szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
PROTOKÓŁ NR XII/2003 z dnia 21 listopada 2003 r.

PROTOKÓŁ NR XII/2003
z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej
z dnia 21 listopada 2003 r.

Godzina rozpoczęcia : 12.00
Godzina zakończenia: 17.00

Miejsce obrad:  sala posiedzeń Urzędu Miasta i Gminy w Szczytnej

W sesji udział wzięło    14 radnych

Radni nieobecni:  Elżbieta Ogrodnik  
    do pkt. 3 Artur Kapustka
    

Lista obecności radnych, sołtysów, zaproszonych gości w załączeniu.
Załącznik nr 1 (a-d)

Sesję otworzył Przewodniczący Rady Wojciech Szlosberger. Powitał radnych, zaproszonych gości, przybyłych mieszkańców. Stwierdził, że w sesji uczestniczy 13 radnych, a więc jest quorum niezbędne do podejmowania prawomocnych uchwał.

Ad.2.
Przewodniczący Rady Wojciech Szlosberger zawnioskował, aby w pkt 5 lit. b) wprowadzić do porządku obrad zapis o brzmieniu: „udzielenia poręczenia pożyczki przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Zarząd Główny w Warszawie dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczytnej na zakup sprzętu dla Gminnego Centrum Reagowania”. Następnie Przewodniczący Rady wystąpił do radnych o zgłaszanie propozycji lub uwag do porządku obrad.
Radna Mirona Duńka zawnioskowała, aby Rada w pkt. 5 lit. k) rozpatrzyła wniosek Społeczno-Kulturalnego Stowarzyszenia „Młodzi dla Ziemi Kłodzkiej” z siedzibą w Szczytnej o nadanie tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej” Pani Janinie Król. Przewodniczący Rady poinformował, że jeżeli Rada przyjmie wniosek radnej Mirony Duńki, to w pkt. 5 lit k) podejmowane będą cztery uchwały w sprawie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej”.
Ponieważ innych zmian nie wniesiono przystąpiono do głosowania.
Rada w obecności 13 radnych jednogłośnie przyjęła wniosek zgłoszony przez Przewodniczącego Rady. Rada w obecności 13 radnych głosami: 12-za, przy 1 głosie wstrzymującym przyjęła wniosek zgłoszony przez radną Mironę Duńkę. W związku z tym Rada realizowała następujący porządek posiedzenia:

Porządek obrad:

1.Otwarcie sesji.
2.Porządek obrad.
3.Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami.
4.Wnioski i interpelacje radnych.
5.Podjęcie uchwał w sprawach:
a)zmiany budżetu gminy na rok 2003
b)udzielenia poręczenia pożyczki przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Zarząd Główny w Warszawie dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczytnej na zakup sprzętu dla Gminnego Centrum Reagowania
c)określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych i zwolnień w 2004 r.
d)określenia stawek podatku od posiadania psów na 2004 r.
e)określenia ceny skupu 1 q żyta jako podstawy obliczenia podatku rolnego na 2004 r.
f)określenia stawek podatku od nieruchomości na 2004 r.
g)określenia średniej ceny sprzedaży drewna jako podstawy obliczenia podatku leśnego na 2004 r.
h)określenia stawek opłaty targowej na 2004 r.
i)ustalenia górnych stawek za usługi w zakresie odbierania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych
j)ustalenia wzorów formularzy do podatku od nieruchomości
k)nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej”
6.Odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych.
7.Informacje Przewodniczącego Rady.
8.Zakończenie obrad.

Ad.3.
Informację o działaniach podjętych w okresie między sesjami przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk.
Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami w załączeniu.
Załącznik nr 2 (a-e)
Głos zabrał także Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna Pan Wiesław Tracz, który przedstawił aktualną sytuację szkolnictwa ponagimnazjalnego na terenie Powiatu Kłodzkiego. Stwierdził, że działania mające na celu racjonalizację tej sieci szkół podejmowane przez Zarząd Powiatu Kłodzkiego doprowadziły do sporządzenia dokumentu, który obejmuje następujące działania:
1.Połączenie  II LO z KSP w Kłodzku,
2.Połączenie ZSP Nr 1 z ZSP Nr 2 w Nowej Rudzie,
3.Likwidacja ZSA w Bożkowie,
4.Połączenie ZSP z ZSO w Kudowie Zdroju,
5.Likwidacja ZSP w Szczytnej,
6.Połączenie LO w Lądku Zdroju z ZSP w Stroniu Śląskim.
Likwidacja ZSP w Szczytnej, zgodnie z przedłożonym projektem, spowodowana jest niecelowym utrzymywaniem szkoły ze względu na małą liczbę uczniów obecnie i zmniejszającą się z roku na rok oraz z brakiem sali gimanstycznej.

W związku z tym poinformował, iż Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna podtrzymał stanowisko wyrażone w prowadzonej wcześniej korespondencji. Gmina Szczytna nadal przejawia wolę przejęcia obowiązków organu prowadzącego dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczytnej. Jest ona jednak uzależniona od przekazania na rzecz  Gminy Szczytna jako własności działki nr 1564 wraz z nieruchomościami znajdującymi się na tej działce (Szczytna, ul. Wolności 76,80 i 82). Gmina Szczytna musiałaby przejąć również cały majątek ruchomy będący wyposażeniem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczytnej. Deklaracja ta jest jednak uzależniona od podjęcia stosownej uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej, która mogłaby zostać podjęta po przedstawieniu Radzie Miejskiej oficjalnego stanowiska władz Powiatu Kłodzkiego w tej sprawie.

Ad.4.
Radna Urszula Doskocz:
Czy w koszty remontu budynku przy ul. Pocztowej 9 w Szczytnej, tj. sali gimnastycznej i świetlicy szkolnej, były włączone koszty związane z wymianą grzejników i oświetlenia?
W świetlicy szkolnej od września 2003 r. dzierżawca nie przeprowadził żadnego remontu, pomimo tego, iż podmiot ten był zwolniony z czynszu i podatku od nieruchomości. Proponuję, aby koszt remontu podłogi w świetlicy szkolnej pokrył dzierżawca lokalu, uzyskane za to środki finansowe można by przeznaczyć na wykonanie modernizacji oświetlenia i wyremontowanie grzejników.

Radna Renata Idzik:
Proszę o pisemne zwrócenie się do Zakładu Gazowniczego z prośbą o modernizację sieci gazowej służącej mieszkańcom ul. Wolności w Szczytnej. Ostatnie pismo w tej sprawie zostało wystosowane z tut. Urzędu ok. rok temu. Zakład Gazowniczy nie udzielił wiążącej odpowiedzi. Można by prace modernizacyjne gazociągu przeprowadzić wraz z planowaną wymianą sieci wodociągowej.

Radny Ireneusz Hoffman:
Proszę o wyjaśnienie, na czym polegałoby ewentualne łączenie placówek oświatowych, odnośnie Kudowy Zdroju i Szczytnej. Zapotrzebowanie na kształcenie się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczytnej jest. Baza szkolna jest w dobrym stanie. Łączenie zmierza do likwidacji miejsc pracy. Co będzie w sytuacji, gdy Gmina Szczytna nie zechce tego problemu „wziąć na swoje barki”? Jakie działania podejmą wtedy władze Powiatu Kłodzkiego?

Radny Wiesław Kitel:
1)Proszę o przedstawienie informacji w sprawie zadłużenia „Sudety” C.W. w Szczytnej z tytułu podatku od nieruchomości. To największy dłużnik Gminy. Jak długo będziemy to tolerować? Czy nie lepiej wystąpić o ogłoszenie upadłości i wprowadzenie syndyka? Proponuję, aby Pan Prezes Huty podczas sesji przedstawił aktualną sytuację finansową Zakładu oraz udzielił odpowiedzi na zadawane pytania. Pracownicy nie otrzymują w terminie wynagrodzeń, przedłużając tę sytuację narażamy się na to, iż coraz więcej osób będzie zwracać się o pomoc finansową do Gminy.
2)Mieszkańcy ul. Sienkiewicza w Szczytnej proszą, aby przeprowadzić kontrolę oświetlenia ulicznego.
3)Przy ul. Leśnej, obok posesji Pana Adamiszaka, jest znaczny ubytek w nawierzchni drogi.

Radna Czesława Piwowarczyk:
Dla mieszkańców wsi Chocieszów i Niwy istotnym problemem jest niewystarczająca ilość wody. Obecne ujęcie jest mało wydajne. Sytuacja ta trwa od wielu lat. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej, który dostarcza Mieszkańcom wodę, nie nadąża jej dowozić. Potrzeby są zbyt wysokie. Wnioskuję, aby w budżecie Gminy na 2004 rok zabezpieczyć środki, chociaż na I etap, na rozpoczęcie prac, związanych z uregulowaniem gospodarki wodno-ściekowej na terenach tych wsi.

Radna Teresa Gąbka:
Problem wody występuje także w Słoszowie.

Radna Mirona Duńka:
Proponuję, aby pozyskać takie środki z SAPARDU. A w budżecie Gminy zabezpieczyć środki na tzw. udział własny Gminy w inwestycji.

Ad.5.

a)Projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na rok 2003 przedstawiła Teresa Maślakiewicz – Skarbnik Miasta i Gminy Szczytna. Przed sesją radni otrzymali nowy projekt uchwały uwzględniający zmiany, jakie naniesiono w projekcie omawianym podczas posiedzeń Komisji Rady Miejskiej. Przyczyny i skutki zmian zostały radnym szczegółowo omówione. Do projektu uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany budżetu gminy na rok 2003.
Uchwała Nr XII/84/2003 w załączeniu.
Załącznik nr 3

b)Projekt uchwały w sprawie udzielenia poręczenia pożyczki przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Zarząd Główny w Warszawie dla Ochotniczej Straży
Pożarnej w Szczytnej na zakup sprzętu dla Gminnego Centrum Reagowania  przedstawiła Teresa Maślakiewicz – Skarbnik Miasta i Gminy Szczytna. Do projektu  uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia poręczenia pożyczki przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Zarząd Główny w Warszawie dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczytnej na zakup sprzętu dla Gminnego Centrum Reagowania.
Uchwała Nr XII/85/2003 w załączeniu.
Załącznik nr 4

c)Projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych i zwolnień w 2004 r. przedstawiła Teresa Maślakiewicz – Skarbnik Miasta i Gminy Szczytna. Przed sesją radni otrzymali nowy projekt uchwały uwzględniający zmiany, jakie naniesiono w projekcie omawianym podczas posiedzeń Komisji Rady Miejskiej. Przyczyny i skutki zmian zostały radnym szczegółowo omówione. Do projektu uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt
uchwały. Rada w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w  sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych i zwolnień  w 2004r.
Uchwała Nr XII/86/2003 w załączeniu.
Załącznik nr 5

d)Projekt uchwały w sprawie określenia stawek podatku od posiadania psów na 2004 r. przedstawiła Teresa Maślakiewicz – Skarbnik Miasta i Gminy Szczytna. Do projektu uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały. Rada w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia stawek podatku od posiadania psów na 2004 r.
Uchwała Nr XII/87/2003 w załączeniu.
Załącznik nr 6

e)Projekt uchwały w sprawie określenia ceny skupu 1 q żyta jako podstawy obliczenia podatku rolnego na 2004 r. przedstawiła Teresa Maślakiewicz – Skarbnik Miasta i Gminy Szczytna. Do projektu uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały. Rada w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia ceny skupu 1 q żyta jako podstawy obliczenia podatku rolnego na 2004 r.
Uchwała Nr XII/88/2003 w załączeniu.
Załącznik nr 7

f)Projekt uchwały w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości na 2004 r. przedstawiła Teresa Maślakiewicz – Skarbnik Miasta i Gminy Szczytna.
Przewodniczący Rady przedstawił stanowiska poszczególnych Komisji Rady Miejskiej. W związku z tym, że stanowiska Komisji były rozbieżne i zostały nadal podtrzymane Przewodniczący Rady poinformował, że Rada przystąpi do głosowania następujących wniosków:
1. Aby proponowana przez Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna stawka w § 1 ust. 1 lit. f) projektu uchwały, tj. od budynków gospodarczych, komórek i innych obiektów nie będących garażami w wysokości 4,50 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej uległa obniżeniu na 4,30 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,
Po dyskusji Rada w obecności 14 radnych głosami: 12- za, 2-przeciw przyjęła w § 1 ust. 1 lit. f) projektu uchwały, tj. od budynków gospodarczych, komórek i
innych obiektów nie będących garażami stawkę w wysokości 4,30 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.

2.Aby proponowana przez Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna stawka w § 1 ust.4 lit. d) projektu uchwały, tj. od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego w wysokości 0,30 zł od 1 m2 powierzchni uległa obniżeniu na 0,20 zł od 1 m2 powierzchni.

Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna Wiesław Tracz zaapelował o przyjęcie stawki 0,30 zł. Stwierdził, że stawka ta nie ulega zmianie w stosunku do stawki obowiązującej w 2003 r. Zadeklarował, że w miarę możliwości finansowych propozycje Burmistrza w następnych latach będą zmierzały do utrzymania stawki w wysokości 0,30 zł.

Radny Leszek Gunia:
Uważam, że należy przyjąć stawkę 0,20 zł. Przyjęta uchwała w sprawie określenia podatku od nieruchomości na 2003 r. była w tym roku przedmiotem wielu dyskusji w części dotyczącej omawianej obecnie stawki. W miesiącu kwietniu Rada podjęła także
Uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie określenia podatku od nieruchomości na 2003 r., w której Rada przyjęła stawkę w wysokości 0,18 zł. Uchwała ta została jednak zakwestionowana przez organ nadzoru i nie weszła w życie. Pozostała zatem stawka 0,30 zł. Teraz jest czas, aby to uregulować. Nie ma żadnych gwarancji, że stawka 0,30 zł będzie się utrzymywać w kolejnych latach. Ponadto proponowaną przezemnie stawkę 0,20 zł będzie można podnieść w latach następnych. W sumie da to taki sam wynik ekonomiczny, jak w przypadku pozostawienia przez kolejne lata stawki 0,30 zł. W opinii społecznej ta Rada jest bezradna. Społeczeństwo nam zaufało, z głosem społecznym trzeba się liczyć i postępować zgodnie z zasadami. Stawka 0,30 zł jest za wysoka, dlatego wnioskuję do Rady, aby przyjąć stawkę 0,20 zł.

Radna Mirona Duńka:
Czuję się urażona wystąpieniem radnego Leszka Guni. Nie możemy uprawiać radosnej gospodarki, budżet musi się równoważyć. Jako Rada musimy tłumaczyć ludziom, dlaczego takie stawki przyjmujemy. Nie zgadzam się z Panem, że Rada jest
bezradna. Brakuje środków finansowych na zaspokojenie wszystkich potrzeb, nie stać nas jednak na kredyty. Obniżenie stawki na 0,20 zł spowoduje lukę finansową, którą trzeba będzie wypełnić środkami przeznaczonymi na inne zadania.

Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz:
Deklaracje nie podnoszenia stawki w kolejnych latach podtrzymuję. Nie ustalacie Państwo budżetu Urzędu Miasta i Gminy w Szczytnej, ale budżet Gminy Szczytna, a więc społeczeństwa. Nie zgadzam się z argumentacją ekonomiczną radnego Leszka Guni. Moim zdaniem stawka 0,30 zł, nawet zamrożona, zapewni wyższy dochód, niż złożona przez Pana propozycja. Jednak Burmistrz zaakceptuje to, co Rada uchwali.

Radny Ireneusz Hoffman:
Nie podejmujemy decyzji oczekując na reakcję społeczeństwa. Trzeba patrzeć na dobro wszystkich Mieszkańców, a nie na indywidualne jednostki. Zwracam uwagę na
to, iż Szczytna powinna zmierzać w kierunku stwarzania preferencji dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz:
Deklaruję dobrą wolę nad pracami przy uchwale wprowadzającej ulgi podatkowe dla przedsiębiorców tworzących miejsca pracy na terenie naszej Gminy.

Przewodniczący Rady Wojciech Szlosberger poinformował, że Rada przystąpi do głosowania nad stawką 0,30 zł. Jeżeli stawka ta nie zostanie uchwalona, będzie to oznaczało, że Rada przyjmuje stawkę 0,20 zł. Rada wniosek zaakceptowała.
Rada w obecności 14 radnych głosami: 8-za, 5-przeciw, przy 1 głosie wstrzymującym w § 1 ust. 4 lit. d) projektu uchwały, tj. od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego przyjęła stawkę 0,30 zł od 1 m2 powierzchni.


3.Aby w § 2 uchwały dodać w ust. 1 lit. f) punkt o brzmieniu: grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako drogi (dr), z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
            Rada w obecności 14 radnych głosami: 8-za, 5-przeciw, przy 1 głosie             
            wstrzymującym przyjęła w ust. 1 lit. f) punkt o brzmieniu: grunty  
            sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako drogi (dr), z wyjątkiem zajętych na 
            prowadzenie działalności gospodarczej.

4.Aby § 2 ust.1 lit. g) otrzymał brzmienie: „nieruchomości, budynki i lokale zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej wyłącznie w zakresie zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży szkolnej”

Radna Mirona Duńka wystąpiła z wnioskiem o skreślenie tego punktu z projektu uchwały. Argumentując stwierdziła, że obecnie jeden podmiot prowadzący działalność gospodarczą korzysta z tego zwolnienia. Jest on także zwolniony z uiszczania czynszu. Poza żywieniem dzieci i młodzieży szkolnej prowadzi też inną działalność zarobkową w zajmowanym na podstawie umowy pomieszczeniu. W związku z tym uważa, że podatek od nieruchomości powinien ten podmiot uiszczać.

Radny Wiesław Kitel zaapelował do Rady, aby nie skreślać tego punktu. Może to doprowadzić do zwiększenia stawki za posiłek, w którą zostanie doliczona kwota podatku od nieruchomości.

Przewodniczący Rady poinformował, że zostanie przeprowadzone głosowanie.
Rada w obecności 14 radnych głosami: 9-za, 3-przeciw, przy 2 głosach wstrzymujących przyjęła wniosek, aby skreślić ten punkt z projektu uchwały.

Przewodniczący Rady Wojciech Szlosberger ogłosił przerwę.

Po przerwie Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Renata Idzik wystąpiła z wnioskiem, aby ponownie w § 2 ust.1 lit. g) projektu uchwały wprowadzić zapis : „nieruchomości, budynki i lokale zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej wyłącznie w zakresie zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży szkolnej”. Argumentując stwierdziła, że należy dać możliwość wyboru podmiotowi
prowadzącemu działalność gospodarczą w pomieszczeniu stołówki szkolnej przy ul. Pocztowej 9 w Szczytnej, czy chce prowadzić działalność wyłącznie w zakresie
zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży szkolnej, czy też inną zarobkową – wówczas zgodnie z tym zapisem nie będzie podlegał zwolnieniu i podatek od nieruchomości będzie zobowiązany zapłacić.

Radny Zygmunt Futoma:
W przypadku gdyby inne podmioty rozpoczęły działalność wyłącznie w zakresie zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży szkolnej zwolnienie ich także będzie dotyczyło. Nie możemy rozpatrywać sytuacji tylko jednego podmiotu.

Wniosek radnej Renaty Idzik Rada zaakceptowała, w związku tym przystąpiono do ponownego głosowania w tej sprawie.
Rada w obecności 14 radnych głosami: 11-za, 3-przeciw przyjęła w § 2 ust.1 lit. g) projektu uchwały zapis: „nieruchomości, budynki i lokale zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej wyłącznie w zakresie zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży szkolnej”.

Do projektu uchwały innych uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości na 2004 r.

Rada w obecności 14 radnych głosami: 10-za, 3-przeciw, przy 1 głosie wstrzymującym przyjęła uchwałę w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości na 2004 r.
Uchwała Nr XII/89/2003 w załączeniu.
Załącznik nr 8

g)Projekt uchwały w sprawie określenia średniej ceny sprzedaży drewna jako podstawy obliczenia podatku leśnego na 2004 r. przedstawiła Teresa Maślakiewicz – Skarbnik Miasta i Gminy Szczytna. Do projektu uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały. Rada w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia średniej ceny sprzedaży drewna jako podstawy obliczenia podatku leśnego na 2004 r.
Uchwała Nr XII/90/2003 w załączeniu.
Załącznik nr 9

h)Projekt uchwały w sprawie określenia stawek opłaty targowej na 2004 r. przedstawiła Teresa Maślakiewicz – Skarbnik Miasta i Gminy Szczytna. Do projektu uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały. Rada w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie stawek opłaty targowej na 2004 r.
Uchwała Nr XII/91/2003 w załączeniu.
Załącznik nr 10

i)Projekt uchwały w sprawie ustalenia górnych stawek za usługi w zakresie odbierania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych przedstawił Wiesław Tracz – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna. Do projektu uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały. Rada w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia górnych stawek za usługi w
zakresie odbierania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
Uchwała Nr XII/92/2003 w załączeniu.
Załącznik nr 11

j)Projekt uchwały w sprawie ustalenia wzorów formularzy do podatku od nieruchomości przedstawiła Teresa Maślakiewicz – Skarbnik Miasta i Gminy Szczytna. Do projektu uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały. Rada w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wzorów formularzy do podatku od nieruchomości.
Uchwała Nr XII/93/2003 w załączeniu.
Załącznik nr 12

k)Projekt uchwały w sprawie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej” dla Pana Antoniego Hawałeja przedstawił Wojciech Szlosberger – Przewodniczący Rady Miejskiej. 

Radny Ireneusz Hoffman:
Jestem przedstawicielem osób, które nie zna starszego pokolenia. Rada powinna docenić każdą osobę, której się to należy, która robiła więcej niż wynikałoby to z wykonywanej pracy w ramach stosunku pracy. Proszę, aby obecni na sali wnioskodawcy omówili sylwetki kandydatów.
Prezes Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polski i Byłych Więźniów Politycznych - Koło Miejsko-Gminne Szczytna - Pan Józef Makarewicz przybliżył zebranym osiągnięcia i zasługi kandydata Pana Antoniego Hawałeja.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały. Rada w obecności 14 radnych głosami: 6-za, 3-przeciw, przy 5 głosach wstrzymujących podjęła uchwałę w sprawie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej”.
Uchwała Nr XII/94/2003 w załączeniu.
Załącznik nr 13

Projekt uchwały w sprawie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej”  dla Pana Zbigniewa Horbowego przedstawił Wojciech Szlosberger – Przewodniczący
Rady Miejskiej. Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Szczytnej Pani Maria Kowara przybliżyła zebranym osiągnięcia i zasługi kandydata. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały. Rada w obecności 14 radnych głosami: 8-za, 4-przeciw, przy 2 głosach wstrzymujących podjęła uchwałę w sprawie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej”.
Uchwała Nr XII/95/2003 w załączeniu.
Załącznik nr 14

Projekt uchwały w sprawie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej” dla Pana Kazimierza Drożdża przedstawił Wojciech Szlosberger – Przewodniczący Rady Miejskiej. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały. Rada w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej”.
Uchwała Nr XII/96/2003 w załączeniu.
Załącznik nr 15

Projekt uchwały w sprawie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej” dla Pani Janiny Król przedstawił Wojciech Szlosberger – Przewodniczący Rady Miejskiej. Skarbnik Społeczno-Kulturalnego Stowarzyszenia „Młodzi dla Ziemi Kłodzkiej” z siedzibą w Szczytnej Pani Ewa Nowicka oraz pełnomocnik tego Stowarzyszenia Pani Mirona Duńka przybliżyły zebranym osiągnięcia i zasługi kandydatki. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały. Rada w obecności 14 radnych głosami: 13-za, przy 1 głosie wstrzymującym podjęła uchwałę w sprawie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej”.
Uchwała Nr XII/97/2003 w załączeniu.
Załącznik nr 16

Ad.6.

Odpowiedzi na interpelację radnej Urszuli Doskocz udzielił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Edward Kondratiuk.
Zgadzam się, że jest potrzeba realizacji Pani wniosków. Jednak w koszty remontu budynku przy ul. Pocztowej 9 w Szczytnej, tj. sali gimnastycznej i świetlicy szkolnej, nie były
włączone w koszty związane z wymianą grzejników i oświetlenia. Będzie to sukcesywnie realizowane.
Wniosek dotyczący pokrycia kosztu remontu podłogi w świetlicy szkolnej przez dzierżawcę lokalu zostanie rozpatrzony.

Na interpelację radnej Renaty Idzik odpowiedzi udzielił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Edward Kondratiuk:
Wniosek w sprawie modernizacji gazociągu uważam za zasadny. Po otrzymaniu środków z SAPARDU modernizacja ta zostanie uwzględniona w procesie inwestycyjnym.

Na interpelację radnego Ireneusza Hoffmana odpowiedzi udzielił Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna Wiesław Tracz:
Ewentualne łączenie placówek oświatowych dotyczy ZSP z ZSO w Kudowie Zdroju, w Szczytnej natomiast planowana jest likwidacja ZSP w Szczytnej. Jeżeli Gmina Szczytna nie przejmie obowiązków organu prowadzącego dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczytnej, placówka ta zostanie zlikwidowana. Od woli Rady Miejskiej także zależy, czy tak się stanie, czy też nie.

Na interpelację radnego Wiesława Kitela informacji udzielił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Edward Kondratiuk:
1)Z tytułu podatku od nieruchomości zadłużenie „Sudety” C.W. w Szczytnej wobec Gminy wynosi ok. 700 tys. zł. O wysokości pozostałych zaległości Sudety C.W. wobec innych podmiotów informacji nie posiadam. Sytuacja jest bardzo trudna. Jednak radykalne ruchy ze strony Gminy muszą być bardzo wyważone z uwagi na aspekt ludzki i społeczny. Ewentualne ogłoszenie upadłości będzie wiązało się z utratą miejsc pracy, a tym samym wzrostem bezrobocia na terenie Miasta i Gminy Szczytna. Oczekujemy na pisemne stanowisko Sudety C.W. w sprawie dalszej działalności Zakładu. O każdej zmianie będziecie Państwo poinformowani.
2)Kontrola oświetlenia ulicznego jest obecnie przeprowadzana. Na ulicy Sienkiewicza w Szczytnej także będzie wykonana.
3)Przy posesji Pana Adamiszaka na ul. Leśnej ubytek zostanie uzupełniony.

Na interpelację radnej Czesławy Piwowarczyk i radnej Teresy Gąbki odpowiedzi udzielił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Edward Kondratiuk:
W tym roku dotknęła teren Miasta i Gminy Szczytna susza. Uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej jest naszym priorytetowym zadaniem, jednak jego realizacja wymaga ogromnych nakładów. Wyodrębnienie tych środków z budżetu Gminy nie jest możliwe. Mamy na uwadze istniejący problem, czynimy starania o pozyskanie wymaganych funduszy z innych źródeł.

Na interpelację radnej Mirony Duńki odpowiedzi udzielił Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna Wiesław Tracz:
W przyszłym roku nie będzie można zwracać się o pomoc finansową z SAPARDU. Gmina złożyła trzy wnioski - na trzy możliwe do złożenia. Wyczerpano każdą możliwość pozyskania

środków z tego funduszu. Ponadto zostały złożone wnioski do wielu innych podmiotów. Wiele z nich zostało zrealizowanych.

Ad.7.
Przewodniczący Rady Wojciech Szlosberger poinformował, że do siedziby Rady Miejskiej wpłynęły informacje Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kłodzku i Wojewody Dolnośląskiego
m.in. w sprawie analizy złożonych oświadczeń majątkowych radnych, zaapelował o zapoznanie się z nimi i sprawdzenie poprawności złożonego oświadczenia.
Ponadto zapoznał zebranych z wynikami przeprowadzonej w dniu 28 października b.r. w Radzie Miejskiej kontroli problemowej w zakresie organizacji przyjmowania, rozpatrywania i załatwiania skarg i wniosków.

Ad.8.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady podziękował wszystkim za udział w obradach i ogłosił zamknięcie obrad XII sesji Rady Miejskiej.

Na tym protokół zakończono.
Protokołowała A.Sitarz.

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 15 Grudzień 2003 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432532