szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr 5/2012 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej w dniu 14 maja 2012 r.

PROTOKÓŁ NR 5/2012
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej
w dniu 14 maja 2012 r.

Godzina rozpoczęcia: 12.00
Godzina zakończenia: 12.45

Miejsce obrad: Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej

W posiedzeniu wzięło udział 5 członków Komisji.

Lista osób uczestniczących w posiedzeniu w załączeniu.
 Załącznik nr 1

Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Pani Beata Rydz.
Przedstawiła proponowany porządek posiedzenia i wystąpiła o zgłaszanie propozycji lub uwag. Do porządku uwag nie wniesiono i realizowano następujący porządek posiedzenia:

1. Kontrola realizacji zadania ,,Akcja Zima” w sezonie zimowym 2011/2012.
2. Sprawy różne.

Ad. 1
Przewodnicząca Beata Rydz poprosiła Dyrektora ZGKiM Ryszarda Drozda oraz pracowników ZGKiM Jolantę Kaczmarczyk i Feliksa Żukowskiego o omówienie realizacji zadania ,,Akcja Zima” w sezonie zimowym 2011/2012 r.
Główna księgowa ZGKiM Jolanta Kaczmarczyk przedstawiła umowę (Umowa RTI/02/2011/2012/AZ) zawartą w dniu 28 listopada 2011 r. pomiędzy Gminą Szczytna a Zakładem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej dotyczącą utrzymania zimowego dróg gminnych na terenie miasta i gminy Szczytna.
Treść pisma w załączeniu.
 Załącznik nr 2
Radny Wojciech Szlosberger zapytał czy ZGKiM podpisywał umowy z podwykonawcami.
Księgowa Jolanta Kaczmarczyk odpowiedziała, że ZGKiM podpisywał umowy z podwykonawcami na rejony wiosek.

Radna Urszula Doskocz zapytała ile wpłynęło ofert.
W odpowiedzi na pytanie Pan Feliks Żukowski przedstawił protokół z ofert do "Akcji Zima" 2011-2012.
Treść pisma w załączeniu.
 Załącznik nr 3
oraz plan "Akcji Zima" 2011/2012.
Treść pisma w załączeniu.
 Załącznik nr 4
 
Radny Wojciech Szlosberger zapytał w jaki sposób odbywał się nabór.
Pan Feliks Żukowski odpowiedział, że oferenci sami się zgłaszali. Wszyscy oferenci złożyli swoją ofertę cenowo-sprzętową. Nowi oferenci zostali sprawdzeni pod względem sprzętu. Tych, z którymi wcześniej współpracowano nie sprawdzano, ponieważ wiadomo, że mają odpowiedni sprzęt. Następnie dokonano wyboru firm i zostały podpisane umowy. Z każdym podmiotem podpisana została osobna umowa.

Radny Wojciech Szlosberger zapytał czy informacja o naborze była podana do publicznej wiadomości czy tylko dzwoniono do tych, którzy sami się zgłosili.
Dyrektor ZGKiM Ryszard Drozd odpowiedział, że nie było publicznych ogłoszeń. Oferenci sami się zgłaszali i tylko do nich dzwoniono.
Radny Wojciech Szlosberger stwierdził, że znajomość wykonawcy jest bardzo ważna, ponieważ nabór kogoś niesprawdzonego może spowodować później jakieś poślizgi.
Następnie Pan Feliks Żukowski przedstawił sprawozdanie z przebiegu Akcji Zima 2011/2012.
Treść pisma w załączeniu.
 Załącznik nr 5

Dyrektor ZGKiM Ryszard Drozd wyjaśnił, że na te oferty był taki zakres cenowy, że nie podlegają one ustawie o zamówieniach publicznych. Gdyby podlegały, to byłaby konieczność przeprowadzenia konkursu.

Radna Urszula Doskocz zapytała kto był decydentem np. we wsi Wolany.
Dyrektor ZGKiM Ryszard Drozd wyjaśnił, że na wioskach decydują sołtysi.
Radna Urszula Doskocz stwierdziła, że sytuacja we wsi Wolany przez kilka dni była beznadziejna i zapytała kto tam odśnieżał.
Pan Feliks Żukowski odpowiedział, że odśnieżał Pan Chrobociński. Firma tego Pana świadczy usługi od kilku lat. Jeśli były problemy to mogły być to problemy typowo mechanizacyjne.
Dyrektor ZGKiM Ryszard Drozd złożył propozycję, aby wyjaśnić zgłoszoną sprawę. Za odśnieżanie i posypywanie na wiosce jest odpowiedzialny sołtys. Do ZGKiM nie docierały żadne informacje, że jest źle.
Dyrektor wyjaśnił także, że poprzedni podwykonawca - Pan Tarnawa, ma tylko koparkę i może tylko odśnieżać, nie dysponuje sprzętem umożliwiającym posypywanie dróg. Umowa z nim dotyczyła odśnieżania. Pan Tarnawa miał ustną umowę z Panem Paranem o posypywanie dróg. Jeżeli Pan Paran, mając inne zobowiązania - inną umowę dotyczącą usług a zakresie zimowego utrzymania dróg, nie posypywał dróg w rejonie Pana Tarnawy i dojazdy do drogi wojewódzkiej praktycznie nigdy nie były posypywane. Natomiast Pan Chrobociński ma lepszy sprzęt, przynajmniej o dwie klasy, poza tym jest bardziej solidny.
Czasem ludzie interweniują bezpośrednio w ZGKiM, bo sołtys nie reaguje, ale akurat nigdy nie było kłopotów z Wolanami. W ZGKiM zawsze ktoś pełni dyżur - jeden dyżur trwa od godziny 4.00 do godziny 12.00, drugi od godziny12.00 do godziny 20.00. Dyżurny zawsze musi zareagować na każde zgłoszenie. Przynajmniej musi odnotować zgłoszenie w zeszycie. To powinno być zapisane.
Dyrektor ZGKiM Ryszard Drozd spytał Radną Urszulę Doskocz, czy pamięta jaki to był dzień.
Radna Urszula Doskocz odpowiedziała, że nie pamięta.

Przewodnicząca Beata Rydz przyznała, że podobna sytuacja miała miejsce na ul. Górskiej. Pracownicy twierdzili, że droga jest odśnieżona, a mieszkańcy z samej góry ulicy zgłaszali, że nikogo tam nie widzieli. Później okazało się, że osoba, która powinna wykonać zadanie, drogi nie odśnieżyła, potwierdziła jedynie wykonanie usługi.

Dyrektor ZGKiM Ryszard Drozd zauważył, że było wiele zgłoszeń nieuzasadnionych. Każda interwencja jest odnotowana, każda jest sprawdzana. Czasami bywa tak, że odśnieżanie trzeba poprawić. Sytuacja taka wystąpiła na ul. Kryształowej. Droga została odśnieżona i wydawało się, że będzie dobrze. W efekcie trzeba było podjąć decyzję o użyciu koparki i wywiezieniu wszystkiego co znajdowało się na poboczu.
Dyrektor ocenił ostatnią zimę jako udaną i to za stosunkowo nieduże pieniądze. Ceny nie były podnoszone od dwóch, trzech lat. ZGKiM na tej zimie nic nie zarobił. Zarobili tylko podwykonawcy.

Radna Urszula Doskocz zapytała czy jest strata.
W odpowiedzi główna księgowa Jolanta Kaczmarczyk omówiła rozliczenie zimowego utrzymania dróg gminnych w sezonie zimowym listopad 2011 – marzec 2012.
Omówiła również zestawienie godzin wykorzystanych do odśnieżania i posypywania dróg gminnych.
Treść pisma w załączeniu.
 Załącznik nr 6

Dyrektor ZGKiM Ryszard Drozd dodał, że ceny nie były podnoszone, zmuszono podwykonawców do utrzymania cen. W magazynie pozostała sól, na kwotę 1.320 zł, która zostanie wykorzystana w następnym sezonie zimowym.

Radna Urszula Doskocz zapytała czy np. wspólnoty mieszkaniowe są zainteresowane usługą odśnieżania.
Dyrektor ZGKiM Ryszard Drozd odpowiedział, że ZGKiM z prywatnymi osobami zawarł kilkanaście umów. Kłopoty są tylko z podpisaniem umów z mieszkańcami ul. Kościelnej - od szkoły w kierunku osiedla i na ul. Wolności od budynku pani Zilbert.
Radny Wojciech Szlosberger poinformował, że został przygotowany, w porozumieniu z gminą, wykaz dróg do utrzymania zimowego. Są to również tereny i drogi dojazdowe np. przy wspólnotach, których członkiem jest m.in. gmina. Ustawa to reguluje w ten sposób, że właściciel jest odpowiedzialny za odśnieżanie. Właściciel nie ma jednak obowiązku zawierania umowy z Zakładem. Ma natomiast obowiązek utrzymania terenu w odpowiednim stanie, zimą ma obowiązek odśnieżania.

Radny Leszek Gunia stwierdził, że tego nie rozumie. Chodnik należy do miasta, dlaczego właściciele przyległych budynków mają go odśnieżać. Skoro właściciel budynku nie jest właścicielem chodnika to dlaczego ma taki obowiązek. Czasem działka przylegająca do drogi lub chodnika ciągnie się blisko kilometr. Poza tym niektóre drogi są powiatowe.

Dyrektor ZGKiM Ryszard Drozd dodał, że ZGKiM ma podpisaną umowę z Zarządem Dróg Powiatowych na oczyszczanie letnie od maja do października na kwotę prawie 2.000 zł. To trochę rekompensuje koszt odśnieżania dróg powiatowych w gminie.

Radny Wojciech Szlosberger poprosił o parę słów na temat usprzętowienia.
Dyrektor ZGKiM Ryszard Drozd wyjaśnił, że ZGKiM posiada trzy jednostki wyposażone w pługi, dwa rozrzutniki, ładowarkę, ładowarko-koparkę, mały ciągniczek z zamiatarką, dwie ręczne odśnieżarki. Zatrudnia pracowników w ramach robót publicznych. Inaczej koszty byłyby większe. Pracownicy pełnią dyżury, mają możliwość dodatkowego zarobku, z wyjątkiem dyrektora, który nie bierze za to nic.

Przewodnicząca Beata Rydz zapytała jak rozliczani są pracownicy odśnieżający i skąd wiadomo ile godzin faktycznie przepracowali.
Dyrektor ZGKiM Ryszard Drozd wyjaśnił, iż każdy operator, który pracuje musi mieć podpisaną kartę drogową albo kartę pracy sprzętu. Jeżeli pracuje na wiosce to podpisuje je sołtys, jeżeli w mieście to podpisuje ZGKiM.

Przewodnicząca Beata Rydz spytała skąd wiadomo, że pracownicy nie dopisują godzin.
Sołtys wsi Złotno Marian Onak odpowiedział, że widzi kiedy przejeżdża pług i zapisuje godziny pracy. Kiedy operator do niego przychodzi patrzy na karcie na godziny i wie czy się zgadza.
Przewodnicząca Komisji Beata Rydz zapytała jak wygląda to w mieście.
Dyrektor ZGKiM Ryszard Drozd odpowiedział, że za to odpowiedzialny jest dyżurny. Operator dzwoni do dyżurnego i zgłasza, że wyjeżdża w teren. Jak skończy pracę to także dzwoni i mówi, że skończył. Godziny pracy są zapisywane w zeszycie dyżurów. Później operator do tego dołącza karty drogowe, które są potwierdzane. Karta drogowa musi być zgodna ze stanem licznika, z motogodzinami.

Radny Leszek Gunia zapytał czy przewidywane jest stawianie jakichś płotków, siatek w tych miejscach gdzie jest nawiewany śnieg?
Dyrektor ZGKiM Ryszard Drozd odpowiedział, że w planie utrzymania pasa drogowego są wydzielone do tego tereny, ale dotychczas płotki nie były ustawiane. Być może będzie taka potrzeba.

Komisja proponuje postawienie siatek, w miejscach gdzie jest nawiewany śnieg oraz powbijanie antenek, żeby nie zawężać drogi.

Innych pytań nie było.

Ad.2
W sprawach różnych uwag nie wniesiono.

Nie złożono formalnych wniosków, jedynie propozycję postawienia siatek, w miejscach gdzie jest nawiewany śnieg oraz powbijanie antenek, żeby nie zawężać drogi.

Komisja nie wniosła uwag i zastrzeżeń do realizacji zadania, ocenia pozytywnie wykonanie „Akcji Zima” w sezonie zimowym 2011/2012.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokółował:

Piotr Pawlak

Protokół sporządzono w 4 jednobrzmiących egzemplarzach z przeznaczeniem dla:
1. Burmistrza Szczytnej
2. Przewodniczącej Rady Miejskiej w Szczytnej
3. Komisji Rewizyjnej
4. Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej

Podpis Dyrektora ZGKiM

Podpisy w Szczytnej Członków Komisji Rewizyjnej:

 1. Beata Rydz - ..................
 2. Wojciech Szlosberger - ...................
 3. Urszula Doskocz - ...................
 4. Leszek Gunia - ...................
 5. Marian Onak - ....................

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 31 Lipca 2012 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432393