szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr 10/2008 z posiedzenia Komisji ds. Rozwoju Wsi z dnia 25 listopada 2008r.

Protokół Nr 10/2008
z posiedzenia Komisji ds. Rozwoju Wsi
z dnia 25 listopada 2008r.

Godzina rozpoczęcia : 13.00
Godzina zakończenia: 16.00

Miejsce obrad: sala posiedzeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej

W posiedzeniu Komisji wzięło udział 3 radnych.

Lista osób uczestniczących w posiedzeniu w załączeniu.
 Załącznik Nr 1

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji ds. Rozwoju Wsi p. Marian Onak. Przywitał wszystkich zebranych, szczególnie p. Roberta Tambora przedstawiciela PZU Inspektoratu w Kłodzku. Następnie poinformował, iż w pierwszym punkcie posiedzenia zaplanowane zostało przedstawienie informacji przedstawiciela P Z U dotyczącej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz ustawy o krajowym systemie i ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności z dnia 25 lipca 2008r.

P. Robert Tambor przedstawił ofertę ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Omówił m. in. ubezpieczenia obowiązkowe w gospodarstwie rolnym, do wykupu których zobowiązani są rolnicy (osoby fizyczne posiadające gospodarstwo rolne). Ubezpieczeniem obowiązkowym objęte jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników (OC rolników), ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i obowiązkowe ubezpieczenie upraw. Wymagane jest ubezpieczenie 50% areału upraw rolnych. Rolnicy mogą ubezpieczyć uprawy i zwierzęta gospodarskie, korzystając z 50% dopłaty państwa do składki ubezpieczeniowej w określonym przez ustawę zakresie. Za brak ubezpieczenia obowiązkowego na rolników będą nakładane kary finansowe. Nie będą oni mieli możliwości uzyskania wsparcia finansowego w przypadku klęski żywiołowej, zostaną również wstrzymane ulgi w płaceniu podatków.
Szczegółowe informacje dotyczące oferty PZU zawarte są w Praktycznym Przewodniku po ubezpieczeniach rolnych na rok 2008. Informacja w załączeniu.
 Załącznik Nr 2

Na zakończenie p. Robert Tambor zwrócił uwagę, iż przy ciągle rosnących kosztach produkcji rolnej - drożejące nawozy i środki ochrony roślin, a także ryzyku pogodowym, nie stać rolników na rezygnację z wykupienia polisy.
W wyborze najkorzystniejszej oferty pomogą rolnikom przedstawiciele PZU, w czasie spotkań zorganizowanych na wsiach lub w drodze rozmów indywidualnych.

Przewodniczący Komisji p. Marian Onak podziękował za przybycie i zaprezentowanie tematu.

Przerwa

Po przerwie Przewodniczący Komisji przedstawił planowany porządek posiedzenia. Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz złożył wniosek o wprowadzenie do porządku posiedzenia dodatkowej sprawy - w pkt 2 k) zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej na terenie Gminy Szczytna. Przegłosowano zgłoszony wniosek. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała zmianę porządku posiedzenia. Wobec czego realizowano następujący porządek:

 2. Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawach:
a)zmiany budżetu Gminy Szczytna na rok 2008,
b)przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego na lata 2008-2013,
c)warunków i trybu wspierania, w tym finansowego, rozwoju sportu kwalifikowanego w Gminie Szczytna,
d)przystąpienia do przeprowadzenia programu zdrowotno - profilaktycznego w zakresie profilaktyki prozdrowotnej realizowanej przez szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy dziewcząt urodzonych w latach: 1992, 1993 i 1994 zamieszkałych w Gminie Szczytna w ramach programu profilaktycznego „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”,
e)określenia ceny skupu 1 q żyta jako podstawy obliczenia podatku rolnego na 2009r.,
f)określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych i zwolnień na rok 2009,
g)określenia zasad udzielenia dotacji na pokrycie kosztów budowy przydomowych oczyszczalnie ścieków na nieruchomościach zabudowanych na terenie Gminy Szczytna,
h)utworzenia rachunku dochodów własnych w jednostce budżetowej,
i)nadania nazwy ulicy w mieście Szczytna,
j)zwolnienia z obowiązku zbycia nieruchomości w drodze przetargu,
k)ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej na terenie Gminy Szczytna.
 3. Sprawy różne.

Przewodnicząca Rady Miejskiej p. Renata Idzik poinformowała, że w związku z przeprowadzeniem wyborów uzupełniających, na sesję zostanie przygotowany jeszcze jeden projekt uchwały – w sprawie uzupełnienia składu Komisji Wiejskiej.

Ad. 2a
Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Szczytna na rok 2008. Projekt uchwały w załączeniu.
 Załącznik Nr 3

Zwiększa się dochody budżetu Gminy oraz wydatki o kwotę 59.516,- zł z tytułu wykonania ponadplanowych dochodów z niżej wymienionych źródeł:
środków z rozliczenia zlikwidowanej Szkoły Podstawowej w Chocieszowie,
odsetek od środków na rachunku bankowym,
wpłaty z tytułu użytkowania lokalu w związku z utworzeniem Centrum Kształcenia w ramach projektu „Wioska internetowa”.

Następują zmiany w wydatkach.
Zwiększa się wydatki na:
1)opracowanie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego,
2)remont bieżący chodnika na ulicy Wolności,
3)zakup lamp ozdobnych na oświetlenie ulic,
4)wykonanie dodatkowych prac związanych z utwardzeniem drogi dojazdowej do budynku byłego gimnazjum od strony ulicy Borowina,
5)zadania inwestycyjne pn. „Poprawa jakości wody poprzez budowę infrastruktury wodociągowej w gminie Szczytna”,
6)wykonanie kanalizacji w ulicy Kołłątaja w ramach inwestycji „Budowa infrastruktury technicznej na ulicach Szpitalnej, Słonecznej, Kochanowskiego i Kołłątaja”,
7)obsługę długu publicznego,
8)opracowania geodezyjno-kartograficzne,
9)dotację dla instytucji kultury MOK na pokrycie kosztów funkcjonowania Centrum Kształcenia w ramach projektu „Wioska internetowa”.

Zmniejsz się planowane wydatki na:
1)„Wykonanie przyłącza kanalizacji sanitarnej ul. Kościelna”,
2)„Wykonanie oświetlenia ulic Kołłątaja, Kopernika, Kromera, Kasprowicza”,
3)wydatki na oświatę ( w tym dokształcania i doskonalenie nauczycieli),
4)składki na fundusz remontowy wspólnot mieszkaniowych,
5)wyceny nieruchomości,
6)dodatki mieszkaniowe.

Planowane zadania na realizację programu „RAZEM-SPOLU” podzielone zostało na wydatki inwestycyjne i bieżące przy udziale środków z programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013 Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska.
Wydatki inwestycyjne to zakup kamer i sprzętu multimedialnego. Wydatki bieżące to sfinansowanie wynagrodzeń (wraz z pochodnymi), usługi transportowe oraz imprezy „Szczytniańska Jesień” i „Adwentalia”.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad 2 b
P. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy Szczytna na lata 2008-2013”. Projekt uchwały w załączeniu.
 Załącznik Nr 4

Jest to „stara” uaktualniona uchwała; zmieniono jej nazwę, wykreślono zrealizowane zadania, wprowadzono nowe. Wszystkie zadania były wcześniej planowane i omawiane; w niektórych przypadkach zmieniono nazewnictwo dostosowując je do potrzeb sporządzania wniosków o fundusze zewnętrzne.
W WPI ujęte są następujące zadania:
1)zakupy inwestycyjne dla ZGKiM
2)budowa drogi gminnej łączącej ulice Wolności i Borowina,
3)budowa obiektu dydaktycznego,
4)budowa boiska wielofunkcyjnego w Szczytnej,
5)budowa ciągu turystyczno-spacerowego”Kamienny Trakt”,
6)rozbudowa remizy strażackiej w Szczytnej,
7)kanalizacja miejscowości Chocieszów, Niwa, Studzienno, Wolany,
8)poprawa jakości wody poprzez budowę infrastruktury wodociągowej w gminie Szczytna w miejscowościach Wolany i Niwa – etap I,
9)budowa kanalizacji sanitarnej i wodociągu w miejscowościach Łężyce, Złotno, Słoszów, Dolina,
10)budowa infrastruktury technicznej na terenach przy ulicy Szpitalnej, Słonecznej i Kochanowskiego w Szczytnej,
11)budowa boiska w Wolanach,
12)realizacja projektu pn. „Razem-Spolu”(wydatki inwestycyjne),
13)budowa parkingu przy budynku byłego browaru w Szczytnej,
14)rewitalizacja terenów byłego PPH w Szczytnej,
15)budowa Wiejskiego Centrum Aktywności Społecznej we wsi Łężyce,
16)budowa „Wioski beztroski – wioska na medal” we wsi Chocieszów,
17)przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – einclusion w gminie Szczytna,
18)budowa Wiejskiego Centrum Aktywności Społecznej we wsi Złotno ,
19)ujęcie wód podziemnych dla miasta Szczytna,
20)adaptacja budynku na mieszkania ul. Wolności 76,
21)przebudowa budynku po byłej masarni na lokale socjalne.
 
Niektóre z wpisanych zadań nie zostaną zrealizowanie. Wykonanie inwestycji uzależnione jest od ściągnięcia środków z RPO lub PROW. Musimy mieć przygotowane dokumentacje, uzyskane pozwolenia na budowę i czekać na moment składania wniosków. A następnie realizować inwestycje, na które uzyskamy środki. W ślad za zapisami w WPI pójdzie budżet na 2009r.
Radny p. Roman Sobczak wniósł uwagę do punku dotyczącego kanalizacji w miejscowościach Chocieszów, Niwa, Studzienno, Wolany. Według niego obecny projekt nie ma żadnych szans na realizację; należy sporządzić nowy projekt, małe lokalne oczyszczalnie ścieków mogą rozwiązać problem.
P. Wiesław Tracz wyjaśnił, że rozważane były różne warianty rozwiązania problemu np. budowa przydomowych oczyszczalni ścieków. Do momentu, gdy sprawa braku środków na to zadanie nie zostanie przesadzona, projekt z obecną nazwą zostanie w WPI zachowany. W każdym czasie możliwa będzie modyfikacja zadania lub częściowe wykorzystanie projektu.
Innych pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad.3 c
Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz przedstawił uchwałę w sprawie warunków i trybu wspierania, w tym finansowego, rozwoju sportu kwalifikowanego w gminie Szczytna. Projekt chwały w załączeniu.
 Załącznik nr 5

Uchwała określa warunki i tryb postępowania w zakresie wspierania sportu kwalifikowanego. Stwarza możliwość sfinansowania sędziów, dojazdów, strojów, sprzętu sportowego, której nie daje uchwała o programie współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi. Uchwała określa również grupę wydatków, które nie mogą być finansowane ze środków przeznaczonych na sport kwalifikowany. W zamian za korzystanie ze środków finansowych wymagamy promocji gminy m.in. używania herbu lub logo Szczytnej w czasie odbywających się zawodów sportowych. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na finansowe wsparcie w zakresie sportu kwalifikowanego określa uchwała budżetowa.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 3 d
Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia programu zdrowotno-profilaktyczenego w zakresie profilaktyki prozdrowotnej realizowanej przez szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy dziewcząt urodzonych w latach: 1992, 1993 i 1994 zamieszkałych w Gminie Szczytna w ramach programu profilaktycznego”Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”. Projekt uchwały w załączeniu.
 Załącznik Nr 6

Jest to kontynuacja programu z roku bieżącego. Koszty szczepienia obciążą Gminę - do kwoty 1.000 zł na osobę, oraz rodziców dziewcząt. W roku bieżącym zaszczepiliśmy 40 dziewcząt, w roku przyszłym planujemy zaszczepić 34 i te, które w 2008r. nie skorzystały ze szczepienia.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 3 e
P. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie określenia ceny skupu 1q żyta jako podstawy obliczenia podatku rolnego na 2009r. Projekt uchwały w załączeniu.
 Załącznik Nr 7

Według komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego średnia cena skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2008r. będąca podstawą ustalenia podatku rolnego w 2009r. stanowi kwotę 55,80 zł za 1 q. Burmistrz Szczytnej proponuje obniżenie ceny skupu 1 q żyta do poziomu 45,00 zł, a tym samym pozostawienie stawki obowiązującej w 2008r.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

P. Wiesław Tracz przedstawił następnie informację dotyczącą podstawy obliczania podatku leśnego.
Podatek leśny oblicza się według średniej ceny sprzedaży drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy. Średnią cenę sprzedaży drewna ustala się na podstawie komunikatu Prezesa GUS. Zgodnie z komunikatem Prezesa GUS z dnia 20.10.2008r. średnia cena sprzedaży drewna będąca podstawa naliczania podatku leśnego na 2009r. jest wyższa od obowiązującej w roku bieżącym o 5,25 zł w stosunku do stawki obowiązującej w roku bieżącym:
stawka obowiązująca w 2008r. - 147,28 zł
stawka na 2009r. - 152,53 zł
Burmistrz Szczytnej proponuje przyjęcie ceny drewna opublikowanej w komunikacie. Rada Miejska może obniżyć kwotę stanowiącą średnią cenę sprzedaży drewna. W przypadku akceptacji propozycji Burmistrza Rada Miejska nie przyjmuje uchwały w sprawie określenia ceny sprzedaży m³ drewna jako podstawy obliczenia podatku leśnego na rok 2009, a naliczenie podatku dokonane będzie zgodnie z ceną drewna opublikowana przez Prezesa GUS. Na terenie Szczytnej podatnikiem podatku leśnego są głównie Lasy Państwowe. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała propozycję Burmistrza.

Ad. 3 f
P. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych i zwolnień na 2009r. Projekt uchwały w załączeniu.
 Załącznik Nr 8

Minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłasza górne granice stawek kwotowych podatku od środków transportowych. Stawki te corocznie podlegają zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Wskaźnik cen ustala się na podstawie komunikatu Prezesa GUS. Zgodnie z komunikatem wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2008r. wyniósł 4,2%.
O taki sam procent proponujemy podnieść stawki zeszłoroczne.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 3 g
P. Wiesław Tracz przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia zasad udzielenia dotacji na pokrycie kosztów budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na nieruchomościach zabudowanych na terenie Gminy Szczytna. Projekt uchwały w załączeniu.
 Załącznik Nr 9

Projekt uchwały przygotowany został zgodnie ze stanowiskiem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze, która stwierdziła, że jedyną prawnie dopuszczalną drogą do określenia zasad dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków jest podjęcie uchwały. Dotychczas dofinansowanie wypłacane było na podstawie zarządzenia burmistrza.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.
Ad. 3 h
P. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w jednostce budżetowej. Projekt uchwały w załączeniu.
 Załącznik Nr 10

Jednostki budżetowe zobowiązane są do przekazywania Gminie wszelkich dochodów własnych. Przygotowana uchwała daje możliwość Szkole Podstawowej w Szczytnej gromadzenia na rachunku dochodów własnych wpływów w wysokości 50 % dochodów uzyskiwanych z wynajmu obiektów sportowych. Pod warunkiem jednak, że dochody te zostaną przeznaczone na doposażenie i konserwację lub remonty bieżące obiektów sportowych.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 3 i
P. Wiesław Tracz przedstawił projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w mieście Szczytna. Projekt uchwały w załączeniu.
 Załącznik Nr 11

W mieście powstała nowa ulica. Mieszkańcy zwrócili się z wnioskiem o nadanie jej nazwy. Pierwotna nazwa – ul. Kordiana zostaje zastąpiona nazwą ul. Wojciecha Kossaka z uwagi, iż Kordian jest postacią literacką – nie materialną. Nazwa została uzgodniona z przyszłymi mieszkańcami.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 3 j
P. Wiesław Tracz przedstawił projekt uchwały w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia nieruchomości w drodze przetargu. Projekt uchwały w załączeniu.
 Załącznik Nr 12

Działka pod budowę garażu została wydzierżawiona w 1997r. Po wybudowaniu i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie garażu dzierżawczyni wielokrotnie występowała o jej nabycie.
Obecnie Gmina posiada dokumentację geodezyjną umożliwiającą sprzedaż na rzecz dzierżawcy. Stąd konieczność zwolnienia Burmistrza z obowiązku sprzedaży w drodze przetargu wskazanej nieruchomości.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 3 k
P. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej na terenie Gminy Szczytna. Projekt uchwały w załączeniu.
 Załącznik Nr 13

Zgodnie z projektem uchwały, na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami, ustala się opłatę adiacencką w wysokości 25 % różnicy wartości nieruchomości przed jej podziałem i po jej podziale lub różnicy między wartością jaką miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a jaką ma po ich wybudowaniu. Opłata dotyczy głównie nieruchomości, które są w obrocie prawnym. Może być też pobierana od właścicieli w momencie budowy urządzeń infrastruktury technicznej – drogi, wodociągi, kanalizacja itp. Wprowadzana opłata dotyczy nieruchomości i właścicieli na terenie całej gminy.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 3 członków pozytywnie jednogłośnie projekt uchwały.

Ad. 3
Radny p. Roman Sobczak zgłosił problem nieodebranych nieczystości stałych z terenu wsi. Dzień odbioru nieczystości – zgodnie z harmonogramem wywozu okazał się dniem świątecznym, w związku z tym termin odbioru śmieci przesunął się o kolejne dwa tygodnie; tym sposobem uzbierała się podwójna ilość nieczystości; kierowca obsługujący śmieciarkę nie chciał zabrać śmieci zapakowanych w worki foliowe; konieczna była interwencja sołtysa.
Inni sołtysi potwierdzili problemy związane z odbiorem odpadów oraz z koniecznością zakończenia akcji zawierania umów na odbiór odpadów komunalnych, która ich zdaniem przebiega opieszale.
Kolejny problem to akcja zima. Do sołtysów nie dotarły żadne informacje dotyczące firm świadczących usługi w tym zakresie. Problemy pojawiły się po pierwszych opadach śniegu. Telefoniczne interwencje w ZGKiM nie przyniosły spodziewanych rezultatów.
Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz przyjął uwagi do wiadomości. Widzi konieczność spotkania sołtysów z Dyrektorem ZGKiM i Kierownikiem Referatu Technicznego tut. Urzędu. O terminie spotkania zainteresowani zostaną poinformowani.
Sołtys p. Teresa Gąbka zaapelowała o poszukiwanie możliwości sfinansowania ze środków zewnętrznych budowy świetlicy wiejskiej w Słoszowie, Turystycznego Przystanku i oświetlenia ulicznego.

Innych uwag nie wniesiono

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokołowała: Elżbieta Kędzior

Przewodniczący
Komisji ds. Rozwoju Wsi
Marian Onak

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 13 Stycznia 2009 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432478