szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr X/2011 z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 września 2011 r.

Protokół Nr X/2011
z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej
z dnia 29 września 2011 r.

Godzina rozpoczęcia: 14.00
Godzina zakończenia: 17.30
Miejsce obrad: Wiejskie Centrum Aktywności Społecznej w Łężycach
W sesji wzięło udział 12 radnych.

Radni nieobecni:
Stanisław Czarnik
Paweł Korab
Andrzej Prochera

Lista obecności radnych, sołtysów oraz zaproszonych gości w załączeniu.
Załącznik nr 1 (a-d)

Ad.1
Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Renata Idzik. Powitała radnych, zaproszonych gości, przybyłych mieszkańców. Stwierdziła, że w sesji uczestniczy 12 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał.

Ad.2
Przewodnicząca Rady wystąpiła z zapytaniem, czy do porządku obrad będą składane wnioski i zmiany.
Żadnych wniosków nie zgłoszono.

Przewodnicząca Rady odczytała porządek obrad:
1. Otwarcie obrad.
2. Ustalenie porządku obrad.
3. Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami.
4. Wnioski i interpelacje radnych.
5. Przyjęcie protokołu z sesji z dnia 30 czerwca 2011r.
6. Przyjęcie protokołu z sesji z dnia 4 sierpnia 2011r.
7. Analiza problemów wsi w gminie Szczytna.
8. Informacja Komisji Rewizyjnej w sprawie kontroli Technikum w Szczytnej w zakresie realizacji budżetu za rok 2011 i zaawansowania procesu likwidacji jednostki.
9. Informacja z wykonania budżetu gminy Szczytna za I półrocze 2011 r.
10. Informacja o wykonanych inwestycjach gminnych zaplanowanych do realizacji na 2011 r.
11. Podjęcie uchwał w sprawach:
1) zmiany budżetu Gminy Szczytna na rok 2011,
2) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Szczytna,
3) odwołania Skarbnika Szczytnej,
4) powołania Skarbnika Szczytnej,
5) zmiany uchwały nr XXX/249/05 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 24 listopada 2005r. w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Szczytnej,
6) przystąpienia do przeprowadzenia programu zdrowotno-profilaktycznego w zakresie profilaktyki prozdrowotnej realizowanej przez szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy dziewcząt urodzonych w latach: 1996 i 1997 zamieszkałych w Gminie Szczytna w ramach programu profilaktycznego "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy",
7) nadania nazwy ulicy w mieście Szczytna.

12. Zajęcie stanowiska w sprawie rozwiązania stosunku pracy z radnym gminy Szczytna.
13. Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych.
14. Informacje Przewodniczącej Rady.
15. Zakończenie obrad.

Ad. 3
Informacje o działaniach podjętych w okresie między sesjami przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz.
Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami w załączeniu.

 Załącznik nr 2

Ad.4
Radna Beata Rydz:
Jakie są plany w stosunku do budynku po Technikum w Szczytnej?

Radny Roman Sobczak:
Jaka jest możliwość odsłonięcia Zamku dla wycieczek poprzez wycięcie drzew?

Radna Anita Piszko:

1. Z uwagi na fatalny stan drogi do Batorowa wnioskuję o zmianę oznaczenia w zakresie dojazdu do Karłowa.
2. W okolicy mostu przy ul. Polnej zaśmiecona jest rzeka.
3. Proszę o wycięcie krzewów przy ul. Wolności 51.

Ad.5
Przewodnicząca Rady poinformowała, że protokół z ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 30 czerwca 2011 r. pozostawał do wglądu w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej (pok. nr 17). W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag do treści protokołu, Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek o przyjęcie protokołu, który Rada w obecności 12 radnych, w głosowaniu jawnym, 12 głosami - za, jednogłośnie przyjęła.

Ad. 6
Przewodnicząca Rady poinformowała, że protokół z ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 4 sierpnia 2011 r. pozostawał do wglądu w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej (pok. nr 17). W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag do treści protokołu, Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek o przyjęcie protokołu, który Rada w obecności 12 radnych, w głosowaniu jawnym, 12 głosami - za, jednogłośnie przyjęła.

Ad.7
Przewodnicząca Rady poinformowała, że analizą problemów wsi w gminie Szczytna zajmowała się podczas swojego posiedzenia Komisja ds. Rozwoju Wsi.

Stanowisko Komisji przedstawił Radzie Miejskiej radny Bartosz Kwolek, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że poprawa warunków życia na wsi wymagałaby podjęcia m.in. działań:
- dotyczących rozbudowy i remontów istniejącej infrastruktury technicznej, w tym zwłaszcza dróg, które w wielu miejscach są w bardzo złym stanie technicznym, sieci wodociągowej i oświetlenia,
- na rzecz osób bezrobotnych i biednych,
- dotyczących poprawy wyglądu terenów sołeckich i gospodarstw prywatnych,
- dotyczących organizacji działań na rzecz dzieci i młodzieży oraz rozwoju mieszkańców,
- dotyczących stworzenia miejsc do wypoczynku i turystyki.

Następnie zaproszony na sesję Zbigniew Dąbrowski - Kierownik Powiatowego Zespołu Doradców w Kłodzku poinformował, że działający terenie powiatu kłodzkiego Powiatowy Zespół Doradców w Kłodzku, realizuje na obszarach wiejskich zadania z zakresu doradztwa rolniczego obejmującego działania dotyczące rozwoju wsi, rynków rolnych oraz wiejskiego gospodarstwa domowego w celu poprawienia poziomu dochodów rolniczych, podnoszenia konkurencyjności gospodarstw rolnych oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich.
Udziela m.in.:
" informacji o źródłach finansowania ze środków unijnych,
" pomocy przy wypełnianiu wniosków o dotacje unijne,
" informacji gdzie należy składać wnioski,
" pomocy rolnikom i innym mieszkańcom obszarów wiejskich w zakresie sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowanej lub współfinansowanej ze środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej lub innych instytucji krajowych lub zagranicznych;
" wsparcia na rozwój agroturystyki i turystyki wiejskiej, itp.

Zachęcił do korzystania z usług Powiatowego Zespołu Doradców w Kłodzku, który służy fachową wiedzą i praktyką.

Omówił rozwój agroturystki na terenie gminy Szczytna. Podkreślił, że agroturystyka stała się poważną alternatywą zarobkową na terenach wiejskich. Właściciele gospodarstw rolnych wykorzystując koniunkturę przekwalifikowało swoje gospodarstwa z rolnych na agroturystyczne. Obecnie praktycznie w każdym regionie Polski można znaleźć tego typu obiekty. Przypomniał, że agroturystyka to sposób spędzania wolnego czasu w środowisku wiejskim, pozwalający w sposób maksymalny wykorzystać naturalne właściwości tego środowiska. Często oferta gospodarstw wybiega poza nocleg i wyżywienie, co często zdarza się w gospodarstwach prowadzonych na terenie gminy Szczytna.

Dodał, że ciekawym rozwiązaniem dla właścicieli gospodarstw w gminie Szczytna jest prowadzenie gospodarstwa ekologicznego, które jest alternatywą dla gospodarstw konwencjonalnych. Podkreślił, że w Polsce, w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, jest mało gospodarstw ekologicznych. To się jednak zmienia. Ich liczba rośnie z roku na rok. Bardzo modne stało się tworzenie gospodarstw ekologicznych. Ludzie pragną się coraz zdrowiej odżywiać. Prowadzenie gospodarstwa ekologicznego nie należy na pewno do zadań najłatwiejszych. Jest to interes bardzo kosztowny, a zarazem pracochłonny
Gospodarstwo ekologiczne, jak widać, jednak się opłaca. Tak naprawdę gospodarstwa nastawione na ekologię mogą liczyć na pomoc Unii Europejskiej. Wspiera ona takie dążenia.
Działalność tych gospodarstw zmierza do poprawy jakości i zdrowotności artykułów żywnościowych i innych produktów rolnych, ogranicza ingerencję człowieka w ekosystem gospodarstwa, co hamuje proces degradacji siedliska rolniczego. W porównaniu z konwencjonalnym gospodarstwem, ekologiczne charakteryzuje się większą pracochłonnością, ponadto różnorodnością gałęzi produkcji rolnej, co ma związek z zachowaniem równowagi ekologicznej, przestrzega się tu także prawidłowego zmianowania roślin, znacznie ograniczając lub całkowicie eliminując stosowanie nawozów mineralnych i chemicznych środków ochrony roślin. Metody uprawy roślin oraz chowu zwierząt gospodarskich stosowane w ekorolnictwie w znacznie większym stopniu, w porównaniu z konwencjonalnym rolnictwem, uwzględniają wymagania ekologii. Ekorolnictwo opiera się m. in. na bioróżnorodności, naturalnej aktywności gleby, cyklach biologicznych. Ogranicza się tu stosowanie nawozów mineralnych, zwłaszcza pochodzenia sztucznego oraz wyklucza użycie pestycydów i większości chemicznych środków ochrony roślin, stosując zamiast nich ekologiczne środki zastępcze.
Gospodarstwo rolne z certyfikatem może sprzedawać swoje płody jako produkty rolnictwa ekologicznego, za które otrzymuje zwykle wyższe ceny. Ekoznaki, wskazując produkty, które spełniają wymagania ochrony środowiska, pomagają w wyborze podczas zakupów w sklepie.
Na produktach ekologicznych można zatem sporo zarobić, a włożony trud zostaje z pewnością wynagrodzony.
Po dyskusji Przewodnicząca zarządziła 15-minutową przerwę.

Ad.8.
Informację Komisji Rewizyjnej z kontroli Technikum w Szczytnej w zakresie realizacji budżetu za rok 2011 i zaawansowania procesu likwidacji jednostki przedstawiła Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Beata. Rydz. Protokół w załączeniu.
Załącznik nr 3
Do protokołu uwag nie wniesiono.
W związku z tym, że w treści protokołu nie zawarto wniosków pokontrolnych nie odbyło się głosowanie w sprawie ich przyjęcia lub odrzucenia.

Ad.9
Informację z wykonania budżetu gminy Szczytna za I półrocze 2011 r. przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Wisław Tracz. Informacja w załączeniu.
Załącznik nr 4

Przewodnicząca Rady odczytała Uchwałę Nr III/185/2011 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu z 20 września 2011r. w sprawie pozytywnej opinii o przedłożonej przez Burmistrza Szczytnej informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2011r.
Uchwała Nr III/185/2011 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu z 20 września 2011r. w załączeniu.
Załącznik nr 5

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Beata Rydz poinformowała zebranych, że Komisja Rewizyjna na posiedzeniu w dniu 9 września 2011r. pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała wykonanie budżetu gminy Szczytna za I półrocze 2011r.

Ad.10.
Informację o wykonanych inwestycjach gminnych zaplanowanych do realizacji na 2011r. przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej - Wiesław Tracz.
Informacja w załączeniu.
Załącznik nr 6

Przewodnicząca Rady zarządziła 15-minutową przerwę.

Ad. 11.

1) Projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Szczytna na rok 2011 przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz.
Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 12 radnych w głosowaniu jawnym, 12 głosami za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany budżetu Gminy Szczytna na rok 2011.

Uchwała Nr X/54/11 w sprawie zmiany budżetu Gminy Szczytna na rok 2011 w załączeniu.

 Załącznik nr 7

2) Projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Szczytna przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz.
Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 12 radnych w głosowaniu jawnym, 12 głosami za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Szczytna
Uchwała Nr X/55/11 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Szczytna w załączeniu.
Załącznik nr 8

3) Projekt uchwały w sprawie odwołania Skarbnika Szczytnej przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz. Poinformował, że odwołanie następuje w wyniku złożenia rezygnacji przez panią Ewę Moskal pełniącą obecnie funkcję Skarbnika. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 12 radnych w głosowaniu jawnym, 12 głosami za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie odwołania Skarbnika Szczytnej
Uchwała Nr X/56/11 w sprawie odwołania Skarbnika Szczytnej w załączeniu.
Załącznik nr 9

4) Projekt uchwały w sprawie powołania Skarbnika Szczytnej przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz. Przedstawił kandydaturę Piotra Porębskiego. Kandydat zaprezentował swoje doświadczenie zawodowe oraz uzasadnił zamiar objęcia stanowiska Skarbnika Szczytnej. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 12 radnych w głosowaniu jawnym, 12 głosami za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie powołania Skarbnika Szczytnej.
Uchwała Nr X/57/11 w sprawie powołania Skarbnika Szczytnej w załączeniu.
Załącznik nr 10


5) Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXX/249/05 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 24 listopada 2005r. w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Szczytnej przedstawił Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz. Poinformował, że zmiany głównie dotyczą dostosowania statutu do aktualnego stanu prawnego. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 12 radnych w głosowaniu jawnym, 12 głosami za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały nr XXX/249/05 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 24 listopada 2005r. w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Szczytnej.
Uchwała Nr X/58/11 w sprawie zmiany uchwały nr XXX/249/05 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 24 listopada 2005r. w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Szczytnej w załączeniu.

Załącznik nr 11

6)Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia programu zdrowotno-profilaktycznego w zakresie profilaktyki prozdrowotnej realizowanej przez szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy dziewcząt urodzonych w latach: 1996 i 1997 zamieszkałych w Gminie Szczytna w ramach programu profilaktycznego "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy" przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 12 radnych w głosowaniu jawnym, 12 głosami za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia programu zdrowotno-profilaktycznego w zakresie profilaktyki prozdrowotnej realizowanej przez szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy dziewcząt urodzonych w latach: 1996 i 1997 zamieszkałych w Gminie Szczytna w ramach programu profilaktycznego "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy" .
Uchwała Nr X/59/11 w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia programu zdrowotno-profilaktycznego w zakresie profilaktyki prozdrowotnej realizowanej przez szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy dziewcząt urodzonych w latach: 1996 i 1997 zamieszkałych w Gminie Szczytna w ramach programu profilaktycznego "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy"w załączeniu.

Załącznik nr 12

7) Projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w mieście Szczytna przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz. Poinformował, że konieczność nadania nowej nazwy ulicy jest konsekwencją realizacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w wyniku, którego wydzielono nowe działki pod budownictwo mieszkaniowe.
Wobec powyższego wnosi sie o podjęcie uchwały o nadaniu nazwy ulicy - WIOSENNA. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 12 radnych w głosowaniu jawnym, 12 głosami za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy w mieście Szczytna.
Uchwała Nr X/60/11 w sprawie nadania nazwy ulicy w mieście Szczytna w załączeniu.
Załącznik nr 13

Ad.12
Przewodnicząca Rady poinformowała, że pismem z dnia 12 września 2011r. Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej zwrócił się z wnioskiem do Rady Miejskiej w Szczytnej o wyrażenie zgody przez Radę Miejską w Szczytnej na rozwiązanie stosunku pracy z Panem Wojciechem Szlosbergerem - radnym gminy Szczytna. Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest likwidacja stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych.
W oparciu o przedstawione dokumenty oraz po zapoznaniu się ze stanowiskiem radnego, którego sprawa dotyczy, podczas Komisji Rady Miejskiej w Szczytnej radni stwierdzili, że wniosek jest zasadny. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 12 radnych w głosowaniu jawnym, 12 głosami za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym gminy Szczytna
Uchwała Nr X/61/11 w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym gminy Szczytna w załączeniu.
Załącznik nr 14

Ad. 13
Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych udzielił Zastępca Burmistrza Szczytnej - Wiesław Tracz:

- na interpelację radnej Beaty Rydz:
Budynek po Technikum w Szczytnej zamierzamy wydzierżawić?

- na interpelację radnego Romana Sobczaka:
Gmina nie jest właścicielem tego obiektu, a decyzja w sprawie ewentualnej przycinki drzew należy do Nadleśnictwa Zdroje w Szczytnej.

- na interpelację radnej Anity Piszko:

1. wystąpimy do Zarządu Dróg Powiatowych w Kłodzku w tej sprawie,
2. wystąpimy do RZGW w Kłodzku w tej sprawie,
3. po sprawdzeniu w terenie w razie potrzeby podejmiemy działania.

Ad. 14
Przewodnicząca Rady Renata Idzik podziękowała Sołtysowi i Radzi Sołeckiej wsi Łężyce za pomoc w zorganizowaniu sesji wyjazdowej i przygotowaniu poczęstunku.

Ad. 15
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodnicząca Rady podziękowała wszystkim za udział w obradach i ogłosiła zamknięcie obrad X sesji Rady Miejskiej.

Na tym protokół zakończono.
Protokółowała A.Sitarz

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 8 Grudnia 2011 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432334