szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr 7 /11 z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych z dnia 18 kwietnia 2011 r.

Protokół Nr 7 /11
z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych
z dnia 18 kwietnia 2011 r.


Godzina rozpoczęcia: 14.00
Godzina zakończenia: 15.40

Miejsce obrad: sala posiedzeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej
  

Lista osób uczestniczących w posiedzeniu w załączeniu
Załącznik Nr 1

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Wojciech Szlosberger. Przywitał wszystkich zebranych, po czym przedstawił planowany porządek posiedzenia. Wstąpił do członków Komisji o zgłoszenie propozycji i uwag.

Ponieważ uwag nie wniesiono realizowano następujący porządek posiedzenia:

1. Ocena pracy gminnych instytucji kultury (MOK, Biblioteka). Potrzeby, założenia i efekty działania.
1. Sprawy różne.

Ad. 1
Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Szczytnej Anna Nowak przedstawiła Informację o Bibliotece - Informacja w załączeniu

Załącznik Nr 2
oraz Sprawozdanie opisowe z działalności za rok 2010 – Sprawozdanie w załączeniu.

Załącznik Nr 3
Podsumowując pracę Biblioteki Anna Nowak stwierdziła, że ubiegły rok chociaż niezwykle trudny (przeprowadzka do innego obiektu, choroba pracownika), dał dużo zadowolenia z wykonanej pracy. Zamierzenia zostały zrealizowane. W roku bieżącym Biblioteka w dalszym ciągu chce się rozwijać. Należy zrezygnować z działań, które nie cieszą się popularnością i zastąpić je nowymi, budzącymi zainteresowanie. Obecnie najpilniejsze dla Biblioteki sprawy to:
- budowa nowego obiektu, w który w pełni zaspokoiłby potrzeby jednostki i dałby możliwość realizacji większych zamierzeń,
- pełna komputeryzacja z nowym programem komputerowym.

Radna Jolanta Bernat stwierdziła, że jest pełna uznania dla kierownictwa Biblioteki; Biblioteka jest otwarta, przyjazna dla czytelników i z szerokim zakresem działalności. Zapytała czy jest coś co nie wyszło albo z czego trzeba było zrezygnować.Anna Nowak odpowiedziała, że nie cieszyły się powodzeniem spotkania dla rodziców z małymi dziećmi - być może nie było takiej potrzeby. Ale dlatego też należy się wsłuchiwać w głosy czytelników i skoro czytelnia nie budzi szczególnego zainteresowania, miejsce to wykorzystać jako miejsce spotkań dla określonej grupy osób, które chcą się spotykać.
Radny Stanisław Czarnik zapytał:
- o organizację spotkań z pisarzami                                                              -
czy jest wielu chętnych i jaka to jest grupa wiekowa,
- a co z ofertą dla mieszkańców wsi.

Anna Nowak odpowiedziała, że najczęściej w spotkaniach uczestniczą zorganizowane grupy – całe klasy z poszczególnych szkół; część spotkań odbywa się w ramach Młodzieżowego Klubu Filmowego. Biblioteka nie posiada oferty dla mieszkańców wiosek; mieszkańcy wsi, szczególnie osoby odwiedzające Ośrodek Pomocy Społecznej, korzystają ze zbiorów Biblioteki Miejskiej. Ze względu na duże koszty i bardzo małe zainteresowanie konieczne było zrezygnowanie z prowadzenia filii Biblioteki w Łężycach. W Klubie zostały encyklopedie i słowniki.

Radny Roman Sobczak zapytał jak ilość wypożyczeń – 14. tys. ma się do lat ubiegłych. Anna Nowak odpowiedziała, że od 4 lat sytuacja jest stabilna. Porównując czasy sprzed 20 lat, to wypożyczeń jest mniej. Biorąc pod uwagę, że rodzi się mniej dzieci, i że biblioteki szkolne dobrze funkcjonują a także i to, że w mieście nie funkcjonuje już szkoła średnia, mniej dzieci uczęszcza do Biblioteki Publicznej. Księgozbiór jest na dobrym poziomie. Przewodniczący Komisji Wojciech Szlesberger podziękował za przedstawienie tematu. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczytnej Rafał Kryniecki przedstawi Sprawozdanie - Ocena pracy gminnych instytucji kultury – Potrzeby, założenia i efekty działania. Sprawozdanie w załączeniu.

Załącznik Nr 4
Rafał Kryniecki wyraził zadowolenie z prowadzonego kierunku rozwoju Gminy. Nowe świetlice na terenach wiejskich i obietnica budowy kolejnych wpłyną na znaczne ograniczenie wydatków ponoszonych na utrzymanie zajmowanych obiektów. Świetlice wiejskie cieszą się popularnością szczególnie w okresie jesiennym, zimowym i wczesnowiosennym W świetlicach wiejskich zatrudniane są opiekunki, świadczące również pracę – 1 dzień w tygodniu, na rzecz MOK w Szczytnej. Sołtys Helena Piankowska zapytała czy w związku z tym, że w ostatnim okresie świetlica cieszy się znacznie większą popularnością niż wcześniej, możliwe jest pozostawienie świetliczanki w Łężycach przez wszystkie dni tygodnia i zatrudnienie jej przynajmniej na 1/2 etatu. Rafał Kryniecki odpowiedział, że w roku bieżącym budżet MOK-u jest o połowę mniejszy niż w roku ubiegłym a obciążenia dla pracodawcy przy umowie o prace nawet na ½ etatu są większe dlatego też nie ma możliwości zmiany umów dla opiekunek obiektów. Przy takim natłoku prac i braku możliwości płacenia nadgodzin, przy zatrudnieniu 1 pracownika na 1 etat i 1 pracownika na ½ etatu nie ma możliwości rezygnacji z pracy opiekunek na rzecz MOK. Sołtys Tresa Gąbka poinformowała, ze mieszkańcy wsi i Rada Sołecka upominają się o gospodarza na Przystanku Turystycznym. Rafał Kryniecki wyjaśnił, że przy tak okrojonym budżecie nie jest to możliwe. Oszczędności szuka się wszędzie. W Niwie wspólnie ustalono, że świetliczanka zatrudniana będzie tylko w okresie jesiennym, zimowym i wczesnowiosennym. Radny Roman Sobczak potwierdził, że od 15 kwietnia do 1 listopada żadne dzieci do świetlicy nie przychodzą, nie ma więc potrzeby zatrudniania kogokolwiek. Świetlica cały czas funkcjonuje ale pracownik nie jest potrzebny. Współpraca z MOK układa się bardzo dobrze. Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz poinformował, że nic nie stoi na przeszkodzie by jedno popołudnie w świetlicy z dziećmi spędzili rodzice.Radny Roman Sobczak zauważył, że utrzymywanie osoby zajmującej się dziećmi w okresie letnim zupełnie pozbawione jest podstaw. Radna Jolanta Bernat zapytała czy jest szansa na bardziej kameralne koncerty organizowane przez MOK. Rafał Kryniecki odpowiedział, że to znane nazwiska przyciągają publiczność, mała frekwencja nie gwarantuje zwrotu kosztów. Przewodniczący Komisji Wojciech Szlosberger podziękował Dyrektorowi MOK za informacje. Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie ocenia, że zarówno oczekiwania jak i zapotrzebowanie społeczeństwa na działalność prowadzoną przez Bibliotekę i MOK pozostaje właściwie zabezpieczone zarówno przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szczytna jak i przez Miejski Ośrodek Kultury w Szczytnej.
 
Ad. 2
Radny Roman Sobczak zaprosił zebranych na „Dzień Matki” organizowany w Świetlicy wiejskiej w Niwie.

Na tym posiedzenie Komisji zakończono.

Protokołowała:                                                      Przewodniczący Komisji
Elżbieta Kędzior                                                        Spraw Społecznych                                                                                Wojciech Szlosberger

 

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 20 Maja 2011 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432313