szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr 6 /11 z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych z dnia 28 marca 2011 r.

Protokół Nr 6 /11
z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych
z dnia 28 marca 2011 r.


Godzina rozpoczęcia : 13.00
Godzina zakończenia : 15.30

Miejsce obrad: 13.00 – 14.00 Przedszkole Publiczne w Szczytnej
14.00 – 15.30 sala posiedzeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej
  
Lista osób uczestniczących w posiedzeniu w załączeniu
Załącznik Nr 1
Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Wojciech Szlosberger. Przywitał wszystkich zebranych, po czym przedstawił planowany porządek posiedzenia.
Wstąpił do członków Komisji o zgłoszenie propozycji i uwag.
Przewodnicząca Rady Miejskiej Renata Idzik złożyła wniosek o włączenie pod obrady Komisji w pkt. 1 zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną gminy Szczytna oraz o przesunięcie obecnych punktów 1, 2 i 3 kolejne pozycje – 2, 3 i 4.
Przeprowadzono głosowanie.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie przyjęła wniosek o wprowadzenie pod obrady projektu uchwały w sprawie nie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną gminy Szczytna.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie przyjęła wniosek o przesunięcie tematów posiedzenia na koleje pozycje.
Wobec powyższego realizowano następujący porządek posiedzenia:
1.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną gminy Szczytna.
1.Analiza potrzeb i możliwości Gminy w zakresie opieki przedszkolnej.
Pozostałe punkty w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej
2.Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawach:
a) zmiany uchwały Nr IV/22/11 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 27 stycznia 2011 r. w
sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji celowych podmiotom niezaliczanym do
sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku, na cele
publiczne związane z realizacją zadań gminy, sposobu ich rozliczania oraz kontroli
wykonywania zadań zleconych,
b) ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i innych
niepublicznych form wychowania przedszkolnego prowadzonych na terenie Gminy
Szczytna przez osoby fizyczne lub prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego
oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.
4. Sprawy różne.

Ad. 1
Przewodnicząca Rady Miejskiej Renata Idzik omówiła projekt uchwały w sprawie nie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną gminy Szczytna. Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik Nr 2
Pracodawca radnej Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku zwrócił się z wnioskiem o wyrażenie zgody przez Radę Miejską na rozwiązanie stosunku pracy z radną gminy Szczytna. Z informacji zawartych w piśmie nie wynika jakie są przyczyny rozwiązania umowy o pracę. Wniosek jest zbyt ogólny i brak w nim informacji, czy zamiar rozwiązania umowy o prace ma związek z funkcją radnej. Stąd propozycja by nie wyrażać zgody na rozwiązanie stosunku pracy.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było.
Przegłosowano projekt uchwały.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.
Następnie Przewodnicząca Rady Renata Idzik przedstawiła pismo Karoliny Sługockiej dotyczące nadania honorowego obywatelstwa Szczytnej obecnie urzędującemu Burmistrzowi. Przypomniała zasady nadawania tytułu honorowego obywatela i poinformowała, że Burmistrz nie jest w chwili obecnej zainteresowany otrzymaniem tytułu.

Ad. 2
Mariol Kuklo Dyrektor Przedszkola Publicznego z Grupą Żłobkową przedstawiła temat „Analiza potrzeb i możliwości Gminy w zakresie opieki przedszkolnej”. Pismo w załączeniu.
Załącznik Nr 3
Przewodniczący Komisji Wojciech Szlosberger zapytał czy w związku z tym, że do Przedszkola nie przyjęto 31 dzieci rozważana jest możliwość rozbudowy obiektu, tak by opieką zostały objęte wszystkie dzieci.
Mariola Kuklo odpowiedziała, że na dzień dzisiejszy nie jest znana liczba dzieci, które od września przyjdą do przedszkola: część dzieci - 6-cio latków (nie jest znana ich liczba) pójdzie do szkoły, część zrezygnuje z opieki i skala problemu będzie znana dopiero we wrześniu. Gmina zapewnia dużo miejsc i do roku bieżącego wszystkie zgłoszone dzieci były do Przedszkola przyjmowane.
Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz zauważył, że gdyby cała grupa 6-cio latków poszła do szkoły to z grupy nie przyjętych pozostałoby 2 lub 3 dzieci. Nie jest to duża ilość.
W ostatnim okresie pojawiła się możliwość zakładania przedszkoli przez osoby fizyczne. Gmina nie musi zapewnić miejsc w przedszkolu. Działalność przedszkola dla gmin nie jest dotowana. Natomiast istnieje podstawa programowa dla wychowanków przedszkola – i również za to nie można pobierać opłaty. W ciągu 10 godzin funkcjonowania przedszkola 5 godzin jest bezpłatnych, tym samym pozostałe 5 godzin jest znacznie droższe. W związku z tym, że koszty się nie zmieniają wzrost opłat w przedszkolu publicznym spowoduje rozwój przedszkoli niepublicznych.
Radny Stanisław Czarnik zapytał czy zdarza się, że w ciągu roku rodziny rezygnują z przysyłania dziecka do Przedszkola.
Mariola Kuklo odpowiedział, że – zdarza się; po wyjaśnieniu przyczyn rezygnacji, wyrażana jest zgoda na rezygnację z miejsca w Przedszkolu.
Radna Jolanta Bernat zapytała czy grupy wiekowe są przestrzegane.
Mariola Kuklo wyjaśniła, że nie ma typowego podziału na grupy wiekowe; prowadząc rotację umieszczamy dziecko, za zgodą rodzica, w odpowiedniej grupie.
Radna Urszula Doskocz zapytała czy w Przedszkolu są dzieci spoza gminy.
Mariola Kuklo odpowiedziała, że były takie 2 wnioski – zostały one odrzucone (rodzice nie wykazali powiązania ze Szczytną); istnieje jeszcze możliwość złożenia odwołania.
Wojciech Szlosberger podsumowując temat stwierdził, iż zarówno oczekiwania jak i faktyczne potrzeby w zakresie opieki przedszkolnej są zaspokojone. Podziękował Dyrektorowi Przedszkola za przedstawienie tematu.
Od godz. 14.00 posiedzenie Komisji Spraw Społecznych odbywało się w sali posiedzeń Urzędu Miasta i Gminy.
Przewodniczący Komisji przed przystąpieniem do realizacji kolejnego punktu posiedzenia zapytał o wnioski dotyczące porządku posiedzenia. Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz złożył wniosek o wprowadzenie pod obrady Komisji w pkt 3 lit. c projektu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Szczytna.
Przegłosowano wniosek.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie przyjęła złożony wniosek.
Pkt 3 posiedzenia po wprowadzeniu wniosku:
3. Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawach:
a) zmiany uchwały Nr IV/22/11 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 27 stycznia 2011 r. w
sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji celowych podmiotom niezaliczanym do
sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku, na cele
publiczne związane z realizacją zadań gminy, sposobu ich rozliczania oraz kontroli
wykonywania zadań zleconych,
b) ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i innych
niepublicznych form wychowania przedszkolnego prowadzonych na terenie Gminy
Szczytna przez osoby fizyczne lub prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego
oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania,
c) o przystąpieniu do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków
zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Szczytna.
4. Sprawy różne.

Ad. 3
Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz przedstawił projekty uchwał w sprawach:

a) zmiany uchwały Nr IV/22/11 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 27 stycznia 2011 r. w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji celowych podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku, na cele publiczne związane z realizacją zadań gminy, sposobu ich rozliczania oraz kontroli wykonywania zadań zleconych - projekt uchwały w załączeniu
Załącznik Nr 4
c) ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i innych niepublicznych form wychowania przedszkolnego prowadzonych na terenie Gminy Szczytna przez osoby fizyczne lub prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania - projekt uchwały w załączeni.
Załącznik Nr 5
Obydwa projekty uchwał były już omawiane na Komisjach. Rada podjęła już stosowane uchwały, do których jednak nadzór prawny Wojewody zgłosił zastrzeżenia.
W uchwale pierwszej musimy doprecyzować zasady udzielania dotacji celowych podmiotom niezaliczanym
do sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku oraz wykreślić paragrafy zawierające zapisy należące do kompetencji organu wykonawczego gminy.
W przypadku drugiej uchwały zbyt szczegółowo określiliśmy zapisy dotyczące określenia wydatków na jednego ucznia – nasze zapisy wykraczały poza ustawę i należy to zmienić. Były również drobne uwagi dotyczące druków. Druki zostały zgodnie z sugestiami skorygowane.
Pytań i uwag do projektów uchwał nie było.
Przegłosowano projekt uchwał w sprawie zmiany uchwały Nr IV/22/11 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 27 stycznia 2011 r. w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji celowych podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku, na cele publiczne związane z realizacją zadań gminy, sposobu ich rozliczania oraz kontroli wykonywania zadań zleconych
Komisja Spraw Społecznych obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.
Następnie przegłosowano projekt uchwał w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i innych niepublicznych form wychowania przedszkolnego prowadzonych na terenie Gminy Szczytna przez osoby fizyczne lub prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 3
c) Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz przedstawił projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Szczytna. Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik Nr 6
Zmiana dotyczy terenu położonego przy górnej drodze na Dolinę. Przed wprowadzeniem zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego konieczna jest zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było.
Przegłosowano projekt uchwały.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 4
Insp. ds. mieszkaniowych Elżbieta Kędzior poinformowała:
lokal przy ul. Leśnej 25 (po p. Lenarcie) w drodze losowania otrzymała p. Justyna Kwiatkowska,
lokal przy ul. Wolności 2 (po p. Grzelak) p. Malwina Kocoń,
lokal do adaptacji ul. Wolności 76 b, z którego zrezygnowała p. Magdalena Wawrzeń zostanie zaproponowany p. Oldze Rutkowskiej.
Członkowie Komisji jednogłośnie zaakceptowali propozycje Burmistrza.
Przewodniczący Wojciech Szlosberger zaproponował Komisji rozszerzenie planu pracy Komisji o dodatkowy temat, który będzie tematem kwietniowej sesji „Ocena pracy gminnych instytucji kultury (MOK, Biblioteka). Potrzeby, założenia i efekty działania”.
Członkowie Komisji wyrazili zgodę na złożoną propozycję.
Radna Urszula Doskocz zapytała o inwestycję realizowaną przy ul. Sienkiewicza – przy stadionie sportowym.
Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz wyjaśnił, że jest to wspólny projekt Gminy i Państwowego Instytutu Geologicznego. I etap dobiegł końca – wynik jest podobny jak przy ul. Górskiej; zlokalizowano pokład wody pitnej i pokład wody mineralnej. Wykonane zostaną jeszcze dwa odwierty, a następnie PIG chce zrobić bazę edukacyjną. Skwer przy ul. Leśnej mógłby zostać wykorzystany jako ścieżka edukacyjna ekologiczno-geologiczna.
Radny Wojciech Szlosberger zgłosił problem z usunięciem drzewa pomiędzy budynkami 9 i 11 przy ul. Sienkiewicza, przy linii energetycznej.
Radna Urszula Doskocz zapytała o przyszłość Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej.
Wiesław Tracz odpowiedział, że dyskusja w tej sprawie toczy się od lat. Wcześniej, gdy Zakład był słabo doposażony nie miał szans na przetrwanie. Teraz dyskusja o przekształceniu wróciła.
Radny Marian Halemba zgłosił uwagi dotyczące ul. Handlowej:
ze względu na brak możliwości odebrania nieczystości konieczne jest umieszczenie znaku zakazu zatrzymywania się i postoju samochodów,
wyznaczyć dodatkowe miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych.
Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz wyjaśnił, że nie mamy na terenie gminy wielu niepełnosprawnych poruszających się samochodami; musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy wskazane miejsce jest zajęte przez właściwy pojazd; wykonanie dodatkowego miejsca spowoduje, że miejsca dla niepełnosprawnych będą puste a pozostali będą się tłoczyć. Jedynie wykonanie dodatkowego stanowiska „na górze” może być zasadne.
Na tym posiedzenie Komisji zakończono.

Protokołowała:     
Elżbieta Kędzior        


Przewodniczący Komisji    
Wojciech Szlosberger
Spraw Społecznych

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 11 Maja 2011 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432406