szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr 9/2012 z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych z dnia 18 września 2012 r.

Protokół Nr 9/2012
z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych
z dnia 18 września 2012 r.

Godzina rozpoczęcia : 13.00
Godzina zakończenia: 15.30

Miejsce obrad: sala posiedzeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej

Lista osób uczestniczących w posiedzeniu w załączeniu

Załącznik Nr 1

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Wojciech Szlosberger. Przywitał wszystkich zebranych, po czym zapytał czy będą składane wnioski do zaproponowanego porządku posiedzenia.
Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz złożył wniosek o rozszerzenie porządku posiedzenia o:
1) w pkt 3b - zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie odpowiedzi na skargę wniesioną do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego we Wrocławiu na uchwałę Nr XV/97/12 w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Szczytna",
2) przeniesienie obecnego pkt 3b do pkt 3c, 3c do pkt 3d.

Przegłosowano kolejno złożone wnioski:
 - Wniosek nr 1
Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała wniosek.
 - Wniosek nr 2
Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała wniosek.

Przewodniczący Komisji odczytał porządek posiedzenia po wprowadzonych zmianach:

1. Ocena realizacji zadań świetlicy socjoterapeutycznej "Beniamin".
2. Sprawozdanie z wykonania budżetu za I półrocze 2012 r.
3. Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawach:
 a) zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Szczytna",
 b) odpowiedzi na skargę wniesioną do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego we Wrocławiu na uchwałę Nr XV/97/12 w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Szczytna",
 c) zmieniającej uchwałę w sprawie zasad przyznawania dofinansowania do form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych, dla których gmina Szczytna jest organem prowadzącym,
 d) podziału gminy Szczytna na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu.
4. Sytuacja mieszkaniowa na terenie miasta i gminy - zaopiniowanie projektów list mieszkaniowych.
5. Sprawy różne.
Ad. 1
Przewodniczący Wojciech Szlosberegr poprosił Pełnomocnika Burmistrza Szczytnej ds. profilaktyki i uzależnień Barbarę Roźniakowską o zreferowanie tematu.
Barbara Roźniakowska przedstawiła informację dotyczącą działalności świetlicy socjoterapeutycznej Beniamin.
Informacja w załączeniu.
Załącznik Nr 2

Radna Urszula Doskocz zapytała czy zmiana lokalizacji siedziby świetlicy z Domu Katechetycznego na Szkołę Podstawową była korzystna.
Barbara Roźniakowska odpowiedziała, że projekt realizowany w Domu Katechetycznym bezsprzecznie był dobry. Ideą programu było, by tego typu świetlice wyciągnąć ze szkół. Zajęcia odbywały się poza murami szkoły i w zupełnie innych warunkach niż w szkole.
Ze względu jednak na problemy lokalowe rozszerzono świetlicę szkolną o działalność świetlicy socjoterapeutycznej. Dzięki temu zmniejszono wydatki z budżetu gminy i wydłużono czas otwarcia świetlicy szkolnej.

Radny Stanisław Czarnik zapytał o grupę wiekową uczestników.
Barbara Roźniakowska odpowiedziała, że do świetlicy uczęszczają dzieci z klas 1-6 i jeden gimnazjalista.

Przewodnicząca Renata Idziak zapytała, czy nauczyciele mają wymagane kwalifikacje.
Barbara Roźniakowska odpowiedziała, że mają przygotowanie do opieki nad dziećmi, nie mają specjalistycznego wykształcenia i dlatego świetlica nazywa się "opiekuńcza o charakterze socjoterapeutycznym".
Wiesław Tracz poinformował, celem głównym działalności świetlicy jest to, aby każde dziecko, które ma jakieś problemy w domu i jest narażone na różne przykrości, mogło z tego środowiska wyjść, zyskać chwilę spokoju i jednocześnie uzyskać od nauczyciela pomoc w odrabianiu lekcji czy przygotowaniu domowych prac. Niektóre dzieci nie mają w domu materiałów piśmiennych, kredek, bloków i tego typu pomocy.

Innych pytań nie było.

Członkowie Komisji Spraw Społecznych pozytywnie ocenili działalność świetlicy socjoterapeutycznej.

Przerwa w godz. 13.30 - 13.35

Ad. 2
Skarbnik Gminy Piotr Porębski przedstawił informację z wykonania budżetu Gminy Szczytna za I półrocze 2012 r.
Informacja w załączeniu Załącznik Nr 3

Przewodniczący Wojciech Szlosberger stwierdził, że informacja z wykonania budżetu była już przedmiotem obrad Komisji Rewizyjnej. Zaznaczył, że po zapoznaniu się z przedstawionym materiałem należałoby zastanowić się nad formą ścisłej współpracy z Burmistrzem. Zadania Rady to nie tylko oczekiwanie na rozwiązanie problemu ale również obowiązek uczestniczenia w sprawie. Budżet na 2012 r. został z pełną świadomością przyjęty. Należało się liczyć z problemami i dzisiaj musimy podjąć działania zmierzające do uzdrowienia sytuacji.
Następnie wystąpił do członków Komisji o zadawanie pytań dotyczących wykonania budżetu.

Przewodnicząca Renata Idzik zapytała jak ważna jest informacja - wydatki na odsetki w bieżącym okresie w stosunku do wydatków stanowiły już 5,7% gdy w w 2011 roku osiągnęły poziom 3,81 % a do wydatków bieżących 4,66%.
Skarbnik Piotr Porębski odpowiedział, że informacja jest ważna. Wynika z niej, że wzrasta udział odsetek które płacimy w stosunku do ubiegłego roku, i w stosunku do zaplanowanych kwot. W ubiegłym roku mieliśmy ponad 700 tys. odsetek, w tym roku w budżecie mamy zaplanowane 600 tys. Natomiast te odsetki będą wynosiły około 800 tys zł. W związku z tym trzeba będzie znaleźć jeszcze 200 tys. zł w tym budżecie, i to w wydatkach bieżących nie inwestycyjnych. By zwiększyć wydatki bieżące musimy również zwiększyć dochody bieżące albo szukać oszczędności w wydatkach bieżących, co jest trudne przy tak skonstruowanym budżecie.

Z-ca Burmistrza Wiesław Tracz rozszerzając wypowiedź Skarbnika wyjaśnił, że jesteśmy w takiej sytuacji, że zwiększenie dochodów bieżących nie będzie rzeczą łatwą ponieważ podatki nie ulegną zmianie, kwoty deklarowanie przez ministerstwo finansów jako udziały w podatkach mogą być realizowane na obecnym poziomie, mogą też być wyższe lub niższe. Wszystko wskazuje na to, że będą niższe. Kryzys powoduje, że wpływy z podatków lokalnych także mogą być niższe. Następstwem kryzysu jest również to, że ludzie nie kupują nieruchomości i przestają inwestować, choćby budować. W związku z tym jest coraz mniej pozwoleń na budowę, coraz mniej aktów notarialnych. Jednocześnie obowiązki nałożone przez państwo na gminy znacznie ograniczają działalność samorządów. Nie możemy zamknąć szkoły, nie możemy nie przekazać dotacji dla szkoły niepublicznej, również dla szkół niepublicznych oraz przedszkoli działających na zewnątrz, nie możemy wyłączyć oświetlenia ulicznego.
Tak naprawdę możemy jedynie prowadzić działania oszczędnościowe. I takie działania prowadzimy:
 by zejść z wydatków wymieniliśmy piec u budynku Urzędu z olejowego na opał stały,
 wymieniamy piec w budynku Straży Pożarnej,
 wyłączyliśmy z użytku budynek przy ul. Pocztowej; odejdą koszty eksploatacji, ogrzewanie ograniczone zostanie do minimum,
 ogranicza się zatrudnienie w jednostkach.
W niedługim czasie powstanie Biedronka i tak naprawdę nie wiadomo jak to wpłynie na mieszkańców, ile podmiotów gospodarczych nie wytrzyma konkurencji i przestanie płacić podatki,.

Innych pytań nie było.

Ad. 3a i 3b
Z-ca Burmistrza Wiesław Tracz przedstawił projekty uchwał w sprawach:
- zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Szczytna"; projekt uchwały w w załączeniu
 Załącznik Nr 4
- odpowiedzi na skargę wniesioną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu na uchwałę Nr XV/97/12 w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Szczytna";
projekt uchwały w w załączeniu
 Załącznik Nr 5

Wiesław Tracz wyjaśnił, że jeżeli Wojewoda w ciągu miesiąca nie wniesie uwag do podejmowanych przez Radę uchwał, to po tym okresie, jeżeli ma jakieś wątpliwości, może jedynie wnieść skargę do Sądu Administracyjnego.
Podejmując uchwałę w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Szczytna" przyjęliśmy, że uchwała stanowi akt prawa miejscowego i w związku z tym podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Wojewoda Dolnośląski nie podzielił takiego stanowiska uznając, że uchwała nie jest aktem prawa miejscowego, i w związku z czym, wniósł skargę na naszą uchwałę do Sądu Administracyjnego. Nie pozostaje nam nic innego jak uznać skargę za zasadną i zmienić w w chwale stosowne zapisy, co też robimy.
Pytań do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono kolejno głosowanie nad projektami uchwał.

Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie odpowiedzi na skargę wniesioną do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego we Wrocławiu na uchwałę Nr XV/97/12 w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Szczytna".

Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Szczytna".

Ad. 3 c
Z-ca Burmistrza Wiesław Tracz przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zasad przyznawania dofinansowania do form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych, dla których gmina Szczytna jest organem prowadzącym.
Projekt uchwały w w załączeniu
 Załącznik Nr 6

Program dofinansowania dla nauczycieli cały czas działa. Nie mamy prawa zlikwidować dofinansowania. Mamy natomiast prawo dopasowywać program do rzeczywistych potrzeb. Wskutek różnych reform oświatowych - przy innych kwalifikacjach dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów, i przy obecnym niżu demograficznym, gdy nauczyciel określonego przedmiotu miałby niewielką ilość godzin np. w gimnazjum przy 6 oddziałach - 4 godziny geografii, trudno będzie znaleźć geografa, który zechce podjąć zatrudnienie. Zachodzi więc konieczność podjęcia dodatkowego dokształcania, tak by była możliwość dołożenia lekcji geografii zatrudnionemu już dzisiaj nauczycielowi, któremu ubywa godzin ze względu na zmniejszanie się ilości oddziałów.
Pytań do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 3 d
Z-ca Burmistrza Wiesław Tracz przedstawił projekt uchwały w sprawie podziału gminy Szczytna na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu.Projekt uchwały w w załączeniu
 Załącznik Nr 7

Wiesław Tracz wyjaśnił, że od przyszłych wyborów zmienia się sposób kandydowania i wyboru radnego. Zmiana jest radykalna. Z jednego okręgu ma prawo być wybrany tylko jeden radny; startować może natomiast nieograniczona liczba kandydatów. W naszej gminie wybieramy w dalszym ciągu 15 radnych, stąd podział gminy na 15 okręgów - przy zachowaniu wymogu ilości mieszkańców w danym okręgu. Podział gminy na okręgi wyborcze wcześniej był już z radnymi konsultowany. Projekt podziału na okręgi wyborcze wstępnie został pozytywnie zweryfikowany przez Komisarza Wyborczego.
Sekretarz Aneta Sitarz przypomniała, że przy tworzeniu pierwszego projektu podziału gminy na okręgi wyborcze zachodziła obawa, czy będzie możliwość podziały jednej wsi - Słoszowa, na więcej niż jeden okręg wyborczy. Okazało się że taki podział nie jest możliwy.
Ponadto zgodnie z wytycznymi Krajowego Biura Wyborczego uchwała powinna zawierać pouczenie, iż na uchwałę wyborcom w liczbie, co najmniej 15, przysługuje prawo wniesienia skargi do Komisarza Wyborczego, w terminie 5 dni od dnia podania uchwały do publicznej wiadomości, i taka informacja w projekcie uchwały się znajduje. Jest to powtórzenie z ustawy i najprawdopodobniej nadzór prawny Wojewody zapis uchyli.
Pytań do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie.
Komisja Spraw Społecznych w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Przewodniczący Komisji Wojciech Szlosberger zaproponował omówienie w pierwszej kolejności pkt 5 - Sprawy różne a temat - Sytuacja mieszkaniowa pozostawiony zostanie do omówienia po przerwie. Członkowie Komisji nie wnieśli sprzeciwu, wobec czego zrealizowano pkt 5 porządku posiedzenia.

Ad. 5
Radny Marian Halemba zapytał, czy interesanci załatwiający różne sprawy w Urzędzie mają możliwość wykonania kserokopii dokumentów.
Wiesław Tracz odpowiedział, że nie ma możliwości kserowania wszystkich dokumentów. Na terenie miejscowości są jednostki, które mogą wykonywać takie usługi. Kserujemy dokumenty niezbędne do załatwienia spraw w Urzędzie oraz takie, które zostały wydane przez Urząd i, co do których zainteresowani proszą o potwierdzenie zgodności kserokopii z oryginałem. Przy potwierdzaniu zgodności kserokopii z oryginałem pobierana jest opłata skarbowa.

Sekretarz Aneta Sitarz poinformowała, że podobnie jest z wysłaniem faksu. Wysłanie faksu jest to czynność płatna a Urząd nie ma możliwości pobrania pieniędzy za wykonana usługę.

Wiesław Tracz poinformował, że na terenie Szczytnej pojawiły się problemy z wodą. W ostatnim okresie było dużo awarii. Ogólnie spada poziom wód, zaczynają się niedobory, szczególnie w rejonach najbardziej oddalonych od Zacisza np. przy ulicach Borowina, Wiejskiej, i przy końcówce Robotniczej. Spadki ciśnienia są tak duże, że momentami zaczyna brakować wody w kranach. Problemu tego nie należy lekceważyć. Jeżeli jesienią trochę popada to sytuacja się zmieni. Biorąc jednak pod uwagę wiek sieci należy spodziewać się, że konieczne będzie poczynienie pewnych inwestycji.
Radny Wojciech Szlosberger zauważył, że pracownicy ZGKiM pytani o przyczynę awarii często udzielają nieprawdziwych informacji. Należałoby to wyeliminować.

Przerwa w godz. 15.10 -15.15

Ad. 4
Inspektor ds. mieszkaniowych Elżbieta Kędzior poinformowała, że część osób, które nie zostały umieszczone na listach przydziałów lokali poprosiła o ponowne rozpatrzenie złożonych wniosków. Informacje o dochodach zostały uzupełnione.
Członkowie Komisji zaopiniowali kolejno złożone wnioski. Informacja w załączeniu.
 Załącznik Nr 8

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokołowała:
Elżbieta Kędzior

Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych
Wojciech Szlosberger

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 25 Października 2012 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432547