szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół z uroczystej XXVII Sesji Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 4 października 2013 r. z okazji 40-lecia praw miejskich

Protokół
z Uroczystej XXVII Sesji Rady Miejskiej w Szczytnej
z dnia 4 października 2013 r. z okazji 40-lecia praw miejskich

Godzina rozpoczęcia: 12.00
Godzina zakończenia: 14.00
Miejsce obrad: Zajazd „Tajemniczy Ogród” w Szczytnej
W sesji wzięła udział następująca ilość radnych: 12
Radni nieobecni: Ireneusz Hoffman, Paweł Korab, Bartosz Kwolek

Porządek Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Szczytnej:
1.Otwarcie sesji.
2.Hymn.
3.Powitanie gości.
4.Rys historyczny Szczytnej.
5.Wystąpienia.
6.Wręczenia nagród w konkursach.

Ad.1 Ad. 2
Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Renata Idzik. Poprosiła wszystkich zgromadzonych o powstanie do Hymnu Polski.

Ad. 3
Przewodnicząca Rady Miejskiej powitała przybyłych gości:
1)parlamentarzystów - Stanisława Jurcewicza Senatora RP, Monikę Wielichowską Posła RP, Tomasza Żabskiego Dyrektora Biura Poselskiego Jakuba Szulca, Jakuba Ignaszaka NFOŚi GW Wrocław
2)przedstawicieli powiatu kłodzkiego - Macieja Awiżenia Starostę Kłodzkiego, Krzysztofa Baldego Członka Zarządu Powiatu Kłodzkiego, Jacka Kubickiego Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kłodzku,
3)przedstawicieli służb mundurowych – Piotra Graczyka Komendanta Policji w Polanicy Zdroju, Andrzeja Gębczyńskiego Kierownika Rewiru Dzielnicowych w Szczytnej, st. kpt. Ryszarda Lewandowskiego Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku, Janusza Korybo Dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych, Adama Płakseja Nadleśniczego Nadleśnictwa „Zdroje” w Szczytnej,
4)Księdza Proboszcza Piotra Lipskiego, Kazimierza Drożdża Honorowego Obywatela Szczytnej, byłych Burmistrzów Szczytnej – Marka Szpaka i Edwarda Kondratiuka, Olgę Bogowicz I Sekretarza PZPR, Wiesława Tysiaka byłego Przewodniczącego MRN, Marię Kowarę Prezesa Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Szczytnej
5)radnych, sołtysów wsi, dyrektorów i pracowników jednostek organizacyjnych, Burmistrza i pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Szczytnej, przedstawicieli mediów, mieszkańców Szczytnej, młodzież i dzieci.
Lista obecności radnych, sołtysów, pracowników UMiG oraz zaproszonych gości w załączeniu.
           Załącznik Nr 1 (a-d)

Przewodnicząca Rady złożyła podziękowania dla wszystkich ludzi tworzących wspólnotę przed uzyskaniem statusu miasta, jak i po nadaniu praw miejskich.
Przewodnicząca Rady zaprosiła do stołu prezydialnego: Senatora RP Stanisława Jurcewicza, Posła RP Monikę Wielichowską, Starostę Kłodzkiego Macieja Awiżenia, byłych Burmistrzów Szczytnej Marka Szpaka i Edwarda Kondratiuka, byłego Przewodniczącego MRN Wiesława Tysiaka, byłego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczytnej Wojciecha Szlosbergera.
Przewodnicząca Rady poprosiła wszystkich o uczczenie minutą ciszy pamięci wszystkich zmarłych, którzy przyczynili się do rozwoju naszego miasta, którzy działali i tworzyli historię Szczytnej.

Ad. 4
Przewodnicząca Rady zaprosiła do obejrzenia przygotowanej przez uczennice Gimnazjum w Szczytnej, Agatę Zielińską i Angelikę Kopacz, pod kierunkiem nauczyciela Pani Angeliki Woś, prezentacji multimedialnej obrazującej przemiany i rozwój Szczytnej w latach 1973 – 2013.
Szczytna 1973-2013- 40 lat praw miejskich – bilans czterech dekad rozwoju – foto-refleksja historyczna w załączeniu.
Załącznik Nr 2.
Przewodnicząca Rady podziękowała uczennicom Gimnazjum w Szczytnej oraz opiekunowi za trud włożony w przygotowanie i przedstawienie prezentacji.

Ad. 5
W tej części uroczystej sesji Przewodnicząca Rady oddała głos Burmistrzowi Szczytnej Markowi Szpanierowi, który również serdecznie podziękował uczennicom Gimnazjum w Szczytnej i opiekunowi p. Angelice Woś za pięknie przygotowaną i zreferowaną prezentację oraz przedstawił dodatkowe informacje z czterech dekad rozwoju Szczytnej.
700 lat temu po raz pierwszy usłyszeliśmy, że Szczytna istnieje. Minione 40 lat są to lata bardzo ważne. 1 stycznia 2013 r. minęło dokładnie 40 lat od nadania Szczytnej praw miejskich i utworzenia miasta i gminy Szczytna w dzisiejszych granicach administracyjnych. Decyzja o nadaniu praw miejskich była decyzją słuszną, która dała szansę na rozwój naszej gminy. Przyniosła nadzieję na lepsze jutro. Utworzono wówczas miasto o obszarze równym Wałbrzychowi. Dzisiaj Szczytna jest największym miastem powiatu kłodzkiego, z uwagi na ogromną powierzchnię. Największymi bolączkami naszej gminy jest ogromna powierzchnia, rozproszona zabudowa i skromny budżet.
W 1973 r. Szczytna była miejscowością – wsią skrajnie zaniedbaną i niedoinwestowaną, a sytuacja mieszkaniowa należała do najtrudniejszych w województwie wałbrzyskim. Pierwsze lata istnienia naszego miasta to nieustanna walka o jego uporządkowanie. Systematycznie burzono stare budynki, stajnie, szopy; próbowano w tym okresie przywrócić ciągi komunikacyjne do stanu używalności. Dzięki Naczelnikowi Leszkowi Łagódce, pracownikom zakładów pracy, a także wielkiemu zaangażowaniu i pomocy mieszkańców udało się zrealizować wiele przedsięwzięć, remontów i inwestycji.
W pierwszym 10-leciu istnienia Szczytnej nastąpił skok cywilizacyjny. Z zaniedbanej wioski powstało małe, rozwijające się miasto. Wyremontowano wówczas 28 km dróg i ulic, wybudowano od podstaw 10 km nowych ulic i 3 km chodników, założono ponad 250 punktów świetlnych (ul. Sienkiewicza, Batorów, Łężyce, ul. Bobrownicka), wybudowano wiadukt kolejowy i obwodnicę drogi krajowej, wybudowano wiele mostów i wiat przystankowych, parkingów i murów oporowych. Wybudowano stacje przekaźnikowe dla I i II programu telewizyjnego. Dopiero w 1979r. 3/4 mieszkańców Szczytnej mogło oglądać program 2 telewizji, gdzie inni ludzie w Polsce mogli oglądać tv od roku 1970.
W 1977 r. zamontowano w UMiG w Szczytnej pierwszy dalekopis, który dawał możliwość pisania i przesyłania pism w Polsce. Rozpoczęto również budowę osiedla mieszkalnego przy ul. Słonecznej, którego inwestorem była huta szkła; PPH i RSP wybudowały budynki dla swoich pracowników; PGKiM wybudował budynek przy ul. Batorów zwany „deleżakiem”. Wybudowano 2 domy nauczyciela przy ul. Wolności. Nadleśnictwo „Zdroje” wybudowało 3 budynki mieszkalne przy ul. Krótkiej. Na obszarze 4,5 ha wydzielano 45 działek pod budowę domów jednorodzinnych. Każdej wiosce oddano wybudowane lub wyremontowane świetlice wiejskie i domy ludowe. Wybudowano pawilon handlowy, przemysłowy i spożywczy. W tym okresie wybudowano obiekt dydaktyczny dla Zespołu Szkół Zawodowych Przemysłu Szklarskiego, a także oddano do użytku dobudówkę UMiG w Szczytnej z salą posiedzeń i Urzędem Stanu Cywilnego.
Największym pracodawcą była huta szkoła, zatrudniająca ok. 1.600 osób, w tym prawie 600 hutników; roczna produkcja to 2800 ton wyrobów. Drugim pracodawcą było Państwowe Przedsiębiorstwo Hodowlane (PPH), zatrudniające 430 osób; działalność prowadzona była na obszarze 4300 ha. PPH posiadało 2600 stanowisk dla bydła i 2800 stanowisk dla owiec. Najlepszy zakład PPH mieścił się w centrum Szczytnej i posiadał 90 stanowisk dla krów wysokomlecznych. W Szczytnej funkcjonował również zakład Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, który zatrudniał 220 osób. W masarni roczna produkcja wynosiła prawie 350 ton wędlin i 210 ton mięsa; w piekarni ok. 800 ton pieczywa, a w rozlewni 450000 litrów napojów chłodzących i 500000 litrów piwa. Zapomnianym zakładem była również fabryka wózków „Kłomet”, która zatrudniała również ok. 200 pracowników, a produkcja roczna to 75000 wózków czterokołowych dla dzieci, z tego prawie 11000 wózków spacerowych i 2600 rowerków. Produkowano również foteliki samochodowe i ławki ogrodowe. Jednym z głównych odbiorców Kłometu była Mongolia. Kolejną ciekawostką jest to, że w 1975 r. w Chocieszowie została wybudowana pierwsza ferma dla 20000 kur niosek, produkcja to 4 mln szt. jaj rocznie.
W 1988 r. oddano do użytku przychodnię zdrowia, która miała docelowo obsługiwać 26000 mieszkańców.
W lutym 1989 r. Szczytna ma połączenie automatyczne z Kłodzkiem (200 osób posiadało telefon).
Lipiec 1990 r. - Szczytna, jako pierwsza gmina w Polsce, podjęła uchwałę w sprawie przejęcia prowadzenia szkół podstawowych, które funkcjonowały na terenie gminy Szczytna.
Wrzesień 1993 r. - utworzono Park Narodowy Gór Stołowych.
Początek lat '90 to okres problemów finansowych huty szkła, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, likwidacja zakładów pracy na terenie Gminy Szczytna – Kłometu, zwolnienia pracowników z PPH, gwałtowny wzrost bezrobocia.
W latach 1994 – 2006 wybudowano m.in. nową sieć kanalizacyjną dla 85% mieszkańców miasta, wybudowano i zmodernizowano sieci wodociągowe oraz wybudowano ujęcie wody głębinowej na Zaciszu, wybudowano łącznik drogi krajowej nr 8 z ul. Kościelną, wybudowano halę sportową mieszczącą się przy ul. Kościelnej, nawiązano współpracę partnerską z czeskim miastem Velké Poříčí, niemieckim miastem Tegernheim oraz z Międzychodem w Polsce. Podjęto próbę „ratowania” Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczytnej przed likwidacją (niż demograficzny skutkujący brakiem uczniów spowodował likwidację szkoły w 2008r.). W 2000 r. do szkół szczytniańskich uczęszczało 1445 uczniów, a w 2013 r. uczęszcza jedynie 433 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
W latach 1977, 1982, 1987, 1998 Szczytnę dotknęła powódź. Najtragiczniejszą w skutkach była powódź z 1998 r. Powodzie zrujnowały wyremontowane budynki, drogi, mosty, chodniki. Trzeba było zaczynać wszystko od początku.
2006-2012 Szczytna wykonała wiele remontów i inwestycji, dzięki pozyskiwanym środkom finansowym z Unii Europejskiej. Wartość tych inwestycji to prawie 31 mln złotych, a udział środków zewnętrznych to 18,5 mln zł.
Warto przypomnieć, że :
27.04.1990 r. odbyła się ostatnia sesja Rady Narodowej, której Przewodniczącym był Wiesław Tysiak
27.06.1990 r. odbyły się pierwsze demokratyczne wybory samorządowe – wybrano 20 radnych
7.06.1990 odbyła się pierwsza sesja Rady Miejskiej, podczas której wybrano Edwarda Gunię na pierwszego Przewodniczącego Rady, a od października Radzie przewodniczy Wojciech Szlosberger.
12.06.1990 r. Burmistrzem został Józef Drabik, a Zastępcą Burmistrza Mirosław Awiżeń
01.03.1991 r. - Burmistrzem zostaje Marek Szpak, a Zastępcą Burmistrza Edward Gunia
1994 r. - Burmistrzem zostaje Edward Kondratiuk, a Zastępcą Burmistrza Wiesław Tysiak, Przewodniczącym Rady zostaje Marek Szpanier
1998 r.– Burmistrzem zostaje Edward Kondratiuk, Zastępcą Burmistrza Sławomir Włośniewski
2002 r. – pierwsze bezpośrednie wybory burmistrzów – Burmistrzem zostaje Edward Kondratiuk, a jego Zastępcą Wiesław Tracz, Przewodniczącym Rady zostaje Wojciech Szlosberger
2006 do dnia dzisiejszego – Burmistrzem zostaje Marek Szpanier, Zastępcą Burmistrza zostaje Wiesław Tracz, Przewodniczącą Rady Miejskiej zostaje Renata Idzik

Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier kończąc swoje wystąpienie podziękował wszystkim swoim poprzednikom kadencyjnym, wszystkim sołtysom wsi, radnym, mieszkańcom Szczytnej, pracownikom, ludziom dobrej woli - przyjacielom Szczytnej, za dotychczas okazaną pomoc i zrozumienie. Zrobiono już wiele rzeczy, ale wiele rzeczy jest jeszcze do zrobienia przed nami i naszymi następcami.

Przewodnicząca oddała głos przybyłym gościom i mieszkańcom, którzy chcieliby coś powiedzieć, podziękować, złożyć życzenia z okazji 40-lecia praw miejskich Szczytnej.

Burmistrz Szczytnej oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej przyjmowali podziękowania i życzenia, a także listy gratulacyjne składane od przybyłych gości. Nie zabrakło życzeń, dobrych słów, podziękowań.

Ad. 7
Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, że Szczytniańskie Stowarzyszenie Równych Szans przy współpracy z Gminą Szczytna i Biblioteka Publiczną Miasta i Gminy w Szczytnej realizowało od maja 2013 r. projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego pn. „Znam przeszłość, żyję dla przyszłości mojej miejscowości – 40 lecie miasta Szczytna”. Wartość projektu to kwota 30.550 zł, z czego środki Samorządu Województwa Dolnośląskiego to kwota 24.300 zł, środki Szczytniańskiego Stowarzyszenia Równych Szans to kwota 1.900 zł a praca wolontariuszy została wyceniona na kwotę 4.350 zł.
W ramach projektu zbierano wspomnienia najstarszych mieszkańców Szczytnej przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz młodzież uczącą się poza Szczytną. W związku z tym przeprowadzono konkurs w dwóch kategoriach: literackiej i multimedialnej „Dzieje mojej rodziny na tle historii Szczytnej”. Przygotowano wystawę pn. „Szczytna wczoraj i dziś”. W dniach 3-4.08.2013 r. zorganizowano dni kronik, podczas których wystawiono wszystkie kroniki napisane przez mieszkańców Szczytnej – kroniki obejrzało ponad 400 osób. Zorganizowano również konkurs pn. „Ja i moja Szczytna za 10 lat”. Celem konkursu było wykonanie przez młodzież dowolnej pracy plastycznej wizerunku Szczytnej, w której chcieliby mieszkać za 10 lat.
27 września 2013 r. odbyła się debata149 uczniów, podczas której prezentowane były poglądy uczniów w jakim kierunku ma się rozwijać ich mała miejscowość Szczytna. Autorzy najciekawszych prac zostali nagrodzeni przez Burmistrza Szczytnej oraz Prezesa Stowarzyszenia Równych Szans p. Renatę Dudek. Pani Prezes podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu. Podziękowała dyrektorom szkół, Burmistrzowi, pracownikom a przede wszystkim młodzieży. Chcieliśmy, aby nasza młodzież zatrzymała się na chwilę, spojrzała w przeszłość i pomyślała o przyszłości naszej miejscowości. Musimy dbać o to, aby nasza młodzież chętnie powracała do naszej miejscowości.
Nagrodzeni w konkursie

1)„Dzieje mojej rodziny na tle historii Szczytnej”
kategoria literacka:
III m. - Sandra Olbrych
II m. - Aleksandra Duńka
I m. - Marcin Nowosielski
kategoria multimedialna:
III m. - Sandra Olbrych
II m. - Michał Ustrzycki

2) „Ja i moja Szczytna za 10 lat”
III m. - Szymon Sitarz, Patryk Ściebura
II m. - Sylwia Świączkowska
I m. - Paulina Jakubczyk

Poza konkursem makietę wykonały również przedszkolaki wraz z rodzicami z Przedszkola Publicznego z Grupą Żłobkową w Szczytnej, pod kierunkiem p. Zuzanny Kwiatkowskiej.

Przewodnicząca Szczytniańskiego Stowarzyszenia Równych Szans, w imieniu wszystkich dyrektorów szkół, złożyła oficjalne podziękowanie dla Nadleśniczego Nadleśnictwa „Zdroje” Pana Adama Płakseja za dotychczasową owocną współpracę i wsparcie.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury przedstawił wyniki konkursu ortograficznego „Dyktando 2013 o złote pióro Burmistrza Szczytnej” w kategorii szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna i dorośli
kategoria szkoła podstawowa (konkurs taki sam jak dla uczniów gimnazjum):
III m. - Aleksandra Glondys
II m. - Liwia markisz
I m. - Julia Bałchan
kategoria gimnazjum:
III m. - Anna Szyłak
II m. - Magdalena Hoffman
I m. - Dawid Warzywoda
kategoria szkoły ponadgimnazjalne i dorośli:
III m. - Monika Gwizdoń
II m. - Lucyna Dorosz
I m. - Monika Pierzchała

Przewodnicząca Rady Miejskiej podziękowała wszystkim za przybycie i uczestnictwo w Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Szczytnej. Zaprosiła wszystkich chętnych do posadzenia na terenie Centrum Sportu, Aktywnego Wypoczynku i Rehabilitacji Ruchowej im. ks. Benedykta Narlocha drzewek upamiętniających uroczystość 40-lecia nadania Szczytnej praw miejskich.

Przewodnicząca Rady Miejskiej
Renata Idzik

Na tym protokół zakończono.
Protokołowała M. Raczuk

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 7 Lutego 2014 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432459