szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr 5/2008 ze wspólnego posiedzenia Komisji Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 16 grudnia 2008r.

Protokół Nr 5/2008
ze wspólnego posiedzenia Komisji Rady Miejskiej w Szczytnej
z dnia 16 grudnia 2008r.

Godzina rozpoczęcia: 14.00
Godzina zakończenia: 17.00

Miejsce obrad: sala posiedzeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej

W posiedzeniu Komisji wzięło udział 14 radnych.

Lista osób uczestniczących w posiedzeniu w załączeniu.
 Załącznik Nr 1

 Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Rady Miejskiej p. Renata Idzik. Przywitała wszystkich zebranych i przedstawiła planowany porządek posiedzenia.
 Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz złożył wniosek o wprowadzenie do porządku zebrania:
w pkt. 2 lit. h projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXIII/190/04 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 grudnia 2004 roku w sprawie trybu udzielenia i rozliczenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych, autopoprawki do projektu budżetu Gminy Szczytna na rok 2009.
Przegłosowano wniesione propozycje nie wnosząc żadnych zastrzeżeń. Członkowie wszystkich Komisji pozytywnie jednogłośnie zaopiniowali wprowadzone do porządku posiedzenia zmiany.

Wobec czego realizowano następujący porządek posiedzenia:

1.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy Szczytna na rok 2009.
2.Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawach:
przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2009,
ustalenia regulaminów określających tryb i wysokość przyznawania nauczycielom dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, nagród, obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz niektórych innych składników wynagrodzenia na rok 2009,
zasad przyznawania dofinansowania do form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych, dla których gmina Szczytna jest organem prowadzącym, ustalenia górnych stawek za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie gminy Szczytna,
ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego i zatwierdzenia wartości jednego punktu dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej, ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego i zatwierdzenia wartości jednego punktu dla placówek oświatowych prowadzonych przez Gminę Szczytna, ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego i zatwierdzenia wartości jednego punktu dla Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnej, w sprawie zmiany uchwały Nr XXIII/190/04 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 grudnia 2004r. W sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli niepublicznych.
3. Sprawy różne.

Ad. 1
Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił zarządzenie Burmistrza Szczytnej z dnia 11 grudnia 2008r. w sprawie przedłożenia autopoprawki do projektu budżetu Gminy Szczytna na rok 2009.
Autopoprawka dotyczy załącznika Nr 3 (limity wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne w latach 2009-2013) i załącznika Nr 13 (prognoza kwoty długu i spłat na rok 2009 i lata następne).
Zarządzenie w załączeniu.
 Załącznik Nr 2

Następnie szczegółowo przedstawił projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Szczytna na rok 2009. Wszyscy radni projekt otrzymali i zapoznali się z nim. Projekt uchwały w załączeniu.
 Załącznik nr 3

Po omówieniu budżetu radni zadawali pytania:
Beata Rydz – czy planowane są inwestycja przy ul. Łąkowej?
Wiesław Tracz – generalny remont nie jest przewidywany; realizowane będą remonty bieżące.
Urszula Doskocz – czy zostanie wykonane oświetlenie ulicy Górskiej?
Wiesław Tracz – zadanie jest wydzielone jako osobna inwestycja do realizacji.
Beata Rydz - jaki jest przewidywany termin wykonania sygnalizacji świetlnej na drodze krajowej?
Wiesław Tracz – projekt organizacji ruchu jest już wykonany; przewidywane są 2 niezależne systemy sygnalizacji świetlnej; planowana jest również przebudowa mostu; inwestycja planowana jest na rok 2009, aczkolwiek nie ma gwarancji, że faktycznie zostanie zrealizowana.
Leszek Gunia – czy planowany jest remont ul. Polnej?
Wiesław Tracz – w budżecie przewidujemy środki remontowe.
Stanisław Czarnik – istnieje możliwość odcięcia przez hutę dopływu energii elektrycznej do ogródków działkowych, czy działkowcy mogą liczyć na pomoc gminy?
Wiesław Tracz – nie pozostawimy działkowców bez pomocy.
Tomasz Bernat – jakie są szanse na oświetlenie ul. Łąkowej i doświetlenie dojazdu do „Mewy”?
Wiesław Tracz – w ramach środków bieżących przewidujemy fazę modernizacyjną oświetlenia; planujemy odzyskiwanie demontowanych lamp i słupów i ponowne wykorzystanie przy wymianie zużytych bądź przy uzupełnienie oświetlenia; oprócz tego co jest zaplanowane w budżecie rozszerzenie linii oświetleniowej nie będzie możliwe.
Tomasz Bernat – czy planowana jest zmiana wizerunku przy wjeździe do miasta od strony Dusznik?
Wiesław Tracz – przewidywana jest modernizacja skrzyżowania i montaż kurtyn dźwiękochłonnych jedynie przy budynku przedszkola; tereny pod wiaduktem nie wejdą w zakres modernizacji; otwarty pozostaje temat chodnika przy ul. Robotniczej.
Tomasz Bernat – czy naszym priorytetem nie powinno być włączenie łącznika do drogi krajowej?
Wiesław Tracz – taka opcja jest brana pod uwagę; istnieją dwie koncepcje rozwiązania problemu; niezbędne jest przygotowanie dokumentacji i szukanie możliwości dofinansowania.
Tomasz Bernat – czy istnieje możliwość budowy placów rekreacyjno-zabawowych przy ulicach oddalonych od centrum np. przy ul. Bobrownickiej?
Wiesław Tracz – na małe place jest szansa – mogą zostać wykonane w ramach środków bieżących; priorytetem jest duży plac zabaw dla dzieci przy planowanym Centrum Edukacyjno-Sportowym.
Andrzej Prochera zapytał o: 1) możliwość oświetlenia Górnych Wolan, 2) remont dachu na Domu Ludowym w Wolanach, 3) oświetlenie parku w Wolanach.
Wiesław Tracz – ad. 1) nie ma żadnych szans na oświetlenie Górnych Wolan, ad.2) dach może zostać wyremontowany w ramach środków bieżących; wspólnota mieszkaniowa musi podjąć uchwałę w tej sprawie, ad. 3) właścicielem parku jest Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa i gmina nie poniesie wydatków na proponowany cel.
Beata Rydz – czy istnieje możliwość zakupu koparki dla ZGKiM ?
Wiesław Tracz – koparki nie kupimy, planowany jest zakup wielofunkcyjnego traktora.
Czesława Piwowarczyk - mieszkańcy wioski od dwóch lat składają trzy te same wnioski; zrealizowano jeden; w dalszym ciągu nie ma dojazdu do p. Kasów; następna sprawa to ciągły konflikt o drogę – pomimo wznowienia granic drogi jeden z właścicieli kwestionuje jej przebieg; prosimy również o zamontowanie 3 lamp oświetleniowych przy drodze do szkoły.
Wiesław Tracz – na roboty bieżące np. remonty dróg mamy przeznaczone pewne środki i w ramach tych środków musimy się poruszać; konflikt, o którym Pani mówi, może zostać załatwiony jedynie na drodze sądowej; oświetlenie drogi do szkoły jest uzgadniane z p. Dyrektor i zostanie zrealizowane w 2009r.
Innych uwag nie było.
Przewodniczący Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego p. Ireneusz Hoffman stwierdził, iż budżet odzwierciedla postulaty radnych zgłaszane w ciągu roku. Należy sobie tylko życzyć, by chociaż połowa projektów została zrealizowana. Jedynym zagrożenie dla realizacji planów jest mniejsza sprzedaż mienia komunalnego.
Przy braku wniosków w sprawie zmiany budżetu przegłosowano projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy Szczytna na rok 2009.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt. Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad.2 a
P. Barbara Roźniakowska Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2009. Projekt uchwały zw załączeniu
 Załącznik nr 4

Jest to uchwała przyjmowana corocznie. W stosunku do roku bieżącego w roku 2009 nie nastąpią żadne zmiany. Pozostaje taka sama kwota na realizację Programu oraz takie same wynagrodzenia jak w roku 2008.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było.
Przewodnicząca Rady Miejskiej poprosiła p. Barbarę Roźniakowską o omówienie projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego i zatwierdzenia wartości jednego punktu dla Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnej.
P. Barbara Roźniakowska wyjaśniła, że obecnie obowiązuje uchwała podjęta w 2005r. Pracownicy osiągnęli górne pułapy wynagrodzeń i stad konieczność zmiany uchwały. Podjęcie uchwały nie spowoduje wzrostu wynagrodzeń pracowników, umożliwi jedynie wypłacenie zaplanowanej 5% podwyżki płac.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było.
P. Barbara Roźniakowska opuściła posiedzenie Komisji.

Przerwa godz. 15.45 – 16.00

Po przerwie Przewodnicząca Rady Miejskiej poprosiła o przegłosowanie projekt uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad 2 b
P. Wiesław Tracz przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminów określających tryb i wysokość przyznawania nauczycielom dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, nagród, obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz niektórych innych składników wynagrodzenia za rok 2009. Projekt uchwały w załączeniu.
 Załącznik Nr 5

Jest to uchwała, którą przyjmujemy corocznie. Regulamin był konsultowany ze związkami zawodowymi nauczycieli. Regulamin nie zawiera istotnych zmiana w stosunku do roku bieżącego.
Zmieniono jedynie kwotę dodatku za wychowawstwo – na 120,- zł miesięcznie oraz nastąpiła zmiana w dodatku za trudne warunki pracy - przy zajęciach rewidalizacyjno-wychowawczych z 10 na 15% stawki godzinowej; - przy indywidualnym nauczaniu dziecka z 15 na 10% stawki godzinowej.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przegłosowano projekt uchwały.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 2 c
P. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie zasad przyznawania dofinansowania do form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych, dla których gmina Szczytna jest organem prowadzącym. Projekt uchwały w załączeniu.
 Załącznik Nr 6

Jest to również uchwała przyjmowana corocznie. Wszystkie formy doskonalenia zawodowego nauczycieli pozostają bez zmian w stosunku do roku bieżącego.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przegłosowano projekt uchwały.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 2 d
P. Wiesław Tracz przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia górnych stawek za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie gminy Szczytna. Projekt uchwały w załączeniu.
 Załącznik Nr 7

Proponowana stawka za odbiór odpadów komunalnych wzrasta o 15% w stosunku do roku bieżącego i wynika jedynie ze wzrostu opłaty marszałkowskiej odprowadzanej za umieszczanie odpadów komunalnych na składowisku (w 2009 r. będzie to kwota 100 zł). Obecnie miesięczna opłata za odbiór nieczystości stałych za 1 osobę wynosi 5,80 zł., po podwyżce będzie to kwota 6,67 zł.
P. Ryszard Drozd Dyrektor ZGKiM poinformował, że w gminach sąsiednich zarówno stosowane opłaty jak i ustalone przez Rady normy wytwarzanych odpadów komunalnych są zdecydowanie wyższe.
Nie ulega zmianie stawka opłat za opróżnianie zbiorników bezodpływowych.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przegłosowano projekt uchwały.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 2 e, f, g
P. Wiesław Tracz przedstawił projekty uchwał w sprawach naliczenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego i zatwierdzenia wartości jednego punktu dla::
e) Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej; projekt uchwały w załączeniu,
 Załącznik Nr 8

f) placówek oświatowych prowadzonych przez gminę Szczytna; projekt uchwały w załączeniu,
 Załącznik Nr 9

g) Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnej; projekt uchwały w załączeniu,
 Załącznik Nr 10

Na dzień dzisiejszy pracownicy wymienionych jednostek osiągnęli górne pułapy wynagrodzeń i obecnie nie ma możliwości naliczenia i wypłacenia zaplanowanej 5% podwyżki płac. Podjęcie uchwały nie spowoduje dodatkowego wzrostu wynagrodzeń pracowników. Proponowane kwoty powinny umożliwiać podwyżki płac w ciągu kolejnych 2-3 lat. Każda z jednostek charakteryzuje się innym rodzajem zatrudnienia stąd też konieczność zróżnicowania najniższych wynagrodzeń i wartości punktu.
ad. e)
Dla ZGKiM proponuje się 700,- zł jako kwotę najniższego wynagrodzenia zasadniczego i 6,- zł jako wartość jednego punktu.
Przegłosowano projekt uchwały w sprawie najniższego wynagrodzenia zasadniczego i zatwierdzenia wartości punktu dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały; przy 3 głosach „za” i 2 „wstrzymujących się”. Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.
ad. f)
Dla placówek oświatowych prowadzonych przez Gminę Szczytna proponuje się 700,- zł jako kwotę najniższego wynagrodzenia zasadniczego i 5,60 zł jako wartość jednego punktu.
Przegłosowano projekt uchwały w sprawie najniższego wynagrodzenia zasadniczego i zatwierdzenia wartości punktu dla placówek oświatowych prowadzonych przez Gminę Szczytna.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały; przy 3 głosach „za” i 2 „wstrzymujących się”. Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.
ad. g)
Dla OPS proponuje się 800,- zł jako kwotę najniższego wynagrodzenia zasadniczego i 6,- zł jako wartość jednego punktu.
Przegłosowano projekt uchwały w sprawie najniższego wynagrodzenia zasadniczego i zatwierdzenia wartości punktu dla Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnej.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały; przy 3 głosach „za” i 2 „wstrzymujących się”. Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 2 h
P. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXIII/190/04 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 grudnia 2004r. W sprawie trybu udzielenia i rozliczenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych. Projekt uchwały w załączeniu.
 Załącznik Nr 11

Zgodnie z obowiązująca dotychczas uchwałą nie mamy możliwości przekazania dofinansowania za dzieci, które przebywały w przedszkolu mniej niż 20 dni w miesiącu. W listopadzie br. dni, w których czynne było przedszkole było 19. Powstał problem z przekazaniem dofinansowania. Stąd konieczność wykreślenia zapisu „przez co najmniej 20 dni w miesiącu” z uchwały.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przegłosowano projekt uchwały.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały. Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 3
Przewodnicząca Rady Miejskiej przedstawiła pismo podpisane przez 6 mieszkańców Słoszowa. którzy wnoszą prośbę o przypisanie zajmowanej przez nich nieruchomości w granice administracyjne wsi Łężyce.
P. Aneta Sitarz poinformowała, że zmiany terytorialne na terenie gminy należą do kompetencji Rady Miejskiej. Konieczne są konsultacje z mieszkańcami zarówno z terenu wsi Słoszów jak i wsi Łężyce.
Przewodnicząca Rady Miejskiej przekazała sprawę pod obrady Komisji ds. Rozwoju Wsi, która przygotuje opinię.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokołowała: Elżbieta Kędzior

Przewodnicząca Rady Miejskiej
Renata Idzik

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 13 Stycznia 2009 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432041