szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr XXIX/2013 z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 28 listopada 2013 r.

Protokół Nr XXIX/2013
z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej
z dnia 28 listopada 2013 r.

Godzina rozpoczęcia: 14.00
Godzina zakończenia: 17.10
Miejsce obrad: Urząd Miasta i Gminy w Szczytnej

W sesji udział wzięła następująca ilość radnych:
od pkt 1 do pkt 2 – obecnych 13 radnych, nieobecni – Beata Rydz, Paweł Korab,
od pkt 3 do pkt 4 – obecnych 15 radnych,
od pkt 5 do pkt 10 ppkt 3 – obecnych 14 radnych, nieobecny: Leszek Gunia
pkt 10 ppkt 4 – obecnych 13 radnych, nieobecni: Leszek Gunia, Jolanta Bernat
pkt 10 ppkt 6 – obecnych 13 radnych, nieobecni: Leszek Gunia, Anita Piszko
pkt 10 ppkt 7 do pkt 15 – obecnych 14 radnych, nieobecny: Leszek Gunia

Ad.1
Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Renata Idzik. Powitała radnych, pracowników UMiG w Szczytnej, dyrektorów jednostek organizacyjnych, sołtysów wsi, mieszkańców i zaproszonych gości w osobach: Aleksandrę Kardaś - asystentkę Senatora RP Stanisława Jurcewicza, Huberta Sabotę i Ryszarda Makarczyka - przedstawicieli Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Marka Szydłowskiego - przedstawiciela Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz przedstawicieli policji w osobach: kom. Piotra Graczyka, nadkom. Leonarda Zaborowskiego oraz asp. Andrzeja Gębczyńskiego
Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że w sesji uczestniczy 13 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał.
Lista obecności radnych, sołtysów, pracowników UMiG oraz zaproszonych gości w załączeniu.
Załącznik Nr 1 (a-d)

Ad.2
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczytnej wystąpiła z zapytaniem, czy do proponowanego porządku obrad będą składane wnioski i zmiany.
Zastępca Burmistrza Szczytnej Pan Wiesław Tracz wystąpił z wnioskiem, aby do porządku obrad wprowadzić trzy projekty uchwał:
1) do pkt 10 ppkt 5 – w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/134/12 z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy Szczytna na rok 2013,
2) do pkt 10 ppkt 6 – wyrażenia zgody na dokonanie darowizny,
3) do pkt 10 ppkt 7 – zajęcia stanowiska na temat uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego Warszawa Wschodnia – Kudowa Zdrój.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie wprowadzenie zaproponowanych projektów uchwał do porządku obrad. Wszystkie trzy projekty uchwał Rada Miejska w obecności 13 radnych przyjęła jednogłośnie.
Przewodnicząca odczytała porządek obrad po zmianach:
1. Otwarcie obrad.
2. Ustalenie porządku obrad.
3. Informacja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego dotycząca działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drodze krajowej nr 8.
4. Planowane prace Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej dotyczącej zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta i gminy Szczytna.
5. Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami.
6. Wnioski i interpelacje radnych.
7. Przyjęcie protokołu z sesji z dnia 24 października 2013 r.
8. Rozpatrzenie skargi na działalność Burmistrza Szczytnej.
9. Informacja Komisji Rewizyjnej z oceny sprzedaży mienia komunalnego za 2012 rok.
10. Podjęcia uchwał w sprawach:
1) określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na 2014 rok,
2) ustalenia wzorów formularzy informacji oraz deklaracji dla celów podatku rolnego, podatku leśnego i podatku od nieruchomości,
3) określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,
4) wprowadzenia opłaty prolongacyjnej,
5) zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/134/12 z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy Szczytna na rok 2013,
6) wyrażenia zgody na dokonanie darowizny,
7) zajęcia stanowiska na temat uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego Warszawa Wschodnia – Kudowa Zdrój
11. Informacja dotycząca podstawy obliczania podatku rolnego w 2014 r.
12. Informacja dotycząca podstawy obliczania podatku leśnego w 2014 r.
13. Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych.
14. Informacje Przewodniczącej Rady.
15. Zakończenie obrad.

Ad.3
Przewodnicząca Rady poinformowała, że w sesji uczestniczy 15 radnych.
Przewodnicząca Rady przypomniała, że temat odcinka drogi krajowej nr 8, który przebiega przez nasze miasto był tematem wcześniejszej sesji Rady Miejskiej w Szczytnej dnia 26 marca 2013 r. Podczas tej sesji przekazane zostały nam pewne informacje, zapewnienia i obietnice, skutkujące poprawą bezpieczeństwa na tym odcinku drogi. O tym co zostało zrealizowane oraz jakie są plany na przyszłość dowiemy się zapewne od zaproszonych gości.
Zastępca Burmistrza Szczytnej – wielkim problemem jest to, że droga krajowa nr 8 przebiega przez centrum naszego miasta, dzieląc je na 2 części. Jest to bardzo uciążliwe dla mieszkańców, a zarazem bardzo niebezpieczne. Niebezpieczeństwo polega na tym, że dzieci idące do szkoły z kierunku ul. Sienkiewicza i ul. Leśnej muszą przejść przez drogę krajową, która jest bardzo ruchliwa i stwarza zagrożenie dla pieszych.
Bardzo często dochodzi tutaj do wypadków komunikacyjnych oraz wypadków z udziałem pieszych. Najwięcej jednak na odcinku ul. Robotniczej do ośrodka Relax. Przyczyną tego stanu rzeczy jest niewątpliwie brawura kierowców.
Apelowaliśmy o oznakowania zakrętów oraz oznakowania dotyczące ograniczenia prędkości. Zostało to zrealizowane. Założono również barierki ochronne oddzielające pas jezdni od rzeki. Bardzo często do wypadków zwłaszcza w ostatnim czasie dochodzi na ul. Borowina. Jednakże kluczowym i najbardziej niebezpiecznym miejscem pozostaje skrzyżowanie w centrum miasta z ul. Sienkiewicza, ul. Handlową, ul. Leśną.
Chcąc poprawić bezpieczeństwo w naszym mieście zdecydowaliśmy się w porozumieniu z GDDKiA na utworzenie deptaka miejskiego oraz wybudowanie łącznika ul. Wolności z drogą krajową nr 8.
Po paru latach współpracy z GDDKiA została opracowana dokumentacja projektowa przebudowy dwóch skrzyżowań: w centrum naszego miasta oraz skrzyżowania na odcinku Wolany – Polanica Zdrój. Problemem nieustannym w ich realizacji są pieniądze a raczej ich brak. Dlatego dzisiaj zaprosiliśmy przedstawiciela GDDKiA, aby przedstawił nam informacje o toku realizacji powyższych zadań.
Jeżeli chodzi o współpracę z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego (GITD) to zwracaliśmy się do nich z prośba o możliwość zamontowania na terenie Szczytnej fotoradarów, które przyczyniłyby się do spowolnienia ruchu na tej trasie, głównie tirów. Uzyskaliśmy obietnicę montażu fotoradarów, ale w przypadku naszej miejscowości nie jest to takie łatwe, z uwagi na krętą drogę. GITD zobowiązał się także do mobilnych patroli z użyciem wideorejestratorów.
Przewodnicząca Rady oddała głos przedstawicielowi GDDKiA, który odczytał stanowisko podmiotu dotyczące 4 zadań do realizacji na terenie Gminy Szczytna:
1) przebudowa skrzyżowania drogi krajowej nr 8 z ulicami: Sienkiewicza, Handlową, Leśną wraz z budową sygnalizacji świetlnej. Zadanie to zostało ujęte w ogólnopolskim programie redukcji liczby ofiar śmiertelnych na pozycji nr 26. Zakończone zostały prace projektowe tej inwestycji oraz złożony został wniosek do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu o wydanie decyzji na realizację inwestycji drogowej. Realizacja prac budowlanych jest uzależniona od decyzji centrali w Warszawie oraz od Ministerstwa Finansów i pozyskania środków finansowych na ten cel,
2) przebudowa skrzyżowania drogi krajowej nr 8 z drogą wojewódzką nr 388 na odcinku Wolany – Polanica Zdrój ujęta została na 28 pozycji w ogólnopolskim programie redukcji liczby ofiar śmiertelnych. Jest opracowana dokumentacja projektowa. Zarząd Oddziału Dolnośląskiego GDDKiA wystąpił do centrali w Warszawie o pozyskanie środków finansowych na realizację tej inwestycji,
3) budowa chodnika przy drodze krajowej nr 8 wzdłuż ul. Robotniczej w Szczytnej - zadanie to zostało ujęte w ogólnopolskim programie budowy ciągów pieszo-jezdnych na pozycji nr 329. Zarząd Oddziału Dolnośląskiego GDDKiA wystąpił do centrali w Warszawie o pozyskanie środków finansowych na utworzenie dokumentacji projektowej,
4) przebudowa drogi krajowej nr 8 na odcinku Duszniki Zdrój (od świateł k. stacji paliw Orlen) do wiaduktu kolejowego w Szczytnej – wzmocnienie całej konstrukcji nawierzchni jezdni wraz z budową tzw. opasek czyli 0,5m utwardzonych poboczy. Wykonany jest projekt techniczny przebudowy tego odcinka drogi a także projekt tymczasowej zmiany organizacji ruchu, aby prace mogły zostać rozpoczęte w 2014 r.
Radny Roman Sobczak – czy jest możliwość, aby w trakcie realizacji inwestycji drogowej omówionej w pkt 4 został zrobiony chodnik, który znajduje się na bardzo odległej pozycji w ogólnopolskim programie? Realizacja obydwu tych zadań równocześnie wydaje się być zasadna.
Przedstawiciel GDDKiA – Niestety nie ma takiej możliwości, ponieważ są to dwie odrębne inwestycje drogowe, których nie można połączyć, a poza tym nie ma wykonanego projektu budowy chodnika.
Przewodnicząca Rady – czy przebudowa szczytniańskiego skrzyżowania będzie realizowana w 2014 roku?
Przedstawiciel GDDKiA – w tej chwili trudno jest to stwierdzić, ponieważ uzależnione jest to od tego, czy uda się pozyskać środki finansowe na ten cel.
Radny Roman Sobczak – chciałbym zasygnalizować, że na drodze w kierunku Kudowy Zdrój studzienki zapadły się lub ich pokrywy wystają ponad jezdnię.
Radny Ireneusz Hoffman – skrzyżowanie drogi krajowej nr 8 z ulicami Sienkiewicza, Handlową, Leśna jest miejscem bardzo niebezpiecznym i niejednokrotnie tematem przez nas radnych poruszanym. Nasze działania przybierają na sile, dzięki czemu zapraszamy Państwa na obrady naszych sesji, aby móc ponownie apelować o rozwiązanie tego problemu, poprzez budowę sygnalizacji świetlnej w tym miejscu. Działania podejmowane przez GDDKiA w niektórych przypadkach i miejscowościach zdają się być bezzasadne. Chodzi tu głównie o przebudowę skrzyżowania w miejscowości Duszniki Zdrój k. stacji paliw Orlen. Droga krajowa nr 8 nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z centrum miasta i jest niejako obwodnicą tego miasta, a pomimo to postawiono sygnalizację świetlną. Drugim przypadkiem inwestycji budzącym zastanowienie oraz jej celowość była budowa chodnika za Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju do ośrodka Relax. Jest to odcinek drogi niesąsiadujący z zabudowaniami mieszkalnymi i praktycznie nie użytkowany przez pieszych. Oburzającym dla nas faktem jest zakwalifikowanie na 329 pozycji w ogólnopolskim programie budowy ciągów pieszo-jezdnych budowy chodnika wzdłuż drogi krajowej nr 8 na odcinku ul. Robotniczej, po której niejednokrotnie pieszy, w tym dzieci chodzą, aby dotrzeć do pracy czy szkoły.
Czy 26 pozycja przebudowy naszego skrzyżowania wraz z budową sygnalizacji świetlnej daje szansę na realizację tej inwestycji w 2014 roku?
Przedstawiciel GDDKiA – w tej chwili trudno jest to stwierdzić czy 26 miejsce w ogólnopolskim rankingu pozwoli na realizację tej inwestycji w przyszłym roku. Uzależnione jest to od tego, czy zostaną pozyskane na ten cel środki finansowe.
Zastępca Burmistrza Szczytnej – podziękował za przybycie przedstawiciela GDDKiA i poprosił o pozostawanie w stałym kontakcie. Zastępca Burmistrza podsumował również, że inwestycje drogowe zawarte w pkt 1, 2, 4 są na wysokich pozycjach i dają ogromne szanse na ich realizację, jednakże 100% gwarancji nie ma. Przydział środków finansowych na ich realizacje nie gwarantuje również rozpoczęcia realizacji tych inwestycji. Czas przebudowy skrzyżowań, remontów dróg będzie czasem bardzo trudnym dla mieszkańców. Trzeba będzie przyzwyczaić się do ograniczeń i utrudnień w ruchu.

Przewodnicząca Rady oddała głos przedstawicielom GTID.
Przedstawiciel GITD poinformował, że jednym z kluczowych warunków zamontowania fotoradaru jest statystyka wypadkowości w tym miejscu.
Przedstawione zostały statystyki wypadkowości na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 8 z ul. Sienkiewicza, Handlową i Leśną w Szczytnej w latach 2010-2012, co przedstawia tabela nr 1.
Tabela nr 1.

 

Przyczyna

2010 rok

2011 rok

2012 rok

nadmierna prędkość

2

3

2

wymuszenia pierwszeństwa przejazdu

2

1

2

Wejście pieszego na jezdnie

1

1

1

Ustawianie fotoradaru w miejscu, gdzie rocznie dochodzi do średnio 2 kolizji jest bezzasadne. Ponadto prowadząc mobilne patrole nie odnotowaliśmy naruszeń przepisów prawa. Droga krajowa nr 8 jest drogą bardzo ruchliwą. Ustawienie w Szczytnej fotoradaru nie spowoduje zmniejszenia ilości przejeżdżających dziennie samochodów. Tam gdzie jest sygnalizacja świetlna bezzasadne jest ustawianie fotoradaru. Najlepszym rozwiązaniem dla miejscowości Szczytna będzie budowa sygnalizacji świetlnej, która jest już w planach. W związku z tym montaż fotoradaru mija się z celem. Ustawienie fotoradaru wiąże się z ogromem prac. Wymagalnym okresem użytkowania fotoradaru to okres 5 lat.
Radna Jolanta Bernat – jestem nauczycielem w szkole podstawowej i niejednokrotnie przeprowadzam dzieci przez skrzyżowanie. Przed wejściem na jezdnię pojawia się strach w oczach, widząc rozpędzone samochody osobowe i ciężarowe. Z tym problemem nasza gmina radzi sobie i jest to w głównej mierze zasługa zatrudnienia przez ZGKiM w Szczytnej Pani Stopki.
Wg Pana bezzasadnym staje się montaż fotoradaru, gdzie w najbliższym czasie może ruszy budowa przebudowy skrzyżowania z budową sygnalizacji świetlnej. Nigdzie nie jest powiedziane i nie mamy gwarancji, że ta inwestycja drogowa zostanie zrealizowana w ciągu 5 lat.
Przedstawiciel GITD – pracowników GITD odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w sprawie ustawienia na danym odcinku drogi fotoradaru interesują jedynie fakty, dotyczące wypadkowości w tym miejscu.
Radny Marian Halemba – na odcinku ulicy Robotniczej w Szczytnej bardzo często dochodzi do wypadków i zdarzeń drogowych. My mieszkańcy Gminy Szczytna chcemy tylko, aby fotoradary stały w tych miejscach, gdzie naprawdę jest to konieczne.
Przedstawiciel GITD przedstawił statystykę wypadków na tym odcinku drogi:
2009 – 1 wypadek, 2010 – 1 wypadek, 2011 – 2 wypadki, 2012 – 2 wypadki.
W przypadku Państwa miejscowości trudno jest gdziekolwiek postawić fotoradar, ponieważ koniecznością prawidłowego działania fotoradaru jest ustawienie go na prostym odcinku drogi, a droga przebiegająca przez Szczytną jest kręta. Załamanie drogi powyżej 10 cm na 35 metrach dyskwalifikuje ten odcinek. Obecnie Szczytna nie kwalifikuje się do postawienia fotoradaru, o czym mówią statystyki wypadkowości.
Radny Roman Sobczak – wg Pana bezzasadnym jest stawianie fotoradaru przy sygnalizacji świetlnej. Dlaczego więc takie przypadki mają miejsce, np. w Kłodzku przy ul. Noworudzkiej i w Ząbkowicach Sląskich?
Przedstawiciel GITD – fotoradar stojący w Ząbkowicach Śląskich ustawiony tam został ponad 8 lat i był jedynie atrapą fotoradaru. GITD pozwoliła sobie jedynie go uruchomić.
Radny Roman Sobczak – na terenie Gminy Szczytna postawione były 3 atrapy fotoradarów. Wg mnie nikomu one nie przeszkadzały i podejrzewam, że mogły przyczyniać się do spowolnienia ruchu.
Przedstawiciel GITD – nam też się wydaje, że były one pozytywne aspektem, ale zarząd GITD podjął decyzję, że atrapy fotoradarów należy bezwzględnie usunąć.
Radna Jolanta Bernat – pół roku temu podczas sesji Rady Miejskiej w Szczytnej 26 marca 2013 r. mieliśmy nadzieję, że uda się ustawić fotoradar. Teraz wiemy, że nie ma takiej możliwości. Dobrze byłoby poinformować kierowników o dzisiejszej dyskusji, a nie trzymać się kurczowo statystyk.
Radny Wojciech Szlosberger – zdaję sobie z tego sprawę i wierzę, że Pan widzi problem. Jest to naprawdę niebezpieczne i nietypowe przejście. Władze naszej dokładają starań, aby mieszkańcu czuli się bezpieczniej. Proszę, abyście Państwo współpracowali z GDDKiA w tym zakresie i przyczynili się do jak najszybszej przebudowy skrzyżowania wraz z budową sygnalizacji świetlnej.
Zastępca Burmistrza Szczytnej – chciałbym, aby wszystkie służby miały świadomość, że jesteśmy gminą bardzo problemową. Straż pożarna wyjeżdża średnio 2 razy w tygodniu do wypadków. Jak to ma się do zaprezentowanych statystyk? Aby „poprawić” statystyki powinniśmy zrezygnować z Pani Stopki i wtedy osiągniemy pożądany stopień wypadkowości, ale niestety odbędzie się to zdrowiem bądź życiem naszych mieszkańców. A na to pozwolić sobie nie możemy.
Na odcinku drogi krajowej nr 8 na ul. Borowina w przeciągu kwartału doszło do 5-6 wypadków, w tym jeden śmiertelny. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę, że postawienie świateł rozwiąże jeden problem, ale może powodować inne. Apeluję do przedstawicieli GITD o dalsze mobilne kontrole i dalszą współpracę.
Przedstawiciel GITD – samochody mobilne z wideorejestratorami będą pojawiały się tak często, jak tylko będzie to możliwe.

Ad.4
Przewodnicząca Rady przypomniała, że zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta i gminy Szczytna było tematem sesji Rady Miejskiej w Szczytnej dnia 26 marca 2013 r. Przewodnicząca oddała głos przedstawicielowi RZGW, który przedstawił wykaz zrealizowanych prac w tym zakresie a także planów na przyszłość.
Wykonane zostały prace na odcinku powyżej 1 km na rzece Kamienny Potok wzdłuż ul. Wolności do mostu ul. Polnej w Szczytnej.
Na rok 2014 zaplanowane są:
1) prace kontynuacyjne na terenie Szczytnej – regulacja rzeki przy ul. Polnej
2) regulacja potoku „Cicha” w Niwie, od początku wsi do kościoła (koszt ok. 600 tys. zł.)
3) regulacja potoku w Łężycach, udrożnienie koryt (koszt ok. 100 tys. zł.)
Zastępca Burmistrza Szczytnej – wyraził pochwałę i zadowolenie z dotychczasowej współpracy. Zrobienie, regulacja nawet krótkiego odcinka rzeki powoduje poprawę stanu wyjściowego. Dotychczas wykonane prace zmieniają obraz rzeki. Wsie Niwa i Łężyce są wsiami, w których trzeba rozpocząć prace regulacyjne. Tak samo jak w przypadku dróg, pod tym względem jesteśmy także gminą problemową. Podczas powodzi woda zabierała ludziom dobytek ich całego życia. Prace te są zapobieganiem nieszczęść, a tym także ofiar ludzkich. Jestem zwolennikiem nawet najdrobniejszych prac, które przyczynić się mogą do zwiększenia bezpieczeństwa.
Radny Andrzej Prochera – potok „Toczek” w Wolanach stwarza zagrożenie dla mieszkańców. Pobocza rzeki nie były czyszczone od kilku lat. Jakie są możliwości prac regulacyjnych i plany względem tego potoku?
Przedstawiciel RZGW – niestety konkretnych planów nie ma, ponieważ brakuje środków finansowych.

Przewodnicząca Rady podziękowała zaproszonym gościom za przybycie.
Przewodnicząca Rady Miejskiej ogłosiła 15 minut przerwy.

Ad.5
Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, że obecnie w sesji uczestniczy 14 radnych.
Informacje o działaniach podjętych między  sesjami przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Pan Wiesław Tracz. Przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w terminie od ostatniej sesji Rady Miejskiej w Szczytnej – 24.10.2013 do dnia dzisiejszego.
Sprawozdanie w załączeniu.
Załącznik Nr 2

Ad. 6
Radna Jolanta Bernat
1) Interpelacja w sprawie wycieku wody na drodze dojazdowej na Bobrowniki Stare. Wypływająca woda oraz aktualne warunki atmosferyczne powodują bardzo śliską nawierzchnię oraz realne zagrożenie dla ludzi.
Radny Marian Halemba
1) interpelacja w sprawie częstszego wywozu popiołu od mieszkańców. Obecny harmonogram częstotliwości wywozu popiołu jest niewystarczający.
Radny pogratulował sołtysowi Wolan Panu Stanisławowi Ogrodnikowi za udane zorganizowanie obchodów (uroczystości) 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Wolanach oraz podziękował za zaproszenie.

Przewodnicząca Rady wystąpiła z zapytaniem czy do punktu 6 porządku obrad będą zgłaszane jeszcze jakieś wnioski i interpelacje radnych. Przewodnicząca Rady poinformowała, że odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych będą przedstawione w punkcie 13 porządku obrad.
Nie wniesiono więcej żadnych wniosków i interpelacji.

Ad. 7
Przewodnicząca Rady poinformowała, że protokół z sesji z dnia 24 października 2013 r. pozostawał do wglądu w biurze rady. Radni po zapoznawaniu się z jego treścią nie zgłaszali uwag do protokołu. W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag do treści protokołu, Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie wniosek o przyjęcie protokołu, który Rada w obecności 14 radnych, w głosowaniu jawnym, 14 głosami - za, jednogłośnie przyjęła.

Ad. 8
Treść skargi na działalność Burmistrza Szczytnej zreferowała Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Beata Rydz. Przedstawiła również stanowisko Komisji Rewizyjnej, które jednoznacznie wskazuje, że skarga na działalność Burmistrza Szczytnej jest bezzasadna.
Protokół w załączeniu.
Załącznik Nr 3
W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Szczytnej
Uchwała Nr XXIX/181/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Szczytnej w załączeniu.
Załącznik Nr 4

Ad. 9
Informację z oceny sprzedaży mienia komunalnego za 2012 rok przedstawiła Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Beata Rydz. Komisja Rewizyjna nie wniosła żadnych zastrzeżeń.
Informacja w załączeniu.
Załącznik Nr 5

Ad. 10
1) Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały omawiany był na wspólnym posiedzeniu komisji i przez wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowany; w związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na 2014 rok.
Uchwała Nr XXIX/182/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na 2014 rok w załączeniu.
Załącznik Nr 6

2) Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały omawiany był na wspólnym posiedzeniu komisji i przez wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowany;w związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wzorów formularzy informacji oraz deklaracji dla celów podatku rolnego, podatku leśnego i podatku od nieruchomości.
Uchwała Nr XXIX/183/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie ustalenia wzorów formularzy informacji oraz deklaracji dla celów podatku rolnego, podatku leśnego i podatku od nieruchomości. w załączeniu.
Załącznik Nr 7

3) Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały omawiany był na wspólnym posiedzeniu komisji i przez wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowany;
W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek w podatku od nieruchomości.
Uchwała Nr XXIX/184/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie określenia wysokości stawek w podatku od nieruchomości w załączeniu.
Załącznik Nr 8

4) Przewodnicząca Rady poinformowała, że w sesji obecnie uczestniczy 13 radnych. Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały omawiany był na wspólnym posiedzeniu komisji i przez wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowany; w związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
Rada Miejska w obecności 13 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty prolongacyjnej.
Uchwała Nr XXIX/185/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie wprowadzenia opłaty prolongacyjnej w załączeniu.
Załącznik Nr 9

5) Przewodnicząca Rady poinformowała, że w sesji obecnie uczestniczy 14 radnych. Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały omawiany był na wspólnym posiedzeniu komisji i przez wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowany; w związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany Uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/134/12 z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy Szczytna na rok 2013.
Uchwała Nr XXIX/186/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/134/12 z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy Szczytna na rok 2013 w załączeniu.
Załącznik Nr 10

6) Przewodnicząca Rady poinformowała, że w sesji obecnie uczestniczy 13 radnych. Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały omawiany był na wspólnym posiedzeniu komisji i przez wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowany; w związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała i poddała pod glosowanie.
Rada Miejska w obecności 13 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny.
Uchwała Nr XXIX/187/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny w załączeniu.
Załącznik Nr 11

7) Przewodnicząca Rady poinformowała, że w sesji obecnie uczestniczy 14 radnych. Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały omawiany był na wspólnym posiedzeniu komisji i przez wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowany.
Głos w tej sprawie zabrał Zastępca Burmistrza Szczytnej. Sprawa jest bulwersująca. Można odnieść wrażenie, że sprawy w naszym kraju toczą się w niewłaściwym kierunku. O wszystko samorządy muszę walczyć sami. Do linii kolejowej gmina będzie musiała dopłacić, aczkolwiek pociąg jadący na trasie Warszawa Wschodnia – Kudowa Zdrój nie będzie się zatrzymywał w Szczytnej.
W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zajęcia stanowiska na temat uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego Warszawa Wschodnia – Kudowa Zdrój
Uchwała Nr XXIX/188/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie sprawie zajęcia stanowiska na temat uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego Warszawa Wschodnia – Kudowa Zdrój w załączeniu.
Załącznik Nr 12

Ad.11
Zastępca Burmistrza poinformował, że informacja dotycząca podstawy obliczania podatku rolnego w 2014 r. była przedmiotem rozmów podczas wspólnego posiedzenia komisji. Rada Miejska nie ma obowiązku ustalania wysokości stawek tego podatku, jeżeli zostają przyjęte stawki podane w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Klasa gruntów naszej gminy jest tak niska, że występują niewielkie wpływy do budżetu gminy z tego tytułu. Informacja w załączeniu.
Załącznik nr 13

Ad. 12
Zastępca Burmistrza poinformował, że informacja dotycząca podstawy obliczania podatku leśnego w 2014 r. była przedmiotem rozmów podczas wspólnego posiedzenia komisji. Rada Miejska nie ma obowiązku ustalania wysokości stawek tego podatku, jeżeli zostają przyjęte stawki podane w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Informacja w załączeniu.
Załącznik nr 14

Ad. 13
Odpowiedź na interpelacje radnej Jolanty Bernat
Powodem takiego stanu rzeczy na tej drodze dojazdowej jest brak rowów. Odcinek drogi dojazdowej pozbawionej asfaltu zostanie wyremontowany ze środków popowodziowych. Jeżeli gmina Szczytna otrzyma promesę, to będziemy w stanie konkretnie określić jakie prace na tej drodze będziemy mogli zrealizować.
Powodem wyciekającej w tym miejscu wody była awaria wodociągu. Prace naprawcze toczą się. Remont dobiega końca. Wypływ wody zostanie zlikwidowany. Usługami utrzymania i remontów dróg zajmuje się ZGKiM w Szczytnej.
Zastępca Burmistrza Szczytnej zwrócił się do Dyrektora ZGKiM w Szczytnej, aby w okresie dalszego wypływu wody i zamarzania jej wskutek panującej ujemnej temperatury, intensywniej posypywać piaskiem to newralgiczne miejsce.

Odpowiedź na interpelację radnego Mariana Halemby
Przez cały sezon grzewczy wywóz popiołu odbywać się będzie 2 razy w miesiącu a nie jak do tej pory raz w miesiącu. Z uwagi na duże koszty dojazdu do poszczególnych miejscowości oraz wzmożone częstotliwości wywozu, niewątpliwie będzie to miało wpływ na wzrost cen za wywóz odpadów. Możemy zrobić tak, że będziemy odbierać popiół raz w miesiącu, a w przypadku zgłoszenia konieczności wcześniejszego odebrania popiołu z danej posesji, pracownicy ZGKiM w Szczytnej odbiorą popiół z tej posesji.

Ad. 14
Dnia 15 listopada 2013 r. do Rady Miejskiej w Szczytnej wpłynęło Zarządzenie Nr 85/2013 Burmistrza Szczytnej z dnia 15 listopada 2013 r. w sprawie projektu budżetu Gminy Szczytna na rok 2014. Niniejsze zarządzenie oraz projekt uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Szczytna na lata 2014-2020 zostało przekazane podczas dzisiejszej sesji wszystkim radnym do zapoznania się i przygotowania się do obrad grudniowej sesji.

Ad. 15
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodnicząca Rady podziękowała wszystkim za udział w obradach i ogłosiła zamknięcie obrad XXIX Sesji Rady Miejskiej w Szczytnej.

Przewodnicząca Rady Miejskiej
Renata Idzik

Na tym protokół zakończono.
Protokołowała M. Raczuk

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 11 Lutego 2014 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432492