szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr 1/2013 z posiedzenia Komisji ds. Rozwoju Wsi z dnia 30 stycznia 2013 r.

Protokół Nr 1/2013
z posiedzenia Komisji ds. Rozwoju Wsi
z dnia 30 stycznia 2013 r.

Godzina rozpoczęcia : 13.00
Godzina zakończenia: 15.00

Miejsce obrad: sala posiedzeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej

Lista osób uczestniczących w posiedzeniu w załączeniu
Załącznik Nr 1

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji ds. Rozwoju Wsi Andrzej Prochera. Przywitał wszystkich zebranych i przedstawił planowany porządek posiedzenia. Zapytał czy do porządku posiedzenia wnoszone będą wnioski. Ponieważ wniosków nie było Przewodniczący Andrzej Prochera zaproponował omówienie w pkt 1 prządku posiedzenia tematu – Sprawy różne i jednoczesne przesunięcie pkt 1 do pkt 2, pkt 2 do pkt 3 i pkt 3 do pkt 4.
Przegłosowano złożony wniosek.
Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 osób pozytywnie jednogłośnie wniosek przyjęła.

Przewodniczący Komisji Andrzej Prochera odczytał porządek posiedzenia po wprowadzonych zmianach:

1. Sprawy różne.
2. Sprawozdanie z pracy Komisji ds. Rozwoju Wsi za 2012 rok.
3. Przygotowanie planu pracy Komisji ds. Rozwoju Wsi na rok 2013.
4. Zaopiniowanie rzeczoznawców z terenu gminy Szczytna do szacowania wartości rynkowej zwierząt poddanych ubojowi w trakcie zwalczania chorób zakaźnych.

Ad. 1
Przewodniczący Andrzej Prochera zapytał jakie są możliwości obniżenia opłaty za wytwarzanie odpadów komunalnych dla mieszkańców wsi - prace nad zmianą ustawy „śmieciowej” trwają i być może pojawi się możliwość zmniejszenia opłaty.
Burmistrz Marek Szpanier stwierdził, że propozycje zawarte w zmienionej ustawie są dosyć ciekawe i część z nich będzie można zastosować. Wszystko jest jeszcze w fazie projektu i dzisiaj trudno jest podejmować jakiekolwiek decyzje. W dalszym ciągu nie ma możliwości pobierania zróżnicowanej opłaty od mieszkańców miasta i gminy. Bardziej zasadne wydaje się podzielenie gminy na obszary gdzie jest wodociąg i możliwość określenia ilości zużytej wody, i obszary bez takiej możliwości. W dalszym ciągu jest wiele niewiadomych. Koszt wywozu nieczystości będzie znany dopiero po przetargu. Na marcową sesję zostanie przygotowana informacja ilu mieszkańców zamieszkuje w gminie i w jaki sposób deklarowana jest zbiórka odpadów. Wyliczenie ilości odpadów w stosunku do zużytej wody wydaje się najbardziej zasadne. Podział na mieszkańców miasta i pozostałego terenu nie wydaje się właściwy ponieważ koszt odbioru nieczystości z osiedla, czy z większych ulic w Szczytnej będzie znacznie tańszy niż koszt odbioru nieczystości z wiosek – Łężyc czy Chocieszowa. Ze wszystkimi zmianami trzeba się wstrzymać do momentu przeanalizowania informacji zawartych w składanych deklaracjach.
Radny Roman Sobczak stwierdził, że zdaje sobie sprawę, że podstawowym kosztem będzie transport. Zapytał jaka jest możliwość ustawienia na terenie wsi większej ilości pojemników na różne frakcje odpadów.
Burmistrz Marek Szpanier odpowiedział, że analizując temat już teraz widoczny jest problem działalności gospodarczej prowadzonej sezonowo i dostosowanie norm do wszystkich podmiotów gospodarczych. Nie może mieć miejsca karanie kogoś za to, że nie wszystkie miejsca np. w agroturystyce, są zajęte. Wszyscy powinni płacić za to co produkują. Nowa ustawa daje możliwość wyposażenia nieruchomości w worki na śmieci i pojemniki. Podniesie to koszty wywozu nieczystości. Obowiązkiem dostarczenia pojemników może zostać obciążona firma, która wygra przetarg. Ustawienie większej ilości pojemników do segregacji też może okazać się dobrym rozwiązaniem. Cała wieś powinna zdecydować gdzie ustawić pojemniki na wszystkie frakcje nieczystości poza balastem; pojemniki na balast znajdą się tylko przy budynkach.
Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz stwierdził, że pamiętać należy, że rozwiązania prawne dotyczą właścicieli nieruchomości, i to właściciele zdecydują o sposobie segregacji. Jeśli choć jeden właściciel stwierdzi, że nieczystości będzie segregował na swojej posesji, to będzie miał do tego prawo. System dopiero startuje i kolejne lata to czas na jego porządkowanie. Można zakupić więcej pojemników do segregacji, ale im więcej pojemników się kupi, tym będzie drożej. Nie może różnicować ceny dla mieszkańców terenów miejskich i wiejskich. Miasto tworzy więcej odpadów ale odbiór jest tańszy, wieś tworzy mniej odpadów ale odbiór jest droższy. Od razu na pewno nie uda się stworzyć doskonałego systemu.
Burmistrz Marek Szpanier zapewnił, że temat odpadów komunalnych będzie tematem na kolejne posiedzenia Komisji.

Przewodniczący Andrzej Prochera stwierdził, że stan dróg gminnych jest katastrofalny, nie daje się już po nich jeździć.
Burmistrz Marek Szpanier odpowiedział, że możliwe do wykonania jest tylko to, co zostało zaplanowane w budżecie. W obecnej sytuacji finansowej nic dodatkowego się nie da wykonać. Przy małej sprzedaży mienia gminnego nie uda się wygospodarować środków na remonty dróg. Na pewno będzie dostarczane kruszywo w te miejsca, które są najpilniejsze do wykonania. Do wykonania w roku bieżącym zaplanowano dwie drogi.

Sołtys Helena Piankowska poprosiła o częstsze patrole policji na terenie wsi Łężyce. Zwiększy to bezpieczeństwo mieszkańców.
Burmistrz Marek Szpanier stwierdził, że Komisja może wystąpić z takim wnioskiem.
W związku z tym Przewodniczący Andrzej Prochera poddał pod głosowanie wniosek o skierowanie większej ilości patroli policji na teren wszystkich wsi w gminie Szczytna.
Przegłosowano wniosek.
Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 osób pozytywnie jednogłośnie wniosek przyjęła.
Wniosek zostanie przedstawiony Przewodniczącej Rady Miejskiej.

Przewodniczący Andrzej Prochera poinformował, że z Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło pismo dotyczące wytypowania dwóch sołtysów z terenu gminy do tytułu „Sołtysa Roku 2013”.
Po dyskusji członkowie Komisji wspólnie z sołtysami uzgodnili, że do wyróżnienia wskazać należy Romana Sobczaka i Mariana Onaka.

Ad. 2
Przewodniczący Komisji Andrzej Prochera przedstawił Sprawozdanie z działalności Komisji ds. Rozwoju Wsi za rok 2012. Sprawozdanie w załączeniu.
 Załącznik Nr 2

Ad. 3
Przewodniczący Komisji Andrzej Prochera przedstawił propozycje planu pracy Komisji ds. Rozwoju Wsi na rok 2013.
1. Informacja KRUS o aktualnym stanie unormowania prawnego w zakresie ubezpieczeń społecznych rolników.
2. Ochrona zwierząt na terenach wiejskich – informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii.
3. Dopłaty bezpośrednie a dobrostan zwierząt – informacja Powiatowego Zespołu Doradców w Kłodzku.
4. Drogi powiatowe na terenach wiejskich, utrzymanie poboczy – informacja Zarządu Dróg Powiatowych w Kłodzku.
5. Spółki wodne – melioracje w gminie Szczytna.
6. Informacja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Kłodzku w sprawie prac nad regulacją rzek i cieków wodnych na terenie gminy Szczytna.
7. Komisja wyjazdowa – harmonogram remontu dróg gminnych, ocena stanu świetlic wiejskich, problemy sołectw.
8. Spotkanie z przedstawicielem Parku Narodowego Gór Stołowych.
9. Spotkanie z przedstawicielami firm proponujących ubezpieczenia dla rolników działających na naszym terenie.
10. Spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa „Zdroje”.
11. Analiza problemów wsi – stan bezpieczeństwa na terenie gminy oraz spotkanie z Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii.

Przegłosowano zaproponowany plan pracy.
Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 osób pozytywnie jednogłośnie przyjęła plan pracy Komisji na 2013 rok.

Od godz. 14.45 do 14.50 przerwa

Ad. 4
Przewodniczący Komisji Andrzej Prochera przedstawił pismo Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kłodzku dotyczące powołania rzeczoznawców do szacowania wartości rynkowej zwierząt padłych lub poddanych ubojowi w trakcie zwalczania chorób zakaźnych podlegających obowiązkowi zwalczania. Pismo w załączeniu.
 Załącznik Nr 3

Ostatnio powołani byli:
1. Marcinkiewicz Stanisława,
2. Świniański Jan,
3. Wasilewski Andrzej
Osoby te wyraziły zgodę na prace w komisji szacującej szkody.

Przegłosowano zgłoszone kandydatury.
Komisja ds. Rozwoju Wsi w obecności 4 osób pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała dotychczasowy skład rzeczoznawców szacujących szkody.

Na tym posiedzenie Komisji zakończono.

Protokołowała:
Elżbieta Kędzior

Przewodniczący Komisji ds. Rozwoju Wsi
Andrzej Prochera

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 24 Maja 2013 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 431994