szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr XXIII/2013 z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 marca 2013 r.

Protokół Nr XXIII/2013
z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej
z dnia 26 marca 2013 r.

Godzina rozpoczęcia: 14.05
Godzina zakończenia: 17.50
Miejsce obrad: Urząd Miasta i Gminy w Szczytnej
W sesji wzięła udział następująca ilość radnych:
od pkt 1 do pkt 2 – 14 radnych (nieobecna radna Beata Rydz)
od pkt 3 do pkt 11 – 15 radnych

Lista obecności radnych, sołtysów oraz zaproszonych gości w załączeniu.
 Załącznik nr 1 (a-d)

Ad.1
Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Renata Idzik.
Powitała radnych, przybyłych mieszkańców, zaproszonych gości w osobach: Senatora RP Pana Stanisława Jurcewicza, kierownika rejonu kłodzkiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddziału we Wrocławiu (GDDKiA) Pana Kazimierza Getnera, Pana Eugeniusza Piotrowskiego z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) oddział Wrocław, Pana Janusza Korybo - Dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych (PNGS) oraz Komendanta Komisariatu Policji w Polanicy Zdroju Pana Piotra Graczyka i Kierownika Rewiru Dzielnicowych w Szczytnej Pana Andrzeja Gębczyńskiego.
Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że w sesji uczestniczy 14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał.

Ad.2
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczytnej wystąpiła z zapytaniem, czy do porządku obrad będą składane wnioski i zmiany.
Wystąpiła z wnioskiem o:
1) przesunięcie w proponowanym porządku obrad, zaplanowanej w pkt 6: Informacji GDDKiA i GITD dotyczącej działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drodze krajowej nr 8, do punktu 3,
2) przesunięcie do punktu 4 zaproponowanych w pkt 7: Planowanych prac RZGW dotyczących zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta i gminy Szczytna, z uwagi na zaproszonych gości.
Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier wystąpił z wnioskiem, aby do pkt. 8 wprowadzić ppkt 7 dotyczący podjęcia uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr III/15/10 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 30 grudnia 2010 r. zmienionej uchwałą Nr VI/32/11 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Szczytna na lata 2010-2015.

Rada Miejska w obecności 14 radnych zgłoszone wnioski jednogłośnie przyjęła. Innych wniosków nie zgłoszono.

Przewodnicząca Rady odczytała porządek obrad po zmianach:
1. Otwarcie obrad.
2. Ustalenie porządku obrad.
3. Informacja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego dotycząca działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drodze krajowej nr 8.
4. Planowane Prace Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej dotyczące zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta i gminy Szczytna.
5. Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami.
6. Wnioski i interpelacje radnych.
7. Przyjęcie protokołu z sesji z dnia 26 lutego 2013 r.
8. Podjęcia uchwał w sprawach:
1) wyrażenia opinii dotyczącej projektu Planu Ochrony Parku Narodowego Gór Stołowych,
2) ustanowienia hipoteki na rzecz Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Strzelinie w celu zabezpieczenia kredytu,
3) wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości,
4) określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem albo zarządzającym jest gmina Szczytna oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków,
5) zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/134/12 z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Szczytna na rok 2013,
6) w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/135/12 z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej gminy Szczytna na lata 2013-2020,
7) zmiany uchwały Nr III/15/10 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 30 grudnia 2010 r. zmienionej uchwałą Nr VI/32/11 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Szczytna na lata 2010-2015.
9. Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych.
10. Informacje Przewodniczącej Rady.
11. Zakończenie obrad.

Ad.3
 Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier przedstawił historię działań i współpracy z GDDKiA na przestrzeni lat 2007-2012, a także podjętych działań gminy w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 8. Temat drogi krajowej nr 8 przebiegającej przez Szczytną, a zarazem dzielącej miasto na dwie części jest tematem kilkuletnim obrad Rady.
 2007 rok – rozpoczęcie działań z GDDKiA w sprawie bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 8 w części przebiegającej przez miasto Szczytna. Pierwszym działaniem podjętym w tym okresie przez gminę było wyłączenie ul. Wolności z ruchu oraz podjęcie prac związanych z wybudowaniem odcinka łączącego drogę krajową nr 8 z miastem. W tym miejscu powstał deptak, cieszący się uznaniem mieszkańców i przyjezdnych. Przygotowana została dokumentacja techniczna z powiatem oraz przetarg. Dzisiejszy odcinek ul. Wolności łączącej miasto z drogą krajową nr 8 został wykonany w 100% przez gminę Szczytna.
 17.01.2008 r. po kilkumiesięcznych dyskusjach i negocjacjach podpisano porozumienie. Celem porozumienia było wsparcie przez gminę Szczytna i Zarząd Dróg Powiatowych w Kłodzku działań GDDKiA mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 8. Głównymi założeniami tego porozumienia było:
- zlikwidowanie połączenia odcinka ul. Wolności (dzisiejszy deptak) z drogą krajową nr 8 (wykonana przez gminę w 100%)
- przybudowa skrzyżowania od strony ul. Sienkiewicza oraz budowa sygnalizacji świetlnej w Szczytnej, która do dnia dzisiejszego przez GDDKiA nie została rozpoczęta.

Drugim bardzo ważnym wnioskiem skierowanym do GDDKiA był wniosek odnośnie budowy chodnika wzdłuż ul. Robotniczej (dokładnie odcinek od wiaduktu kolejowego do ośrodka wczasowego) oraz budowa chodnika przy ul. Borowina.
 luty 2009 r. - informacja od GDDKiA, że postulaty będą uwzględnione przy opracowywaniu dokumentacji, a plan wykonania tego zadania przypada na rok 2010.
 maj 2009 r. - po interwencjach pisemnych ze strony gminy Szczytna, GDDKiA poinformowała, że w 2008 r. została opracowana koncepcja przebudowy skrzyżowania drogi krajowej nr 8 z ul. Wolności i ul. Sienkiewicza w Szczytnej i wykonaniem sygnalizacji świetlnej i lewoskrętu, a w 2009 r. przewidziano wykonanie chodnika. Jednakże na ograniczone środki finansowe wykonanie tego zadania zostanie przesunięte na rok 2010.
 25.03.2010 r. - informacja GDDKiA o otrzymaniu środków na wykonanie dokumentacji technicznej w sprawie przebudowy skrzyżowania. Wykonanie inwestycji będzie uzależnione od opracowania dokumentacji technicznej oraz od przyznania środków na realizację zadania. Zadanie wybudowania chodnika zostało przydzielone na rok 2010, lecz nie otrzymano niezbędnych środków finansowych na realizację tego zadania
 sierpień 2010 r. - dalsza korespondencja gminy Szczytna z GDDKiA. Odpowiedź z GDDKiA: 25.06.2010 r. została podpisana umowa na opracowanie projektu przybudowy skrzyżowania w Szczytnej. Termin realizacji projektu wynosi 28 m-cy od dnia popisania umowy. Budowa ciągu chodnika przewidziana jest w planach na rok 2011/2012.
Nastąpiło przesunięcie wszystkich zadań z roku 2010 na rok 2011.
 rok 2013 – pismo z GDDKiA informujące, że przebudowa skrzyżowania drogi krajowej nr 8 z ul. Sienkiewicza, ul. Handlową i ul. Leśną oraz budowa chodnika wzdłuż ul. Robotniczej i ul. Borowina nie zostały ujęte w planie na rok 2013

 Burmistrz Szczytnej podsumował swoją dotychczasową wypowiedź stwierdzeniem, że do dnia dzisiejszego z postanowień i celów zawartego porozumienia nie zostało nic wykonane, jedynie tylko przebudowa odcinka drogi krajowej nr 8 z ul. Wolności, która została sfinansowana przez Powiat Kłodzki i gminę Szczytna.

 Po wystąpieniu Burmistrza Przewodnicząca Rady Miejskiej przywitała przybyłych na sesję gości w osobach: Posła na Sejm RP Panią Monikę Wielichowską, 3 przedstawicieli Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD) Pana Wiesława Ziemianka - WITD Wrocław Oddział w Kłodzku, Pani Magdaleny Sobierej i Pana Huberta Sabotę – GITD Del. poł.-zach. Wrocław.

 Przewodnicząca Rady, w związku z otrzymanym w 2013 r. pismem z GDDKiA oddała głos w Panu Kazimierzowi Getnerowi, który stwierdził, że wszelkie sprawy odnośnie dróg toczą się na szczeblu warszawskim. Każda inwestycja oraz każdy projekt ma swój unikalny numer, którego nie można przesunąć, przyspieszyć terminu realizacji. Wszytko odbywa się w porządku chronologicznym. Sprawa przebudowy skrzyżowania powiązana jest z programem redukcji ofiar śmiertelnych. Sprawa przebudowy szczytniańskiego skrzyżowania jest na 23 miejscu. Obecnie brak jest środków finansowych na realizację tego typu zadań. W tej kwestii zarząd kłodzki jest bezradny. Jeżeli chodzi o przebudowę skrzyżowania pomiędzy Polanicą Zdr. a Wolanami to skrzyżowanie to jest na 1 miejscu do realizacji, zgodnie z programem redukcji ofiar śmiertelnych.
Budowa chodników powiązana jest również z projektem budowy chodników, który na szczeblu warszawskim został zaktualizowany. Gmina Szczytna ze swoim wnioskiem o budowę chodnika wzdłuż ul. Robotnicznej jest na 106 miejscu. GDDKiA ma na celu remont odcinka łączącego Duszniki Zdr. ze Szczytną w wymiarze 4 km, poza bieżącymi naprawami nawierzchni.

 Burmistrz Szczytnej stwierdził, że Szczytna jest ostatnią miejscowością, w której nie przebudowano skrzyżowania na odcinku granica państwa Kudowa Słone – Wrocław. We wszystkich sąsiednich miejscowościach takie prace już poczyniono, tj. w Kudowie Zdroju, w Dusznikach Zdroju, w Polanicy Zdroju. Jesteśmy jedyną miejscowością, którą się pomija, i która do dnia dzisiejszego, aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców Szczytnej, utrzymuje „stopkę” - osobę, która przeprowadza przez skrzyżowanie dzieci do szkoły oraz czekające na skrzyżowaniu osoby. Żadne miejscowości już tego nie praktykują. Jeżeli GDDKiA rozważając konieczność przebudowy skrzyżowania bierze pod uwagę ilość ofiar śmiertelnych oraz wypadków, to jedynym i być może skutecznym działaniem naszej gminy w tej kwestii powinno być zaprzestanie praktykowania działań „stopki”, co z pewnością nie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, lecz wręcz przeciwnie. Ofiary śmiertelne zmobilizują GDDKiA do działania. W przeciągu 10 lat nie zostały poczynione żadne prace GDDKiA, biorąc pod uwagę budowę chodnika wzdłuż ul. Robotniczej. Tam gdzie gmina i samorząd na własną rękę dbają o bezpieczeństwo mieszkańców to GDDKiA nie widzi potrzeby ingerencji.

 Głos w tej sprawie zajął również Pan Senator oraz Pani Poseł stając po stronie słuszności działań gminy Szczytna w zakresie bezpieczeństwa oraz współpracy gminy z GDDKiA. Złożyli również obietnicę przyjrzenia się problemowi przebudowy skrzyżowania w Szczytnej oraz sprawdzenia jak oceniany jest ten odcinek drogi przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz obietnicę dołożenia wszelkich starań z ich strony, aby doprowadzić do rozpoczęcia przybudowy skrzyżowania. Pan Senator zaciekawiony był, czy w ogóle złożono wniosek o odstępstwa od obowiązujących przepisów w tym zakresie, na co przedstawiciel GDDKiA odpowiedział twierdząco, że jest dokumentacja, oraz czy GDDKiA mimo obowiązujących procedur przedstawiła to zadanie do GDDKiA?

 Przedstawiciel GDDKiA: Co roku wysyłane są pisma do GDDKiA w Warszawie o inwestycje, jednakże za każdym razem odpowiedź jest negatywna.

 Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczytnej przedstawiła dane z programu „Drogi zaufania”, informujące o tym, że do 2020 r. nastąpi wzrost ilości samochodów od 50 do 70% i znacznie zmaleje przepustowość na drogach.
W zakresie bezpiecznego przejścia jest wiele programów dążących do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jak wiadomo nie od dzisiaj, przejście dla pieszych usytuowane na drodze krajowej nr 8 dzielącej nasze miasto na dwie części jest drogą do szkoły dla wielu uczniów, zarówno szkoły podstawowej, gimnazjum i przedszkola. W tym zakresie poczynania GDDKiA w celu zapewnienia uczniom bezpiecznej drogi do szkoły są znikome. Przewodnicząca odniosła się do dokumentu Drogi zaufania, w którym zostały wymienione ważniejsze miejscowości przy drodze krajowej nr 8 na odcinku liczącym ponad 700 km. Wymienione zostały tu miejscowości z nami sąsiadujące. Jednakże pominięto Szczytną, co jest bardzo bulwersujące. Pytała: Dlaczego nas pominięto? W czym te miejscowości są lepsze od nas? Czym kierowano się przy wyborze tych miejscowości? Na stawiane pytania przedstawiciel GDDKiA nie potrafił odpowiedzieć.

 W dyskusji udział wziął również Pan Wiesław Tracz Z-ca Burmistrza przedstawiając spostrzeżenia z dotychczasowej współpracy z GDDKiA. Niepokojącym odczuciem dla Z-cy Burmistrza jest brak zainteresowania p. Kazimierza Getnera sprawami gminy Szczytna oraz wykluczenie 8-semki ze wszystkich programów modernizacyjnych. Droga ta funkcjonuje tylko do Wrocławia, bo odcinek Kłodzko-Kudowa Zdrój jest całkowicie pomijany. Można również stwierdzić, że większość dróg wojewódzkich w Polsce jest w lepszej jakości, w wyższym standardzie niż odcinek drogi krajowej przebiegającej przez gminę Szczytna. Niepokojącym zjawiskiem jest mnogość wykonywanych remontów dróg, skrzyżowań, chodników w miejscowościach leżących nieopodal Wrocławia. Nam pozostaje tylko oczekiwać na kolejne pismo z GDDKiA o braku środków finansowych na nasze potrzeby.
W związku z tym nasuwa się więc pytanie o zasadność istnienia rejonu kłodzkiego GDDKiA.

 Radny Ireneusz Hoffman: Jakie jest uzasadnienie inwestycji wykonanej w Dusznikach Zdroju (budowa skrzyżowania), gdzie szkoły i centrum miasta leżą poza drogą krajową nr 8? Jakie uzasadnienie brane jest pod uwagę w przypadku podziału środków finansowych?
Na odcinku Duszniki Zdr. Szczytna (hotel Relax) wybudowany jest chodnik o długości ok 1,5 km, z którego nikt nie korzysta. Czym kierowano się przy jego budowie?

 Burmistrz Szczytnej wraz z Senatorem Panem Stanisławem Jurcewiczem zapytali jakie są koszty przebudowy szczytniańskiego skrzyżowania i czy w ogóle jest przygotowany na tą inwestycję kosztorys? Odpowiedź przedstawiciela GDDKiA p. Kazimierza Getnera była następująca: dokumentacja jest przygotowana, ale nie posiadam informacji czy kosztorys też.
 Radny Marian Halemba naświetlił sprawę przechodzenia mieszkańców Szczytnej zamieszkałych przy ul. Robotniczej na drugą stronę jezdni przez wiadukt kolejowy, z powodu braku wydzielonego wzdłuż tej ulicy przejścia dla pieszych. Wspomniał i apelował o zamontowanie fotoradaru na ul. Robotniczej.

W trakcie dyskusji do zgromadzonych radnych dołączyła radna p. Beata Rydz.

 Przewodnicząca Rady poinformowała, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców, gmina Szczytna postanowiła zwrócić się do Inspektoratu Transportu Drogowego u zamontowanie na terenie gminy przy drodze krajowej nr 8 fotoradaru. Poczyniono wcześniejsze rozmowy z przedstawicielami ITD w tym zakresie odnośnie zamontowania fotoradaru na ul. Robotniczej (na łuku, na którym jest najwięcej wypadków samochodowych, w tym wypadków śmiertelnych) oraz w centrum miasta przy skrzyżowaniu. Doprowadzi to do spowolnienia ruchu i ograniczenia prędkości samochodów w obrębie skrzyżowania.

 Przedstawiciel ITD p. Hubert Sabota zaproponował zamontowanie fotoradaru mobilnego na ul. Robotniczej i w centrum miasta, co zyskało uznanie władz Szczytnej. Przedstawiciel ITD stwierdził również, że fotoradar ograniczy prędkość w Szczytnej, ale nie uchroni w 100% przed wypadkami. Stwierdzono również, że wypadkowość w tym mieście jest niska z uwagi na podejmowane przez władze Szczytnej działania („stopka” – Bezpieczna droga do szkoły).
Nie można w chwili obecnej stwierdzić jednoznacznie jaki będzie termin realizacji założenia fotoradaru.

 Poseł na Sejm RP Pani Monika Wielichowska przedstawiła wnioski z pisanej przez siebie pracy odnośnie natężenia ruchu na drodze krajowej nr 8. Głównym spostrzeżeniem była wciąż narastająca ilość samochodów, i tak jak wspomniała Przewodnicząca Rady Miejskiej, przepustowość w 2020 r. na drodze krajowej nr 8 będzie bliska zeru.

 Przewodnicząca Rady Miejskiej uzyskała od przedstawicieli ITD informację, że przez gminę Szczytna przejeżdża dziennie 1200 tirów.

 Według Senatora RP Stanisława Jurcewicza postawienie mobilnego fotoradaru jest dobrą inwestycją. Trzeba jedynie dołożyć wszelkich starań i dopilnować tego, żeby fotoradar stał w odpowiednim miejscu i żeby nie było sytuacji, że po zamontowaniu fotoradaru trzeba będzie zmienić miejsce jego użytkowania.

 Wiesław Ziemianek przedstawiciel ITD w Kłodzku zaapelował o wytypowanie miejsca w Szczytnej do możliwości kontrolowania przez Inspekcję Transportu Drogowego samochodów ciężarowych. W mieście tym brak jest przydrożnego, utwardzonego placu, na którym ITD mogłaby wykonywać swoje zadania kontrolne.
Burmistrz przychylił się do propozycji oddania działki, jednakże to wiązało się będzie ze współpracą z GDDKiA, która dotychczas jest niezadowalająca.
Pan Ziemianek poinformował również i pozostawił do przemyślenia propozycję zakupu ze środków własnych gminy wideorejestratora i udostępnienia go dla ITD.

 Radny Wojciech Szlosberger poinformował przedstawiciela GDDKiA, że w przypadku dalszych bezowocnych działań ze strony GDDKiA zorganizowany zostanie sprzeciw aktywny. Spowoduje to zatrzymanie ruchu od Kudowy Zdroju do Wrocławia. Będzie to miało na celu zwrócenie uwagi GDDKiA na problemy naszego miasta.

Ad 4.
 Na wstępie Burmistrz Szczytnej przypomniał o powodzi, która spustoszyła nasze gminne tereny w 1998 r. W wyniku powodzi Gmina Szczytna straciła 3 mieszkańców oraz poniosła ogromne straty infrastrukturalne oraz majątkowe. Od powodzi zrobiono dużo w tym zakresie, aby odbudować zniszczenia i umocnić zabezpieczenia, jednakże na terenie całej gminy potrzeby są ogromne w dalszym ciągu. Mamy nieustanne problemy z właściwym utrzymaniem niektórych rzek, potoków i strumyków. W 2007 r. Rada złożyła do RZGW pismo z prośbą o działania w tym zakresie. Wykonano również prezentację fotograficzną, przekazano wszystkie nasze uwagi. Od tego roku można śmiało stwierdzić, że podobnie jak w przypadku GDDKiA niewiele zrobiono. Apelowano o wycięcie krzaków zarastających rzeczkę w Wolanach, remont progu na rzece wzdłuż ul. Wolności. Mimo ogromnych chęci i wsparcia ze strony naszej gminy (gmina Szczytna chciała dać ludzi bezrobotnych aby pomagali pracownikom RZGW) w przeciągu 15 lat nie została nawet wykonana w tym zakresie dokumentacja techniczna. Okazało się, że prace te są nierealne i niemożliwe do zrealizowania.

 Eugeniusz Piotrowski RZGW przedstawił informacje dotyczące prowadzonych programów inwestycyjnych w gospodarce wodnej, które stanowią 75% inwestycji w odniesieniu do skali całego kraju. Obecnie duże znaczenie dla terenów gminy Szczytna mają prace wykonywane w zakresie modernizacji zbiornika retencyjnego w Nysie. W chwili obecnej trwają prace przygotowawcze dokumentacji projektowej budowy zbiorników suchych – zbiornik w Boboszowie, Krosnowicach i Szalejowie. Prace projektowe trwać będą 3 lata.
Roboty związane z właściwym utrzymaniem melioracji rzek są ogromne. Na rok 2013 dla gminy Szczytna zaplanowane są prace związane z wycinką drzew i zakrzewień, roboty udrożnieniowe na rzece wzdłuż ul. Wolności, itp. Prace te będą wykonywane również w przyszłym roku. Wykonywane będą też prace mające na celu umocnienie stopni potoków w Niwie, Wolanach i Szczytnej.

 Głos w sprawie gospodarki wodnej zabrała Poseł na Sejm RP Pani Monika Wielichowska, która przedstawiła założenia Programu dla Odry, który ma się zakończyć w 2016 r.
W ramach sprawowanej przez siebie funkcji wystosowała pismo do RZGW, w którym zaapelowała o przedstawienie prac, jakie RZGW zamierza podjąć w gminie Szczytna, które mają na celu poprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego w mieście i gminie Szczytna. Odpowiedź RZGW na powyższe pismo w załączeniu.

Załącznik nr 2

 Eugeniusz Piotrowski RZGW: omówił niektóre zadania zawarte w Programie dla Odry, o którym wspomniała poprzedniczka, i które ze względu na ograniczenia czasowe nie zostaną ukończone. Do tych działań można zaliczyć m.in. budowę zbiornika w Kamieńcu Ząbkowickim.
W chwili obecnej trwają prace projektowe dotyczące budowy tego zbiornika wodnego, które prawdopodobnie zakończą się w 2015 r. a zakończenie powyższego projektu przypada na rok 2016.
Przewodniczący RZGW poinformował także o problemach działalności RZGW, na które ogromny wpływ mają założenia i działalność ochrony środowiska.

 Radny Roman Sobczak podziękował za wykonane do tej pory prace udrożnieniowe w Niwie a także za przychylność rejonu Kłodzka do działań w tym zakresie.

Przewodnicząca Rady Miejskiej p. Renata Idzik pożegnała przybyłych gości z GDDKiA, GITD oraz RZGW i podziękowała za przybycie na XXIII sesję Rady Miejskiej w Szczytnej. Ogłosiła 15-minutową przerwę.

Po przerwie Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że w sesji uczestniczy 15 radnych.

 Przewodnicząca zaproponowała przyjęcie, omówionej na posiedzeniu wspólnym Komisji, uchwały dotyczącej zajęcia stanowiska na temat realizacji inwestycji dotyczących przebudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku przebiegającym przez miasto Szczytna. Będzie to uchwała intencyjna przekazana do GDDKiA. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 15 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zajęcia stanowiska na temat realizacji inwestycji dotyczących przebudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku przebiegającym przez miasto Szczytna.
Uchwała Nr XXIII/147/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie zajęcia stanowiska na temat realizacji inwestycji dotyczących przebudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku przebiegającym przez miasto Szczytna w załączeniu.

Załącznik nr 3

 Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Renata Idzik wystąpiła z wnioskiem o przesunięcie w proponowanym porządku obrad pkt 8 : Podjęcie uchwał w sprawach (...) do pkt 5.
 Radny Wojciech Szlosberger wystąpił z wnioskiem o zamianę w pkt 5: Podjęcie uchwał w sprawach (...) ppkt 3 – wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości do ppkt 2.
Rada Miejska w obecności 15 radnych jednogłośnie przyjęła wnioski.

Ad. 5
 1) Głos w sprawie Parku Narodowego Gór Stołowych zabrał dyrektor Parku Pan Janusz Korybo, który podziękował Radzie Miejskiej w Szczytnej za przychylność Rady do działań podejmowanych przez PNGS w zakresie ochrony środowiska naturalnego. PNGS zwraca też uwagę na drogi, na których giną nie tylko ludzie ale także zwierzęta. Drogi pozbawione są stref ochronnych dla przyrody. Plan ochrony PNGS będzie punktem wyjścia dla działań dyrektora obecnego jak i kolejnych następców.
Rada Miejska w Szczytnej na posiedzeniu wspólnym Komisji szczegółowo zapoznała się z obszerną w tym zakresie dokumentacją. Plan Ochrony PNGS będzie konsensusem pomiędzy działaniami podejmowanymi w zakresie rozwoju gminy a ochroną środowiska w obrębie gminy Szczytna. Wiele przedstawionych przez Radę uwag do Planu Ochrony PNGS jest zasadnych. Odesłania do planów miejscowych przyjętych uchwałami są zgodne i brak jest w tym zakresie jakiejkolwiek polemiki. Ze strony PNGS wykazuje się przychylność do wprowadzonych prawem miejscowym rozwiązań.
Plan Ochrony PNGS idzie w kierunku retencji. Działania Parku w tym zakresie mają na celu utrzymanie jednolitej ilości wód w potokach (nie dopuszczanie do wysychania potoków oraz do ich gwałtownego przybierania). PNGS dąży do uregulowania prawnego poboru wody z Parku. Obawę w tym zakresie budzi niekontrolowany system poszukiwania wody „na własną rękę”. Projekt Planu Ochrony PNGS zostanie złożony Ministrowi Korolcowi, który z kolei przedłoży go do legislacji w Rządzie.

 Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier wyraził zadowolenie z sąsiedztwa gminy Szczytna z PNGS. Wyraził także obawę dotyczącą tego, że PNGS zaczyna być ważniejszy od społeczności lokalnej. W chwili obecnej jest to realne zagrożenie.
Gmina Szczytna przystępuje do opracowania studium zagospodarowania przestrzennego. Wystąpiła chęć przekształcenia, przez mieszkańców gminy, działek leżących w obrębie Parku na działki budowlane pod domy, działalności gospodarcze, itp.
W Planie Ochrony PNGS brakuje zapisu, że Park dołoży starań, ażeby zmienić gospodarkę ściekową w obrębie Parku. Gmina nie posiada wystarczającego zabezpieczenia finansowego, aby problem wylewanych do rzek ścieków zlikwidować.
Brak jest jakiegokolwiek systemu finansowania w strefach ochronnych. Mieszkańcy i gmina Szczytna potrzebują wsparcia finansowego w 100% ze strony Parku.

 Wiesław Tracz Z-ca Burmistrza referował powyższy temat na posiedzeniu wspólnym Komisji. Wykazujemy w tym zakresie dobrą wolę, aby dojść do porozumienia z Parkiem. Chcielibyśmy także żeby powstała inicjatywa stwarzająca sąsiadującym z PNGS gminom jakieś preferencje do uzyskiwania środków finansowych i dotacji na realizację zadań w zakresie ochrony środowiska.

 Radny Marian Halemba zaapelował o wytyczenie ścieżki turystycznej dla zwiedzających w celu zobaczenia Kamienia Magdy, znajdującego się w PNGS.
Pomysł ten wzbudził sprzeciw PNGS, dla którego ochrona środowiska i roślinności jest ważniejsza niż zabytki. Dyrektor PNGS wyjaśnił, że ścieżki turystycznej nie ma, ponieważ las się rozpada. Kamień ten jest oddalony od wyznaczonych szlaków turystycznych. Teren ten jest zagrożony dla ruchu turystycznego z uwagi na konieczność wycinki 300 suchych drzew.

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej projektu Planu Ochrony Parku Narodowego Gór Stołowych przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Rada Miejska w obecności 15 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej projektu Planu Ochrony Parku Narodowego Gór Stołowych.
Uchwała Nr XXIII/148/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej projektu Planu Ochrony Parku Narodowego Gór Stołowych w załączeniu.
Załącznik nr 4

2) Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Rada Miejska w obecności 15 radnych w głosowaniu jawnym,jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości.

Uchwała Nr XXIII/149/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości w załączeniu.
Załącznik nr 5

3) Projekt uchwały w sprawie ustanowienia hipoteki na rzecz Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Strzelinie przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Rada Miejska w obecności 15 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia hipoteki na rzecz Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Strzelinie w celu zabezpieczenia kredytu.

Uchwała Nr XXIII/150/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie ustanowienia hipoteki na rzecz Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Strzelinie w celu zabezpieczenia kredytu w załączeniu.
Załącznik nr 6

4) Projekt uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem albo zarządzającym jest gmina Szczytna oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Rada Miejska w obecności 15 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem albo zarządzającym jest gmina Szczytna oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.

Uchwała Nr XXIII/151/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem albo zarządzającym jest gmina Szczytna oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków w załączeniu.
Załącznik nr 7

5) Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/134/12 z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Szczytna na rok 2013 przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Rada Miejska w obecności 15 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/134/12 z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Szczytna na rok 2013.

Uchwała Nr XXIII/152/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/134/12 z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Szczytna na rok 2013 w załączeniu.
Załącznik nr 8

6) Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/135/12 z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej gminy Szczytna na lata 2013-2020 przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Rada Miejska w obecności 15 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/135/12 z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej gminy Szczytna na lata 2013-2020.

Uchwała Nr XXIII/153/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 marca 2013 r. sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/135/12 z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej gminy Szczytna na lata 2013-2020 w załączeniu.
Załącznik nr 9

7) Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr III/15/10 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 30 grudnia 2010 r. zmienionej uchwałą Nr VI/32/11 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Szczytna na lata 2010-2015 przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier.

Rada Miejska w obecności 15 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały Nr III/15/10 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 30 grudnia 2010 r. zmienionej uchwałą Nr VI/32/11 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Szczytna na lata 2010-2015.

Uchwała Nr XXIII/154/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie zmiany uchwały Nr III/15/10 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 30 grudnia 2010 r. zmienionej uchwałą Nr VI/32/11 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Szczytna na lata 2010-2015 w załączeniu.
Załącznik nr 10

Ad. 6
Informacje o działaniach podjętych w okresie między sesjami przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier. Dotyczyły one przede wszystkim:
- szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy dziewcząt z rocznika 1997 i 1998 zamieszkałych na terenie gminy Szczytna. Do szczepienia przystąpiło 18 dziewcząt. Koszt trzech dawek szczepionki wyniósł 615 zł z czego gmina dofinansowała 90% wartości – 553,50 zł a koszt poniesiony przez rodzica to 61,50 zł. Zgłoszenie ofertowe na wykonanie szczepień dziewcząt złożyła jedna przychodnia NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Janusz Kazimierski w Szczytnej ul. Sienkiewicza
- gospodarki odpadami w gminie Szczytna. Informacja dotyczyła ilości zebranych deklaracji oraz wysłanych wezwań do złożenia deklaracji. W tym temacie przedstawiono sprawę dotyczącą nabycia najbardziej odpowiadającego potrzebom gminy oprogramowania w zakresie gospodarki odpadami.
Burmistrz Szczytnej podziękował działającym na terenie gminy Szczytna Kołom Gospodyń Wiejskich za udział w XVI Spotkaniu Tradycji Wielkanocnych w Stroniu Śląskim dnia 16 marca 2013 r.

Ad 7.
 Radna Jolanta Bernat złożyła interpelację w sprawie załatania dziur na ul. Sienkiewicza w Szczytnej.
 Radny Marian Halemba apelował o usunięcie napisów z przystanku.

Ad 8.
Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, że protokół z ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 26 lutego 2013 r. pozostawał do wglądu w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej (pok. nr 17). W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag do treści protokołu, Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek o przyjęcie protokołu, który Rada w obecności 15 radnych, w głosowaniu jawnym, 15 głosami - za, jednogłośnie przyjęła.

Ad. 9
 Odpowiedzi na interpelację radnej Jolanty Bernat udzielił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier.
W chwili obecnej są bardzo niekorzystne warunku atmosferyczne do naprawy uszkodzonej nawierzchni. W tym okresie ilość dziur wzrasta. Wraz z poprawą pogody będzie dokonany przegląd uszkodzeń w nawierzchni drogi. Poinformował, że nie wystarczy środków finansowych na załatanie wszystkich dziur.

 Odpowiedzi na interpelację radnego Mariana Halemby udzielił Z-ca Burmistrza Wiesław Tracz.
Dokonano kontroli przystanku. Napisy głównie acetonowe zostały zmazane, jednakże zostały malowidła wykonane innego rodzaju mazakami, które nie jesteśmy w stanie zetrzeć. Problemem jest też wytapianie pleksy zapalniczką. Tego rodzaju uszkodzeniom nie możemy sprostać. Należałoby wymienić pleksę na nową.

Ad. 10
 Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczytnej Pani Renata Idzik poinformowała o korzystaniu z dokumentu nadesłanego przez Urząd Skarbowy, dotyczącego składania oświadczeń majątkowych, przy wypełnianiu oświadczeń majątkowych
 Przewodnicząca przekazała życzenia świąteczne wszystkim uczestnikom XXIII sesji Rady Miejskiej w Szczytnej oraz ich rodzinom.

Ad. 11
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodnicząca Rady podziękowała wszystkim za udział w obradach i ogłosiła zamknięcie obrad XXIII Sesji Rady Miejskiej w Szczytnej.

Przewodnicząca Rady Miejskiej
Renata Idzik

Na tym protokół zakończono.
Protokołowała M. Raczuk

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 7 Lutego 2014 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432481