ubiegający się o dotację składa ofertę w Sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Szczytnej;
h)      publicznego otwarcia ofert dokonuje Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna lub wyznaczona w tym celu Zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna komisja; przy otwieraniu ofert mogą być obecni przedstawiciele wszystkich podmiotów ubiegających się o dotację;
i)      decyzję o wyborze podmiotu, który uzyska dotację podejmuje Burmistrz w formie Zarządzenia;
j)  zatwierdzenie oferty jest podstawą do zawarcia umowy na wykonanie zadania i otrzymania dotacji w określonym terminie;
k)  organizacje, które otrzymały dotację są zobowiązane do realizacji zadania z należytą starannością , z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa;
l)  w trakcie wykonywania zadania zleconego, jaki po jego realizacji Burmistrz lub wyznaczony przez niego pracownik obowiązany jest do dokonywania okresowej kontroli wykonania zadania w zakresie zgodności z umową, celowości ponoszonych wydatków, rzetelności i gospodarności;
ł)  podmiot wykonujący zlecone zadanie publiczne, udostępnia kontrolującemu wszelką dokumentację związaną z jego realizacją;
m)  organizacja wykonująca zadanie publiczne określone w umowie, sporządza sprawozdanie z jego realizacji, w terminie określonym umową.
4) Celem wydzielenia środków finansowych w uchwale budżetowej na rok 2005 organizacje winny złożyć w terminie do dnia 30 września 2004 r. propozycje zadań na kolejny rok.

2. Udostępnienie przez podmioty programu współpracy dostępnych lokali na spotkania, szkolenia, konferencje.
1) Organizacje mogą ubiegać się o wynajęcie lokalu lub pomieszczenia od władz Gminy na zasadach określonych w prawie miejscowym.
2) Lokale mogą być przeznaczone jedynie na działalność statutową.
3) Organizacje nie dysponujące własnym lokalem odpowiedniej wielkości, mogą ubiegać się o korzystanie w celu odbycia spotkań, seminariów, itp., z pomieszczeń będących w dyspozycji Gminy.
4) O przydziale i wynajmie lokali, stosownie do możliwości w tym zakresie, decyduje Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna.

3. Spotkania informacyjne w celu zwiększenia profesjonalizmu działań podejmowanych przez podmioty programu współpracy.
1) Rada Miejska może zapraszać partnerów z sektora pozarządowego do udziału w organizowanych przez siebie konferencjach, seminariach i spotkaniach, szczególnie dotyczących zakresu działalności prowadzonej przez organizacje.
2) Intencją władz Gminy jest też organizowanie sesji Rady Miejskiej, prezentującej dorobek, najważniejsze osiągnięcia, problemy, itp., organizacji działających na terenie Gminy Szczytna.
3) Przewiduje się także udział przedstawicieli władz samorządowych w podobnych spotkaniach, organizowanych przez organizacje.
4.Tworzenie wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji i samorządu (w miarę potrzeb).
5.Konsultowanie z organizacjami , odpowiednio do zakresu ich działania , projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji:
1) informowanie przedstawicieli organizacji o planowanych sesjach Rady Miejskiej oraz Komisji Rady Miejskiej, na których dyskutowane będą projekty uchwał odnoszące się do zagadnień związanych z profilem działalności tych organizacji;
2) udostępnianie druków projektów uchwał odnoszących się do zagadnień związanych z profilem działalności tych organizacji, na pisemny wniosek uprawnionego jej przedstawiciela.
6. Aktualizowanie utworzonej bazy danych Szczytniańskich Organizacji Pozarządowych;
7. Wspólne opracowanie systemu wymiany informacji rozumiane jako:
1) publikowanie ważnych informacji na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Szczytna z inicjatywy organizacji;
2) przekazywanie przez organizacje informacji o przewidywanych lub realizowanych zadaniach sfery publicznej;
3) wzajemne informowanie się o aktualnych możliwościach składania wniosków o dotację;

4) koordynacja podejmowanych działań.

§ 7. 
W sprawach nieuregulowanych w programie mają zastosowanie obowiązujące przepisy prawa, w tym ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 7 Lipiec 2004 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432347