szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr 2/2008 ze wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Społecznych i Komisji ds. Rozwoju Wsi z dnia 14 kwietnia 2008r.

Protokół Nr 2/2008
ze wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Społecznych i Komisji ds. Rozwoju Wsi
z dnia 14 kwietnia 2008r.

Godzina rozpoczęcia : 13.00
Godzina zakończenia: 17.00

Miejsce obrad: sala posiedzeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej

W posiedzeniu Komisji wzięło udział radnych 8 radnych.

Lista osób uczestniczących w posiedzeniu w załączeniu.
Załącznik Nr 1

Posiedzenie otworzył Zastępca Przewodniczącej Rady Miejskiej p. Stanisław Czarnik. Przywitał wszystkich zebranych a w szczególności przybyłych gości – Komendanta Komisariatu Policji w Polanicy Zdroju p. Romana Ozgę, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Szczytnej p. Renatę Dudek, Przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Szczytnej p. Katarzynę Zielińską i Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego ze Szkoły Podstawowej w Szczytnej Monikę Cholewę.
Następnie przedstawił planowany porządek posiedzenia. Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych p. Wojciech Szlosberger zaproponował wprowadzenie do porządku zebrania dodatkowego tematu - w pkt 5 zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Szczytna; w pkt 6 przedstawienie spraw różnych.
Przegłosowano wniesioną propozycję. Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie przegłosowała wniosek. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała proponowaną zmianę.

Wobec czego realizowano następujący porządek posiedzenia:

1. Analiza stanu bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Szczytna na podstawie Sprawozdania Komendanta Komisariatu Policji w Polanicy Zdroju oraz informacji Kierownika Rewiru Dzielnicowych w Szczytnej.
2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Szczytnej.
3. Ocena wykonania budżetu Gminy Szczytna za rok 2007.
4. Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawach:
a) likwidacji Szkoły Podstawowej w Chocieszowie,
b) zmiany siedziby Gimnazjum w Szczytnej, ul. Kościelna 6,
c) zmiany siedziby Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej - Curie w Szczytnej, ul. Wolności 80,
d) zmiany nazwy i siedziby Szkoły Podstawowej Nr 1 w Szczytnej, ul. Wolności 5,
e) zmiany uchwały nr V/ 49 /03 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 24 marca 2003r. w sprawie określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych stanowiących własność Gminy Szczytna.
5. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Szczytna.
6. Sprawy różne.

Do składu Komisji dołączył radny p. Waldemar Górecki.

Ad.1.
Komendant Komisariatu Policji w Polanicy Zdroju p. Roman Ozga przedstawił Sprawozdanie z działalności Komisariatu Policji w Polanicy Zdroju, wraz z informacją o stanie porządku publicznego i bezpieczeństwa powszechnego na terenie Szczytnej za 2007r. Sprawozdanie w załączeniu. Załącznik Nr 2
P. Roman Ozga omówił funkcjonowanie Komisariatu Policji w Polanicy Zdroju. Następnie scharakteryzował strukturę przestępstw i wykroczeń najczęściej występujących na terenie miasta i gminy. Znacznie więcej problemów pojawia się na terenie okolicznych wsi niż w Szczytnej.
P. Urszula Doskocz zapytała o problem narkotyków.
Komendant odpowiedział, iż trudno jest udowodnić przestępstwo posiadania narkotyków; osobę podejrzaną należy zatrzymać z towarem w ręce; doprowadzić może do tego tylko kontrola osobista i przeszukanie w miejscu zamieszkania.
Na posiedzenie Komisji przybył Kierownik Rewiru Dzielnicowych w Szczytnej p. Andrzej Gębczyński.
P. Roman Ozga poinformował, że Komisariat Policji w Polanicy Zdroju, od momentu uruchomienia oddziału ratunkowego w Specjalistycznym Centrum Medycznym został obciążony dodatkowymi zadaniami. Funkcjonariusze muszą prowadzić dochodzenia w sprawie ustalenia obrażeń osób uczestniczących w wypadkach samochodowych lub bójkach. Policjanci zamiast patrolować ulice spędzają znaczną część czasu pracy w SCM. Obecnie trwają czynności zmierzające do ograniczenia obecności policjantów na oddziale ratunkowym.
Kolejny problem to wypadki drogowe. Komenda występuje do zarządców dróg, głównie krajowych o spowodowanie większego bezpieczeństwa na drogach; o zastosowanie nowych rozwiązań i umieszczenie sygnalizacji świetlnej tam gdzie jest to konieczne.
Przewodniczący posiedzenia p. Stanisław Czarnik podziękował Komendantowi za informacje i poprosił o wypowiedź Kierownika Rewiru Dzielnicowych w Szczytnej.
P. Andrzej Gębczyński stwierdził, że obecnie największy problem to działalność nieletnich; pogadanki w szkołach przynoszą efekty, jednak duża grupa młodzieży biorąca udział w przestępstwach to gimnazjaliści. Procedury mające na celu umieszczenie nieletniego sprawcy przestępstwa w placówkach wychowawczych są skomplikowane i trwają bardzo długo. Dyrektor szkoły nie może zawiesić osoby w prawach ucznia.
Wracając do sprawy narkotyków – patrolowanie miejsc szczególnie narażonych tj. rejonów dyskotek oznakowanymi radiowozami mija się z celem; podjęto starania by uzyskać nieoznakowany samochód, obecnie do patrolowania używa się samochodów prywatnych. Niesie to ryzyko zniszczenia samochodu i nie tylko.
W ostatnim okresie częściej dochodzi do współpracy z mieszkańcami, szczególnie w sprawie bezpieczeństwa dzieci i problemu bezpańskich psów.
Partole na terenie Polanicy, Szczytnej i Dusznik realizują program „Stop łobuzom na ulicach”. Każdy przejaw naruszenia przepisów nie może pozostać niezauważony, ma zakończyć się reprymendą, mandatem, zatrzymaniem.
P. Roman Ozga podkreślił, iż obecnie dysponuje czterema radiowozami, w tym dwa są w naprawie. Były wystąpienia do burmistrzów o dofinansowanie zakupu samochodów, Polanica i Duszniki dopłaciły po 20 tys. zł. resztę sfinansuje Komenda Główna.
P. Wojciech Szlosberger wrócił do sprawy narkotyków i oddziału ratunkowego w SCM – poprosił o bardziej szczegółowe informacje.
Komendant wyjaśnił, że dobra współpraca pomiędzy szkołami i samorządowcami może się przyczynić do znacznej poprawy bezpieczeństwa. np. przeprowadzenie w jednej z sąsiednich miejscowości ankiety wśród młodzieży szkolnej na temat - przemoc w rodzinie, alkoholizm, narkotyki dała możliwość działania policji.
O przeprowadzeniu podobnej akcji mogą zdecydować, w razie konieczności, dyrektorzy szkół.

W sprawie SCM p. Roman Ozga wyjaśnił, że ofiary wypadków drogowych oraz uczestnicy bójek – nie tylko z rejonu Polanicy lecz z całej Kotliny Kłodzkiej trafiają na oddział ratunkowy. Komisariat musi zapewnić pomoc prawną realizowaną na rzecz innych jednostek. Podejmowane są czynności niezbędne przy ustaleniu obrażeń wszystkich uczestników wypadku drogowego (wiąże się to z czasem zablokowania drogi), pobierana jest krew. Trwają rozmowy, by część niezbędnych informacji przekazywać faxem, bez konieczności obecności funkcjonariuszy.
P. Wojciech Szlosberger zwrócił uwagę na wnioski zawarte w Sprawozdaniu.
Komendant stwierdził, że są to założenia do realizowania przez Komisariat Policji a zarazem wskazówki dla Rady Miejskiej w jaki sposób można wspomóc działalność funkcjonariuszy.
P. Roman Ozga podziękował za współpracę pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej, Dyrektorom Szkół i wszystkim samorządowcom. Współpraca układa się dobrze. Poinformował, że poziom wykrywalności przestępstw systematycznie rośnie i w 2007r. osiągnął najlepszy wynik.

Kierownik Rewiru Dzielnicowych w Szczytnej p. Andrzej Gębczyński przygotował dla sołtysów informację – „Ogólna charakterystykę zagrożonych rejonów i wykaz miejsc zagrożonych”.

Ad. 2
Dyrektor Szkoły Podstawowej p. Renat Dudek omówiła projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Szczytnej. Projekt uchwały w załączeniu
Załącznik Nr 3

Prace nad wyborem patrona Szkoły rozpoczęto w roku 2006/2007. Wstępnie propozycji było 20, z tej liczby wykluczono osoby żyjące (ze względu na niezbędne procedury). Pozostało 15 możliwości. Przeprowadzono głosowanie, w głosowaniu wzięło udział 61% uprawnionych. Wybrano imię Orła Białego. Wybór jest trafny, gdyż Orzeł Biały od wieków jest symbolem niepodległości i suwerenności państwa polskiego i będzie prawdziwym przewodnikiem uczniów Szkoły. Uroczyste nadanie imienia zaplanowano na miesiąc październik br.
Sztandar Szkoły zostanie przygotowany wg projektu ucznia V klasy, projektu wybranego przez Komisję do tego powołaną.
Przewodniczący posiedzenia odczytał projekt uchwały. Przystąpiono do głosowania. Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Przerwa

Ad.3
Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz szczegółowo omówił sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Szczytna za rok 2007. Sprawozdanie w załączeniu.
Załącznik Nr 4
Do składu Komisji dołączyła Przewodnicząca Rady Miejskiej p. Renata Idzik.
Uwag i pytań do Sprawozdania nie było.
Przewodniczący posiedzenia zaproponował przegłosowanie opinii o wykonaniu budżetu.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała wykonanie budżetu. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała wykonanie budżetu.

Dalszej części posiedzenia przewodniczyła p. Renata Idzik.

Ad. 4
a) Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Chocieszowie. Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik Nr 5
Sprawa była już niejednokrotnie omawiana na posiedzeniach Komisji i sesjach.
Radny p. Roman Sobczak zapytał czy sprawa likwidacji Szkoły była omawiana z gronem pedagogicznym i rodzicami dzieci uczęszczających do szkoły.
P. Wiesław Tracz odpowiedział, że toczyły się rozmowy z nauczycielami, rodzicami, grupą inicjatywną założycielską Stowarzyszenia. Żadne krytyczne głosy i uwagi dotyczące likwidacji Szkoły i utworzenie w jej miejscu nowej prowadzonej przez Stowarzyszenie nie docierały do tut. Urzędu.
P. Roman Sobczak - czy środki finansowe przekazywane przez Gminę Stowarzyszeniu umożliwią sprawne funkcjonowanie szkoły.
P. Wiesław Tracz – nie można zagwarantować, że szkoła będzie dobrze funkcjonować, zależy to od bardzo wielu czynników; inne podobne szkoły funkcjonują.
Przystąpiono do glosowania.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków – 2 głosowało za przyjęciem projektu uchwały, 1 członek był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Ad. 4
a) Zastępca Burmistrza omówił projekty uchwał w sprawach:
b) zmiany siedziby Gimnazjum w Szczytnej, ul. Kościelna 6, projekt uchwały w załączeniu
Załącznik Nr 6
c) zmiany siedziby Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej - Curie w Szczytnej, ul. Wolności 80, projekt uchwały w załączeniu Załącznik Nr 7
d) zmiany nazwy i siedziby Szkoły Podstawowej Nr 1 w Szczytnej, ul. Wolności 5, projekt uchwały w załączeniu Załącznik Nr 8
W związku z określeniem kierunków zmian w strukturze oświatowej i koniecznością racjonalizacji sieci szkolnej w Gminie następuje zmiana siedzib poszczególnych szkół. Zaproponowane zmiany siedzib nie stanowią likwidacji lub przekształcenia żadnej z jednostek. Po przeprowadzeniu reorganizacji wykorzystanie obiektów sportowych będzie wspólne. W pierwszej kolejności wyprowadzi się ZSP, nastąpi to w pierwszej połowie lipca, potem kolejne jednostki.
Pytań i uwag do projektów uchwał nie było. Przeprowadzono głosowanie.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmiany siedziby Gimnazjum w Szczytnej, ul. Kościelna 6. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmiany siedziby Gimnazjum w Szczytnej.
Następnie przegłosowano projekt uchwały w sprawie zmiany siedziby Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej – Curie w Szczytnej, ul. Wolności 80.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.
W dalszej kolejności przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmiany nazwy i siedziby Szkoły Podstawowej Nr 1 w Szczytnej, ul. Wolności 5.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 5
Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr V/49/03 z dnia 24 marca 2003r. w sprawie określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych stanowiących własność Gminy Szczytna. Projekt uchwały w załączeniu Załącznik Nr 9
Kierownik Referatu Organizacyjnego p. Aneta Sitarz w imieniu Burmistrza zgłosiła autopoprawkę.
W § 1 pkt 2 wykreślić „...w przypadkach określonych w art. 68 ust. 2 a ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz w przypadkach...”.
Uchwała określa przypadki w jakich sprzedający lokal mieszkalny przed upływem 5 lat od jego nabycia jest zobowiązany do zwrotu udzielonej bonifikaty.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było.
Przegłosowano projekt uchwały po wniesionej autopoprawce.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 6
P. Wojciech Szlosberger przedstawił projekt uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Szczytna. Projekt uchwały w załączeniu. Załącznik Nr 10
Projekt uchwały został opracowany przez Komisję Spraw Społecznych. Z projektem zapoznał się Burmistrz Szczytnej i Radca Prawny Urzędu.
Nowy projekt uchwały zakłada określenie uprawnień osób ubiegających się o mieszkanie na podstawie dochodów z ostatnich 12 m-cy (w poprzedniej uchwale okres ten wynosił 3 m-ce). Nowością jest uzależnienie zawarcie umowy najmu od wpłacenia kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu oraz określenie kręgu najemców zwolnionych z opłaty kaucji. Uregulowano też możliwość przywrócenia tytułu prawnego najemcom, którym z powodu zaległości czynszowych wypowiedziano umowę najmu – nastąpi to po całkowitej spłacie zadłużenia.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przystąpiono do głosowania.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad.6
Wszyscy radni i sołtysi otrzymali informację – Sprawozdania jednostek organizacyjnych Gminy za rok 2007 dotyczącą udzielania ulg w spłacaniu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa przypadających Gminie Szczytna lub jej jednostkom organizacyjnym. Sprawozdania w załączeniu Załącznik Nr 11
 
P. Elżbieta Kędzior poinformowała, iż w ostatnim okresie przydział na lokal socjalny otrzymała p. Dorota Maligranda.
P. Teresa Gąbka zapytała czy w związku z rezygnacją Złotna z organizacji gminnych dożynek możliwe jest zorganizowanie dożynek w Słoszowie.
P. Wiesław Tracz zaproponował by tematem zajęła się Komisja ds. Rozwoju Wsi.
Na tym Komisja Spraw Społecznych zakończyła posiedzenie.
Komisja ds. Rozwoju Wsi, po krótkiej dyskusji, nie zdecydowała, w której miejscowości powinny się odbywać dożynki gminne.
 
Na tym posiedzenie zakończono.

Protokołowała: Kędzior Elżbieta

Zastępca Przewodniczącej Rady Miejskiej
Stanisław Czarnik

Przewodnicząca Rady Miejskiej
Renata Idzik

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 12 Maja 2008 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432319