szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr 9/2008 z posiedzenia Komisji ds. Rozwoju Wsi z dnia 20 października 2008r.

Protokół Nr 9/2008
z posiedzenia Komisji ds. Rozwoju Wsi
z dnia 20 października 2008r.

Godzina rozpoczęcia : 13.00
Godzina zakończenia: 16.00

Miejsce obrad: sala posiedzeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej

W posiedzeniu Komisji wzięło udział 3 radnych.

Lista osób uczestniczących w posiedzeniu w załączeniu.
Załącznik Nr 1

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji ds. Rozwoju Wsi p. Marian Onak. Przywitał wszystkich zebranych, szczególnie pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej p. Feliksa Żukowskiego i p. Wojciecha Szlosbergera. Następnie przedstawił planowany porządek posiedzenia. Kierownik Referatu Organizacyjnego p. Aneta Sitarz złożyła wniosek o zaopiniowanie;
w pkt 2 h projektu uchwały w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej z gminą Jablonné nad Orlicí w w Republice Czeskiej,
w pkt 2 i projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Szczytna na rok 2008,
w pkt 2 j projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały nr VII/49/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 kwietnia 2007 roku w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy Szczytna na lata 2007-2013, zmienionej uchwałami nr X/57/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 sierpnia 2007 roku, nr XIII/70/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 30 października 2007 roku, nr XVI/94/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 21 lutego 2008 roku, nr XVII/99/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 1 kwietnia 2008roku, nr XX/127/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 21 sierpnia 2008 roku i nr XXI/139/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 25 września 2008 roku,
Przewodniczący Komisji zaproponował przegłosowanie wprowadzonych zmian. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie zaakceptowała wprowadzone zmiany.
Wobec powyższego realizowano następujący porządek posiedzenia:

1.Utrzymanie porządku i czystości na terenach wiejskich.
2.Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawach:
1.uchwalenia „GMINNEGO PLANU ROZWOJU OŚWIATY MIASTA I GMINY SZCZYTNA na lata 2008 – 2014”,
2.uchwalenia rocznego Programu współpracy Gminy Szczytna z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, o których mowa w art. 3. ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2009 rok,
3.określenia rodzaju świadczeń pomocy zdrowotnej dla nauczycieli szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Szczytna oraz warunków i sposobu ich przyznawania,
4.uchylenia uchwały nr VI/39/94 Rady Miejskiej w Szczytnej,
5. uchylenia uchwały nr XXIII/141/91 Rady Miejskiej w Szczytnej,
6.przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Szczytna,
7.zmiany uchwały Nr XXX/249/05 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 24 listopada 2005 r. w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Szczytnej,
8.projektu uchwały w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej z gminą Jablonné
nad Orlicí w w Republice Czeskiej,
i) projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Szczytna na rok 2008,
j) projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały nr VII/49/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 kwietnia 2007 roku w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu  Inwestycyjnego Gminy Szczytna na lata 2007-2013, zmienionej uchwałami nr X/57/07  Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 sierpnia 2007 roku, nr XIII/70/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 30 października 2007 roku, nr XVI/94/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 21 lutego 2008 roku, nr XVII/99/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 1 kwietnia 2008 roku, nr XX/127/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 21 sierpnia 2008 roku i nr XXI/139/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 25 września 2008 roku.
3. Sprawy różne.

Ad.1.

Pracownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej p. Feliks Żukowski
zreferował temat. Rozpoczął od informacji dotyczącej wywozu nieczystości płynnych - na terenie wisi w tym zakresie wykonuje się niewiele usług; w roku bieżącym poza budynkami, których Gmina jest współwłaścicielem - a jest ich 5, wywieziono 208 m³ nieczystości płynnych; nie jest to pełny obraz sprawy, gdyż inne firmy mogą świadczyć usługi w tym zakresie; do dnia dzisiejszego nie ma inwentaryzacji szamb.
Od momentu funkcjonowania Regulaminu Utrzymania Czystości i Porządku na terenie Gminy Szczytna znacznie poprawiła się sytuacja w wywozie nieczystości stałych z terenów wiejskich; zawarto wiele nowych umów na wywóz nieczystości stałych; jednak jeszcze ok.10-15% ludności nie dopełniło tego obowiązku.
P. Wojciech Szlosberger dopowiedział, iż ciągle weryfikowane są zawarte wcześniej umowy, występuje w nich wiele błędów; problemem jest określenie właściwej liczby członków gospodarstwa domowego (mieszkańcy nie oświadczają prawdy), inna grupa mieszkańców twierdzi, że nie wytwarza śmieci. Przy wywozie nieczystości płynnych dużym utrudnieniem będzie zlewanie ścieków bezpośrednio w oczyszczalni, a nie tak jak się obecnie praktykuje do kolektora.
P. Stanisław Ogrodnik stwierdził, iż nie widzi problemu w ustaleniu ilości domowników, ani też ilości mieszkańców; umową powinny być objęte wszystkie zameldowane na pobyt stały osoby.
P. Żukowski wyjaśnił, że gminna uchwała nie zawiera zapisu o osobach zameldowanych, przyjęcie oświadczenia może być pomocne przy ustaleniu ilości osób w rodzinie.
P. S. Ogrodnik stwierdził, że to w interesie Zakładu leży dotarcie do jak największej liczy mieszkańców i zawarcie kolejnych umów; mieszkańcy Górnych Wolan czekają na ofertę ze Szczytnej bo jest atrakcyjniejsza cenowo, jednak nikt do nich nie dociera.
P. W. Szlosberger podkreślił, że sołtysi wykonali ogromną pracę i dotarli niemalże do wszystkich mieszkańców. Ilości osób zameldowanych i faktyczne zamieszkujących nie są zbieżne. Stąd konieczny proces weryfikacji.
P. Roman Sobczak zaproponował, by nie koncentrować się na ilości członków gospodarstw domowych, a wskazać budynki, które nie korzystają z usługi; nie jest to skomplikowana czynność i nie powinna stanowić problemu; okres obowiązywania Regulaminu jest tak długi, że Z G K i M powinien dysponować informacją, kto się uchyla od zawarcia umowy i płacenia; do tych mieszkańców należy wysyłać wezwania o zawarcie umów.
Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz stwierdził, że uchwała reguluje m. in. kompetencje – Z G K i M powinien wykonać wykaz osób, które nie mają zawartych umów, następnie należy skontrolować czy osoby te nie mają zawartych umów z innymi podmiotami. Dopiero po stwierdzeniu, że aktualnych umów nie ma, możliwe jest skierowanie sprawy do sądu o zasądzenie kary oraz o nakazanie zawarcia umowy.
P. Renata Idzik zapytała czy Zakład wymusza na wspólnotach mieszkaniowych, by na swojej nieruchomości usytuowała pojemniki do zbierania odpadów komunalnych. Czy w sytuacji, gdy w jednym miejscu gromadzone są nieczystości z trzech budynków, przy czym nie mieszczą się one pojemnikach, czy firma częściej świadczy usługę.
P. Żukowski odpowiedział, że zdarzają się miejsca gdzie jest problem z ustawieniem pojemników np. budynek przy ul. Wolności 16; rozwiązaniem by było zakupienie dużego pojemnika i ustawienie go w pobliżu budynku.
P. Szlosberger stwierdził, że Zakład musi się włączyć w zorganizowanie miejsc składowania odpadów; koniecznie trzeba to uregulować. Zapewnił również, że w ciągu roku umowami na wywóz nieczystości stałych zostaną objęci wszyscy mieszkańcy Szczytnej.
P. Ogrodnik zapytał o możliwość zakupu pojemników do zbierania odpadów w Zakładzie.
P. Żukowski odpowiedział, że jest taka możliwość, pojemnik kosztuje 72,- zł.
Więcej pytań i uwag w sprawie utrzymania porządku i czystości na terenach wiejskich nie było.
Przewodniczący Komisji podziękował przedstawicielom Z G K i M za przybycie i informacje.

Przerwa
 
Ad.2 a

Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie uchwalenia „Gminnego Planu Rozwoju Oświaty Miasta i Gminy Szczytna na lata 2008-2014”. Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik nr 2

Jest to kolejny materiał planistyczny zawierający ogólne zapisy dotyczące kierunku rozwoju oraz głównych celów przewidzianych do realizacji w oświacie. Główne założenia planu to:
zorganizowanie w szkołach miejsca szeroko pojętej edukacji dla dzieci, młodzieży ale też dla dorosłych,
racjonalizacja kosztów funkcjonowania oświaty,
skumulowanie bazy oświatowej w jednym miejscu – budowa Centrum Edukacyjno – Sportowego w tym: stołówki, biblioteki (szkolnej i miejskiej), boisk sportowych, a w przyszłości basenu do nauki pływania.
Zaplanowano również:
przebudowę boiska sportowego – wykonanie bieżni tartanowej, oświetlenie stadionu,
modernizację budynku przy stadionie,
budowę boisk na terenach wiejskich,
budowę amfiteatru,
budowę i remont świetlic wiejskich,
realizacje projektu „Wioska beztroski”.
Są to bardzo śmiałe założenia i mają szansę powodzenia przy uzyskaniu finansowego wsparcia zewnętrznego. Projekt Planu był konsultowany z dyrektorami szkół. Tylko Dyrektor Szkoły Podstawowej zgłosił postulat, by dokładnie określić terminy prac remontowych i modernizacyjnych wykorzystywanych obiektów. Nie zachodzi jednak taka konieczność.
Pytań do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono glosowanie. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 2 b

Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Szczytna z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, o których mowa w art. 3. ust. 3. ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na 2009 rok. Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik nr 3

Jest to uchwała uchwalana co rok. Dotychczas dotacją była objęta działalność sportowa . Na 2009r. planuje się rozszerzenie współpracy na działalność kulturalną – kultywowanie tradycji kulturalnych i propagowanie historii, promowanie Szczytnej w różnych formach. Koleją zmianą jest umożliwienie włączenia w konkurs na działalność sportową trenera środowiskowego – osoby odpowiedzialnej za obiekt i bezpieczeństwo, zatrudnionej w godzinach popołudniowych i w soboty.
Wprowadzone zmiany dają możliwość przystąpienia do konkursu stowarzyszeniom.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było.
Przegłosowano projekt uchwały. W obecności 3 członków Komisja pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad.2 c

Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie określenia rodzaju świadczeń pomocy zdrowotnej dla nauczycieli szkół , dla których organem prowadzącym jest Gmina Szczytna oraz warunków i sposobu ich przyznawania. Projekt uchwały w załączeniu. Załącznik nr 4
Karta Nauczyciela zobowiązuje gminę do wydzielenia w budżecie środków na świadczenia zdrowotne dla nauczycieli. Dotychczas nauczyciele korzystali ze świadczeń poprzez fundusz socjalny. Jest to jednak bezprawne i stad projekt uchwały. Zgromadzonymi środkami władać będą dyrektorzy szkół. Uchwała określa w jakich sytuacjach z pomocy finansowej można skorzystać. O wypłatę zasiłku mogą ubiegać się zatrudnieni nauczyciele i emeryci. Zasiłek może być pobierany tylko raz w roku.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. W obecności 3 członków Komisja pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 2 d i e

Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały nr VI/39/94 Rady Miejskiej w Szczytnej - projekt uchwały w załączeniu, Załącznik nr 5
oraz projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały nr XXIII/141/91 Rady Miejskiej w Szczytnej - projekt uchwały w załączeniu. Załącznik nr 6
Uchylane uchwały określały zasady i stawki stosowane za użytkowanie gruntów gminnych – ogródków przydomowych oraz czynszu dzierżawnego za grunty będące własnością gminy. Obecnie nowe stawki mogą być ustalone zarządzeniem burmistrza, stad konieczność wycofania uchwał z obiegu prawnego.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. W obecności 3 członków Komisja pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad .2 f

Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Szczytna. Projekt uchwały w załączeniu. Załącznik nr 7

Planowana zmianą w „mpzp” objęty jest teren obejmujący lewą stronę od torów kolejowych do pawilonu Chata Polska przeznaczony dotychczas na tereny obsługi komunikacji samochodowej – parkingi, garaże. Istniejące przeznaczenie rozszerza się na inne usługi związane z obsługą ruchu samochodowego np. stacja benzynowa, myjnia samochodowa.
Uwag i pytań do projektu uchwały nie było. Przegłosowano projekt uchwały. W obecności 3 członków Komisja pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 2 g

Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXX/249/05 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 24 listopada 2005r. w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy społecznej w Szczytnej. Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik nr 8

Zmiana uchwały jest jedynie regulacją prawną wynikającą ze zmiany przepisów i nazewnictwa w ustawie, stąd konieczność dostosowania nazewnictwa występującego w Statucie OPS.
Uwag i pytań do projektu uchwały nie było. Przegłosowano projekt uchwały. W obecności 3 członków Komisja pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 2 h

Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej z gminą Jablonné nad Orlicí w Republice Czeskiej. Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik nr 9

Nawiązanie współpracy jest konieczne do wspólnej realizacji programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Na terenie Czech mamy dwa miasta partnerskie. Pierwsze z nich Velké Poříčí nie jest zainteresowane współpracą inwestycyjną, drugie Náměšt na Hané natomiast nie ma przygotowanej dokumentacji umożliwiającej wspólne wystąpienia o środki finansowe. W ramach współpracy chcielibyśmy przygotować małe miejsca do uprawiania spotów ekstremalnych zlokalizowane przy Centrum Edukacyjno - Sportowym. Podjęcie uchwały jest upoważnieniem Burmistrza do podjęcia rozmów z Czechami.
Uwag i pytań do projektu uchwały nie było. Przegłosowano projekt uchwały. W obecności 3 członków Komisja pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.
 
Ad. 2 i

Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Szczytna na rok 2008. Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik nr 10

Zwiększeniu uległy dochody i wydatki Gminy o kwotę 3.300,- (umowa z PZU; dofinansowanie rozbudowy monitoringu miasta).
Następnie dokonujemy przesunięć środków w ramach zaplanowanych zadań. Zwiększamy wydatki na:
przygotowanie wniosku „Budowa drogi łączącej ulice Wolności i Borowina”,
roboty związane z budową „Orlika”( utrudnione prace ziemne z uwagi na skaliste podłoże),
utrzymanie stadionu (zakupiono krzesełka do jednego sektora i stąd brak środków na bieżące utrzymanie),
przygotowanie wniosku o dofinansowanie zadania pn. „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu...” (istnieje możliwość zakupu i wypożyczenia stu laptopów z bezpłatnym podłączeniem do internetu dla najuboższych dzieci w gminie),
Jednocześnie zmniejszeniu ulegają planowane wydatki w jednostkach budżetowych:
w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych,
Gimnazjum.
Zwiększa się wydatki Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z przeznaczeniem na:
wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz usunięcie drzew w Łężycach,
zasadzenie drzew na terenie miasta (m. in. deptak).
Uwag i pytań do projektu uchwały nie było. Przegłosowano projekt uchwały. W obecności 3 członków Komisja pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad.2 j

Zastępca Burmistrz p. Wiesław Tracz przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr VII/49/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 kwietnia 2007 roku w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy Szczytna na lata 2007-2013, zmienionej uchwałami nr X/57/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 sierpnia 2007 roku, nr XIII/70/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 30 października 2007 roku, nr XVI/94/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 21 lutego 2008 roku i nr XVII/99/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 1 kwietnia 2008 roku. Projekt uchwały w załączeniu
Załącznik nr 11

Zmiany w WPI następują ze względu na:
poz. nr 8 następuje rozbicie zadania – kanalizacja i wodociągowanie miejscowości Chocieszów, Niwa, Studzienno i Wolany na dwa zadania: 8) kanalizacja miejscowości, 8a) poprawa jakości wody poprzez budowę infrastruktury wodociągowej,
dodaje się poz. 17 – modernizacja bazy technicznej straży pożarnej; możliwość sprowadzenie bojowego wozu strażackiego za 15% jego wartości,
dodaje się poz. 18 – przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu...; zakup komputerów dla dzieci z najbiedniejszych rodzin.
Wprowadzenie zadań umożliwi składanie wniosków o dofinansowanie zewnętrzne.
Radny p. Roman Sobczak zasugerował, by rozważyć możliwość uruchomienia lokalnej oczyszczalni w Niwie.
P. Wiesław Tracz wyjaśnił, że gmina nie może liczyć na zewnętrzne wsparcie finansowe przy budowie kanalizacji na terenach wiejskich (zbyt mała jest liczba mieszkańców na m² powierzchni), stad konieczności rozdziału obydwu zadań. Gmina dołoży starań, by stworzyć możliwość realizacji przydomowych oczyszczalni ścieków.
Innych pytań i uwag do projektu uchwały nie bylo. Przegłosowano projekt uchwały. W obecności 3 członków Komisja pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 2 k

Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz poprosił o wprowadzenie do porządku posiedzenia dodatkowej uchwały w sprawie podjęcia współpracy partnerskiej przez Gminę Szczytna w ramach Lokalnej Grupy Działania powołanej dla realizacji lokalnej strategii Rozwoju na terenie wsi Ziemi Kłodzkiej. Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik nr 12

Traci moc poprzednia uchwała dotycząca tego samego tematu w starym okresie programowania. W nowym okresie programowania musimy na nowo określić, że wchodzimy w nową oś Leader+. Dotyczy to realizacji zadania „Wioska beztroski”.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było.
Przegłosowano projekt uchwały. W obecności 3 członków Komisja pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 3

Przewodnicząca Rady Miejskiej p. Renata Idzik przekazała radnym i sołtysom do zaopiniowania projekty uchwał Rady Powiatu Kłodzkiego w sprawach:
przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej pod nazwą Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku - projekt uchwały w załączeniu,
Załącznik nr 13

przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej pod nazwą Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku poprzez likwidację w Przychodni Rejonowej w Kłodzku przy ul. Wojska Polskiego 16 komórek organizacyjnych: poradnia lekarza poz, gabinet pielęgniarki środowiskowej rodzinnej, gabinet położnej środowiskowo rodzinnej, punkt szczepień, gabinet medycyny szkolnej, gabinet zabiegowy, w Przychodni dla Służb Mundurowych w Kłodzku przy ul. Wyspiańskiego 2 komórek organizacyjnych: poradnia lekarza poz, poradnia pielęgniarki środowiskowej – projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik nr 14

Opinia zostanie wydana na sesji w dniu 23 października 2008r.

W związku z kończącym się rokiem, p. Renata Idzik poprosiła o przemyślenie i sugestie dotyczące planu pracy Komisji i Rady na rok następny. Zapytała również o zasadność czwartkowych dyżurów radnych. Sprawa zastanie omówiona w najbliższym terminie.

Innych uwag nie wniesiono

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokołowała:
Elżbieta Kędzior

Przewodniczący Komisji ds. Rozwoju Wsi
Marian Onak

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 13 Listopada 2008 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432511