szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr 5/2012 z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych w dniu 24 kwietnia 2012 r.

PROTOKÓŁ NR 5/2012
z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych
w dniu 24 kwietnia 2012 r.

Godzina rozpoczęcia: 12.00
Godzina zakończenia: 12.45

Miejsce obrad: Sala posiedzeń Urzędu Miasta i Gminy w Szczytnej.

W posiedzeniu wzięło udział 5 członków Komisji.

Lista osób uczestniczących w posiedzeniu w załączeniu.
Załącznik nr 1

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Pan Wojciech Szlosberger. Przedstawił proponowany porządek posiedzenia i wystąpił o zgłaszanie propozycji lub uwag. Do porządku uwag nie wniesiono i realizowano następujący porządek posiedzenia:

1. Zajęcie stanowiska w sprawie powołania Dyrektora Gimnazjum w Szczytnej.
2. Sprawy różne.

Ad. 1.
Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Pan Wojciech Szlosberger odczytał wniosek, który wpłynął w dniu 17 kwietnia 2012 r. od Rady Pedagogicznej Gimnazjum w Szczytnej.
Treść pisma w załączeniu.

Załącznik nr 2

Po odczytaniu wniosku Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Pan Wojciech Szlosberger przekazał głos Zastępcy Burmistrza Szczytnej – Wiesław Traczowi z prośbą o wyjaśnienie procedury przedłużenia powierzenia stanowiska dyrektora szkoły.
Zastępca Burmistrza Szczytnej – Wiesław Tracz: Naszą dotychczasową polityką było to, aby organizować konkursy i do tej pory w każdej jednostce te konkursy były organizowane po upływie kadencji dyrektora. Było więcej dzieci, było więcej pracy. Dzisiaj sytuacja zaczyna się zmieniać. W każdej jednostce powstaje strach o pracę, z którym wcześniej tak dotkliwie nie mieliśmy do czynienia jak dziś. Nauczyciele byli już świadkami zamykania placówek w Chocieszowie, czy przekształcania oddawania do prowadzenia dla Chocieszowa. Byli świadkami zamykania Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Są świadkami różnych dyskusji, które się toczą się w samorządzie. Odbywa się proces ograniczania liczby godzin finansowanych przez samorząd w jednostkach. Różne formy oszczędnościowe dotykają szkół. Najbardziej dotkliwy jest niż demograficzny, który doprowadził do tego że Gimnazjum od chwili utworzenia kiedy miało 12 oddziałów, dzisiaj spadło do 6 oddziałów. A to jeszcze może nie być koniec kryzysu i może przyjść taki moment, kiedy tych oddziałów będzie jeszcze mniej. Po prostu zaczyna brakować pracy dla ludzi. W związku z tym powstaje też normalny strach. Co roku w tej chwili odbywa się taka sytuacja, że w maju w tzw. ruchu służbowym kiedy dyrektorzy przygotowują arkusze organizacyjne część nauczycieli dostaje wypowiedzenia warunków pracy i płacy na zasadzie sygnalizacyjnej. To często nie ma żadnego związku z tym, że później ten nauczyciel nie ma pracy, ale sygnalizuje im się że te zmiany dotyczą np. jego głównego przedmiotu, a później może dostanie godziny które dziś są zapisane jako wakaty i jest to uzupełnianie świetlicą czy innymi godzinami tego typu. To ma miejsce w tej chwili najbardziej w Gimnazjum. W przyszłości dotknie to także Szkołę Podstawową.
Przechodząc do meritum sprawy, w tej konkretnej jednostce czyli w Gimnazjum część nauczycieli dostaje w tej chwili takie wypowiedzenia. Pojawia się dodatkowy strach związany z tym, że w momencie ogłoszenia konkursu wszyscy boją się różnych sytuacji bo tych kandydatur może być znacznie więcej. Nie stosowaliśmy jeszcze takiej procedury, ale w związku z tym że nie mamy większych uwag do pracy Pani Dyrektor, dwa miesiące temu wspólnie z Kuratorium Oświaty oceniliśmy pracę Pani Dyrektor i ta praca została oceniona na ocenę wyróżniającą, a prawo oświatowe daje taką możliwość, w związku z tym jak wpłynęło to pismo od Rady Pedagogicznej Gimnazjum, Burmistrz orzekł, że nie będzie przeprowadzał tego konkursu na siłę, jeżeli Komisja Spraw Społecznych zaopiniuje takie rozwiązanie pozytywnie. My już mieliśmy przygotowaną treść ogłoszenia o konkursie. Art 36 a ustawy o systemie oświaty mówi, że dyrektora wybiera się w konkursie. Po konkursie przeprowadzonym przez komisję, która jest złożona z odpowiednich osób, organ prowadzący powierza to stanowisko na okres 5 lat. Może powierzyć na czas krótszy, ale nie krótszy niż 1 rok szkolny. Art 36 a ust. 14 mówi: „Po upływie okresu (czyli tych 5 lat), organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej, w uzgodnieniu z kuratorem oświaty [...] może przedłużać powierzenie stanowiska na kolejne okresy.” W Gimnazjum nie funkcjonuje rada szkoły, w związku z tym Burmistrz zwróci się z oficjalnym pismem o zaopiniowanie w formie uchwały przedłużenia powierzenia stanowiska Dyrektora do Rady Pedagogicznej. Z pismem o tej samej treści wystąpi także do Rady Rodziców. Burmistrz może się także zwrócić do ciała społecznego. Jeżeli Rada Rodziców i Rada Rodziców zaopiniują pozytywnie, to w uzgodnieniu z kuratorem oświaty organ prowadzący powierzy stanowisko na kolejny okres. Organ prowadzący wnosi prośbę o uzgodnienie, wysyłając komplet niezbędnych dokumentów i dopiero po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi, powierza stanowisko dyrektorowi. Jeżeli Kurator Oświaty nie wyrazi zgody, wtedy trzeba ogłosić konkurs. Tak wygląda sytuacja prawna. Burmistrz uzależnia to od Państwa opinii. Nie jest tu wymagana uchwała. Jeżeli Komisja Spraw Społecznych zaopiniuje, że można zastosować takie rozwiązanie w trybie art. 36a ust. 14 ustawy o systemie oświaty, to odstąpi od przeprowadzenia konkursu i zastosuje tę procedurę.
Następnie głos zabrał Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Pan Wojciech Szlosberger.
Załóżmy taką sytuację, że Komisja Spraw Społecznych wyda pozytywną opinię. Czy możemy zastrzec w naszym dokumencie, że powinna być również brana pod uwagę opinia Rady Rodziców?
Zastępca Burmistrza Szczytnej – Wiesław Tracz odpowiedział: Tak, oczywiście.
Marian Halemba zapytał: Czy Pani Dyrektor wyraża zgodę podjęcia się funkcji Dyrektora na kolejny okres?
Zastępca Burmistrza Szczytnej – Wiesław Tracz odpowiedział: Rozmawiałem z Panią Dyrektor i tak, wyraziła taką zgodę.
Urszula Doskocz: Skoro istnieje taka możliwość przedłużenia powierzenia stanowiska na kolejny okres, to ja nie mam nic przeciwko. Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł. Panie Burmistrzu – czy zastanawialiście się, jak będzie wyglądała sytuacja w innych placówkach w przypadku konkursów na dyrektorów? W Szkole Podstawowej, w Przedszkolu?
Zastępca Burmistrza Szczytnej – Wiesław Tracz odpowiedział: Zastanawialiśmy się i zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to wyłom. Myślę, że w każdym przypadku jeśli będzie wola Rady Pedagogicznej, czyli tego czynnika społecznego żeby zwrócić się z takim wnioskiem i ta inicjatywa wyjdzie od jednostki, to nie ma problemu. Natomiast jeśli takiej inicjatywy nie będzie, to jest to sygnał, że trzeba konkurs ogłosić.
Więcej pytań i uwag nie było. Wobec tego przeprowadzono głosowanie.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 5 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała możliwość zastosowania przez Burmistrza Szczytnej art. 36 a ust. 14 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty przedłużenia powierzenia stanowiska Dyrektora Gimnazjum w Szczytnej na okres od 1 września 2012 r. do 31 sierpnia 2017 r.

Ad. 2.
Jolanta Bernat: Odbywa się wywóz przedmiotów wielkogabarytowych i czy byłby to wielki problem jakby następnym razem nie planować tego wywozu w poniedziałek? Ludzie generalnie w niedziele nie pracują, przygotowują te wszystkie rzeczy w soboty, a potem w niedzielę całe miasto jest zaśmiecone.
Zastępca Burmistrza Szczytnej – Wiesław Tracz odpowiedział: Myślę, że tak. Jest to ważne spostrzeżenie.

Na tym posiedzenie zakończono.

Przewodniczący
Komisji Spraw Społecznych
Wojciech Szlosberger

Protokółowała:
Joanna Szymańska

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 21 Czerwca 2012 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432446