szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr 13 /2009 z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych z dnia 22 grudnia 2009 r.

Protokół Nr 13 /2009
z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych
z dnia 22 grudnia 2009r.

Godzina rozpoczęcia: 12.00
Godzina zakończenia: 12.40

Miejsce obrad: biuro Rady Miejskiej w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej

W posiedzeniu Komisji wzięło udział 5 radnych.
Lista osób uczestniczących w posiedzeniu w załączeniu
Załącznik Nr 1

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych p. Wojciech Szlosberger. Przywitał wszystkich zebranych, po czym przedstawił planowany porządek posiedzenia. Następnie wystąpił do członków Komisji o zgłoszenie propozycji i uwag.
Ponieważ uwag nie wniesiono realizowano następujący porządek:

1.Opieka zdrowotna w szkołach (pielęgniarska, lekarska, stomatologiczna).
2.Sprawy różne.

Ad.1
Przewodniczący Komisji poprosił o zrelacjonowanie tematu Zastępcę Burmistrza. p. Wiesława Tracza.
Członkowie Komisji otrzymali informację dotycząca opieki zdrowotnej ze wszystkich jednostek oświatowych. Informacja w załączeniu.
Załącznik Nr 2

P. Wiesław Tracz poinformował, że z opieką zdrowotną dzieje się źle od chwili wprowadzenia reform w szkołach. W momencie wprowadzenia reformy w służbie zdrowia podstawową opiekę zdrowotną oparto głównie na lekarzach rodzinnych. Lekarz wchodzący na teren jednostki oświatowej musiałby mieć odrębny kontrakt i wchodziłby w kompetencje innego lekarza, gdyż dzieci uczęszczające do szkoły mają karty w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Lekarz szkolny mógłby udzielić dziecku pomocy jedynie w sytuacji zagrożenia, w pozostałych przypadkach dziecko powinno korzystać z pomocy swojego lekarza.
U nas ze względu na bliskość praktyk lekarskich zrodził się system zastępczy. Dwie praktyki lekarskie znajdowały się w pobliżu jednostek oświatowych. Jeżeli cokolwiek się działo, dziecko z opiekunem trafiało do gabinetu lekarskiego, tam gdzie było zapisane.
Podpisywanie kontraktów dla jednostek, dla lekarzy nie było przewidziane w reformie służbie zdrowia. Osobne kontrakty były jedynie przewidziane w ramach higieny szkolnej. Często higienistka pracująca w jednostce miała podpisany kontrakt na funkcjonowanie w jednostce. Na tych zasadach u nas w szkołach funkcjonuje higienistka. Zadaniem higienistki jest kontrola czystości, ważenie, mierzenie oraz szczepienia. Dane te trafiają do kart, które dzieci mają w poszczególnych praktykach lekarskich. Gabinety stomatologiczne przestały funkcjonować ponieważ wyposażenie takiego gabinetu to są ogromne pieniądze. Opieka stomatologiczna w szkołach jest szczątkowa. Podpisuje się kontrakty na lakowanie zębów i fluoryzację na konkretna liczbę dzieci. Natomiast leczenie zębów możliwe jest tylko w ramach kontraktów z NFOZ. Gmina nie jest stanie zapewnić funkcjonowania gabinetu stomatologicznego. Jedyne co możemy brać pod uwagę to wykupienie dodatkowego zestawu usług. Przykre jest szczególnie to, że opieka stomatologiczna – głównie profilaktyka, u dzieci zupełnie nie funkcjonuje. W skali kraju temat jest zupełnie zapomniany. Jeżeli problem nie zostanie rozwiązany w przeciągu 2-3 lat to będziemy mieli dzieci ze zniszczonymi zębami.
P. Wojciech Szlosberger zapytał czy system jest w miarę efektywny?
P. Wiesław Tracz odpowiedział, że ogólnie rzecz biorąc lekarze w szkołach nie funkcjonują a rolę pielęgniarek pełnią higienistki. Jest to minimum z minimum - system oczywiście funkcjonuje bo nie ma innego wyjścia. Na dzień dzisiejszy nic szczególnego się nie dzieje, system działa. Nie pojawiają się epidemie, nie występuje wszawica, prowadzone są szczepienia. Problemem jest mała liczba godzin pracy higienistki. Gabinety dla higienistek w każdej szkole są i są one wyposażone w podstawowe sprzęty, które w takim gabinecie znajdować się powinny. Jest możliwość położenia dziecka, możliwość zbadania wzroku.
P. Urszula Doskocz zapytała w związku Informacją Szkoły Podstawowej, że czas pracy higienistki wynosi – 8 godzin i 20 minut, ilu uczniów liczy szkoła?.
P. Wiesław Tracz odpowiedział, że ok. 300 uczniów i, jak już wcześniej zasygnalizował, przydałaby się większa liczba godzin.
Jakiś czas temu rozważaliśmy możliwość utworzenia gabinetu rehabilitacyjnego. Ale po przeanalizowaniu sprawy – konieczność zatrudnienia rehabilitanta na cały etat, współpraca z lekarzem kierującym, lub ewentualne dojazdy do zakładów rehabilitacyjnych poza Szczytną, po orientacyjnym wyliczeniu kosztów, zmuszeni byliśmy zrezygnować.
Opieka zdrowotna kosztuje dużo a gmina nie jest w stanie wyręczać państwa.

Ad.2
W sprawach różnych uwag nie wniesiono.

Na tym spotkanie zakończono.
Protokołowała: Elżbieta Kędzior

Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych
Wojciech Szlosberger

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 11 Maja 2010 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432456