szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr 3/2011 z posiedzenia Komisji ds. Rozwoju Wsi z dnia 19 kwietnia 2011 r.

Protokół Nr 3/2011
z posiedzenia Komisji ds. Rozwoju Wsi
z dnia 19 kwietnia 2011 r.

Godzina rozpoczęcia: 10.00
Godzina zakończenia: 12.30

Miejsce obrad: Świetlica Wiejska w Niwie

Lista osób uczestniczących w posiedzeniu w załączeniu
Załącznik Nr 1

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji ds. Rozwoju Wsi Andrzej Prochera. Przywitał wszystkich zebranych. Pogratulował sołtysom wyboru na następną kadencję i przedstawił planowany porządek posiedzenia.
Ponieważ uwag nie wniesiono realizowano następujący porządek posiedzenia:

1. Komisja wyjazdowa – harmonogram remontu dróg gminnych, ocena stanu świetlic wiejskich.
2. Utrzymanie poboczy przy drogach powiatowych na terenie gminy.
3. Sprawy różne.

Ad. 1
Sołtysi po ocenie dróg gminnych w terenie zgłosili drogi ze swoich wiosek wymagające priorytetowych napraw.
Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz przypomniał, że przystąpienie do remontu drogi będzie możliwe jedynie w sytuacji gdy w pasie drogi znajdzie się rów, lub gdy właściciele poboczy wyrażą zgodę na wykonanie i następnie na zachowanie wykonanych rowów; likwidacja rowów jest działaniem szkodliwym. W pierwszej kolejności do remontu należy zgłaszać drogi główne lub dojazdy do dróg głównych. Boczne drogi o małym zagęszczeniu mieszkańców pozostawiać do naprawy w dalszej kolejności.
Sołtysi zgłosili drogi do wykonania:
Słoszów - droga 234 (do p. Maciejczyka), droga do p. Krzyżak i p. Rodziewicz (droga zarośnięta), droga na Zielone Ludowe.
Dolina - droga asfaltowa główna przez Dolinę.
Łężyce - drogi dojazdowe do posesji: p. Roli, do p. Kułagi (nie wymaga asfaltu) i 2 wywrotki niesortu na inne drogi dojazdowe.
Złotno - 3 wywrotki niesortu na drogi dojazdowe do p. Półtorzyckiego i p. Czerwińskiego.
Chocieszów - niesort na drogę od p. Janasa do szkoły, droga od p. Toporka (długi odcinek i nie ma rowów).
Niwa - sołtys stwierdził, że w pierwszej kolejności należy doprowadzić do powstania firmy łatającej drogi; mamy drogi tłuczniowe i musimy starać się odnawiać i właściwie utrzymywać te drogi; przykładem może być zniszczony przez okres zimowy łącznik Niwa-Wolany; oszczędności należy szukać w zimowym utrzymaniu dróg, zaoszczędzone środki przeznaczyć na zakup sprzętu dla ZGKiM – dla brygady remontującej drogi.
Wolany - droga p. Fiołek – p. Sypek, droga od kwintówki do p. Robak, p. Hes, droga p. Robak - p. Łodziato; do FOGR droga od kwintówki do Górnych Wolan.
Przewodniczący Komisji Andrzej Prochera zgłosił jeszcze jednę drogę do p. Kowalskiego.

Przewodniczący zaproponował przegłosowanie wniosku zgłoszonego przez Romana Sobczak.
Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 osób pozytywnie jednogłośnie przyjęła złożony wniosek, w związku z czym Komisja p o s t u l u j e o rozważenie możliwości powstania brygady drogowej przy Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej.

Następnie Komisja zajęła się stanem świetlic wiejskich.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Rafał Kryniecki podziękował za ostatnie działania Gminy dotyczące budowy nowych świetlic wiejskich. Wyraził nadzieję, że proces ten nie zostanie zatrzymany. Nowe świetlice powstałe w Łężycach i Złotnie i obietnica budowy kolejnych wpłyną na znaczne ograniczenie wydatków ponoszonych na ich utrzymanie.
Następnie opisał poszczególne świetlice:
w Łężycach - nowy obiekt
w Złotnie - nowy obiekt
w Chocieszowie - planowana budowa obiektu
w Wolanach - zatrudniony pracownik do prowadzenia zajęć komputerowych („Wioska Internetowa”) i zajęć w plenerze; stan techniczny obiektu głównie ze względu na stan dachu można określić jako zły, jest to budynek wspólnoty mieszkaniowej na remont dachu zgodę muszą wyrazić wszyscy właściciele,
w Niwie - wieś ma aspiracje by obiekt przenieść w inne miejsce, dążenia są zasadne i realne; świetlica funkcjonuje w budynku wspólnoty mieszkaniowej co znacznie utrudnia prowadzenie remontów.
Radny Roman Sobczak stwierdził, ze stan techniczny obiektu pozostawia wiele do życzenia.
Planując budowę nowej świetlicy należy rozważyć czy nie byłoby zasadne wybudowanie jednego Domu Kultury Wiejskiej dla okolicznych wsi.
Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz potwierdził, że w na budowę świetlicy w Chocieszowie środki finansowe są już zagwarantowane, kolejną świetlicą byłaby świetlicą w Niwie. Wielkość obiektu pozostaje do dyskusji.
Sołtys Wolan Stanisław Ogrodnik podkreślił, że przed kolejnym sezonem zimowym koniecznie trzeba zabezpieczyć dach w budynku świetlicy bo jego stan jest naprawdę zły.

Ad.2
Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej Ryszard Drozd poinformował, że zgodnie z porozumieniem zawartym z Powiatowym Urzędem Pracy 7 pracowników zostanie zatrudnionych w ramach robót publicznych na drogach gminnych i powiatowych. Prowadzone są kolejne rozmowy z Powiatowym Urzędem Pracy i w połowie maja możemy liczyć na kolejne 2 lub 3 osoby. Miejmy nadzieję, że pozwoli to na właściwe utrzymanie poboczy na terenie całej gminy.

Ad.3
Przewodniczący Komisji Andrzej Prochera zapytał:
czy będą wyciągane konsekwencje w stosunku do osób, które nie zawarły umów na odbiór nieczystości stałych,
co robić z bałaganem i wyciekającymi ściekami z budynków Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz odpowiedział, że zarówno w stosunku do osób unikających opłat za śmieci jak i w stosunku Administracji Zasoby Własności Rolnej – jak sytuacja się nie poprawi, konieczne będzie kierowane spraw do sądu.

Na tym posiedzenie Komisji zakończono.

Protokołowała:
Elżbieta Kędzior

Przewodniczący Komisji
ds. Rozwoju Wsi
Andrzej Prochera

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 2 Czerwca 2011 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432481