szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr XXVI/2013 z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 12 września 2013 r.

Protokół Nr XXVI/2013
z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej
z dnia 12 września 2013 r.

Godzina rozpoczęcia: 14.00
Godzina zakończenia: 16.20
Miejsce obrad: Urząd Miasta i Gminy w Szczytnej
W sesji wzięła udział następująca ilość radnych: 13
Radni nieobecni: Anita Piszko, Paweł Korab

Ad.1
Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Renata Idzik. Powitała radnych, pracowników UMiG w Szczytnej, dyrektorów jednostek organizacyjnych, sołtysów wsi oraz mieszkańców Szczytnej.
Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że w sesji uczestniczy 13 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał.
Lista obecności radnych, sołtysów, dyrektorów jednostek organizacyjnych, pracowników UMiG oraz mieszkańców Szczytnej w załączeniu.
Załącznik Nr 1 (a-e)

Ad.2
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczytnej wystąpiła z zapytaniem, czy do porządku obrad będą składane wnioski i zmiany. Nie zgłoszono propozycji zmian, wobec czego Przewodnicząca Rady odczytała porządek obrad:
1. Otwarcie obrad.
2. Ustalenie porządku obrad.
3. Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami.
4. Wnioski i interpelacje radnych.
5. Przyjęcie protokołu z sesji z dnia 27 czerwca 2013 r.
6. Informacja Komisji Rewizyjnej z kontroli realizacji uchwał wynikających z nowelizacji ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
7. Rozpatrzenie skargi na działalność Dyrektora Gimnazjum w Szczytnej.
8. Informacja o przebiegu wykonania budżetu gminy Szczytna za I półrocze 2013 r., informacja o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej, w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć, o których mowa w art. 226 ust. 3 ustawy o finansach publicznych.
9. Podjęcia uchwał w sprawach:
1) opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę Szczytna,
2) ustanowienia dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury materialnej Miasta i Gminy Szczytna o nazwie „Piękny Dom”,
3) zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/134/12 z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Szczytna na rok 2013.
10. Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych.
11. Informacje Przewodniczącej Rady.
12. Zakończenie obrad.

Ad.3
Informacje o działaniach podjętych między sesjami przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier. Przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w terminie od ostatniej sesji Rady Miejskiej w Szczytnej – 27.06.2013 do dnia dzisiejszego.
Sprawozdanie w załączeniu.
Załącznik Nr 2

Burmistrz Szczytnej złożył serdeczne podziękowania dla wszystkich osób uczestniczących i angażujących się w organizację Wielkiej Fety Agroturystycznej w Szczytnej w dniach 3-4 sierpnia 2013 r. oraz dożynek gminnych w Wolanach.
Burmistrz złożył serdeczne podziękowania Kole Gospodyń Wiejskich z Wolan za przygotowanie i reprezentowanie gminy Szczytna na dożynkach powiatowych, podczas których wieniec dożynkowy zajął 1 miejsce, a podczas dożynek wojewódzkich 3 miejsce.

Pan Stanisław Ogrodnik – sołtys Wolan korzystając z okazji złożył również serdeczne podziękowania za trud włożony w organizację dożynek gminnych oraz wręczył upominki sołtysom wsi, dyrektorowi MOK-u oraz Burmistrzowi Szczytnej.

Ad. 4
Radny Marian Halemba
1) Interpelacja w sprawie odsłonięcia wieży zamku na Szczytniku (wycinka drzew w bezpośrednim sąsiedztwie z zamkiem)
2) Interpelacja o zwrócenie uwagi właścicielom działek bądź przymuszenie ich do dokonywania na działkach prac porządkowych poprzez wykaszanie traw.
Radny Wojciech Szlosberger
W pobliżu rzeki płynącej przez miasto Szczytna (odcinek za stadionem sportowym) jest ostoja dzikich zwierząt, które podchodzą coraz bliżej terenów zamieszkałych. W ostatnim czasie zauważono na drodze krajowej nr 8 w okolicach wiaduktu kolejowego dzika. Jest to najprawdopodobniej spowodowane zarośnięciem brzegów rzeki przez drzewa i krzewy. Interpelacja w sprawie usunięcia, wycinki drzew i krzewów, bądź wydanie pozwolenia dla mieszkańców, aby mogli oczyścić ten teren i zabrać sobie drzewo.

Przewodnicząca wystąpiła z zapytaniem czy do punktu 4 porządku obrad będą zgłaszane jeszcze jakieś wnioski i interpelacje radnych. Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych będą przedstawione w punkcie 10 porządku obrad.
Nie wniesiono więcej żadnych wniosków i interpelacji.

Ad. 5
Przewodnicząca Rady poinformowała, że protokół z sesji z dnia 27 czerwca 2013 r. pozostawał do wglądu w biurze rady. Radni po zapoznawaniu się z jego treścią nie zgłaszali uwag do protokołu. W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag do treści protokołu, Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek o przyjęcie protokołu, który Rada w obecności 13 radnych, w głosowaniu jawnym, 13 głosami - za, jednogłośnie przyjęła.

Ad. 6
Protokół pokontrolny Komisji Rewizyjnej z kontroli realizacji uchwał wynikających z nowelizacji ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przedstawiła Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Beata Rydz.W związku z tym, że w treści protokołu nie zawarto wniosków pokontrolnych nie odbyło się głosowanie w sprawie ich przyjęcia lub odrzucenia.
Protokół z kontroli w załączeniu.
Załącznik Nr 3

Ad. 7
Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała wszystkich zgromadzonych na sesji, że dnia 20.08.2013 r. wpłynęła skarga Pani Magdaleny Kaspery – nauczyciela Gimnazjum w Szczytnej na działania Dyrektora Gimnazjum w Szczytnej w sprawie podziału godzin dydaktycznych.
Dnia 22.08.2013 r. powyższa skarga została skierowana do Rady Miejskiej w Szczytnej.
Przewodnicząca Rady dnia 26.08.2013 r. przekazała powyższą skargę do Komisji Rewizyjnej.
Głos w tej sprawie zabrała Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Beata Rydz, która przedstawiła stanowisko Komisji w tej sprawie, uznając skargę za bezzasadną. Protokół z posiedzenia Komisji Rewizyjnej dnia 3 września 2013 r., w załączeniu.
Załącznik Nr 4

Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, że dnia 09.09.2013 wpłynął wniosek Pani Magdaleny Kaspery o umożliwienie jej zabrania głosu w przedmiotowej sprawie na sesji Rady Miejskiej w dniu 12 września 2013 r.
W związku z powyższym Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczytnej poddała złożony wniosek o możliwość zabrania głosu pod głosowanie. Wniosek został przyjęty 12 głosami - za i 1 głosem przeciw.
W związku z powyższym wyrażono zgodę na zabranie głosu przez Panią Magdalenę Kasperę oraz przez Dyrektora Gimnazjum w Szczytnej w czasie nie dłuższym niż 5 min dla każdej ze stron.

Pani Magdalena Kaspera: rozmawiając z Panem Burmistrzem o tej sprawie kilkakrotnie usłyszałam: rzeczywiście tak nie może być. Nie zwróciliście Państwo uwagi w tym uzasadnieniu i tego mi zabrakło – ja na komisji podnosiłam tą kwestię, że ten podział godzin i to uzupełnienie etatu powoduje, że chodzę do pracy dwa razy dziennie. W tamtym roku chodziłam przez 5 dni, w tym roku chodzę też przez niektóre dni – 2 razy w tygodniu. I właśnie na to też chciałam zwrócić uwagę, że niekoniecznie chodzi mi o to, kto jakie ma godziny, tylko o to, że ten podział godzin z dwóch etatów powoduje, że mam takie, a nie inne warunki pracy. Składając skargę do Burmistrza Szczytnej, która to została przekazana Radzie Miejskiej miałam na myśli i liczyłam na to, że uzyskam zdrowe i równe warunki pracy.

Pani Anetta Kościuk – Dyrektor Gimnazjum w Szczytnej – dłuższe moje wystąpienie w tej sprawie uznaję za bezzasadne, ponieważ wszystko co miałam do powiedzenia w tej sprawie zostało powiedziane na komisji. Pani Magdalena Kapsera w tej chwili użyła argumentu o podwójnym przychodzeniu do pracy, który również był na komisji omawiany i wyjaśniany. Wyjaśniałam Państwu również, że współczesny nauczyciel pracuje 40 godzin tygodniowo, przychodzi do pracy o różnych porach, co wynika z dodatkowych zajęć wyrównawczych, popołudniowych kół zainteresowań dla uczniów, itp. Każdy nauczyciel, który pracuje na całym etacie w szkole jest zadowolony, z uwagi na trudną sytuację panującą w Gminie Szczytna. Nie spotkałam się nigdy z takim podejściem nauczyciela, który zgłasza swoje wątpliwości dotyczące tego, jak przychodzi do pracy. Jestem zaskoczona złożoną przez Panią Magdalenę Kasperę skargą, bo w mojej ocenie sytuacji Pani nie jest osobą pokrzywdzoną. Ja jako dyrektor szkoły, w porozumieniu z Zastępcą Burmistrza Szczytnej Panem Wiesławem Traczem dbam o to, aby nauczycielom zapewnić w miarę możliwości pracę w pełnym wymiarze godzin pracy. Mam nadzieję, że ten incydent, ta skarga nie wpłynie na pogorszenie Państwa zdania o naszej szkole, ponieważ wszyscy nauczyciele pracujemy na dobre imię naszej szkoły.

Przewodnicząca Rady zapytała, czy ktoś w tej sprawie chciałby zabrać głos, o coś zapytać.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Pani Beata Rydz jeszcze raz poinformowała, że w toku wyjaśniania złożonej skargi Komisja Rewizyjna nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości w przydziale godzin dydaktycznych przez Dyrektora Gimnazjum w Szczytnej, i że Komisja Rewizyjna nie jest Sądem Pracy. Naszym zadaniem jest zbadanie, czy czynności podejmowane przez dyrektora szkoły są zgodne z prawem. Według nas są one zgodne z prawem.

Radny Leszek Gunia skierował pytanie do Dyrektora Gimnazjum – ilu nauczycieli, z uwagi na przydzielone godziny przychodzi dwa razy dziennie przez cały tydzień?

Dyrektor Gimnazjum w Szczytnej – w informacji przekazanej przez Panią Magdalenę Kasperę widnieją pewne nieścisłości, a mianowicie nie jest tak, że Pani Magdalena przychodzi do szkoły 2 razy dziennie przez cały tydzień. W tym roku szkolnym, analogicznie jak w zeszłym roku szkolnym, Pani Magdalena uczestniczyła i dawała swoje propozycje do planu pracy, które to propozycje zostały uwzględnione. W tym roku szkolnym Pani Kaspera ma tak ułożony plan zajęć, że do szkoły przychodzi raz w tygodniu dwa razy dziennie. W tamtym roku miało to miejsce dwa razy w tygodniu. Obecnie wynika to z tego, że są trzy panie mające zajęcia w świetlicy szkolnej. W tamtym roku pracowały 2 panie w świetlicy, które się między sobą dogadały, i tak Pani Kapsera wyraziła zgodę na przychodzenie 2 razy w tygodniu dwa razy dziennie. Nie jest nigdzie powiedziane, że Pani Magdalena Kaspera ma przychodzić do pracy dwa razy dziennie. Jeżeli nauczycielowi wypadają przerwy między zajęciami, czyli tzw. okienka, jest to w szkole zjawisko normalne i może ten czas wykorzystać w zupełnie inny sposób aniżeli iść do domu. Może go przeznaczyć na doskonalenie warsztatu pracy, poprawę prac, itd. Wszystko odbywa się w ramach 8-godzinnego czasu pracy.

Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, że skarga w przedmiotowej sprawie była rozpatrywana na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej, podczas której uczestniczyła Pani Magdalena Kaspera oraz Dyrektor Gimnazjum Pani Anetta Kościuk. Na tym posiedzeniu Komisja Rewizyjna jednogłośnie, w obecności 4 członków uznała skargę za bezzasadną. Ma to odniesienie również w treści protokołu. W związku z powyższym został przygotowany stosowny projekt uchwały, który Przewodnicząca Rady Miejskiej odczytała. Do projektu uchwały uwag nie wniesiono. 13 Radnych w glosowaniu jawnym 12 glosami za i 1 głosem wstrzymującym podjęli uchwałę w sprawie rozpatrzenia rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Gimnazjum w Szczytnej
Uchwała Nr XXVI/170/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 12 września 2013 r. w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Gimnazjum w Szczytnej w załączeniu.
Załącznik Nr 5

Przewodnicząca Rady ogłosiła 15 minut przerwy.
Po przerwie w obradach Rady Miejskiej uczestniczy 13 radnych.

Ad.8
Informację o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2013 r., informację o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej, w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć, k których mowa w art. 226 ust. 3 ustawy o finansach publicznych przedstawił Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz.
Powyższa informacja w załączeniu.
Załącznik Nr 6

Ad.9
1) Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach komisji i przez wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowany; w związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała;
Rada Miejska w obecności 13 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę Szczytna
Uchwała Nr XXVI/171/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia12 września 2013 r. w sprawie opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę Szczytna w załączeniu.
Załącznik Nr 7

2) Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach komisji i przez wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowany.
Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier poinformował, że uchwała w tej sprawie podjęta została po raz pierwszy w 2009 r. i przyznano nagrody na łączną wartość 56.000 zł, a w 2012 r. na kwotę 40.000 zł. Burmistrz Szczytnej poinformował, że nie chce likwidować całkowicie tego konkursu, a jedynie zmniejszyć pulę nagród.
W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała. Rada Miejska w obecności 13 radnych w głosowaniu jawnym, 13 głosami za podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury materialnej Miasta i Gminy Szczytna o nazwie „Piękny Dom”.
Uchwała Nr XXVI/172/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 12 września 2013 r. w sprawie ustanowienia dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury materialnej Miasta i Gminy Szczytna o nazwie „Piękny Dom” w załączeniu.
Załącznik Nr 8

3) Przewodnicząca Rady poinformowała, że projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach komisji i przez wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowany; w związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała;
Rada Miejska w obecności 13 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/134/12 z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Szczytna na rok 2013.
Uchwała Nr XXVI/173/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 12 września 2013 r. w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/134/12 z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Szczytna na rok 2013 w załączeniu.
Załącznik Nr 9

Ad.10
Odpowiedź na interpelację radnego Mariana Halemby –
1) Wycinka drzew wokół zamku - ta sprawa była już omawiana, jednakże przypominam, że wystąpiliśmy w sprawie wycinki drzew do Nadleśnictwa „Zdroje”. Okazało się, że Nadleśnictwo „Zdroje” nie jest właścicielem gruntu przy zamku, lecz Misjonarze Św. Rodziny. Wycinka drzew wrośniętych korzeniami w mury oporowe zamku może doprowadzić do zburzenia muru. Nie występowaliśmy o wycinkę drzew do Misjonarzy Św. Rodziny, z uwagi na to, że ktoś koszt wycięcia tych drzew będzie musiał ponieść, a nie ma prawnej możliwości, aby uzyskać zwolnienia z tej opłaty.
2) Porządki na działkach – w uchwałach dotyczących utrzymania porządku nie mamy możliwości wprowadzenia zapisów, które nakazywałyby mieszkańcom naszej gminy utrzymywanie porządku na działkach, w tym koszenie trawy. Do tej pory wyegzekwowaliśmy kilka wykoszeń traw, których ewentualny pożar zagrażałby innym nieruchomościom. Często na terenie naszej gminy właścicielami porośniętych działek są ludzie nie mieszkający na tej działce oraz w naszej gminie.

Odpowiedź na interpelację radnego Wojciecha Szlosbergera – Podchodzenie dzikich zwierząt pod zabudowania jest zjawiskiem nagminnym. Jest to po części nasza (mieszkańców) wina, ponieważ czasami poprzez wyrzucenie żywności dokarmiamy dzikie zwierzęta. Do dnia dzisiejszego nie wpłynęło do nas pismo żadnego mieszkańca dotyczące wydania zezwolenia na wykarczowanie drzew i krzewów przy rzece w pobliżu stadionu. Nie możemy wydać ogólnego zezwolenia na wycinkę drzew na zasadzie kto chce ten sobie wytnie drzewo, ponieważ ktoś musi za tą wycinkę odpowiadać i wyciąć tylko te drzewa, które się do tego nadają.

Ad. 11
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczytnej poinformowała, że do Rady Miejskiej wpłynęły dwa pisma od Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz jedno pismo od Wojewody Dolnośląskiego.
Pierwsze pismo od Regionalnej Izby Obrachunkowej jest to wystąpienie pokontrolne z kontroli, która miała miejsce w dniach od 03 kwietnia 2013 r. do 28 czerwca 2013 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej.
Drugie pismo to uchwała nr 80/2013 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu z dnia 24 lipca 2013 r. w sprawie stwierdzenia nieważności części uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXV/165/13 z dnia 27 czerwca 2013 r. w sprawie ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Szczytna.
Wojewoda Dolnośląski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze w sprawie nieważności uchwały XXV/167/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 27 czerwca 2013 r. w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
Przewodnicząca Rady poinformowała o możliwości wglądu w treść niniejszych pism w biurze rady.
Przewodnicząca Rady Miejskiej Renata Idzik zaprosiła na uroczystą sesję Rady Miejskiej w Szczytnej dnia 4 października 2013 r. z okazji 40-lecia nadania praw miejskich Szczytnej

Ad. 12
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodnicząca Rady podziękowała wszystkim za udział w obradach i ogłosiła zamknięcie obrad XXVI Sesji Rady Miejskiej w Szczytnej.

Przewodnicząca Rady Miejskiej
Renata Idzik

Na tym protokół zakończono.
Protokołowała M. Raczuk

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 11 Lutego 2014 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432359