szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr IX/2015 z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 września 2015 r.

Protokół Nr IX/2015
z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej
z dnia 29 września 2015 r.

Godzina rozpoczęcia: 14.00
Godzina zakończenia: 17.15
Miejsce obrad: Urząd Miasta i Gminy w Szczytnej
W sesji udział wzięło:
od pkt 1 do pkt 7 – obecnych 14 radnych , nieobecny Ireneusz Hoffman
od pkt 8 do pkt 9 – obecnych 13 radnych, nieobecni: Ireneusz Hoffman, Anita Piszko
od pkt 10 do pkt 13 – obecnych 12 radnych, nieobecni: Ireneusz Hoffman, Anita Piszko, Urszula Doskocz

Ad.1
Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczytnej Pani Renata Idzik. Powitała radnych, Burmistrza, pracowników UMiG w Szczytnej, dyrektorów jednostek organizacyjnych, sołtysów wsi, przedstawicieli prasy oraz przybyłych gości
Przewodnicząca Rady stwierdziła, że w sesji uczestniczy 14 radnych, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał.
Lista obecności radnych, sołtysów, pracowników UMiG oraz zaproszonych gości w załączeniu.
           Załącznik Nr 1 (a-d)
Ad.2
Przewodnicząca Rady wystąpiła z zapytaniem, czy do proponowanego porządku obrad będą składane wnioski i zmiany.
1) Burmistrz Szczytnej wniósł o uzupełnienie i wniesienie pod obrady w pkt 9 ppkt 5 projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr III/10/15 z dnia 29 stycznia 2015 roku w sprawie uchwalenia budżetu gminy Szczytna na rok 2015. Projekt uchwały omawiany był na wspólnym posiedzeniu komisji;
2) Przewodniczący Komisji Rewizyjnej wniósł wniosek o uzupełnienie i wniesienie pod obrady w pkt 9 ppkt 6 projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr III/13/15 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie przyjęcia planów pracy Komisji Rady Miejskiej w Szczytnej na rok 2015,
3) Przewodnicząca Rady wniosła, aby rozszerzyć porządek obrad i wprowadzić do niego w pkt 7 informację Komisji Rewizyjnej o utrzymaniu mieszkań komunalnych.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie wprowadzone do porządku obrad powyższe zmiany.

Rada Miejska w Szczytnej w obecności 14 radnych podjęła jednogłośnie, 14 głosami za, wprowadzenie w pkt 9 ppkt 5 uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr III/10/15 z dnia 29 stycznia 2015 roku w sprawie uchwalenia budżetu gminy Szczytna na rok 2015; 14 głosami za wprowadzenie w pkt 9 pkkt 6 uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr III/13/15 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie przyjęcia planów pracy Komisji Rady Miejskiej w Szczytnej na rok 2015 oraz 14 głosami za wprowadzenie w pkt 7 porządku obrad informację Komisji Rewizyjnej z kontroli realizacji zadań związanych z utrzymaniem mieszkań komunalnych.
Przewodnicząca Rady poinformowała, że w związku z wprowadzeniem w pkt 7 informacji Komisji Rewizyjnej zmienia się numeracja kolejnych punktów porządku obrad.

W związku z tym, że nie wniesiono innych wniosków Przewodnicząca Rady odczytała obowiązujący porządek obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Ustalenie porządku obrad.
3. Podjęcie uchwał w sprawach:
1) przystąpienia Gminy Szczytna do Krajowego Funduszu Poręczeniowego „Samorządowa Polska” sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,
2) przystąpienia Gminy Szczytna do Lokalnego Funduszu Pożyczkowego „Samorządowa Polska”, Szczytna sp. z o.o. z siedzibą w Szczytnej.
4. Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami.
5. Wnioski i interpelacje radnych.
6. Przyjęcie protokołu z sesji z dnia 25 czerwca 2015 r.
7. Informacja Komisji Rewizyjnej z kontroli realizacji zadań związanych z utrzymaniem mieszkań komunalnych.
8. Baza kulturalna w mieście i gminie – stan, potrzeby na przyszłość.
9. Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za I półrocze 2015 r.
10. Podjęcie uchwał w sprawach:
1) zmiany uchwały nr XXXI/196/14 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 21 stycznia 2014 r. w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej w formie świadczenia pieniężnego na zakup żywności i pomocy w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych oraz określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób i rodzin objętych wieloletnim programem „Pomoc państwa w zakresie dożywiania na lata 2014-2020”,
2) przystąpienia do przeprowadzenia programu zdrowotno-profilaktycznego w zakresie profilaktyki prozdrowotnej realizowanej przez szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy dziewcząt urodzonych w latach 2000 i 2001 zamieszkałych na terenie Gminy Szczytna w ramach programu profilaktycznego „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”,
3) uchylenia uchwały Nr XXV/190/97 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 25 marca 1997 r. w sprawie przyjęcia zasad wydzierżawiania na cele rolne nieruchomości wchodzących w skład zasobu własności komunalnej gminy,
4) zasięgnięcia od Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu informacji o kandydacie na ławnika,
5) zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr III/10/15 z dnia 29 stycznia 2015 roku w sprawie uchwalenia budżetu gminy Szczytna na rok 2015,
6) zmiany uchwały Nr III/13/15 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie przyjęcia planów pracy Komisji Rady Miejskiej w Szczytnej na rok 2015.
11. Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych.
12. Informacje Przewodniczącej Rady.
13. Zakończenie obrad.

Ad. 3
Przewodnicząca Rady powitała przybyłą na sesję Panią Alinę Bronowicką, Dyrektora Regionalnego Centrum Operacyjnego „Samorządowa Polska”. Przewodnicząca poinformowała, że Pani Alina była także obecna na wspólnym posiedzeniu komisji, podczas którego odpowiadała na zadawane przez radnych pytania w związku z omawianiem projektów uchwał.

Burmistrz Szczytnej zachęcił do zadawania pytań Pani Dyrektor i podkreślił, że podejmując te uchwały będziemy chcieli pomóc naszym przedsiębiorcom w postaci udzielania im wsparcia finansowego. Poinformował także, że jeżeli uchwała zostanie podjęta, to poszukiwana będzie osoba na stanowisko prezesa spółki. Prezes zajmował się będzie przygotowaniem wniosków i ich weryfikacją, przygotowywaniem kompletu materiałów do zatwierdzenia, aby udzielać przedsiębiorcom pożyczek. To jest praca o charakterze bankowym. Przez pierwszy okres funkcjonowania spółki funkcja prezesa jest bezpłatna. W momencie udzielania pożyczek prezes otrzymywał będzie prowizję od udzielonej pożyczki w wysokości 2%.

Radna Jolanta Bernat – co będzie w przypadku, jeżeli podejmiemy dzisiaj uchwałę o przystąpieniu Gminy do Krajowego Funduszu Poręczeniowego i do Lokalnego Funduszu Pożyczkowego a nie znajdzie się żadna osoba na prezesa? Co wówczas stanie się z utworzoną spółką i naszym wkładem pieniężnych w wysokości 60 tys. zł?
Pani Alina Bronowicka – aby powołać spółkę aktem notarialnym spotykają się właściciele. Zachęcamy, aby w akcie notarialnym była Rada Nadzorcza, która ma 6 miesięcy od daty podpisania aktu notarialnego na powołanie prezesa i tym samym złożenie dokumentacji o wpis do KRS-u. Gdyby w tym 6-miesięcznym okresie nie doszło do powołania prezesa, to spółka nie może być zarejestrowana i wpisana do KRS-u i z mocy prawa przestaje istnieć. Jeżeli chodzi o uchwałę dotyczącą Krajowego Funduszu Poręczeniowego wówczas musi nastąpić zbycie udziałów.
Od momentu powstania spółki prezes ma pełne wsparcie ze strony Centrum Operacyjnego. Sama organizacja spółki wymaga od prezesa pełnienia funkcji społecznej. Nie będziemy od niego wymagać, aby podejmował sam jakiekolwiek decyzje związane z utworzeniem spółki. Liczymy na zainteresowanie, chęć współpracy a przede wszystkim chęć szkolenia się prezesa. Nie zdarzyło się chyba nigdy, aby nie znalazł się kandydat na prezesa, z reguły zgłasza się kilku kandydatów.

Radny Leszek Gunia – chciałem zapytać o dwie kwestie:
1) firma otrzymuje pożyczkę, w późniejszym okresie firma zostaje przekazana innej osobie. Co wówczas dzieje się z udzieloną pożyczką? Czy należy ją natychmiast zwrócić czy przechodzi ona na nowego właściciela firmy?
2) co dzieje się w przypadku, gdy z różnych przyczyn przedsiębiorca nie spłaca zaciągniętej pożyczki – kto wówczas spłaca?

Pani Alina Bronowicka – 1) w przypadku likwidacji działalności gospodarczej lub w przypadku, gdy przedsiębiorca przenosi swoją działalność do innego podmiotu gospodarczego wówczas nie ma standardowej procedury postępowania. Musimy ustalić indywidualny tryb spłaty pożyczki. Najprawdopodobniej byłaby to forma ugody. Przedsiębiorca musi przedstawić swoją obecną sytuację. Lokalny Fundusz pożyczkowy będzie dążył zapewne do polubownego załatwienia sprawy,
2) jeżeli nasz przedsiębiorca z przyczyn od niego zależnych czy niezależnych nie dokonuje spłat rat pożyczki, to przedsiębiorca ten otrzymuje informację o swoich zaległościach od Centrum Operacyjnego i taka informacja trafia również do prezesa Lokalnego Funduszu Pożyczkowego (LFP). Jeżeli spóźnień w spłacie jest więcej niż 3 to Centrum Operacyjne zgłasza tą informację do poręczyciela, czyli do Krajowego Funduszu Poręczeniowego (KFP). W zależności od tego czy zaniechanie spłaty pożyczki jest świadome bądź niezależne od przedsiębiorcy wówczas poręczyciel podejmuje odpowiednie kroki. W pierwszym przypadku będzie prowadzona windykacja należności a w drugim przypadku KFP będzie stał na stanowisku ustalenia możliwości spłaty np. z majątku przedsiębiorcy. Będzie to indywidualna decyzja poręczyciela. Prezes w tych czynnościach nie uczestniczy.

Przewodnicząca Rady wystąpiła z zapytaniem, czy są jeszcze jakieś pytania. W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady:
1) projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, 14 głosami za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Szczytna do Krajowego Funduszu Poręczeniowego „Samorządowa Polska” sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Uchwała Nr IX/50/15 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 września 2015 r. w przystąpienia Gminy Szczytna do Krajowego Funduszu Poręczeniowego „Samorządowa Polska” sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w załączeniu
Załącznik Nr 2
2) projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jawnym, 14 głosami za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Szczytna do Lokalnego Funduszu Pożyczkowego „Samorządowa Polska”, Szczytna sp. z o.o. z siedzibą w Szczytnej.
Uchwała Nr IX/51/15 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 września 2015 r. w sprawie przystąpienia Gminy Szczytna do Lokalnego Funduszu Pożyczkowego „Samorządowa Polska”, Szczytna sp. z o.o. z siedzibą w Szczytnej, w załączeniu
Załącznik Nr 3

Przewodnicząca Rady ogłosiła 2 minuty przerwy.

Wznawiając obrady po przerwie Przewodnicząca Rady poinformowała, że w sesji uczestniczy nadal 14 radnych.

Ad. 4
Informacje o działaniach podjętych w okresie między sesjami przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier.

Informacja z działań podjętych w okresie między sesjami w załączeniu.
Załącznik nr 4
Ad. 5
Interpelacja radnej Jolanty Bernat
Chciałam zapytać o trwające prace udrożnieniowe rowów i przepustów na ul. Bobrownickiej. Czy będzie zrealizowany cały odcinek czy tylko fragment?

Interpelacja radnego Mariana Halemby
1) co z oznakowaniem ul. Wiejskiej, Szkolnej i ul. Stromej, o którym wspominałem na poprzednich sesjach?
2) prośba o wystosowanie pisma do rejonu dróg publicznych o wycięcie samosiejek na zakręcie koło p. Łoja, ponieważ ograniczają widoczność – są to sugestie mieszkańców.

Interpelacja radnego Bartosza Roguza
Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej w Szczytnej gościliśmy przedstawiciela RZGW, który przedstawiał plany prac na rzece Kamienny Potok. Czy jakiekolwiek prace zostały wykonane a jeżeli nie to kiedy będą wykonywane?

Interpelacja radnego Stanisława Czarnika
Co z przejściem dla pieszych na wysokości działek?

Interpelacja radnej Renaty Idzik
1) Chciałabym nawiązać do interpelacji radnego Bartosza Roguza dotyczącej rzek. Musimy poruszać temat rzek. Może właśnie zbliżający się koniec roku kalendarzowego jest dobrym momentem na zaproszenie przedstawicieli RZGW i wskazanie po raz kolejny pilnych potrzeb naszej gminy. Poruszając ten temat w początkowych miesiącach roku słyszymy odpowiedź: „brak środków, ponieważ już zostały rozdysponowane”, „będziemy występować z wnioskami do centrali”, itp.
Wnoszę do Burmistrza o przygotowanie projektu uchwały na kolejną sesję Rady Miejskiej w Szczytnej, która odbędzie się w październiku o zagrożeniu powodziowym wynikającym z zaniedbań i braku prac na ciekach wodnych. Może warto byłoby zrobić dokumentację fotograficzną potwierdzającą fatalny stan naszych rzek.
2) prośba o wycięcie krzewów koło Lewiatana, które utrudniają widoczność i bezpieczny wyjazd

Przewodnicząca Rady poinformowała, że odpowiedzi na interpelacje radnych będą w pkt 11 porządku obrad.

Ad. 6
Przewodnicząca Rady poinformowała, że protokół z sesji z dnia 25 czerwca 2015 r. pozostawał do wglądu w biurze rady. Radni po zapoznaniu się z jego treścią nie zgłaszali uwag do protokołu. W związku z tym, że nie wniesiono uwag do treści protokołu, Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie wniosek o przyjęcie protokołu, który Rada w obecności 14 radnych, w głosowaniu jawnym, 14 głosami - za, jednogłośnie przyjęła.
          
Ad.7
Informację Komisji Rewizyjnej z kontroli realizacji zadań związanych z utrzymaniem mieszkań komunalnych przedstawił Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Leszek Gunia odczytując protokół nr 7/2015 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej z dnia 23.06.2015 r.
Protokół w załączeniu.
            Załącznik Nr 5
Przewodnicząca Rady ogłosiła 15 minut przerwy (od godz. 15.30-15.45)

Wznawiając obrady po przerwie Przewodnicząca Rady stwierdziła, że w sesji uczestniczy 13 radnych, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał.

Ad. 8
1. Burmistrz Szczytnej poprosił o wystąpienie i przedstawienie informacji Pana Rafała Krynieckiego Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczytnej (MOK).
Dyrektor poinformował, że obiekty kulturalne zlokalizowane są w mieście Szczytna oraz na terenach wiejskich – Złotno, Łężyce, Wolany, Niwa, Chocieszów oraz Słoszów.
miasto Szczytna:
ośrodkiem kulturalnym w Szczytnej jest Miejski Ośrodek Kultury mieszczący się przy ul. Sienkiewicza, składający się z pomieszczeń biurowych i dwóch małych salek do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży, sali widowiskowej. Do siedziby MOK-u należą również pomieszczenia przyziemia (tzw. Metro), z którego korzystają członkowie należący do Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi. Obiekt wyremontowany został po powodzi w 2010 r. a obecnie prowadzone są remonty bieżące.
Głównymi problemami placówki są:
brak większej ilości pomieszczeń do prowadzenia zajęć w ramach edukacji kulturalnej,
oddalenie obiektu od centrum miasta

tereny wiejskie:
świetlica wiejska w Wolanach
świetlica mieści się w budynku wspólnoty – gmina posiada 72% udziałów w budynku. Posiadamy w nim salę, gdzie zlokalizowana jest pracownia komputerowa oraz salę, gdzie odbywają się uroczystości wiejskie, imprezy dla dzieci czy próby zespołu „Kukułki” a także pomieszczenie użytkowane przez Koło Gospodyń Wiejskich. Dzięki temu, że udało nam się zarejestrować wspólnotę, posiadamy konto bankowe, na którym gromadzimy środki pieniężne. Ze środków tych planujemy w przyszłym roku wykonać kapitalny remont dachu.
Głównymi problemami są:
stare pokrycie dachowe, wymagające remontu,
brak izolacji budynku i wentylacji pomieszczeń, przez co ściany są mokre, a wentylacja pozwoliłaby na ich wysuszenie,
brak szamba oraz miejsca, na którym można je umieścić,
budynek ogrzewany jest olejem opałowym, a istniejący piec będzie domagał się wymiany

świetlica wiejska w Niwie
świetlica mieści się w budynku wspólnoty. Posiadamy pomieszczenie świetlicowe oraz pomieszczenie po byłym sklepie, z którego korzystają członkowie Koła Gospodyń Wiejskich.
Sołectwo Niwa dobudowało zaplecze stanowiące niezależne wejście do świetlicy posiadające aneks kuchenny.

świetlica wiejska w Chocieszowie
pomieszczeniem świetlicy zarządza od 2013 r. OSP z Chocieszowa. Obiekt wymaga remontu ścian i dachu.

Słoszów
plac rekreacyjny, na którym posiadamy mały obiekt (darowizna po byłych pomieszczeniach Straży Granicznej)

świetlica wiejska w Złotnie
obiekt z salą i obiektami przyległymi wykonanymi od podstaw wraz z remontem wieży widokowej. Obiekt składa się z pomieszczenia świetlicowego, zaplecza kuchennego, instalacji solarnej i ogrzewania kominkowego.

Świetlica wiejska w Łężycach
obiekt całkowicie nowy oddany do użytku w 2010 r. Placówka ogrodzona z tarasem i miejscem do zabaw dla dzieci. Świetlica umeblowana i wyposażona.

Baza kulturalna, która została przedstawiona wymaga dalszego doposażania w sprzęt i urządzenia dla dzieci, muszą być kontynuowane remonty i modernizacje.

2. Burmistrz poprosił o wystąpienie i przedstawienie informacji Panią Annę Nowa Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szczytna.
Biblioteka Publiczna w Szczytnej powstała w styczniu 1949 r.
Biblioteka wchodzi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. Działa ona na podstawie ustawy o bibliotekach, ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, ustawy o samorządzie gminnym oraz Statucie uchwalonym przez Radę Miejską w Szczytnej.
Biblioteka jest wpisana do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Urząd Miasta Szczytna i ma osobowość prawną.
Do podstawowych zadań Biblioteki należy:
1) gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych (na miejscu wypożyczanie do domu oraz prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych); (książki, czasopisma, płyty cd, dvd z muzyką, filmami, grami, książkami mówionymi)
2) pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno-bibliograficznej oraz opracowywanie i publikowanie bibliografii regionalnej dokumentującej dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy miasta i gminy Szczytna; (informacja o gminie i regionie, archiwalia, wycinki prasowe, kroniki, albumy,wspomnienia)
3) organizowanie czytelnictwa i udostępnianie materiałów bibliotecznych osobom chorym, w podeszłym wieku i niepełnosprawnym; (noszenie do domów, pomoc sąsiedzka, książki z dużą czcionką, książki mówione, punkt biblioteczny w DPS Zamek) 4) tworzenie i udostępnianie własnych komputerowych baz danych (katalogowych, bibliograficznych i faktograficznych); (katalog MAK+, wycinki prasowe, cyfrowe archiwum) 5) współdziałanie z innymi bibliotekami, a także instytucjami kultury, oświatowymi i organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami, w celu realizacji inicjatyw czytelniczych, edukacyjnych i kulturalnych miasta i gminy Szczytna
6) działalność wydawnicza;
7) popularyzację książki i czytelnictwa;
Spotkanie mikołajkowe z niemowlakami, Strefa Rodzica, zajęcia dla dzieci i ich rodziców oparte na ruchu rozwijającym Weroniki Sherborne, zajęcia dla przedszkolaków, popołudniowe zajęcia dla dzieci (np.urodziny Kubusia, Andrzejki, piątkowe czytanie, warsztaty artystyczne, spotkania afrykańskie itd., ferie-wakacje, nocne imprezy), teatrzyk, młodzież: warsztaty, gry miejskie, klub czytelniczy, dorośli-seniorzy: kursy komputerowe, o finansach, fotograficzny, o Afryce, sprawiedliwy handel, chodzenie z kijkami, akcja e-motywacja, spotkania z dziećmi-noc świętojańska, święto ziemniaka, warsztaty świąteczne, bezrobotni: kursy komputerowe, pisanie cv, kursy języka niemieckiego
W Bibliotece można:
darmowo korzystać z komputera i Internetu, tabletów,
kserować, drukować, skanować (odpłatnie),
zagrać lub pożyczyć gry stolikowe,
wypożyczyć zabawki, maskotki, stroje karnawałowe
zrealizować pomysły,
miło spędzić czas – warsztaty, spotkania, kursy
Mamy:
- komputery , tablety, kserokopiarka, drukarki, skaner, rzutnik,
- wyposażenie działu dla dzieci – zabawki, kojec, huśtawka, przewijak, zjeżdżalnia, chusta, tunel klanzy, książki-zabawki, gry, puzzle
- namioty, stoły
- wykształconą i zaangażowaną kadrę z rodzinami, przyjaciół 
Potrzebujemy:
- lokum przystosowanego do potrzeb (zaplecze)
- komputery dla czytelników
skaner

Burmistrz Szczytnej poprosił o wystąpienie i przedstawienie informacji przedstawicieli OSP w Chocieszowie, którzy z kolei oddali głos Pani Krystynie Motylskiej Sołtysowi Chocieszowa.
Pani sołtys poinformowała, że Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna w Chocieszowie od dnia 02.01.2013 roku przyjęła pod swoją opiekę świetlicę wiejską w Chocieszowie.
Nie jest to ani nowa, ani wyremontowana świetlica, jak w przypadku dwóch świetlic w miejscowości Złotno i Łężyce.
Świetlica jest czynna: pn – 15-18, sobota 13-18, pozostałe bez niedzieli 14.30-19.30.
Codziennie na świetlicę przychodzi 5-7 dzieci. W okresie wakacyjnym frekwencja była większa,
2015 rok
01.06.2015 – zorganizowaliśmy dzień dziecka, konkurencje sportowe i grill przed świetlicą
od 10 lipca mamy nową opiekunkę na świetlicy, z wielką cierpliwością i głową pełną pomysłów. W ramach odbywanego stażu będzie u nas do połowy grudnia. Mamy wielką nadzieję, ze to nie będzie koniec naszej współpracy.
Zajęcia tematyczne zrealizowane i w trakcie realizacji:
plastyczne: masa solna, kwiaty z bibuły, papierowa wiklina, farby do szkła, tablice na dożynki powiatowe i diecezjalne
teatralne: teatrzyk kukiełkowy, przygotowania do przedstawienia Królewna Śnieżka,
inne: zabawy w ruch drogowy
Plany na przyszłość:
dla dzieci:
kurs dobrych manier, nie tylko przy stole. W odsłonie dla dziewczynek i dla chłopców
odkrywanie świata – zajęcia poruszania się w terenie z mapą, przewidywanie pogody, obserwacja nieba( zimowego, bo wcześniej jest ciemno)
piernikowa chata- wspólne przygotowywanie lampionów z piernika
andrzejki dla dzieci
spotkanie z Mikołajem
kreatywne Święta – stroiki, kartki, tradycje z różnych regionów Polski
przygotowania do jasełek i wizyty kolędników
bezpieczny dom- ćwiczenia alarmowe dla najmłodszych, numery alarmowe, zapobieganie zagrożeniom.
pokaz wykonywania witraży
dla dorosłych:
PAŹDZIERNIK 2015
03.10.2015 roku godz. 17 spotkanie mieszkańców Chocieszowa w świetlicy- omówienie potrzeb, oczekiwań mieszkańców. Wspólne nakreślenie dalszego planu działania świetlicy, rozpoznanie potrzeb i możliwości rozwoju pod kątem nowego rozdania środków unijnych, podziękowanie za dożynki. Przedstawienie „Królewna śnieżka” w wykonaniu dzieci przychodzących do świetlicy.
„ZADUMANY PAŹDZIERNIK” - wspólne przygotowywanie stroików na święto Wszystkich świętych, wspomnienia o tych, którzy od nas odeszli.
LISTOPAD 2015
Pierwsze spotkanie klubu seniora.

Burmistrz Szczytnej zabrał głos stwierdzając, że biblioteka nigdy nie miała swojej siedziby. Wyraził głęboką nadzieję, że może uda się w końcu wybudować coś z prawdziwego zdarzenia podczas pozyskiwania środków na działalność oświatową.
Burmistrz stwierdził, że pozostałe obiekty (oprócz świetlicy w Łężycach i Złotnie) nie są obiektami nowymi lecz adaptowanymi i wymagają ciągłych nakładów finansowych na remonty. Stwierdził także, że bez ludzi, mieszkańców i ich zaangażowania w sprawy społeczne nic nie da się zrobić.
Nowy okres programowania środków unijnych daje nam światełko, aby wykorzystać maksymalnie środki. Dużą rolę odegrają sołtysi i rady sołeckie zgłaszając pomysły, na jaki cel można przeznaczyć pozyskane środki, aby mogły przynosić dla mieszkańców korzyści. Do tej pory tylko i wyłącznie stowarzyszenia mogły aplikować o środki. Obecnie najgorsza sytuacja jest w Złotnie, ponieważ nie ma osoby, która chciałaby aktywnie działać. Powinniśmy korzystać z dobrych przykładów i sprawdzonych dobrze działających systemów. Jeżeli znajdziemy grupę chętnych osób do angażowania się w sprawy społeczne, to może to wszystko zacząć fajnie funkcjonować.
Burmistrz Szczytnej poinformował także, że zatrudnienie nowych pracowników do świetlic jest w tej chwili zupełnie niemożliwe.

Radni nie zgłaszali żadnych uwag i pytań.


Ad. 9
Sprawozdanie z wykonania budżetu za I półrocze 2015 r. przedstawił Burmistrz Szczytnej, omawiając udział procentowy wykonania budżetu w stosunku do planu, zarówno po stronie dochodów jak i wydatków.
Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za I półrocze 2015 r. w załączeniu.
Załącznik Nr 6

Burmistrz Szczytnej odniósł się także do pytania, które padło na wspólnym posiedzeniu komisji o wskaźniki i wyjaśnił, że od 3 lat zmienił się sposób obliczania wskaźników. Dotąd jedyny wskaźnik jaki brany był pod uwagę był to wskaźnik zadłużenia, w ramach którego brane były pod uwagę kredyty i zobowiązanie gminy w stosunku do dochodów. Wskaźnik maksymalnego zadłużenia określony był na poziomie 62%. Wskaźnik naszej gminy na koniec roku 2014 wynosił 42%, a obecnie wynosi około 41%. Wskaźnik ten nie jest brany w tej chwili pod uwagę przez RIO, czasami tylko banki pytają o wartość tego wskaźnika. Przypomnę tylko, że do jego wyliczenia brane są pod uwagę 3 lata wstecz. Indywidualny wskaźnik wyliczany jest w oparciu o planowane dochody ze sprzedaży mienia i brany jest pod uwagę tylko przy projekcie budżetu a nie przy rozliczaniu i zamykaniu budżetu. RIO przy ocenie planu naszego budżetu ocenia ten wskaźnik.
Aktualnie obowiązujący indywidualny wskaźnik, wyliczany z lat 2012, 2013, 2014 może wynosić maksymalnie 10,4% a w naszej gminie wynosi 7,79%. Słabe wykonanie sprzedaży nieruchomości w tym roku budżetowym będzie brane pod uwagę przy wyliczaniu wskaźnika w roku 2016 i może się on obniżyć. Jak będzie kształtował się on na koniec roku, tego jeszcze nie wiemy. Znany on będzie po zamknięciu budżetu. Przy ustalaniu tego dolnego wskaźnika brane są również raty kredytowe do spłacenia zapisane w wieloletniej prognozie finansowej. Stworzone zostały wskaźniki ograniczające możliwości finansowe gmin w wydatkowaniu środków inwestycyjnych

Przewodnicząca Rady poinformowała, że dnia 14 września 2015 r. do biura rady wpłynęła uchwała RIO w sprawie opinii o przedłożonej przez Burmistrza Szczytnej informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2015 r. - ocena pozytywna.
Uchwała Nr III/171/2015 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu z dnia 9 września 2015 r. w sprawie opinii o przedłożonej przez Burmistrza Szczytnej informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2015 roku, w załączeniu.
Załącznik Nr 7

Ad. 10
1) projekt uchwały omawiany był na wspólnym posiedzeniu komisji przez Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytne Panią Barbarę Roźniakowską i przez wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowany.
Przewodnicząca Rady zapytała, czy do treści projektu uchwały są jakieś uwagi bądź pytania.
W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
Rada Miejska w obecności 12 radnych w głosowaniu jawnym, 12 głosami za podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały Nr XXXI/196/14 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 21 stycznia 2014 r. w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności i pomocy w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych oraz określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób i rodzin objętych wieloletnim programem „:pomocy państwa w zakresie dożywiania na lata 2014-2020”.
Uchwała Nr IX/52/15 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 września 2015 r. w sprawie zmiany uchwały Nr XXXI/196/14 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 21 stycznia 2014 r. w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności i pomocy w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych oraz określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób i rodzin objętych wieloletnim programem „:pomocy państwa w zakresie dożywiania na lata 2014-2020” w załączeniu.
Załącznik Nr 8
2) projekt uchwały omawiany był na wspólnym posiedzeniu komisji i przez wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowany. Burmistrz Szczytnej przedstawił statystyki szczepień i kosztu szczepienia w latach 2008-2015
Przewodnicząca Rady zapytała, czy do treści projektu uchwały są jakieś uwagi bądź pytania.
W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
Rada Miejska w obecności 12 radnych w głosowaniu jawnym, 12 głosami za podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia programu zdrowotno-profilaktycznego w zakresie profilaktyki prozdrowotnej realizowanej przez szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy dziewcząt urodzonych w latach 2000 i 2001 zamieszkałych na terenie Gminy Szczytna w ramach programu profilaktycznego „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”.
Uchwała Nr IX/53/2015 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 września 2015 r. w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia programu zdrowotno-profilaktycznego w zakresie profilaktyki prozdrowotnej realizowanej przez szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy dziewcząt urodzonych w latach 2000 i 2001 zamieszkałych na terenie Gminy Szczytna w ramach programu profilaktycznego „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy” w załączeniu
Załącznik Nr 9

3) projekt uchwały omawiany był na wspólnym posiedzeniu komisji i przez wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowany.
Przewodnicząca Rady zapytała, czy do treści projektu uchwały są jakieś uwagi bądź pytania.
W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
Rada Miejska w obecności 12 radnych w głosowaniu jawnym, 12 glosami za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchylenia uchwały Nr XXV/190/97 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 25 marca 1997 r. w sprawie przyjęcia zasad wydzierżawiania na cele rolne nieruchomości wchodzących w skład zasobu własności komunalnej gminy.
Uchwała Nr IX/54/15 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 września 2015 r. w sprawie uchylenia uchwały Nr XXV/190/97 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 25 marca 1997 r. w sprawie przyjęcia zasad wydzierżawiania na cele rolne nieruchomości wchodzących w skład zasobu własności komunalnej gminy w załączeniu
Załącznik Nr 10

4) projekt uchwały omawiany był na wspólnym posiedzeniu komisji i przez wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowany.
Przewodnicząca Rady zapytała, czy do treści projektu uchwały są jakieś uwagi bądź pytania.
W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
Rada Miejska w obecności 12 radnych w głosowaniu jawnym, 12 głosami za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zasięgnięcia od Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu informacji o kandydacie na ławnika.
Uchwała Nr IX/55/15 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 września 2015 r. w sprawie zasięgnięcia od Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu informacji o kandydacie na ławnika w załączeniu
Załącznik Nr 11

5) projekt uchwały omawiany był na wspólnym posiedzeniu komisji i przez wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowany.
Przewodnicząca Rady zapytała, czy do treści projektu uchwały są jakieś uwagi bądź pytania.
W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
Rada Miejska w obecności 12 radnych w głosowaniu jawnym, 12 głosami za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr III/10/15 z dnia 29 stycznia 2015 roku w sprawie uchwalenia budżetu gminy Szczytna na rok 2015.
Uchwała Nr IX/56/15 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 września 2015 r. w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr III/10/15 z dnia 29 stycznia 2015 roku w sprawie uchwalenia budżetu gminy Szczytna na rok 2015 w załączeniu
Załącznik Nr 12

6) Przewodnicząca Rady poinformowała, że projektu uchwały wniesiony został na podstawie wniosku Komisji Rewizyjnej z dnia 24 września 2015 r.
Przewodnicząca Rady zapytała, czy do treści projektu uchwały są jakieś uwagi bądź pytania.
W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag i pytań Przewodnicząca Rady projekt uchwały odczytała i poddała pod głosowanie.
Rada Miejska w obecności 12 radnych w głosowaniu jawnym, 12 głosami za jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały Nr III/13/15 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie przyjęcia planów pracy Komisji Rady Miejskiej w Szczytnej na rok 2015
Uchwała Nr IX/57/15 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 września 2015 r. w sprawie zmiany uchwały Nr III/13/15 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie przyjęcia planów pracy Komisji Rady Miejskiej w Szczytnej na rok 2015 w załączeniu
Załącznik Nr 13
Ad. 11
Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych udzielił Burmistrz Szczytnej.

Odpowiedź na wniosek radnej Jolanty Bernat
Prace udrożnieniowe na rowach i przepustach na ul. Bobrownickiej wykonywane są w ramach robót publicznych. Jeżeli warunki pogodowe pozwolą na kontynuowanie prac, to prace zostaną wykonane do końca, a jeżeli nie pozwolą, to prace zostaną przerwane.

Odpowiedź na interpelację radnego Mariana Halemby
1) plan oznakowania ul. Szkolnej, Stromej i Wiejskiej jest zatwierdzony, jednakże z uwagi na brak środków finansowych nie zakupiono jeszcze znaków drogowych,
2) uzgodnienia w sprawie wycięcia krzaków k. p. Łoja są i będzie to wykonane.

Odpowiedź na interpelację radnego Bartosza Roguza i radnej Renaty Idzik
Brak jest jakichkolwiek informacji od RZGW o wykonanych pracach, żadne prace też nie zostały wykonane. Dobrym pomysłem jest zaprosić przedstawicieli RZGW na sesję i porozmawiać. Jeżeli chodzi o zrobienie dokumentacji zdjęciowej to nie ma sensu tego robić, ponieważ w tym zakresie nic nie jest lepiej, tylko gorzej i oni o tym wiedzą. Możemy ich jedynie zapytać jakie mają plany i jakimi wnioskami o wykonanie prac dysponują. Poprosimy ich o informację o planach na przyszły rok i o tym, co zostało bądź zostanie wykonane jeszcze w 2015 r.

Odpowiedź na interpelację radnego Stanisława Czarnika
Dokumentacja techniczna przejścia dla pieszych jest już wykonana i jest w trakcie opiniowania przez GDDKiA. Koszt przygotowania dokumentacji wyniósł około 10 tys. zł. Obecnie czekamy na pozwolenie na budowę. Jeżeli będzie takie pozwolenie, to zaczniemy prowadzić z nimi rozmowy, ponieważ nie może być tak, że my wszystko wykonamy, a oni dopiszą do swoich osiągnięć zrobienie przejścia dla pieszych.

Ad. 12
Przewodnicząca poinformowała, że kolejna sesją dotyczyła będzie promocji i turystyki.

Ad. 13
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodnicząca Rady podziękowała wszystkim za udział w obradach i ogłosiła zamknięcie obrad IX Sesji Rady Miejskiej w Szczytnej.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała Małgorzata Raczuk

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 16 Maja 2016 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432464