szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr 6/2009 z posiedzenia Komisji Budżetowej z dnia 23 czerwca 2009r.

Protokół Nr 6/2009
z posiedzenia Komisji Budżetowej
z dnia 23 czerwca 2009r.

Godzina rozpoczęcia: 14.00
Godzina zakończenia: 16.00

Miejsce obrad: sala posiedzeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej

W posiedzeniu Komisji wzięło udział 14 radnych.

O godz. 15:00 do składu Komisji dołączyła radna – p. Beata Rydz.

Lista osób uczestniczących w posiedzeniu w załączeniu.
Załącznik Nr 1

Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Rady Miejskiej p. Renata Idzik. Przywitała wszystkich zebranych i przedstawiła planowany porządek posiedzenia.
Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz złożył wniosek o wprowadzenie do porządku zebrania projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Szczytna na rok 2009.
Przewodnicząca Rady wystąpiła o wprowadzenie do porządku posiedzenia ww. projektu uchwały.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków jednogłośnie przyjęła powyższy wniosek.
Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 5 członków jednogłośnie przyjęła powyższy wniosek
Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków jednogłośnie przyjęła powyższy wniosek.

W związku z powyższym realizowano następujący porządek posiedzenia:

1)Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawach:
a) ustalenia regulaminów określających tryb i wysokość przyznawania nauczycielom dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, nagród, obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz niektórych innych składników wynagrodzenia,
b) zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Szczytna,
c) zmiany uchwały nr XXIII/155/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 27 listopada 2008 roku w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy na lata 2008-2013 zmienionej uchwałą nr XXVI/181/09 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 18 lutego 2009 roku, uchwałą nr XXVII/191/09 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 marca 2009 roku, uchwałą nr XXVIII/198/09 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 28 kwietnia 2009 roku i uchwałą nr XXIX/206/09 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 28 maja 2009 roku,
d) zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Dolina,
e) zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Słoszów,
f) zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Niwa,
g) zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Wolany,
h) zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Chocieszów i Studzienno,
i) zmian w budżecie Gminy Szczytna na rok 2009.
2)Sprawy różne.
Z uwagi na obecność podczas posiedzenia Komisji Wspólnej pani Sylwii Wróbel, punkt 1 b realizowano w pierwszej kolejności. Pozostały porządek obrad nie uległ zmianom.

Ad. 1 b

Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz słowem wstępu wyjaśnił, że konieczność opracowania planu wynikała ze zmieniających się potrzeb przeznaczenia terenu i warunków zabudowy dla nowoprojektowanych terenów inwestycyjnych niezabudowanych oraz adaptacji istniejących budynków.

Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik Nr 2

Następnie zmiany do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Szczytnej omówiła przybyła na posiedzenie pani SylwiaWróbel – z Regioplanu.
Plan był zrobiony w terminie krótszym niż 12 miesięcy. Z planem tym były perypetie, gdyż były kwestie wygaszania pewnych terenów, które były w uchwale. Dzięki wygaszaniu tych terenów, załatwialiśmy w ten sposób problemy, które by nam niepotrzebnie mieszały. Plan przeszedł przez kompletną procedurę, uzyskał wszystkie uzgodnienia przed wyłożeniem. Na poczet wyłożenia pojawił się pan i podczas oglądania planu „Piramidy” zauważył, że zapisy dla „Piramidy” nie zgadzają się. Jego uwaga dotyczyła przede wszystkim zmian zapisów dla dróg krajowych i z tego powodu trzeba było ponownie uzgodnić plan z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Udało się to uzgodnić. Była tam kwestia innego przeredagowania zapisów ruchu dla dróg krajowych. Drogi Krajowe żądają minimum 50 metrów dla zabudowy mieszkaniowej – odległość od drogi krajowej, minimum 200 m – odsunięcie dla obiektów chronionych (dla szkół, dla terenów usług zdrowia, rehabilitacji, sanatoriów, itd.). I to był największy problem, gdyż inwestorzy od „Piramidy” stwierdzili, że dodatkową działalnością, która przy „Piramidzie” miała się znaleźć to właśnie obiekty usług zdrowia, specjalistyczna klinika. Znalazłaby się ona w odległości ok. 20 metrów od drogi krajowej. Było to niewykonalne, dlatego trzeba było tak przeredagować, żeby spełnić warunki Dróg Krajowych.
Plan uzyskał pozytywne uzgodnienie GDDKiA.
Większość zmian w planie jest podyktowana potrzebami komunalnymi.

Do uchwały są dwa załączniki tekstowe.
Jeden załącznik jest to załącznik w sprawie rozpatrzenia uwag (załącznik nr 2); jest to uwaga inwestora „Piramidy” dotycząca rozszerzenia przeznaczenia terenu o cele sanatoryjno – uzdrowiskowe i leczniczo – rehabilitacyjne, zmiany wysokości zabudowy na tym terenie oraz korekty ustaleń dotyczących ograniczeń od drogi krajowej. Uwaga ta została przyjęta i uwzględniona w całości. Załącznik nr 3 to rozstrzygnięcie o sposobie realizacji zapisanych w planie inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej należącej do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania. Jest to załącznik bardzo ogólny. Załącznik nr 1 jest to rysunek planu.
Projekt przedmiotowego planu został poddany procedurze formalno – prawnej. Projekt planu jest zgodny z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Szczytna.
Wobec braku pytań, posiedzenie opuściła p. Sylwia Wróbel. Następnie przystąpiono do głosowania.

Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.
Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków – 3 osoby głosowały za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 1 a

Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminów określających tryb i wysokość przyznawania nauczycielom dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, nagród, obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz niektórych innych składników wynagrodzenia.

Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik Nr 3

Nie ustalamy żadnego nowego regulaminu. Uchwalamy ten regulamin, który był. Czynimy to z tego tytułu, że na koniec kwietnia poprzedni regulamin utracił swoją moc prawną. Nowe zapisy w Karcie Nauczyciela regulują nowe podejście do regulaminów. Poprzednio regulaminy uchwalaliśmy na każdy rok z osobna. Nowe zapisy w KN regulują to inaczej. Po uzgodnieniu ze związkami zawodowymi, uchwalany jest regulamin bezterminowo. Natomiast pojawia się obowiązek monitorowania płac co rok i na bieżąco. Pojawia się też kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej nad wysokością płac i gmina po każdym roku zobowiązana jest do wypłacenia wyrównań dla nauczycieli do średnich wymaganych w KN. Na dzień dzisiejszy pojawia się ta zmiana, że powinniśmy uchwalić plan bezterminowo, ale regulamin podlega uzgodnieniu ze związkami zawodowymi i związki zawodowe zdając sobie sprawę ze zmian niekorzystnych dla siebie (dlatego, że mają mniejszy wpływ), dostały polecenie odgórne od swojej centrali, by w procedurze uzgadniania próbować omijać ten niesprecyzowany ściślej zapis prawny, jeżeli chodzi o KN, dlatego że w KN jest zapis stanowiący, że uchwala się regulamin (nie określając go czasowo), ale z drugiej strony żaden zapis prawny nie zabrania gminie ograniczania czasowego działania poszczególnych uchwał. Związki zawodowe mające obsługę prawną próbują przeforsować w tej chwili zapisy dotyczące tego, że regulamin stracił moc prawną na koniec kwietnia, to teraz my musimy wprowadzić zapis, że on obowiązuje od momentu wejścia w życie, czyli po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, ale z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2009 roku. Związki zawodowe broniąc się przed mechanizmem bezterminowego uchwalania, chcą by wprowadzić zapis do 31 grudnia 2009 roku.
I taki zapis wynikający z uzgodnienia jest. Nadzór prawdopodobnie nam ten zapis uchyli, ale to nic. Wtedy poinformujemy o tym związki zawodowe. I wtedy regulamin ten będzie obowiązywał bezterminowo, bo nadzór uchyli tylko ten zapis „do 31 grudnia 2009 roku”. Jeżeli natomiast nadzór nie uchyli tego zapisu, to będziemy musieli uchwalić nowy regulamin na rok 2010 i następne.
Jeszcze jedna zmiana wprowadzona do regulaminu wynika z orzeczenia nadzorczego, które przyszło po uchwaleniu poprzedniego regulaminu. Dotyczy ona tego, że gmina uchwalała dodatki za prace w uciążliwych warunkach, za trudne warunki pracy oraz w warunkach specjalnych. I te zapisy zostały uchylone. One dotyczyły tylko tego, że pewne dodatki zanikły i już się ich nie wypłaca i zostało to wykreślone. To tyle zmian w regulaminie.

Pan Roman Konior zapytał czy te stawki procentowe są ustalane przez Gminę?
Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz – zależy o jakich stawkach procentowych mówimy. Jeżeli chodzi o stawki procentowe dotyczące średnich wynagrodzeń - to są stawki narzucone odgórnie, dlatego że KN stanowi, że jest pewna średnia bazowa i od tej średniej bazowej naliczamy wynagrodzenie nauczyciela na podstawie stawek procentowych. Stażysta zarabia 100% stawki bazowej, nauczyciel kontraktowy 111%, mianowany 144%, itd.
I dalsza kwestia to sprawa naliczania średnich. Inaczej wychodzi średnia w małej jednostce, a inaczej w dużej.
Wynagrodzenie nauczyciela to jest wynagrodzenie zasadnicze plus dodatki. Wynagrodzenie zasadnicze określa Minister w rozporządzeniu, a dodatki – my, Rada.
Wobec braku dalszych pytań, przystąpiono do głosowania.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 1 c

Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekt zmiany uchwały nr XXIII/155/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 27 listopada 2008 roku w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy na lata 2008-2013 zmienionej uchwałą nr XXVI/181/09 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 18 lutego 2009 roku, uchwałą nr XXVII/191/09 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 marca 2009 roku, uchwałą nr XXVIII/198/09 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 28 kwietnia 2009 roku i uchwałą nr XXIX/206/09 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 28 maja 2009 roku.

Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik Nr 4

Wyjaśnił że do 30 czerwca Gmina ma termin do złożenia wniosków do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tam jest świetlica wiejska w Łężycach, w Złotnie i to już było wprowadzone. Zmiany w projekcie uchwały dotyczą dwóch punktów – pozycji 26 i 27.
W pozycji 26 pojawia się budowa infrastruktury wodociągowej we wsi Wolany, na kwotę 9.500.000 zł (jest to kwota przekroczona, bo jeśli dostaniemy fundusze, to w kwocie tylko 4.000.000 zł).
W pozycji 27 pojawia się dostawa i montaż lamp ulicznych zasilanych energią słoneczną – na terenach wiejskich Gminy Szczytna. Jest to wniosek na kwotę 2.500.000 zł.
Jedna taka lampa kosztuje 15.000 zł.
To są te dwie zmiany, doszły te dwa punkty do tego co było wcześniej.

Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.
Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków jednogłośnie zaopiniowała projektu uchwały.
Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 1 d – h

Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekty uchwał w sprawie Planów Odnowy Miejscowości: Dolina, Słoszów, Niwa, Wolany, Chocieszów i Studzienno.

Projekty uchwał w załączeniu.
Załączniki Nr 5 - 9

Każde zebranie wiejskie przyjęło te plany. Nie ma tam jakichś istotnych zmian. W planach są zapisane zadania. Jeśli chodzi o zmiany wcześniejsze to jest zmiana następująca:

1.podjęliśmy decyzję dosyć rewolucyjną o tym, że planujemy budowę nowych świetlic wiejskich na terenie każdej wsi, każdego sołectwa.
Nie określamy tego czasowo, bo plany w zasadzie w niektórych zadaniach są rozciągnięte do 2020 roku. W związku z tym, że baza jest tak zdekapitalizowana, że nie opłaca się jej remontować, bardziej sensowne wydaje się wybudowanie nowych świetlic. W każdej miejscowości na wszelki wypadek dodaliśmy zapis o dopasowaniu wydatków na wodociągowanie i kanalizację. Do tego dochodzi oświetlenie solarne na tych terenach, gdzie go nie ma.

Następnie p. Roman Sobczak zwrócił uwagę na problem z wodociągami na terenach wiejskich. Woda jest podstawą bytu ludzi. Jest to problem na terenach wiejskich, gdzie nawet teraz przy obfitych opadach deszczu, wody nie ma.
Wobec braku dalszych pytań, przystąpiono do głosowań.

a)Głosowanie w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Dolina

Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.
Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków jednogłośnie zaopiniowała projektu uchwały.
Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

1.Głosowanie w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Słoszów

Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.
Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków jednogłośnie zaopiniowała projektu uchwały.
Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

1)Głosowanie w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Niwa

Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.
Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków jednogłośnie zaopiniowała projektu uchwały.
Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

1.Głosowanie w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Wolany

Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.
Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków jednogłośnie zaopiniowała projektu uchwały.
Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Głosowanie w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Chocieszów i Studzienno

Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.
Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków jednogłośnie zaopiniowała projektu uchwały.
Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 1 i

Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz omówił projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Szczytna na rok 2009.

Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik Nr 10

Wobec braku pytań, przystąpiono do głosowania.

Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 członków jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 2

Sprawy różne

Przewodnicząca Rady Miejskiej p. Renata Idzik zgłosiła następujące sprawy.
Do Rady Miejskiej wpłynęły dwa pisma.
Pierwsze pismo skierowane do p. Burmistrza, który poprosił o opinię Komisji, jest napisane przez Radę Rodziców uczniów Gimnazjum Publicznego w Szczytnej. Dotyczy ono wniosku utworzenia funduszu stypendialnego dla uczniów Gimnazjum, którzy osiągają wysokie wyniki nauczania, wyróżniają się inicjatywą i realizacją ponadstandardowych zadań oraz reprezentują szkołę na różnych imprezach i uroczystościach zarówno miejskich jak i ponadgminnych.
Ponieważ jest przerwa wakacyjna w lipcu, ustalono, że pismo zostanie przekazane do Komisji Spraw Społecznych, która zajmie się tą sprawą w sierpniu.

Drugie pismo otrzymaliśmy od Państwa Hartmanów - dotyczy powołania komisji do ustalenia wypłaty ekwiwalentu za dokonany remont lokalu przy ulicy Wolności 14, który zdano do Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej po adaptacji. Chodzi o ten lokal, gdzie kiedyś był zakład pogrzebowy. Pan Hartman wnosi, że ZGKiM nie doszacował kosztów, które włożył w remont tego lokalu.
Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz wyjaśnił, że p. Hartman zalega Gminie za pewne podatki i chce aby pewne pieniądze uwzględnić jako zwrot kosztów remontowych.
Gmina nie powołuje żadnych specjalnych komisji, gdyż każdy podmiot prawny, jakim jest osoba fizyczna może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
Po dyskusji ustalono, że jeśli pan Hartman czuje się pokrzywdzony, to powinien skierować sprawę na drogę sądową z powództwa cywilnego.

Na tym zakończono wspólne posiedzenie Komisji Rady Miejskiej w Szczytnej.

Protokołowała:
Joanna Szymańska

Przewodnicząca Rady Miejskiej:
Renata Idzik

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 1 Września 2009 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432486