szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr XV/2012 z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 marca 2012 r.

Protokół Nr XV/2012
z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej
z dnia 29 marca 2012 r.

Godzina rozpoczęcia: 14.00
Godzina zakończenia: 16.45
Miejsce obrad: Urząd miasta i gminy w Szczytnej
W sesji wzięło udział 15 radnych.

Radni nieobecni:
Jolanta Bernat od pkt. 8
Urszula Doskocz od pkt. 8

Lista obecności radnych, sołtysów oraz zaproszonych gości w załączeniu.
Załącznik nr 1 (a-d)

Ad.1
Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Renata Idzik. Powitała radnych, zaproszonych gości, przybyłych mieszkańców. Stwierdziła, że w sesji uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał.

Ad.2
Przewodnicząca Rady wystąpiła z zapytaniem, czy do porządku obrad będą składane wnioski i zmiany.
Burmistrz Szczytnej wystąpił z wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad w pkt. 10 ppkt. 4 projektu uchwały w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Szczytnej.
Rada Miejska w obecności 15 radnych w głosowaniu jawnym, 15 głosami - za jednogłośnie wniosek przyjęła.

Przewodnicząca Rady odczytała porządek obrad po zmianach:
1. Otwarcie obrad.
2. Ustalenie porządku obrad.
3. Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami.
4. Wnioski i interpelacje radnych.
5. Przyjęcie protokołu z sesji z dnia 23 lutego 2012r.
6. Analiza stanu bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Szczytna.
7. Stan dróg powiatowych na terenie miasta i gminy Szczytna - plany Zarządu Powiatu Kłodzkiego oraz Zarządu Dróg Powiatowych.
8. Rozpatrzenie skargi na bezczynność Burmistrza Szczytnej.
9. Rozpatrzenie skargi na działalność Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej.
10. Podjęcie uchwał w sprawach:

1) zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XIII/81/11 z dnia 29 grudnia 2011r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy Szczytna na rok 2012,
2) przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Szczytna",
3) wyznaczenia podmiotu właściwego do realizacji zadania administracji publicznej w zakresie organizacji pracy z rodziną.
4) nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Szczytnej

11. Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych.
12. Informacje Przewodniczącej Rady.
13. Zakończenie obrad.

Ad. 3
Informacje o działaniach podjętych w okresie między sesjami przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier.
Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami w załączeniu.

 Załącznik nr 2
Ad.4
Nie zgłoszono wniosków i interpelacji radnych.

Ad.5
Przewodnicząca Rady poinformowała, że protokół z ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 23 lutego 2012 r. pozostawał do wglądu w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej (pok. nr 17). W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag do treści protokołu, Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek o przyjęcie protokołu, który Rada w obecności 15 radnych, w głosowaniu jawnym, 15 głosami - za, jednogłośnie przyjęła.

Ad. 6
Informację w sprawie stanu bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Szczytna przedstawił Komendant Komisariatu w Polanicy Zdroju kom. Piotr Graczyk.
Informacja w załączeniu. Załącznik nr 3


Radny Marian Halemba:
1. Droga krajowa nr 8 na terenie miasta i gminy Szczytna ciągnie się na odcinku około 7 km i jest to najbardziej newralgiczny odcinek na całej trasie do Wrocławia. Musimy zdawać sobie sprawę, że sytuację pogarsza brak chodników, radarów czy sygnalizacji świetlnej, co stwarza ogromne zagrożenie. Jesteśmy w przededniu Euro 2012. Zostało tylko 70, a może tylko 60 dni. Należy spodziewać się w tym okresie wzmożonego ruchu. Stąd rodzi się uzasadniona obawa mieszkańców gminy Szczytna: Czy podczas Euro 2012 będzie bezpiecznie? Dlatego proszę pana Komendanta o przedstawienie dodatkowych form zabezpieczenia tego rejonu na czas przed Euro 2012, podczas Euro 2012 i po Euro 2012.
2. Na odcinku krajowej 8 w kierunku Kłodzka istnieje parking, a właściwie śmietnik. Celowo obserwuję ten teren i muszę z przykrością stwierdzić, że nikt nie wywozi z tego rejonu śmieci. Nie jest to śmietnik, a miejsce rekreacyjne. Dlatego bardzo proszę o zainteresowanie się tematem, choćby z tego względu, iż zbliża się Euro 2012 i wstyd by nam było, gdyby ta sytuacja w dalszym ciągu pozostawała niezałatwiona.
3. W związku z dużą ilością wypadków w rejonie feralnego zakrętu przy ulicy Robotniczej na wysokości krzyża brak jest działania organów kompetentnych w celu zminimalizowania ilości tych wypadków. Chciałbym prosić o zamontowanie w tym rejonie radaru obustronnego. Dlatego zwracam się do pana, panie Burmistrzu, o wystąpienie do Inspekcji Ruchu Drogowego z wnioskiem o zamontowanie obustronnego radaru na drodze krajowej nr 8 na kilometrażu 19,1 do 19,7.
4. Pan Komendant słusznie zauważył, że za bezpieczeństwo jesteśmy odpowiedzialni wspólnie. Myślę, że po wystosowaniu takiego pisma do inspekcji drogowej będzie to zaopiniowane i potwierdzone pewnymi faktami, zarówno ze strony posterunku policji, jak i ze strony innych odpowiedzialnych za tę sytuację.
Przewodnicząca Rady Renata Idzik:
Chciałabym powrócić do tematu wniosku o ustawienie obustronnego fotoradaru na łuku ulicy Robotniczej. Nawiązując do poprzedniej sesji rady miejskiej, gdzie również był poruszany temat bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 8, radny Marian Halemba zauważył, iż jest to newralgiczny punkt i to właśnie tam najczęściej dochodzi do wypadków drogowych. Proponuję poprzeć inicjatywę pana radnego i złożyć prośbę o ustawienie fotoradaru.
Radny Wojciech Szlosberger:
Sprawa jest bardzo ważna. Dlatego prosiłbym, aby Policja też wsparła nas w tej inicjatywie. Sami Państwo wiecie jak newralgiczny jest to punkt i co dokładnie się tam dzieje. Trzeba zrobić wszystko, aby użytkownicy dróg zachowywali się tak, jak powinni się zachowywać. Oczywiście są kierowcy, którzy na drodze zachowują się prawidłowo. Lecz większość, a zwłaszcza kierowcy tirów nie umie się dostosować do przepisów.
Pytanie do Komendanta z Komisariatu w Polanicy Zdroju;
Nie wspominał pan w swoim raporcie nic o problemie narkomanii. Chciałbym wiedzieć czy rzeczywiście nie ma tego problemu, czy o tych sprawach należy mówić inaczej? Czy problem narkomanii na terenie gminy występuje? Czy Komisariat Policji w Polanicy Zdroju ma jakieś sukcesy w tym zakresie? Czy coś się dzieje w tej kwestii? Nie wierzę, że problemu nie ma, bo chodzę wieczorami po terenie Szczytnej. W niektórych newralgicznych miejscach, wszystkim nam znanych, dzieją się rzeczy, które trzeba nazwać problemem narkomanii.


Komendant Komisariatu w Polanicy Zdroju kom. Piotr Graczyk:
1) Odpowiedź na pytanie radnego Mariana Halemby:
Podczas Euro 2012 mamy do czynienia z ogólnokrajowym zabezpieczeniem tej imprezy i na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że nie zabiorą policjantów z Komisariatu w Polanicy Zdroju do zabezpieczania większych miast. Na chwilę obecną mogę zagwarantować, że zrobimy wszystko żeby zabezpieczyć przejazd m. in. Czechów do Wrocławia i będzie to naszym najważniejszym zadaniem. Policjanci będą zabezpieczać powierzony im teren. Na czas Euro 2012 zostają wstrzymane urlopy i szkolenia policjantów, tak by liczba funkcjonariuszy na drogach była jak największa. Na chwilę obecną mogę tylko zapewniać o skierowaniu wszystkich sił i środków do zabezpieczenia dróg podczas Euro 2012.
2) Odpowiedź na pytanie radnego Wojciecha Szlosbergera:
Nie ująłem tego w raporcie i nie mogę dokładnie powiedzieć, jak wygląda to statystycznie. Walczymy z tym problemem. Jeśli chodzi o drobną przestępczość, to zatrzymuje się sprawców którzy posiadają przy sobie drobne ilości narkotyków. Takie sprawy są od razu kierowane do prokuratury. Walka z tego typu przestępczością jest prowadzona na bieżąco. Jeżeli chodzi o profilaktykę to podczas spotkań i prowadzonych prewencji w szkołach rozmawiamy o tego typu zagrożeniach. Jeżeli pan radny Wojciech Szlosberger ma taką potrzebę, to mogę przygotować dokładny raport i statystyki walki z narkomanią na terenie Powiatu Kłodzkiego i gminy Szczytna. Na stronie Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku są ogłaszane sukcesy Policji, jeśli chodzi o walkę z narkomanią, dotyczące zatrzymań osób które posiadają narkotyki i trudnią się handlem.
Radny Wojciech Szlosberger:
Panie Komendancie proszę nie odpisywać. Chciałem żeby wszyscy o tym usłyszeli. Mam prośbę. Faktem jest, że są w Szczytnej miejsca, na które należy szczególnie zwrócić uwagę, czy też bardziej je kontrolować. Myślę tu o terenie Dworca PKP , Zaciszu i okolicach stawu. Okres zimowy spowodował, że do samego stawu nie można było dojechać. Natomiast do miejsca, w którym droga jest odśnieżona, tamci ludzie potrafią dojechać. I miejsce spotkań przeniosło się ze stawu trochę bliżej. Ale mimo okresu zimowego to miejsce wciąż żyje. Panie Komendancie, ja wiem że Policja tam jeździ, widzę patrole. Jesteście na dworcu PKP. Ale prosiłbym, żeby nie robić harmonogramu, bo ludzie wiedzą, o której godzinie pojawi się patrol. Przyjeżdżajcie raz wcześniej, raz później a czasami całkiem późno. Sami o tym wiecie i myślę że pan Gębczyński to potwierdzi, tam zawsze coś się dzieje. A nie powinno się dziać. I do tego nie wolno dopuścić. Nie chcę mówić, co oni tam zostawiają, bez względu na to, czy to są osoby młodsze, czy starsze. Ale tam przyjeżdżają inni ludzie. Wystarczy dzisiaj pojechać w okolice ujęcia wody na Zaciszu. Ręce się załamują na widok tego, co tam leży. Bardzo bym się cieszył gdybyście zmienili godziny wyjazdów, nie przyjeżdżajcie o tej samej porze. Bo gdy macie przyjechać to ci ludzie znikają. A jak odjeżdżacie to znowu coś się tam dzieje.

Komendant Komisariatu w Polanicy Zdroju kom. Piotr Graczyk:
Dokładnie ta sama prośba została złożona rok temu. Wtedy wszystkie siły i środki zostały skierowane do wskazanych miejsc. Nie udało się, niestety, pozytywnie zakończyć tych działań. Natomiast tak jak wcześniej powiedziałem, pewne godziny ramowe są niezmienione, lecz tak jak pan zauważył - bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą. Dlatego, jeśli są znani "lokatorzy" tego typu miejsc, czy osoby tam przyjeżdżające, to proszę o telefon na 997. Myślę, że wtedy sprawa dużo szybciej zostanie załatwiona. Ja niestety, choć chciałbym, nie mogę zabezpieczyć danych miejsc policjantami 24 godziny na dobę. Wszystkie informacje sprawdzamy i planujemy różnego rodzaju działania, natomiast mamy bardzo duży teren i w takich wypadkach proszę o zwykły telefon, czy to do dyżurnego, czy do pana Kierownika i na pewno będziemy reagować.

Radna Jolanta Bernat:

1. Na ulicy Bobrownickiej, w szczególności od połowy jej długości, pojazdy osobowe i ciężarowe wywożące drewno z lasu jeżdżą z bardzo dużą prędkością. Jest to bardzo niebezpieczne. Największy ruch przypada w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych. Najbardziej niebezpiecznie jest w miejscu, w którym ulica Bobrownicka bardzo ostro zakręca. W tym miejscu przy normalniej prędkości ledwo wymijają się dwa samochody osobowe. W momencie wymijania się samochodu osobowego z ciężarowym, który jedzie z dużą prędkością sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Jest to problem, ponieważ na ulicy Bobrownickiej mieszka wiele osób poruszających się pieszo. Czy jest możliwość zwiększenia ilości patroli na ulicy Bobrownickiej w różnych godzinach? Zwłaszcza w górnym odcinku i na początku ulicy, za przejazdem kolejowym?
2. Panie Burmistrzu, czy byłaby możliwość montażu progu zwalniającego na ulicy Bobrownickiej?
3. Na ostatniej sesji również był poruszany temat bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 8. Czy w związku z prośbą o fotoradar na ulicy Robotniczej byłaby możliwość ustawienia fotoradaru na skrzyżowaniu przed przejściem dla pieszych? Kierowcy chcący ustąpić pierwszeństwa pieszym często są ofiarami kolizji. Wielu kierowców boi się zatrzymywać przed przejściem dla pieszych. Boją się samochodów ciężarowych, które przejeżdżają przez Szczytną z ogromną prędkością, nie zwracając uwagi na ograniczenia. Na skrzyżowaniu nie ma miejsca na ustawienie radiowozu, ręczny pomiar prędkości i na ewentualne zatrzymanie pojazdu przekraczającego prędkość. Dlatego, jeżeli jest możliwość ustawienia takiego radaru to bardzo proszę.

Komendant Komisariatu w Polanicy Zdroju kom. Piotr Graczyk:
Jeżeli chodzi o ulicę Bobrownicką, to jest ona dostępna bez ograniczeń tonażu. Ciężkie samochodu wywożące drewno z lasu muszą jakoś wyjechać. Zostały nawiązane rozmowy na ten temat z Nadleśnictwem Zdroje. Jeśli chodzi o prędkość , z jaką jeżdżą pojazdy, to mogę jedynie obiecać że zostaną skierowane dodatkowe patrole. Nie mamy na stanie komisariatu sprzętu do ręcznego pomiaru prędkości, ale wystąpimy z wnioskiem do Komendy Policji w Kłodzku o ujęcie ulicy Bobrownickiej w lokalizacji służb ruchu drogowego.
Jeśli chodzi ustawienie fotoradaru na przejściu dla pieszych raczej nie ma takiej możliwości ze strony policji, ponieważ policja już przekazała do inspekcji ruchu drogowego zarządzanie radarami stacjonarnymi. Jedyne co możemy zrobić to ręczne pomiary prędkości, które mogą wykonać tylko funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Kłodzka. Ci funkcjonariusze są na tej drodze codziennie. Ale ze względu na rozpiętość tych dróg w Powiecie Kłodzkim, która jest bardzo duża, zabezpieczenie każdego odcinka jest bardzo trudne. Funkcjonariusze są fizycznie na drodze krajowej nr 8, ale nie zawsze są w Szczytnej. Wystarczy choćby jedno takie zdarzenie jakie miało miejsce ostatnio. Mówię tu o ostatnim wypadku z udziałem tira i samochodu osobowego. Przy rozpiętości dróg i liczbie funkcjonariuszy jedna kolizja jest obsługiwana nawet do 12 godzin. Przekażę informację do Wydziału Ruchu Drogowego o zapotrzebowaniu na ręczne kontrole prędkości.

Radna Jolanta Bernat:

Chciałabym jednak zaznaczyć, że na ulicy Bobrownickiej problemem nie są jedynie samochody ciężarowe wywożące drewno z lasu. Dotyczy to także samochodów osobowych.

Komendant Komisariatu w Polanicy Zdroju kom. Piotr Graczyk:
Obiecuję przekazać wszystkie informacje Wydziałowi Ruchu Drogowego z Kłodzka.

Radny Ireneusz Hoffman:

 Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w naszej miejscowości to problem dotyczy głównie drogi krajowej nr 8. Oczywiście, tak jak mówił wcześniej pan Marian Halemba, są odcinki wyjątkowo niebezpieczne. Ale powinniśmy się martwić bezpieczeństwem na całej długości odcinka przechodzącego przez Szczytną. Głównym problemem jest to, że samochody przejeżdżające przez nasze miasto widzą prostą drogę i nie ograniczają prędkości, ponieważ nie mają do tego podstaw. A największe ryzyko występuje w miejscu, gdzie jest bardzo duży ruch czyli przy działkach, na łączniku z osiedla. W okresie letnim ludzie próbując się tamtędy przedostać do ogródków działkowych stoją po obu stronach drogi krajowej nr 8 i jeśli chcą przejść to muszą ryzykować. Nigdy nie wiedzą, czy zdążą przejść, czy nie zdążą.
 Drugie bardzo duże ryzyko - coraz więcej aut wjeżdża na osiedle. Jeśli chce się skręcić w lewo na łącznik, to trzeba to zrobić bardzo szybko, bo nikt nie ogranicza się z prędkością.
 Gdybyśmy mieli światła, to kierowcy zaczęliby ograniczać prędkość, a piesi mogliby normalnie przejść. Czasami mogłyby tworzyć się korki, ale byłby to jedyny minus sygnalizacji świetlnej w Szczytnej. Co myśmy zrobili? Wystąpiliśmy o ograniczenie prędkości i przeniesienie terenu zabudowanego przed łącznik, żeby choć trochę poprawić bezpieczeństwo. Nie dostaliśmy na to zgody, bo nie można wszędzie dać ograniczeń. Ale myślę, że jeśli mówimy o bezpieczeństwie, to niestety przed tym skrzyżowaniem ograniczenie prędkości powinno być. Są kierowcy którzy się zatrzymują i chcą skręcać. Nie można przejeżdżać przez to skrzyżowanie z taką prędkością. Jest to bardzo niebezpieczne. Nie mówiąc już o tym, że tam wielu wyprzedza mimo, że jest tam linia ciągła. Jakby tego skrzyżowania w ogóle tam nie było. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby te sytuacje komunikacyjne, które u nas są niwelować. Jest coraz większy problem, bo coraz więcej aut zjeżdża na osiedle i pobliskie tereny, a łącznik czasami jest jedynym sposobem dojazdu. Od tego problemu nie uciekniemy. Szkoda, że nie poparły nas władze, które zajmują się ograniczeniami prędkości. Może czekają na jakieś bardziej konkretne powody. Ich decyzja nie jest dla mnie do końca zrozumiała.

Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier:
Na początek chciałem w tym miejscu podziękować za współpracę, bo po podsumowaniu, rok ubiegły nie był zły. Mimo wszystko jestem zaniepokojony tymi zmianami, jeśli chodzi o postęp przestępczości w poszczególnych gminach. Z tego zestawienia jednoznacznie wynika to, o czym rozmawialiśmy trochę wcześniej. Jeżeli główne siły pójdą do Polanicy i Dusznik, to tam przestępczość zmaleje. A w Szczytnej, gdzie funkcjonariuszy jest tylko trójka, ta przestępczość wzrośnie. Dzisiaj mamy tego pierwsze efekty. Nie chciałbym żeby rok 2012 i lata następne były w takiej dysproporcji. Nie chcę, żeby u nas rosła przestępczość, a w innych miejscowościach malała. Wspomniał pan o stabilności kartotek. Funkcjonariusze, którzy nabiorą doświadczenia i są już według mnie dobrze przygotowani do służby, nagle okazuje się, że są w Polanicy lub w Dusznikach, a my dostajemy kogoś nowego. Proszę o więcej patroli zewnętrznych. Po naszych rozmowach od 3 lub 4 lat tych patroli jest więcej. Chodzi mi tutaj nie tylko o patrole, które jeżdżą samochodem, ale także o patrole piesze. Funkcjonariusz musi być widoczny. Cieszę się że, funkcjonariuszy widać w Złotnie, w Łężycach, na Wolanach i innych wioskach. Widać ich na ulicy Kopernika, na ulicy Sienkiewicza. Ale nie widać ich na ulicy Bobrownickiej, na ulicy Wiejskiej, na ulicy Szkolnej. Takich ulic można wymienić wiele. A to tam właśnie jest najwięcej tej młodzieży, o której wspominaliśmy. Funkcjonariusze powinni się pojawiać w tych rejonach, gdzie coś się dzieje. Radny Marian Halemba wspomniał o wysypisku śmieci w kierunku Kłodzka. Ja myślę, że to pytanie nie powinno być skierowane do pana Dyrektora, ale może pan Komendant powinien zareagować i wystąpić do zarządcy drogi, właściciela drogi lub do gminy sąsiedniej. Mam podobne obawy jak radny Marian Halemba, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w okresie Euro 2012. Droga krajowa nr 8 w Szczytnej jest jedyną drogą bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Wszędzie, gdzie było to możliwe postawiono sygnalizację świetlną, zrobiono prawo- i lewoskręty. U nas nie ma nic. U nas jedynym zabezpieczeniem jest przysłowiowa "Stopka", czyli pani która wtargnie na jezdnię i zatrzyma ruch lub nie zatrzyma. Może jej się uda, może nie. Obawiam się, że w miesiącu czerwcu, kiedy natężenie ruchu będzie zdecydowanie większe, ta osoba zrezygnuje z pracy lub nie będzie mogła nic zrobić albo stanie na stałe. Dlatego moja prośba jest taka, żeby pamiętać o Szczytnej. Nie potrzebujemy całego patrolu drogówki. Wystarczy jeden funkcjonariusz, który będzie ją wspierał nie tylko duchowo, ale też fizycznie. Wejdzie na drogę i pomoże przeprowadzić dzieci, czy osoby starsze. W okresie letnio-wakacyjnym natężenie ruchu jest zdecydowanie większe, do tego dojdzie Euro 2012, a dzieci chodzą do szkoły praktycznie do końca czerwca. I będzie naprawdę bardzo niebezpiecznie. Jeżeli mówimy o drodze krajowej nr 8 na odcinku w Szczytnej, to jest to tylko 6 kilometrów. Pozwoliłem sobie za namową radnego Mariana Halemby wystąpić do drogówki kłodzkiej, żeby zorientować się jak to faktycznie wygląda, jeśli chodzi o wypadki. W okresie od 2002 roku do końca lutego br. na odcinku drogi krajowej nr 8 na odcinku przebiegającym przez Szczytną były : 44 wypadki, 15 osób zginęło, 59 osób było rannych i było 365 kolizji drogowych. Czy to jest dużo czy mało? Myślę że to jest o 15 za dużo, o 59 za dużo i o 365 za dużo. A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o te najbardziej niebezpieczne punkty? Czyli zakręt koło pana Łoja, kilometraż 19,1 do 19,7. Było: 9 wypadków, 5 osób zginęło, 17 było rannych i było 47 kolizji. Koło stacji CPN-u, na tym prostym , łatwym odcinku było: 7 wypadków, 2 osoby zginęły,10 osób było rannych , 49 kolizji drogowych. Nie ma tutaj tego ostatniego wypadku, który miał miejsce w miesiącu marcu. Okazuje się, że skrzyżowanie jest najbardziej bezpieczne. Pomimo tego, że ciężko jest przejść, to w miejscu gdzie stoi pani ze znakiem "Stop" tych wydarzeń jest najmniej. Miało tu miejsce tylko 8 wypadków, nikt nie zginął,było 7 osób rannych i 57 kolizji drogowych. Jeżeli nie będzie wspólnego działania Policji i naszej pani "Stopki" to ten czerwiec może być tragiczny. A nie chciałbym, żeby ten czerwiec był najtragiczniejszym miesiącem w Szczytnej, jeśli chodzi o ilość zdarzeń i liczbę wypadków śmiertelnych. Dziękuję serdecznie i pamiętajcie o nas.

Komendant Komisariatu w Polanicy Zdroju kom. Piotr Graczyk:
 Panie Burmistrzu, wychodząc naprzeciw pana pytaniom i oczekiwaniom około 3 tygodni temu, a przyczyniło się do tego m.in. to wyliczenie procentowe dotyczące przestępczości w różnych gminach, wystąpiłem do Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku z wnioskiem o zmianę struktury jednostki i zwiększenie o jeden etat struktury jednostki dzielnicowych. W tej chwili oczekuję odpowiedzi od Komendanta Powiatowego i mam nadzieję że jeden etat zostanie dodany. Jeżeli chodzi o zmiany kadrowe to mam młodą i doświadczoną kadrę, natomiast to, że niektórzy funkcjonariusze uciekają ze Szczytnej na wyższe stanowiska, to dlatego, że niestety hierarchia w Policji jest taka, a nie inna. Ale za to można tylko winić za to pana Kierownika Rewiru, bo dobrze szkoli policjantów. Dzielnicowi na tyle awansują, że trafiają później do Wydziału Kryminalnego i Operacyjnego. Ale tak niestety musi być, że zaczyna się od szkolenia, a później się awansuje na wyższe stanowiska do Wydziału Kryminalnego albo Operacyjnego. Trzeba się pochwalić, że dzielnicowi z Rewiru w Szczytnej w ubiegłym roku zajęli dwa pierwsze miejsca w Rankingu Dzielnicowych z całego powiatu i może dlatego już jednego dzielnicowego nie ma. Ale funkcjonariusz, który aktualnie pełni obowiązki jest to funkcjonariusz z doświadczeniem. Mam nadzieję, że został ciepło przyjęty i że sprawdza się na swoim stanowisku.

Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Renata Idzik
 Nawiązując do pytania radnego Mariana Halemby proponuję przeprowadzić głosowanie w sprawie złożenia wniosku do organów odpowiedzialnych za ustawienie fotoradaru na ulicy Robotniczej, kilometraż 19,1 do 19,7 - czyli na zakręcie koło pana Łoja.
Projekt uchwały w sprawie zajęcia stanowiska dotyczącego ustawienia fotoradaru na drodze krajowej nr 8 na terenie gminy Szczytna przedstawiła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczytnej Renata Idzik. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.

Rada Miejska w obecności 15-radnych w głosowaniu jawnym, 15-głosami za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zajęcia stanowiska dotyczącego ustawienia fotoradaru na drodze krajowej nr 8 na terenie gminy Szczytna.

Uchwała Nr XV/93/12 w sprawie zajęcia stanowiska dotyczącego ustawienia fotoradaru na drodze krajowej nr 8 na terenie gminy Szczytna w załączeniu.

Załącznik nr 4

Ad.7
 Raport dotyczący stanu dróg powiatowych na terenie miasta i gminy Szczytna oraz plany Zarządu Powiatu Kłodzkiego oraz Zarządu Dróg Powiatowych przedstawił Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kłodzku pan Stanisław Sijka.
Informacja w załączeniu. Załącznik nr 5

Radna Anita Piszko:
 Odwołując się do wypowiedzi pana Dyrektora interesuje nas, tzn. mnie i radnego Leszka Gunię, droga która jest drogą powiatową o numerze 3302. Jest to droga m.in. na ulicy Batorów. Pan Dyrektor nie wspomniał, jakie prace remontowe są planowane. Drogi, które pan Dyrektor podał jako priorytetowe są w mojej ocenie dużo lepszym stanie, aniżeli droga na ulicy Batorów. Droga na ulicy Batorów prowadzi w Góry Stołowe i jest ona w stanie tragicznym, wręcz katastrofalnym.
 Jazda po tej drodze odbywa się z prędkością 20 kilometrów na godzinę. Ja osobiście po tej drodze jeżdżę bardzo często. Natomiast mieszkańcy, którzy są zmuszeni korzystać z tej drogi nawet kilka razy dziennie, niestety uszkadzają swoje pojazdy. Omijając jedną nierówność wjeżdżają w drugą. Mam pytania:
1) Kto ustalał priorytety jeśli chodzi o kolejność oddania do przebudowy tych dróg, które pan wymienił?
2) Jakie będą plany remontu Zarządu Dróg Powiatowych w stosunku do drogi na ulicy Batorów?
Chciałabym przytoczyć kilka starań mieszkańców ulicy Batorów, radnych , pana Leszka Guni i moich odnośnie kompleksowego remontu tej drogi. W zeszłym roku, w kwietniu mieszkańcy złożyli pismo z prośbą o wykonanie remontu tej ulicy. W odpowiedzi dostali informację, że remont drogi powiatowej nr 3302 na trasie Karłów - Batorów - Chocieszów jest na liście rezerwowej Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Natomiast do czasu podjęcia przez Radę Powiatu Kłodzkiego decyzji o przystąpieniu do realizacji zadania na drodze będą wykonywane wyłącznie prace w ramach bieżącego utrzymywania dróg. W związku z powyższym na sesji 26 maja, była to VII Sesja Rady Miejskiej w Szczytnej, złożyliśmy na ręce pana Krzysztofa Baldego wniosek o umieszczenie tej inwestycji na liście podstawowej Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Niestety, w odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że nie ma wskazań do umieszczenia tej drogi na tej liście i że wynika to z braku środków finansowych na realizację zadania. A w związku z tym nie ma możliwości określenia jakiegoś realnego terminu przebudowy tej drogi.
 Następnie, dnia 11 sierpnia 2011 roku odbyło się zebranie mieszkańców ulicy Batorów z panem Dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych, Burmistrzem Szczytnej, panem Markiem Szpanierem oraz z radnymi: panem Leszkiem Gunia i ze mną. Na tym spotkaniu pan Dyrektor obiecał umożliwienie pozyskania środków na remont drogi poprzez złożenie wniosku aplikacyjnego w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych Etapu : Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój, w którym ujęte są wszystkie projekty zaplanowane na lata 2012- 2015. W odpowiedzi na nasze pismo otrzymaliśmy informację, że Zarząd Powiatu Kłodzkiego nie składał wniosku o dofinansowanie w ramach wyżej wymienionego programu na zadanie polegające na przebudowie ulicy Batorów w Szczytnej w roku ubiegłym. W związku z tym nie ma możliwości jego realizacji w roku bieżącym. Dnia 29 września na X Sesji Rady Miejskiej w Szczytnej, na prośbę mieszkańców ulicy Batorów, złożyłam wniosek o zmianę oznakowania w celu skierowania turystów udających się do Karłowa przez Łężyce zamiast przez ulicę Batorów. Wynikało to z faktu, że turyści zmierzający w kierunku Karłowa bardzo narzekali na stan nawierzchni.
 Bywa tak, że turyści, którzy zmierzają w tamtą stronę pytają mieszkańców czy to jest droga, którą dojadą w Góry Stołowe. Mieszkańcy potwierdzają. Wracający turyści mają pretensje, dlaczego mieszkańcy skierowali ich taką drogą, która jest bardzo ciężka do przejechania. Stan faktyczny wygląda tak, że od zeszłego roku nic w sprawie przebudowy tej drogi nie posunęło się do przodu, tylko stoi w miejscu. Remont tej drogi nadal jest na liście rezerwowej Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Od około 40 lat ta droga nie jest remontowana kompleksowo.
 Remonty cząstkowe są, lecz wykonywane są nieprecyzyjnie i nierzetelnie. Wyglądają one, a przynajmniej w zeszłym roku tak wyglądały. Był to remont masą mineralno-asfaltową na gorąco. Nierówności w których była woda, błoto, kamienie zostały wypełnione masą. Po tym remoncie powstało coś co przypomina "pole wydm" czyli wyboje pojawiające się na drodze. Zniknęły nierówności, ale powstały wyboje. Natomiast teraz, po okresie zimowym, w zasadzie po tym remoncie cząstkowym nie ma śladu. W odpowiedziach na nasze pisma otrzymałam informacje, że będą wykonywane remonty cząstkowe, ale w zależności od środków finansowych, jakie otrzyma powiat. Nasza prośba jest taka: jeżeli są przeprowadzane remonty cząstkowe, to żeby były one przeprowadzane rzetelnie i solidnie. Trudno się dziwić mieszkańcom, że mają pretensje skoro kilkakrotnie, kilka razy dziennie jadąc tą drogą uszkadzają swoje pojazdy i muszą je później wielokrotnie remontować.

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kłodzku pan Stanisław Sijka:
 Wracając do tematu spotkania z mieszkańcami. Uwagi mieszkańców dotyczyły głównie jakości remontu. Część remontów była robiona przez obwód drogowy. W okresie jesiennym te największe wyboje zostały wyremontowane. Natomiast wracając do tego spotkania, mieliśmy razem z panem Burmistrzem taki plan, pomysł umieszczenia tej drogi w jakimś programie i wspólnie wykonać tę dokumentację techniczną. Niestety ta droga nie znalazła się w żadnym programie i mogę tylko powiedzieć, że zgodnie z tymi obietnicami umieściłem wykonanie tej dokumentacji i możliwość sfinansowania tego ze "Schetynówek" w roku bieżącym w moim projekcie budżetu na ten rok. Natomiast ta droga nie znalazła uznania w opinii Zarządu i Rady Powiatu i dlatego działania zmierzające do tego, aby tą drogę kompleksowo przygotować w tej chwili są zawieszone. Na terenie gminy jest kilka dróg powiatowych i wymieniłem te, które są priorytetem. Ale nie znaczy to, że na tych drogach, które nie były wymienione, nic nie zostanie zrobione.
 Priorytet dotyczy również kompleksowej przebudowy, tak jak to było w przypadku ulicy Wolności. Nie znaczy to, że my, jako Zarząd Dróg Powiatowych, nie będziemy remontować pozostałych dróg, których nie wymieniłem. Myślę, że w najbliższych miesiącach na każdej drodze nasi pracownicy lub firmy wyłonione w drodze przetargu będą wykonywać remonty na tych drogach, również na drodze do Batorowa. Z odcinkiem powyżej Batorowa jest dość specyficzna sytuacja. Jak najbardziej będziemy remontować odcinek od Szczytnej do ostatnich zabudowań w Batorowie. Jeśli chodzi o dalszą część tej ulicy, w kierunku Karłowa, to został powołany przez Starostę zespół wybierający drogi kwalifikujące się do programu Remontu Dróg Powiatowych. Droga do Batorowa, jako jedna z wielu dróg na terenie powiatu została zaproponowana do przejęcia przez gminę Szczytna. Natomiast priorytetem przebiegu drogi do Karłowa został wybrany odcinek Szczytna - Łężyce i dalej w kierunku Karłowa.
 Myślę że Powiat będzie sukcesywnie tą drogę przebudowywał, żeby zapewnić dojazd turystów do Karłowa i do Parku Narodowego Gór Stołowych między innymi przez miasto i gminę Szczytna.
Radna Anita Piszko:
 Chciałabym w takim razie podkreślić konieczność remontu cząstkowego i chciałabym prosić w imieniu mieszkańców, żeby ten remont był wykonany precyzyjnie i rzetelnie. Żeby nierówności zostały wyrównane, wygładzone. Żeby ta droga nie wyglądała jak to "pole wydm", ponieważ taka sytuacja była w zeszłym roku. Proszę również o wspieranie tej ulicy w powiecie.
 Wiem że Zarząd Powiatu Kłodzkiego przedkłada wnioski i propozycje odnośnie dróg, które mają znaleźć się w planie przebudowy. Prosiłabym o przypominanie o tej drodze i wspieranie działań mieszkańców i naszych, ponieważ wygląda na to, że w najbliższym czasie ta droga nie zostanie zrobiona. A jej stan coraz bardziej się pogarsza i w końcu dojdzie do momentu, kiedy w ogóle nie da się nią przejechać i tylko samochód terenowy mógłby rozwiązać sytuacje, a nie wszystkich na taki samochód stać. Powiatu nie stać na zrobienie drogi, mieszkańców nie stać na remonty samochodów. Może będzie jakieś inne rozwiązanie tej patowej sytuacji, która istnieje już od wielu lat. A ten program Narodowej Przebudowy Dróg Lokalnych jest przewidziany na lata 2012 - 2015, także może akurat w którymś roku udałoby się jednak doprowadzić projekt remontu tej drogi do realizacji. Wiem, że jeśli chodzi o wkład to jest to podział 70 : 30, czyli 70 wkładu powiatu, 30% wkładu z budżetu państwa, ale z tego co wiem trwają konsultacje i może się to zmienić. Byłoby wtedy 50 : 50 i jeśli sytuacja finansowa ulegnie zmianie, to nie chcielibyśmy być na szarym końcu.

Radny Leszek Gunia:
 Mam pytanie odnośnie przepustu na ulicy Wolności, przed byłą szkołą szklarską. Tyle razy już był poruszany temat tego przepustu. Częściowo został on już zamaskowany. Została zamontowana tam krata mniej więcej w połowie głębokości i przepust nie jest całkowicie zabezpieczony. Brakuje tam barierki lub siatki. Dawniej był tam płot z siatki. Teraz zostało to zabezpieczone taką czerwoną taśmą, ale taśma została zerwana i do tej pory nic się z tym nie robi. Mieszkańcy ciągle pytają kiedy to będzie skończone. Dlatego pytam: czy będzie w tej sprawie coś robione czy też nie?

Radny Wojciech Szlosberger:
 Cieszę się, że droga w Łężycach w końcu jest w planach. Lecz ciągle ubolewam nad drogą w Batorowie. Chciałbym się przyłączyć do dyskusji, którą koleżanka rozpoczęła. My się chwalimy, że mamy piękne tereny, czekamy na gości, którzy zaraz przyjadą i zostawią nam dużo pieniędzy we wszystkich działalnościach i lokalach, jakie tutaj mamy. Wydaje mi się, że w tych naszych wszystkich działaniach brakuje nam jakby wsparcia od tych, którzy zarządzają tym, co jest dla nas wszystkich najważniejsze. Myślę o Parku Narodowym Gór Stołowych. Park Narodowy, do którego wszyscy powinni przyjeżdżać i oglądać, to co jest tam do oglądania. Ale tak naprawdę to do tego Parku Narodowego nie ma jak dojechać. Skoro Park Narodowy granicami sięga aż po naszą gminę, to aż się prosi żeby od Batorowa, czy od czarnego asfaltu ten turysta mógł oglądać krajobrazy i bezpiecznie dojechać do tego Parku Narodowego. Czarny asfalt w Batorowie jeszcze jest przejezdny, ale on też już zaczyna wyglądać coraz gorzej i będzie taki sam jak droga do Karłowa przez Batorów. Nie wiem co trzeba zrobić. Korzystać z dotacji, szukać tych pieniędzy. Ale trzeba zrobić wszystko aby te drogi dojazdowe do Karłowa były uznane za priorytetowe.
 Myślę, że tutaj również należałoby włączyć do współpracy dyrekcję Parku Narodowego. Wiemy jakie są ich działania. Droga od Batorówka do Karłowa miała być zamknięta na wniosek Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Protesty Rady Naukowej i nas wszystkich sprawiły że droga wciąż jest czynna. Podobna sytuacja jest z drogą z Dusznik do Batorowa. Tamta droga jest chyba w jeszcze gorszym stanie. Wydaje mi się że musimy głównego zarządcę tych dróg zmusić do wspólnych działań i te dwie drogi powinny być w jak najszybszym terminie oddane do użytku. W Parku Narodowym jest pięknie, jest co oglądać. Jeśli nie będzie jak dojechać do Parku to będzie się działo jeszcze gorzej.
 Kolejną sprawą związaną z drogami zarządzanymi przez Park Narodowy jest ich stan. Jeżeli w lesie wybuchnie jakiś pożar to straż nie będzie miała możliwości dojazdu. Tam nie ma dróg gruntowych. Tam wszędzie są szlabany. A woda zrobiła swoje. Teraz nie można tamtędy przejść, a co dopiero przejechać. Wszystkie działania dotyczące tych dróg powinny być prowadzone razem z Dyrekcją Parku Narodowego.

Radny Stanisław Ogrodnik:
 Chciałem zapytać o drogę powiatową biegnącą przez wieś Wolany. Chodzi mi o dziury, które zrobiły się po ostatniej zimie. Ta droga jest w tej chwili bardzo niebezpieczna. Jest bardzo kręta. Sam przejazd jest bardzo niebezpieczny. Przejście jest równie niebezpieczne. Dlatego chciałbym spytać, czy w niektórych bardziej zarośniętych miejscach będzie można oczyścić pobocze? Dzięki temu piesi będą mogli chodzić poboczem i czuć bezpieczniej. Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie martwi. Jest to przepust pod drogą powiatową przy posesji pani Lewkiewicz. Jest to najniżej położony dom w naszej wsi. Przy większych opadach posesja jest zalewana. W tym miejscu jest przepust, ale niedrożny. Dlatego prosiłbym o udrożnienie tego przepustu wraz z udrożnieniem rowu, który odprowadza ten przepust.

Radny Paweł Korab:
 Chciałbym nawiązać do sprawy drogi dojazdowej Batorów - Karłów. Z roku na rok możemy zaobserwować wzmożony ruch turystyczny w tym rejonie, zwłaszcza w okresie zimowym.
 W zimie ta droga nie jest posypywana i dochodzi do kolizji drogowych. Powinniśmy bardziej zadbać o te trasy, jeżeli chcemy, żeby odwiedzali nas turyści. Zastanawia mnie dlaczego w dalszym ciągu nic nie jest robione. Z tego co słyszę odbył się szereg różnych spotkań dotyczących tej drogi i w dalszym ciągu nic nie zostało zrobione. Może należałoby wystąpić do Rady Powiatu i spotkać się ze Starostą, bo należy coś zrobić z tą drogą. Myślę, że ta droga jest jedną z priorytetowych, jeśli chodzi o dojazd do atrakcji turystycznych w naszym terenie.
Radny Bartosz Kwolek:
 Sprawa dotyczy skrzyżowania Duszniki Zdroju - Słoszów - Łężyce w stronę Jeleniowa. W zimie została uszkodzona bariera energochłonna i stwarza ona zagrożenie dla osób kierujących pojazdami i zatrzymujących się tam. Uszkodzona bariera może na kogoś spaść. Dlatego prosiłbym o poprawienie tej bariery.

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kłodzku pan Stanisław Sijka:
1. Chciałbym zacząć od ogólnego stwierdzenia: proszę nas traktować jako partnera, a nie jako kogoś, kto tylko się tłumaczy brakiem pieniędzy i najlepiej nic by nie robił. Jesteśmy otwarci na wspólne działanie. My, jako Zarząd staramy się o środki. Myślę, że jeżeli ta droga z Batorowa do Karłowa miałaby w przyszłości zostać przebudowana to konieczne byłoby takie spotkanie z udziałem Starosty i władz Parku jako zarządcy, by wypowiedzieli się na temat remontu tej drogi. Być może wtedy znalazły by się jakieś fundusze, które będą przeznaczone na drogi, ale również na wspieranie inicjatyw turystycznych. Jestem za tym, aby takie działania wspierać i aby efekt był taki, jak wspomniana wcześniej ulica Wolności którą możemy się wspólnie pochwalić.
2. Jeżeli chodzi o remonty cząstkowe to będziemy zaczynać w kwietniu. Będziemy naprawiać te drogi, na których jest największy ruch samochodów, czyli w obrębie miast : Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka. Myślę, że do poszczególnych miejscowości na terenie gminy Szczytna dotrzemy. Wspominał pan o pewnej bardzo ważnej rzeczy, która stanowi duży problem. Mówił pan o dziurach w drodze przebiegającej przez Wolany. Wszyscy mówią, że my te dziury łatamy, a one nadal są. Wiąże się to głównie z odwodnieniem, zawyżonymi poboczami, brakiem rowów, brakiem drożnych przepustów pod drogą i pod wjazdami. To też jest problem: miejsce, gdzie ta woda się zatrzymuje. Można powiedzieć że są takie miejsca, w których można określić, że w tym roku były już łatane ale ze względu na złe odwodnienie lub brak tego odwodnienia, te wyboje pojawią się w następnym roku. Ograniczeniem, jeśli chodzi o sprawy związane z odwodnieniem jest bariera finansowa. Jeśli chodzi o stosunek tego co robimy, do potrzeb, to robimy około 1 % albo ułamek % tego, co trzeba zrobić.
3. Jeżeli chodzi o przepust, przy posesji tej pani, to sprawdzę co możemy zrobić w tej kwestii, bo to z pewnością nie jest nowa sprawa.
4. Ta bariera energochłonna też na pewno zostanie w najbliższym czasie naprawiona.
5. Jeśli chodzi o przepust, o którym mówił pan Gunia, to nie znam na tyle dobrze lokalizacji tego przepustu. Czy przepust znajduje się na przebudowanym odcinku ulicy Wolności? Jeśli tak, to myślę że ta sprawa zostanie w niedalekiej przyszłości zakończona.
6. Z panem Sołtysem jak najbardziej się spotkam po świętach i przejdziemy lub przejedziemy przez Niwę i zobaczymy, które miejsca wymagają remontu.
Radny Wojciech Szlosberger:
 Musimy próbować angażować w sprawy dróg również władze Parku Narodowego. Władze Parku nie zostały powołane po to, aby go zamknąć, bo gdzieś coś rośnie. Choć muszą to wszystko chronić. Ale turyści muszą dojechać do tego Parku. A jadąc do Parku ludzie będą jechać także przez gminę. A jeśli jadą przez gminę to jadą po drogach na naszym terenie i chcielibyśmy, żeby to wszystko wyglądało jak najlepiej.
Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kłodzku pan Stanisław Sijka:
 Są różne fundusze z których można skorzystać. W tej chwili dla nas jedynym takim dostępnym źródłem jest budżet państwa na usuwanie skutków powodzi. Mamy dość duże straty, niekoniecznie na terenie Państwa gminy. Te zadania w zeszłym roku i w tym roku realizujemy. Drugą barierą jest udział własny, ale to są już problemy powiatu. Choć finansowanie tych programów jest bardzo korzystne, bo aż 80 % pochodzi z dotacji. Zawsze były i będą dyskusje dotyczące wyboru priorytetów. W sprawie niektórych priorytetów bardzo trudno jest dyskutować.

Zastępca Burmistrza Szczytnej pan Wiesław Tracz:
 Problem dróg nie tylko powiatowych, ale także gminnych i krajowych, to temat który można ciągnąć w nieskończoność. Taka nasza polska specjalność polega na tym, że zbieramy się w jakimś gremium, podyskutujemy, ponarzekamy, stwierdzimy, że stan zastany jest taki, jaki jest, a potem sprawa jest odkładana do następnego spotkania, które odbędzie się może za rok, może za dwa. My z panem Dyrektorem współpracujemy już parę lat. Ta współpraca nie przebiega źle. Skłamałbym gdybym powiedział, że były jakieś problemy na tej linii współpracy. Jeśli więc skieruję jakieś gorzkie słowa to nie w kierunku pana Dyrektora, a raczej w kierunku polityki samorządowej w państwie.
 Państwo robi wszystko, żeby samorządy miały jak najmniej pieniędzy na zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkańców. Ostatnie dane GUS-u pokazują, że powiat kłodzki jest w dalszym ciągu powiatem, który ma jedną z najwyższych stawek procentowych bezrobocia w Polsce. To jest 26 %. To jest powiat na terenie którego znajduje się wiele pięknych miejsc, Park Narodowy Gór Stołowych, mnóstwo obszarów Natura 2000. Jest to jednocześnie powiat, do którego dojazd jest fatalny, zwłaszcza z polskiej strony. Z czeskiej jest on znacznie lepszy. Co też jest swoistym paradoksem. Ale te wszystkie czynniki powodują, że inwestycje u nas tak naprawdę w ogóle nie mają racji bytu i nie mają szans na to, aby zaistnieć. W związku z tym od lat mówi nam się, że musimy inwestować w turystykę. Tyle tylko, że jak spojrzycie Państwo na program rozwoju dróg krajowych, to wydaje się, że droga krajowa nr 8 praktycznie nie istnieje w planach przebudowy. Powiaty zajęte służbą zdrowia, oświatą nie mają pieniędzy na infrastrukturę. Stworzono jednostkę samorządu bez dochodów własnych. I włożono w nią 700 kilometrów dróg. Wiadomą sprawą jest to, że jeżeli nie ma zdrowych mechanizmów finansowych, to nie ma rozsądnej polityki. Nie ma prawa rozwijać się jakikolwiek przemysł, nie ma prawa rozwijać się jakakolwiek turystyka, nie ma prawa spadać bezrobocie, jeżeli nie ma dojazdu. Wieś Łężyce była kiedyś wsią PGR-owską. Mieszkańcom obiecuje się perspektywę i mówi się o inwestowaniu w turystykę. To tym ludziom trzeba stworzyć możliwości rozwoju tej turystyki. Co z tego, że rolnik zainwestuje swoje pieniądze i wybuduje pensjonat skoro turysta, który będzie chciał tutaj przyjechać i zostawić tu pieniądze, nie będzie w stanie tutaj dojechać. Dlatego, że przetargi na remonty dróg nie zostały jeszcze wykonane, bo był jakiś poślizg finansowy itd. Bez poprawy stanu wszystkich tych dróg nie ma rozwoju jakiejkolwiek gminy. Nie tylko gminy Szczytna. Przypomnę że ten program, o którym pan Dyrektor powiedział wziął się z także naszej inicjatywy. Dlatego że to między innymi Rada Miejska Szczytnej występowała do Rady Powiatu i do Zarządu Powiatu także, żeby taki program w ogóle powstał. Ostrzegając już parę lat temu, że jeżeli nie zacznie się inwestować w infrastrukturę drogową, to powoli będziemy się stawać powiatem zamierającym pod kątem ruchu turystycznego. A więc tej ostatniej deski ratunku dlatego powiatu. Dlatego żałuję, że nie ma dzisiaj przedstawiciela Zarządu Powiatu, ponieważ ten plan, który istnieje na papierze trzeba powoli zacząć finansować. Tutaj potrzebny jest naprawdę wielki skok do przodu. Bardzo współczuję sąsiednim gminom, że dotknęła ich powódź. Natomiast rozumiem władze powiatu, że mając mało pieniędzy i mając możliwość pozyskania pieniędzy ze środków popowodziowych inwestują głównie na tamtych terenach. To jest zrozumiałe. Druga strona medalu jest taka, że my jako gmina z tego powodu cierpimy. Bo te pieniądze przesuwa się w innym kierunku.
 Panie Dyrektorze, chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że niektóre przepusty są pozatykane. Skarżą się między innymi mieszkańcy Studziennej. Tam jest taka sytuacja, że zalewa posesje i trzeba by to było sprawdzić. Większość takich zgłoszeń od mieszkańców dotyczy tych samych miejsc. Dlatego miałbym prośbę, aby te stałe miejsca, o których Sołtysi wiedzą najlepiej, sprawdzić. Sołtysi wiedzą o wszystkich tych miejscach najlepiej, lepiej nawet niż my, pracujący tutaj w Urzędzie.
 Wspomniano wcześniej o tym zapomnianym przy remoncie miejscu na ulicy Wolności. Tamto miejsce było taką luką projektową i ono nie zostało uzupełnione o tą barierkę. Zostało ono zabezpieczone taśmą ostrzegawczą. Ale jest to miejsce wymagające założenia tej barierki. Koszt naprawy tego miejsca jest naprawdę minimalny, bo wymaga to jedynie zabezpieczenia prostą barierką. Tutaj prośba do pana, panie Dyrektorze. Zaplanujmy przegląd gwarancyjny tej drogi. Dlatego, że te nasze problemy przy studzienkach, czyli uzupełnianie tą masą okolic studzienek, a później spoinowanie tych miejsc wymaga poprawy. Jeżeli tego nie zrobimy to za rok na pewno będziemy mieli kolejne dziury wokół tych studzienek. Jest jeszcze jeden powód do zrobienia tego przeglądu gwarancyjnego. Tą zimę te krawężniki odpływowe wytrzymały lepiej niż tamtą zimę, która była zaraz po oddaniu inwestycji do użytku. Jednak w niektórych miejscach zostały za słabo zamontowane. Nie mamy tu do czynienia z ich połamaniem, ale odwarstwiły się od asfaltu i będzie to także wymagać poprawki. Wspomniano tutaj o środkach popowodziowych. Proponowałbym występować o te środki również tam, gdzie ta powódź nie zabrała całkowicie drogi. Żeby potraktować to jako pretekst do występowania o środki. Mamy przykład w Niwie czy na Wolanach, gdzie do tych zalań bardzo często dochodzi. I dlatego mamy później taki problem z rowami, taki problem ze stanem asfaltu. Ponieważ ja sam pamiętam jak topiłem się samochodem w Wolanach. Ale nie przypominam sobie, żeby tam pojawiły się jakieś specjalne wnioski na remont tej drogi. Niwa także parę lat temu dawała nam pretekst do korzystania z tych środków. Więc panie Dyrektorze, tutaj apel do pana. Jeśli mamy możliwość, to żeby takie zdarzenia wykorzystywać i zwracać się o wycenę remontu kapitalnego tych miejsc. Wtedy mamy większe szanse na to, aby dostać pieniądze nawet na remont cząstkowy,aby pozyskać jakieś fundusze.

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kłodzku pan Stanisław Sijka:
 Nawiązują do wypowiedzi pana Burmistrza, to kwestia usunięcia tych usterek czy przegląd gwarancyjny nie podlega dyskusji. Jest to kwestia ogłoszenia sprawy i zwołania komisji, która przejrzy te wszystkie miejsca.

Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Renata Idzik:
 Temat dróg powraca i powracać będzie na pewno niejednokrotnie. Mam tylko nadzieję że nasze dzisiejsze spotkanie przyniesie jakieś skutki, i że nasza współpraca będzie przebiegać jeszcze lepiej niż dotychczas.

Przewodnicząca Rady zarządziła 15-minutową przerwę.

Ad.8.
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczytnej oddała głos Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej pani Beacie Rydz, która przedstawiła stanowisko Komisji Rewizyjnej w sprawie skargi na bezczynność Burmistrza Szczytnej.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, że w dniu 15 lutego 2012r. wpłynęła do Rady Miejskiej w Szczytnej skarga na bezczynność Burmistrza gminy w Szczytnej polegająca na niewydaniu w terminie ustawowym zaświadczenia zgodnie z art. 217 kpa. W skardze skarżąca wskazuje, że zwróciła się do Burmistrza, jako organu administracji publicznej, z żądaniem wydania zaświadczenia, tj. "uwierzytelnionego odpisu protokołu z usunięcia awarii wodociągowej w sieci komunalnej (pęknięcie zaworu głównego)". Powyższe żądanie zostało złożone przez skarżącą do Burmistrza za pośrednictwem Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej w dniu 26 stycznia 2012r. Pisma - skargi Dyrektor nie przekazał Burmistrzowi w ustawowym terminie. Z tego względu występuje brak wiedzy po stronie Burmistrza o żądaniu wydania takiego zaświadczenia. Powoduje to, że skarga na Burmistrza w wyżej wykazanym zakresie jest bezzasadna. Wobec stwierdzenia powyższych faktów Komisja Rewizyjna występuje z wnioskiem do Rady Miejskiej w Szczytnej o uznanie złożonej skargi za bezzasadną.

Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie skargi na bezczynność Burmistrza Szczytnej. Do projektu uwag nie wniesiono.

Rada Miejska w obecności 13 radnych, w głosowaniu jawnym, 13 głosami - za, jednogłośnie podjęła uchwałę, w której uznała skargę za bezzasadną.

Uchwała Nr XV/94/12 w sprawie skargi na bezczynność Burmistrza Szczytnej w załączeniu.
Załącznik nr 6
Ad.9
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczytnej oddała głos Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej pani Beacie Rydz, która przedstawiła stanowisko Komisji Rewizyjnej w sprawie skargi na działalność Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej.

W dniu 15 lutego 2012r. wpłynęła do Rady Miejskiej w Szczytnej skarga na działalność Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej. W wyniku przeprowadzonego postępowania Komisja Rewizyjna stwierdziła, że w dniu 26 stycznia 2012r. została złożona skarga do Burmistrza za pośrednictwem Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej dotycząca "protokołu usunięcia awarii wodociągowej w dniu 17 marca 2011r. w Złotnie 7". Zgodnie z art.229 pkt 3 kpa organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności wójta i kierownika gminnych jednostek organizacyjnych jest rada gminy. Jeżeli organ, który otrzymał skargę, nie jest właściwy do jej rozpatrzenia, obowiązany jest niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni, przekazać ją właściwemu organowi, zawiadamiając o tym równocześnie skarżącego (art. 231 kpa). Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej nie dopełnił powyższego obowiązku w stosunku, co do skargi z dnia 23 stycznia 2012r. która wpłynęła do Zakładu dnia 26 stycznia 2012r., co powoduje, że skarga w zakresie nie przekazania skargi do właściwego organu w ustawowym terminie jest zasadna. Wobec stwierdzenia powyższych faktów Komisja Rewizyjna występuje z wnioskiem do Rady Miejskiej w Szczytnej o uznanie złożonej skargi za zasadną.

Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie skargi na działalność Dyrektora Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej. Do projektu uwag nie wniesiono.

Rada Miejska w obecności 13 radnych w głosowaniu jawnym, 12 głosami - za, przy 1 głosie wstrzymującym podjęła uchwałę w sprawie skargi na działalność Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej.
Uchwała Nr XV/95/12 w sprawie skargi na działalność Dyrektora Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej w załączeniu.
Załącznik nr 7

Ad. 10.
1) Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XIII/81/11 z dnia 29 grudnia 2011r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy Szczytna na rok 2012 przedstawiła Przewodnicząca Rady Miejskiej.
Przewodnicząca odczytała projekt uchwały. Do projektu uwag nie wniesiono.
Rada Miejska w obecności 13 radnych w głosowaniu jawnym, 13 głosami - za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XIII/81/11 z dnia 29 grudnia 2011r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy Szczytna na rok 2012.
Uchwała Nr XV/96/12 w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XIII/81/11 z dnia 29 grudnia 2011r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy Szczytna na rok 2012 w załączeniu.
Załącznik nr 8

2) Projekt uchwały w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Szczytna" przedstawiła Przewodnicząca Rady Miejskiej Renata Idzik.
Przewodnicząca odczytała projekt uchwały. Do projektu uwag nie wniesiono.
Rada Miejska w obecności 13 radnych w głosowaniu jawnym, 13 głosami - za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Szczytna".
Uchwała Nr XV/97/12 w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Szczytna" w załączeniu.
Załącznik nr 9

3) Projekt uchwały w sprawie wyznaczenia podmiotu właściwego do realizacji zadania administracji publicznej w zakresie organizacji pracy z rodziną przedstawiła Przewodnicząca Rady Miejskiej Renata Idzik.
Przewodnicząca odczytała projekt uchwały. Do projektu uwag nie wniesiono.
Rada Miejska w obecności 13 radnych w głosowaniu jawnym, 13 głosami-za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyznaczenia podmiotu właściwego do realizacji zadania administracji publicznej w zakresie organizacji pracy z rodziną.
Uchwała Nr XV/98/12 w sprawie wyznaczenia podmiotu właściwego do realizacji zadania administracji publicznej w zakresie organizacji pracy z rodziną w załączeniu.
Załącznik nr 10

4) Projekt uchwały w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Szczytnej przedstawiła Przewodnicząca Rady Miejskiej Renata Idzik.
Przewodnicząca odczytała projekt uchwały. Do projektu uwag nie wniesiono.
Rada Miejska w obecności 13 radnych w głosowaniu jawnym, 13 głosami- za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Szczytnej .
Uchwała Nr XV/99/12 w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Szczytnej w załączeniu.
Załącznik nr 11

Ad. 11
W związku z brakiem wniosków i interpelacji radnych w pkt. 4 niniejszych obrad, odpowiedzi nie udzielano.

Ad. 12
Przewodnicząca Rady Renata Idzik przypomniała radnym o konieczności złożenia oświadczeń majątkowych do końca kwietnia b.r.

Ad. 13
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodnicząca Rady podziękowała wszystkim za udział w obradach i ogłosiła zamknięcie obrad XV sesji Rady Miejskiej.

Na tym protokół zakończono.
Protokołowała A.Sitarz

Przewodnicząca Rady Miejskiej
Renata Idzik

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 22 Czerwca 2012 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432036