szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr XXIV/2013 z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 9 maja 2013 r.

Protokół Nr XXIV/2013
z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej
z dnia 9 maja 2013 r.

Godzina rozpoczęcia: 14.00
Godzina zakończenia: 17.10
Miejsce obrad: Urząd Miasta i Gminy w Szczytnej
W sesji wzięła udział następująca ilość radnych:
od pkt 1 do pkt 2 – 13 radnych (nieobecni: Korab Paweł, Gunia Leszek)
od pkt 3 do pkt 7 – 15 radnych
od pkt 7 do pkt 12 – 14 radnych (nieobecna Beata Rydz)

Lista obecności radnych, sołtysów oraz zaproszonych gości w załączeniu.
 Załącznik Nr 1 (a-d)

Ad.1
Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Renata Idzik. Powitała radnych, przybyłych mieszkańców, zaproszonych gości.
Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że w sesji uczestniczy 13 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał.

Ad.2
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczytnej wystąpiła z zapytaniem, czy do porządku obrad będą składane wnioski i zmiany.
W związku z tym, że nie wniesiono propozycji zmian do proponowanego porządku obrad Przewodnicząca Rady odczytała porządek obrad:
1. Otwarcie obrad.
2. Ustalenie porządku obrad.
3. Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami.
4. Wnioski i interpelacje radnych.
5. Przyjęcie protokołu z sesji z dnia 26 marca 2013 r.
6. Informacja Komisji Rewizyjnej z kontroli Miejskiego Ośrodka Kultury – rozliczenie dotacji z budżety gminy za 2012 rok.
7. Funkcjonowanie instytucji kultury: Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczytnej oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szczytna. Stan aktualny i plany na przyszłość.
8. Analiza zasobów mieszkaniowych miasta i gminy Szczytna.
9. Podjęcie uchwał w sprawach:
1) zajęcia stanowiska na temat poprawy stanu technicznego dróg powiatowych przebiegających przez teren Gminy Szczytna,
2) zmiany uchwały Nr VIII/52/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 31 maja 2007 r.w sprawie poboru podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego w drodze inkasa oraz określenia inkasentów, terminów płatności dla inkasentów i wynagrodzenia za inkaso,
3) zmiany uchwały Nr XIV/85/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 28 grudnia 2007 r. w sprawie ustalenia zasad i wysokości przyznawania diet dla przewodniczących jednostek pomocniczych gminy Szczytna,
4) ustalenia zasad udzielania dotacji na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków,
5) uchylenia uchwały Nr XX/122/12 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 listopada 2012 roku w sprawie przyjęcia obowiązków odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Szczytna, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne,
6) szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów,
7) Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Szczytna,
8) zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/134/12 z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Szczytna na rok 2013.
10. Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych.
11. Informacje Przewodniczącej Rady.
12. Zakończenie obrad.


Ad.3
Informacje o działaniach podjętych między sesjami przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz. Informacja w załączeniu.
Załącznik Nr 2
Ad. 4
Radny Bartosz Kwolek:
– na terenie Słoszowa zepsute są lampy solarne,
- został rozebrany przystanek, jednakże nadal leżą nieposprzątane pozostałości po rozbiórce.

Radny Leszek Gunia – kiedy zostanie wykonany remont ul. Ludowej w Szczytnej? Były w tej sprawie kierowane pisma do Burmistrza, z odpowiedzi których wynika, że remont kapitalny drogi jest bezzasadny. Jeżeli nie ma szans na kapitalny remont drogi, to proszę o załatanie powstających dziur, oczyszczenie rowów oraz zebranie pobocza w celu lepszego odprowadzania wody.

Radny Wojciech Szlosberger:
– złożył podziękowanie dla ZGKiM w Szczytnej za uprzątnięcie terenu kolejowego,
- zwrócił się z prośbą o wyczyszczenie rowów odprowadzających wodę wzdłuż ul. Bobrownickiej oraz przyjrzenie się w odbiorze końcowym napraw cząstkowych drogi, ponieważ są to niestaranne naprawy firmy remontującej drogę.

Radny Stanisław Czarnik – prośba o interwencję w sprawie parkowania samochodów ciężarowych na ul. Dojazdowej w Szczytnej oraz koło cmentarza komunalnego. Dobrym rozwiązaniem byłoby postawienie znaku zakazu parkowania oraz wjazdu dla samochodów ciężarowych.

Radny Marian Halemba:
– prośba o naprawę uszkodzonej tablicy niemieckiej na cmentarzu;
- prośba o interwencje w sprawie ruiny przy ul. Szkolnej 11. Apelowano do właściciela o rozbiórkę budynku zagrażającego bezpieczeństwu uczestnikom jezdni, jednakże nie przyniosło to pożądanego skutku;
- interwencja oraz naprawa muru oporowego przy ul. Szkolnej w Szczytnej. Mur jest w fatalnym stanie technicznym, grozi zawaleniem. Prośba o zabezpieczenie tego miejsca. Zaapelować do mieszkańców stawiających samochody w pobliżu muru oporowego, aby zaprzestali, ponieważ jadący innym samochodem, w celu ominięcia zaparowanych samochodów, musi zbliżyć się do muru oporowego, który w każdej chwili może ulec zawaleniu.

Ad. 5
Przewodnicząca Rady poinformowała, że protokół z sesji z dnia 26 marca 2013 r. pozostawał do wglądu w biurze rady. Radni po zapoznawaniu się z jego treścią nie zgłaszali uwag do protokołu. W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag do treści protokołu, Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek o przyjęcie protokołu, który Rada w obecności 15 radnych, w głosowaniu jawnym, 15 głosami - za, jednogłośnie przyjęła.

Ad. 6
Protokół pokontrolny Komisji Rewizyjnej z kontroli Miejskiego Ośrodka Kultury – rozliczenie dotacji z budżetu gminy za 2012 rok przedstawiła Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Beata Rydz.
Protokół z kontroli w załączeniu.
Załącznik Nr 3
W związku z tym, że w treści protokołu nie zawarto wniosków pokontrolnych nie odbyło się głosowanie w sprawie ich przyjęcia lub odrzucenia.

Ad. 7
Informacje na temat funkcjonowania Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Szczytnej przedstawiła Dyrektor Anna Nowak.
Biblioteka Publiczna mieści się w budynku Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Szczytnej przy ul. Kościelnej 6.
Do głównych zadań biblioteki należy gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych. Obecnie biblioteka posiada 30 tys. zbiorów. Nowością w bibliotece są książki mówione audiobooki. Biblioteka Publiczna gromadzi książki, czasopisma, multimedia oraz archiwalia.
Prowadzony jest rejestr czytelników. Zarejestrowanych jest ok 800 czytelników aktywnie korzystających z zasobów bibliotecznych. Z pewnością osób tych jest znacznie więcej, gdyż nie jest prowadzony rejestr osób, które korzystają np. z komputera.
W bibliotece jest możliwość bezpłatnego korzystania z komputerów oraz internetu. Odpłatne są jedynie wydruki komputerowe oraz usługi ksero.
2 lata temu Biblioteka Publiczna w Szczytnej przystąpiła do programu rozwoju bibliotek. Był i jest to bardzo ciężki okres wzmożonej pracy oraz ciągłego uczenia się i uczestniczenia w różnego rodzaju szkoleniach. Mimo ogromu pracy jesteśmy pozytywnie nastawieni do uczenia się i udziału w zajęciach, bo dzięki temu zdobywamy nową wiedzę, którą zawsze wykorzystujemy w naszej pracy. Wyjazdy na szkolenia pozwalają na zdobywanie partnerów w działalności biblioteki, m.in. biblioteka z Kudowy Zdroju. Do chwili obecnej w Bibliotece Publicznej realizowano 8 projektów, z których 2 się już zakończyły:
- w marcu zakończono realizację projektu „Starszaki ze Szczytnej są aktywne” (Biblioteka była partnerem Szczytniańskiego Stowarzyszenia Równych Szans”). W ramach tego projektu prowadzono: Dyskusyjny Klub Książki, Muzyki i Filmu, Klub Gier, Warsztaty Rękodzieła, zorganizowano 2 wyjazdy do kina.
- zakończyła się również realizacja projektu „Teraz My -DKK dla dzieci i młodzieży” (jako partner MBP w Kudowie Zdroju) – w ramach projektu zorganizowano konkurs na zakładkę, Noc z Andersenem, spotkanie z pisarzem, różnorodne zajęcia dla dzieci.
Obecnie Biblioteka realizuje następujące projekty:
- do czerwca 2013 r. realizowany będzie projekt „Biblioteka na start” skierowany dla dzieci do 6 roku życia i ich rodziców. Dzięki temu projektowi w naszej bibliotece powstała biblioteczka rodzica, kącik najmłodszego czytelnika. Obecnie realizowane są następujące projekty:
- „Orange dla Bibliotek” - w ramach projektu realizujemy m.in. kursy komputerowe dla seniorów, zajęcia dla dzieci Bezpieczny Internet.
- Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej (CATL) – sieć lokalnych społecznych archiwów historycznych – przy bibliotekach gminnych, które stają się centrami aktywującymi miejscowe społeczności do ocalania, pielęgnowania i upowszechniania „dokumentów” historii i tradycji lokalnej (
http://szczytna.archiwa.org). Projekt realizowany dzięki współpracy z Ośrodkiem Karta.
- „O finansach...w bibliotece” - zwiększenie u osób starszych mieszkających na terenach wiejskich i w małych miastach umiejętności korzystania z usług finansowych, w tym bankowości elektronicznej.
- „Wiem i wybieram w ramach projektu. Praca. Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy” - przygotowanie 30 bibliotek do pełnienia roli lokalnych centrów wsparcia dla osób poszukujących pracy lub planujących karierę zawodową – wspólnie z Gimnazjum w Szczytnej i OPS
- „Znam przeszłość, żyję dla przyszłości mojej miejscowości – 40 lat miasta Szczytna (Biblioteka jako partner Szczytniańskiego Stowarzyszenia Równych Szans) – archiwizowanie materiałów pozyskanych, Dzień Kronik

Działania podejmowane w Bibliotece Publicznej w Szczytnej w przyszłości:
- realizacja tygodnia bibliotek – nie ma tutaj określonej grupy docelowej. W trakcie jego trwania przychodzą ludzie z każdej grupy wiekowej począwszy od przedszkolaków na osobach 60+ skończywszy. Cieszy nas wielkie zainteresowanie tych ludzi.
- zaproszono na Noc biblioteki, która rozpocznie się od godz. 20.00 – będą gry, zabawy i zajęcia artystyczne dla najmłodszych oraz ciekawe warsztaty dla starszych,
- w dalszym ciągu będą realizowane wszelkiego rodzaju projekty, dzięki którym zdobywamy nową wiedzą i umiejętności, które z kolei wykorzystujemy w naszej pracy. Dzięki projektom uzyskujemy dotacje na ich realizacje. Są to czasami niewielkie pieniądze ale bardzo przydatne.

Problemy biblioteki:
- bardzo małe i ciasne pomieszczenia w podziemiu Szkoły Podstawowej,
- pieniądze z dotacji coraz mniejsze, a wydatki większe z uwagi na wysokie ceny książek, czasopism. W związku z tym zmniejszają się dokonywane przez nas zakupy książek i materiałów,
- sprzęt komputerowy wykorzystywany w bibliotece jest przestarzały. Istnieje konieczność ciągłych napraw,
- niskie płace – jedna pracownica z 5-6 letnim stażem pracy w bibliotece z wykształceniem wyższym jest zatrudniona za najniższe wynagrodzenie krajowe.

Informacje na temat funkcjonowania Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczytnej przedstawił Dyrektor Rafał Kryniecki.
Miejski Ośrodek Kultury w Szczytnej (MOK) działa na podstawie uchwały Rady Miejskiej Szczytnej z roku 2003. Działalność prowadzona jest w na terenie Gminy Szczytna i w odróżnieniu do innych Instytucji Kultury prowadzimy również placówki terenowe, tzw. Świetlice Wiejskie w 5 wsiach sołeckich
W MOK-u prowadzona jest działalność kulturalno-artystyczno-rozrywkowa. Duży nacisk kładzie się na edukację kulturalną. Oferowanych jest 8 zajęć pozalekcyjnych oraz zajęcia w świetlicach wiejskich.
Budżet MOK-u tworzony jest z dotacji gminy Szczytna, z uzyskiwanych wpływów, m.in. z wynajmu pomieszczeń, sprzętu audiowizualnego, techniki estradowej, sprzedaż stoisk handlowo-gastronomicznych oraz z wpłat sponsorskich. Do budżetu zalicza się także dochody ze zleceń i zadań realizowanych w drodze przetargu. Ważnym elementem kształtującym budżet naszej jednostki są projekty.
Niezadowalająca sytuacja finansowa MOK-u zmusza nas niekiedy do dużych oszczędności, które dotyczą ograniczenia kadry pracowników, zmniejszenia realizowanych zakupów usług oraz zaniechania organizacji imprez deficytowych. Braki kadrowe uzupełniane są stażystami, a niektóre zajęcia pozalekcyjne realizowane są przez naszych pracowników w ramach zakresu obowiązków. Są to zajęcia nieodpłatne. Realizowane są także zajęcia popołudniowe odpłatne, takie jak: taniec towarzyski dla dorosłych, rytmika z elementami tańca dla przedszkolaków, zumba, studium makijażu.
Dużą pomocą dla nas jest wspomaganie procesu finansowania świetlic wiejskich przez sołectwa. Ważnym wsparciem naszej działalności są środki zewnętrzne z projektów i dotacji unijnych, a także środki pozostające w dyspozycji krajowych instytucji (Ministerstwo Kultury, Fundacje, Urząd Marszałkowski itp. ) W przeciągu kilku lat większość wydarzeń i imprez w naszej Gminie była właśnie finansowana z tychże środków, włącznie z artystami, którzy u nas gościli i promowali naszą miejscowość na zewnątrz.
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury z wielkim zaangażowaniem i nakładem czasu pracy przygotowują i opracowują wnioski i projekty unijne na organizację dużych imprez i wydarzeń kulturalno–artystycznych na terenie naszej Gminy. Często z udziałem m.in. Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Artystycznych „Szczyty Kultury”, które powstało w ubiegłym roku, i które może poszczycić się sukcesami (otrzymane dofinansowanie na Szczytniańskie Adventalia, organizacje Dożynek Gminnych, w opracowywaniu wniosków pomagają nam także pracownicy tutejszego UMiG).
Rozpoczynamy pracę nad projektem polsko–czeskim, który miałby finansować większość wydarzeń i imprez w naszej gminie w latach 2014 i połowę roku 2015

W naszych przyszłościowych planach oprócz wspomnianego projektu jest również :
- szersze wykorzystanie utworzonego Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Artystycznych „Szczyty Kultury”, poprzez przygotowywanie i przeprowadzanie imprez oraz pisanie wspólnych projektów,
- stała obecność na facebooku i na stronie internetowej (jako kolejne źródło promocji naszych wydarzeń),
- diagnozowanie potrzeb środowiska lokalnego poprzez ankiety, wywiady oraz monitorowanie uczestnictwa w różnych formach działań kulturalnych
- poszerzenie zajęć stałych (wykorzystanie ankiety wśród mieszkańców Gminy, jako narzędzia do wyboru najlepszej propozycji zajęć)
- nadal organizować wydarzenia w obszarze tzw. kultury wysokiej, aby podnosić rangę spotkań wśród naszej społeczności,
- powrócić do działań teatralnych i utworzyć w Szczytnej Teatr Miejski i skupić w nim osoby związane z zapałem i potrzebami animacyjnymi,
- chcielibyśmy również raz w miesiącu organizować wyjazdy do Opery (tak aby umożliwić mieszkańcom dostęp do tego typu dóbr kultury),
- nasza sala widowiskowa posiada ekran kinowy, który chcielibyśmy na nowo uruchomić i regularnie organizować tematyczne pokazy filmowe (poświęcone poszczególnym krajom, reżyserom), może docelowo utworzyć klub filmowy,
- imprezy cykliczne chcemy kontynuować, jednak obecne nasze działania zmierzają w kierunku zmiany ich kształtu i charakteru
- w planach są również wystawy (najbliższa znanej już Klaudii Polańskiej),
- duży nacisk chcemy położyć również na grupę osób – Seniorów, która stanowi już liczne grono naszego społeczeństwa i pierwszym takim krokiem jest utworzenie chóru dla właśnie tej grupy.

Po przedstawieniu przez Dyrektorów informacji na temat funkcjonowania powyższych instytucji, Przewodnicząca Rady poinformowała o możliwości zadawania dyrektorom pytań. W związku z brakiem pytań do dyrektorów Przewodnicząca Rady poprosiła Przewodniczącego Komisji Spraw Społecznych (KSS) oraz członka Komisji Rewizyjnej (KR) p. Wojciecha Szlosbergera o zabranie głosu odnośnie funkcjonowania Biblioteki Publicznej i MOK-u.
P. Wojciech Szlosberger poinformował, że w planie pracy Komisji Spraw Społecznych na rok 2012 ujęta została analiza rozwoju pracy Biblioteki Publicznej w Szczytnej, natomiast w planie pracy na rok 2013 ujęta została analiza funkcjonowania instytucji kultury Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczytnej.
 Prace Biblioteki Publicznej są widoczne na zewnątrz oraz bardzo pożyteczne. KSS pozytywnie opiniuje pracę biblioteki. Zauważono ogromne zaangażowanie dyrektora oraz pracowników biblioteki. Ich praca jest systematyczna, terminowa, zakończona zawsze podsumowaniem zawierającym ewentualne uwagi i propozycje na przyszłość. Z pewnością do sprawniejszego funkcjonowania biblioteki będą przyczyniali się pozyskani sponsorzy oraz partnerzy.
Protokół z analizy rozwoju pracy Biblioteki Publicznej w Szczytnej do wglądu w biurze rady.

 Dla MOK-u finanse są dokuczliwym problemem. Jest to jednostka działająca nie tylko z udzielonych przez gminę Szczytna dotacji ale również ze środków pozyskanych z zewnątrz.
Bardzo dobrym rozwiązaniem w trudnej sytuacji finansowej jednostki było przekazanie finansowania świetlic wiejskich sołectwom, na których terenie znajdują się świetlice.
Należy dołożyć wszelkich starań, aby pomimo braku środków finansowych, działalność kulturalna na obszarach wiejskich rozwijała się
Protokół z analizy funkcjonowania instytucji kultury - Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczytnej do wglądu w biurze rady.

Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych podziękował dyrektorowi Biblioteki Publicznej Annie Nowak oraz dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczytnej oraz ich pracownikom za dotychczasową pracę i zaangażowanie.


Ad 8.
Informację na temat analizy zasobów mieszkaniowych miasta i gminy Szczytna przedstawił Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz.
Informacja na temat zasobów mieszkaniowych miasta i gminy Szczytna w załączeniu
Załącznik Nr 4

W tym temacie głos zabrał również radny Wojciech Szlosberger, który przedstawił założenie KSS. KSS wraz z Radą Miejską oraz Burmistrzem będą dążyć do wypracowania systemu, który szczegółowo określi m.in. karę dla lokatora mieszkania socjalnego, który zaniecha płacenia zobowiązań oraz doprowadzi do zaniedbania mieszkania. Dokument zawierałby pewne regulacje odnoszące się do realizacji zadań związanych z przydziałem zasobów mieszkaniowych gminy Szczytna dla potrzebujących.
W. Szlosberger poinformował również o tym, że nie udało się pozyskać środków finansowych na remont mieszkań po byłej masarni.

Przewodnicząca Rady ogłosiła 15 minut przerwy.

Po przerwie Przewodnicząca Rady poinformowała, że w sesji uczestniczy 14 radnych, co pozwala na podejmowanie prawomocnych uchwał.

Ad. 9
1) Projekt uchwały w sprawie zajęcia stanowiska na temat poprawy stanu technicznego dróg powiatowych przebiegających przez teren Gminy Szczytna przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz. Dodał, że temat powstania projektu uchwały powstał w oparciu o analizę drogi w Łężycach, gdzie postawiono znak zakazujący jazdy autobusom do Karłowa, z uwagi na fatalny stan techniczny nawierzchni. Odcina to miejscowość Łężyce od atrakcji turystycznych w Karłowie. Po interwencjach ustalono, że droga powiatowa przebiegająca przez Łężyce zaplanowana jest do remontu kapitalnego na rok 2014 w ramach środków popowodziowych. W tym przedsięwzięciu władze powiatowe będą oczekiwały wkładu finansowego gminy Szczytna.
Do projektu nie wniesiono uwag i pytań. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zajęcia stanowiska na temat poprawy stanu technicznego dróg powiatowych przebiegających przez teren Gminy Szczytna.

Uchwała Nr XXIV/155/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 9 maja 2013 r. sprawie zajęcia stanowiska na temat poprawy stanu technicznego dróg powiatowych przebiegających przez teren Gminy Szczytna w załączeniu.
Załącznik Nr 5

2) Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr VIII/52/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 31 maja 2007 r. w sprawie poboru podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego w drodze inkasa oraz określenia inkasentów, terminów płatności dla inkasentów i wynagrodzenia za inkaso przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz.
Do projektu nie wniesiono uwag i pytań. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały Nr VIII/52/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 31 maja 2007 r. w sprawie poboru podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego w drodze inkasa oraz określenia inkasentów, terminów płatności dla inkasentów i wynagrodzenia za inkaso.

Uchwała Nr XXIV/156/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 9 maja 2013 r. sprawie poboru podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego w drodze inkasa oraz określenia inkasentów, terminów płatności dla inkasentów i wynagrodzenia za inkaso w załączeniu.
Załącznik Nr 6


3) Projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad i wysokości przyznawania diet dla przewodniczących jednostek pomocniczych gminy Szczytna przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz. W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały Nr XIV/85/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 28 grudnia 2007 r. w sprawie ustalenia zasad i wysokości przyznawania diet dla przewodniczących jednostek pomocniczych gminy Szczytna.

Uchwała Nr XXIV/157/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 9 maja 2013 r. sprawie ustalenia zasad i wysokości przyznawania diet dla przewodniczących jednostek pomocniczych gminy Szczytna w załączeniu.
Załącznik Nr 7

4) Projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad udzielania dotacji na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz. Podkreślił, że w trakcie omawiania projektu uchwały na komisjach rady nie dysponowano opinią z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), do którego przesłano projekt uchwały do zaopiniowania. Dodał, że UOKiK przedstawił do projektu uchwały zastrzeżenia. Są dwie ścieżki dalszego postępowania. Pierwsza z nich dotyczy usunięcia z treści uchwały zapisów dotyczących podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Dotacja jako pomoc publiczna, którą otrzymuje przedsiębiorca jest rozumiana jako pomoc de minimis (wymaga ona szczegółowych regulacji prawnych w uchwale). Druga ścieżka wyboru dotyczy wycofania z obrad rady projektu uchwały i wstrzymania dotacji na dłuższy okres czasu. Koniecznym stałoby się przygotowanie innego projektu uchwały w tym zakresie, który regulowałby szczegółowo udzielanie pomocy de minimis i procesu rozliczania się z tej pomocy dla przedsiębiorców. Proponuje się podjęcie decyzji o wyborze pierwszej ścieżki i usunięcie zapisów dotyczących podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Mając powyższe na uwadze Zastępca Burmistrza Szczytnej przedstawił szczegółowo, które fragmenty tekstu w projekcie uchwały należy zmienić.
Do projektu nie wniesiono uwag i pytań. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały uwzględniający ww. zmiany.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia zasad udzielania dotacji na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.

Uchwała Nr XXIV/158/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 9 maja 2013 r. w sprawie ustalenia zasad udzielania dotacji na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków w załączeniu.
Załącznik Nr 8

5) Projekt uchwały w sprawie przejęcia obowiązków odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Szczytna, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz. Do projektu nie wniesiono uwag oraz nie zgłoszono pytań. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchylenia uchwały Nr XX/122/12 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 listopada 2012 roku w sprawie przejęcia obowiązków odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Szczytna, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Uchwała Nr XXIV/159/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 9 maja 2013 r. w sprawie uchylenia uchwały Nr XX/122/12 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 listopada 2012 roku w sprawie przejęcia obowiązków odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Szczytna, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne w załączeniu.
Załącznik Nr 9

6) Projekt uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów przedstawił Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz. Do projektu nie wniesiono uwag oraz nie zgłoszono pytań. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów.
Uchwała Nr XXIV/160/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 9 maja 2013 r. sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w załączeniu.

Załącznik Nr 10

7) Projekt uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Szczytna przedstawił Zastępca Burmistrza Szczytnej Wiesław Tracz. Zaznaczył, że w projekcie uchwały należy wprowadzić autopoprawkę. Dodał, że konieczność wprowadzenia autopoprawki wynika z opinii Sanepidu, który odniósł się do projektu uchwały - do rozdziału 7 dotyczącego określenia terminów przeprowadzania deratyzacji. Proponuje się, aby w § 8 w zdaniu wprowadzić zapis: „jeden raz w ciągu roku w terminie do 31 października każdego roku”. Druga zmiana jest redakcyjna i dotyczy w w rozdziale 3 § 3 ust. 1 pkt. 2, w którym proponuje się usunąć omyłkowo wpisaną literę „w”.
Do projektu nie wniesiono innych uwag oraz nie zgłoszono pytań. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały uwzględniający ww. zmiany.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Szczytna.
Uchwała Nr XXIV/161/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 9 maja 2013 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Szczytna w załączeniu.

Załącznik Nr 11

8) Projekt uchwały w sprawie w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/134/12 z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Szczytna na rok 2013 przedstawił Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz. Dodał, że projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach komisji. W związku z tym, że do projektu proponuje się wprowadzić autopoprawkę, projekt uchwały z proponowaną autopoprawką omówiony został dodatkowo na posiedzeniu Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego i pozytywnie przez tę komisję zaopiniowany.
Dodał, że zmianie uległa kwota po stronie dochodów (w stosunku do poprzedniego projektu) o sumę wynikającą z promesy na remont drogi w Niwie – kwota 300 tys. zł. O tę kwotę zwiększone zostały również wydatki. Koszt remontu drogi wraz z nadzorem to koszt 430 tys. zł. Środki uwzględnione w budżecie jako rezerwa zostaną rozdysponowane jako wkład własny do remontu drogi.
Do projektu nie wniesiono innych uwag oraz nie zgłoszono pytań. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały uwzględniający ww. zmiany.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/134/12 z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Szczytna na rok 2013.

Uchwała Nr XXIV/162/13 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 9 maja 2013 r. w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXI/134/12 z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Szczytna na rok 2013 w załączeniu.
Załącznik Nr 12

Ad. 10
Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych udzieli Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz.

Odpowiedź na interpelację radnego Bartosza Kwolek: sprawa zepsutych lamp solarnych zostanie zgłoszona do Referatu Technicznego, które z kolei zlecą podmiotom odpowiedzialnym za naprawę i konserwację usunięcia usterki.
Sprawa pozostawienia nieporządku po rozbiórce przystanku zostanie przez odpowiednie osoby sprawdzona i wyjaśniona.

Odpowiedź na interpelację radnego Leszka Guni: Zastępca Burmistrza Szczytnej przytoczył odpowiedź na pismo radnego odnośnie ul. Ludowej w Szczytnej. W piśmie nie stwierdzono, że naprawę nawierzchni ul. Ludowej uznaje się za bezzasadną. Bezzasadnym staje się określenie konkretnego terminu wykonania generalnego remontu tej drogi.
Do 15 czerwca 2013 r. na ul. Ludową zostaną skierowani pracownicy ZGKiM w Szczytnej w celu udrożnienia rowów.

Odpowiedź na interpelację radnego Wojciecha Szlosbergera: karkołomnym zadaniem dla gminy jest znalezienie wykonawcy na naprawę nawierzchni na odcinku 160m2. Jest to zbyt mały odcinek dla dużych firm, które przystępują do zleceń na długich odcinkach drogowych. Przy odbiorze końcowym prac dokonamy przeglądu staranności wykonania łatania dziur drogowych.

Odpowiedź na interpelację radnego Stanisława Czarnika: zatoczka przy ul. Dojazdowej w Szczytnej jest to miejsce, gdzie czasowo tiry mogą się zatrzymywać. Widoczne postoje przy ul. Dojazdowej i cmentarzu mogą czasami wynikać z awarii samochodu. Sytuacja nagminnego parkowania tir-ów na ul. Dojazdowej będzie monitorowana i zgłaszana policji. Parkowanie samochodów ciężarowych w obrębie gminy Szczytna nie jest jedynie problemem naszej miejscowości. Z tym problemem borykają się także sąsiednie miejscowości, ponieważ na odcinku Wrocław-Kudowa Słone nie ma parkingów i miejsc, gdzie tiry mogą się zatrzymywać.

Odpowiedź na interpelację radnego Mariana Halemby: monitorowany jest koszt naprawy przewróconej tablicy, najprawdopodobniej zostanie dokonana naprawa
Sprawa ruin budynku przy ul. Szkolnej 11 zostanie skierowana do Nadzoru Budowlanego.
Naprawa muru oporowego – zadanie to zostało zgłoszone o przyznanie środków finansowych popowodziowych. Aby rozpocząć prace naprawcze muru gmina musi mieć przyrzeczenie ze strony państwa, że potrzebne na ten cel środki otrzyma. Okolica muru zostanie oznaczona jako miejsce niebezpieczne

Ad. 11
Przewodnicząca Rady odczytała oficjalne pismo nadesłane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w związku z podjęciem intencyjnej uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XXIII/147/13 z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie zajęcia stanowiska na temat realizacji inwestycji dotyczących przebudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku przebiegającym przez miasto Szczytna.
W piśmie tym GDDKiA informuje, że została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej remontu nawierzchni drogi, a uchwała intencyjna Rady Miejskiej w Szczytnej dotyczyła przebudowy skrzyżowania na odcinku przebiegającym przez miasto Szczytna.

Przewodnicząca Rady oddała głos Z-cy Burmistrza Szczytnej.
Zastępca Burmistrza uczestniczył w spotkaniu z Dyrektorem GDDKiA wraz z p. Moniką Wielichowską posłem na sejm oraz p. Stanisławem Jurcewiczem Senatorem RP, gdzie uzyskano przyrzeczenie o dołożeniu przez Dyrektora starań, aby przebudowa skrzyżowania nastąpiła w jak najszybszym terminie. Uzyskano również informację o koszcie przebudowy skrzyżowania, który wyniesie 9 mln zł, a obecny koszt wymiany nawierzchni to koszt 8 mln zł.

Przewodnicząca Rady oddała głos radnemu Romanowi Sobczakowi, który będąc sołtysem Niwy zaprosił w imieniu swoim i mieszkańców na imprezę rodzinną, która odbędzie się z okazji dnia matki dnia 26.05.2013 r. o godz. 12.00 w Niwie.
Ad. 12
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodnicząca Rady podziękowała wszystkim za udział w obradach i ogłosiła zamknięcie obrad XXIV Sesji Rady Miejskiej w Szczytnej.
Na tym protokół zakończono.

Przewodnicząca Rady Miejskiej
Renata Idzik

Protokołowała M. Raczuk

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 11 Lutego 2014 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432315