szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
BIP SZCZYTNA:
Protokół Nr XXVI/2005 z dnia 29 kwietnia 2005r.

PROTOKÓŁ NR XXVI / 2005
z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej
w dniu 29 kwietnia 2005 r.

Godzina rozpoczęcia :  12.00
Godzina zakończenia:  15.00
Miejsce obrad:   Urząd Miasta i Gminy w Szczytnej
W sesji udział wzięło   15  radnych
Radni nieobecni:  
do pkt.3 Pani Teresa Gąbka
od pkt 6a Pan Artur Kapustka

Lista obecności radnych, sołtysów, zaproszonych gości w załączeniu.
Załącznik nr 1 (a-d)

Sesję otworzył Przewodniczący Rady Pan Wojciech Szlosberger. Powitał radnych, zaproszonych gości, przybyłych mieszkańców. Stwierdził, że w sesji uczestniczy 14 radnych, jest zatem quorum niezbędne do podejmowania prawomocnych uchwał.

Ad.2.
Przewodniczący Rady Pan Wojciech Szlosberger wystąpił z zapytaniem, czy do porządku obrad będą składane wnioski i zmiany.
Na wniosek radnego Wiesława Kitela minutą ciszy uczczono śmierć papieża Jana Pawła II.
Przewodniczący Rady wystąpił o wprowadzenie do porządku obrad projektów uchwał w sprawach:
1) przyjęcia sprawozdania Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna z wykonania budżetu Miasta i Gminy Szczytna za rok 2004,
2) założenia Liceum Ogólnokształcącego i włączenia go w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczytnej,
3) w sprawie zatwierdzenia projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pt.: „Stypendia współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej w Szczytnej” w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - priorytet 2.

Rada w obecności 14 radnych jednogłośnie przyjęła złożone wnioski i realizowała następujący porządek obrad:

1. Otwarcie sesji.
2. Porządek obrad.
3. Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami.
4. Wnioski i interpelacje radnych.
5. Sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Szczytna za rok 2004:
a) przedstawienie sprawozdania,
b) opinia Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu,
c) opinia RIO o sprawozdaniu z wykonania budżetu,
d) dyskusja,
e) podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna z wykonania budżetu Miasta i Gminy Szczytna za rok 2004,
f) wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Szczytna,
g) opinia RIO do wniosku Komisji Rewizyjnej,
h) podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Szczytna.
6. Podjęcie uchwał w sprawach:
a) założenia Liceum Ogólnokształcącego i włączenia go w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczytnej,
b) w sprawie zatwierdzenia projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pt.: „Stypendia współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej w Szczytnej” w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - priorytet 2.
7. Odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych.
8. Informacje Przewodniczącego Rady.
9. Zakończenie obrad.

Ad.3.
Informację o działaniach podjętych w okresie między sesjami przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk.
Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami w załączeniu.

Załącznik nr 2
Ad.4.
Radny Wiesław Kitel:
Nie wszystkim zwolnionym z huty „Sudety” pracownikom wypłacono należne płace. Odprawy, które otrzymali wystarczą na krótki czas. Ludzie nie mają środków do życia. Należy podjąć jakieś działania, aby tym ludziom pomóc.

Radna Mirona Duńka:
Czemu mają służyć pojemniki umieszczone w centrum Szczytnej na specjalne odpady skoro i tak wszystko trafia do jednej śmieciarki? Jest to niewychowawcze, a pieniądze na nie wydane można było przeznaczyć na inne cele.

Radny Ireneusz Hoffman:
Cieszy, że rozpoczęto budowę chodnika łączącego ul. Kościelną z cmentarzem w Szczytnej. Była to długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Czy zaplanowano umieszczenie ławek przy tym chodniku? Wiele osób mieszka w znacznej odległości od cmentarza. Po drodze szukają miejsca do odpoczynku.
Ad.5.
a) Sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2004 przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk. Sprawozdanie w załączeniu.
Załącznik nr 3

b) Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Teresa Kopańska odczytała opinię Komisji o wykonaniu budżetu Gminy za 2004 r. Opinia w załączeniu.
Załącznik nr 4

c) Opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu Zespół w Wałbrzychu odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej. Opinia w załączeniu.
Załącznik nr 5
d-e) 
W związku z brakiem uwag do przedstawionego sprawozdania Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna z wykonania budżetu Miasta i Gminy Szczytna za rok 2004.
Rada w obecności 15 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna z wykonania budżetu Miasta i Gminy Szczytna za rok 2004.
Uchwała Nr XXVI/221/05 w sprawie przyjęcia sprawozdania Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna z wykonania budżetu Miasta i Gminy Szczytna za rok 2004 w załączeniu.
Załącznik nr 6

f) Przewodniczący Rady Wojciech Szlosberger wystąpił do Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Teresy Kopańskiej o przedstawienie wniosku Komisji w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy. Przewodnicząca Komisji Teresa Kopańska odczytała wniosek wnosząc o udzielenie absolutorium.
Wniosek w załączeniu.
Załącznik nr 7

g) Przewodniczący Rady Wojciech Szlosberger odczytał opinię RIO do wniosku Komisji Rewizyjnej.
Opinia w załączeniu.
Załącznik nr 8

h) Przewodniczący Rady Wojciech Szlosberger poinformował, że zostanie przeprowadzone głosowanie jawne, a uchwała w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Szczytna podejmowana będzie bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady. Następnie odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 15 radnych głosami: 14-za przy 1 głosie wstrzymującym podjęła uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Szczytna.
Uchwała Nr XXVI/222/05 w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Szczytna w załączeniu.
Załącznik nr 9

Przewodniczący Rady udzielił głosu Burmistrzowi, który podziękował radnym za udzielenie absolutorium.

Ad.6.
a) Projekt uchwały w sprawie założenia Liceum Ogólnokształcącego i włączenia go w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczytnej przedstawił Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna Pan Wiesław Tracz. Przypomniał, że z dniem 1 września 2004r. Powiat Kłodzki przekazał Gminie Szczytna prowadzenie szkół pod nazwą Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im.Marii Skłodowskiej –Curie w Szczytnej.
Dodał, iż przeprowadzony sondaż w środowisku lokalnym wykazał, że istnieje zapotrzebowanie na funkcjonowanie takiej placówki oświatowej, jakim będzie założenie Liceum Ogólnokształcącego.
Szkoła posiada możliwości lokalowe, dydaktyczne i odpowiednią kadrę pedagogiczną.
Szkoła wystąpiła ponadto do Kuratorium Oświaty we Wrocławiu o wydanie opinii dot. utworzenia nowego profilu kształcenia „ Zarządzanie informacją” w Liceum Profilowanym.
Dla nowego typu szkoły, jakim jest Liceum Ogólnokształcące nie będzie nadany nowy statut, wszelkie zmiany w istniejącym statucie dokona Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczytnej. Zaznaczył, że utworzenie Liceum Ogólnokształcącego umożliwi uczniom kontynuowanie nauki w szkole o wybitnie lokalnym charakterze. Podkreślił, że celem jest przygotowanie oferty edukacyjnej jak najbardziej potrzebnej na tym terenie. Stąd, oprócz tych możliwości, jakie szkoła ma dzisiaj, tj. oprócz klasy Technikum, Liceum Profilowanego, warunków do prowadzenia klas szkół zawodowych, proponuje się, aby zaistniała także klasa Liceum Ogólnokształcącego.
Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 14 radnych głosami jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie założenia Liceum Ogólnokształcącego i włączenia go w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczytnej.
Uchwała Nr XXVI/223/05 w sprawie udzielenia założenia Liceum Ogólnokształcącego i włączenia go w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczytnej w załączeniu.
Załącznik nr 10

b) Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pt.: „Stypendia współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej w Szczytnej” w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - priorytet 2 przedstawił Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna Pan Wiesław Tracz. Poinformował, że przyjęcie uchwały jest niezbędnym warunkiem przy ubieganiu się o środki  z Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację projektu stypendialnego dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej prowadzonej przez Gminę Szczytna, na który to program został ogłoszony konkurs przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w ramach  Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego – Priorytet 2. Dodał, że Gmina Szczytna jako organ prowadzący szkołę ponadgimnazjalną musi samodzielnie wystąpić z Wnioskiem o dotację na te stypendia. Według analizy przeprowadzonej w szkole stypendia wyrównujące szanse edukacyjne uczniom z terenów wiejskich w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczytnej może uzyskać od 23 do 25 uczniów. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pt.: „Stypendia współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej w Szczytnej” w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - priorytet 2.
Uchwała Nr XXVI/224/05 w sprawie zatwierdzenia projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pt.: „Stypendia współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej w Szczytnej” w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - priorytet 2 w załączeniu.
Załącznik nr 11

Ad.7.
Odpowiedzi na interpelacje radnych zgłoszone w pkt. 4 XXVI sesji udzielili:

Burmistrz Edward Kondratiuk na interpelację radnego Wiesława Kitela:
Od kwietnia b.r. „Sudety” w całości są dzierżawione przez Centralę Eksportowo-Importową „Minex” z Warszawy. Umowę o pracę na dwa lata podpisano ze 109 osobami. Na przełomie lipca i czerwca 2005 r. ma dojść do przetargu na sprzedaż huty. Mocno zainteresowany jest tym obecny dzierżawca, chce remontować dużą wannę i rozszerzać produkcję nie tylko w oparciu o kryształy. Daje też szansę na zatrudnienie większej grupy osób. Obecnie zostały wypłacone byłym pracownikom huty odprawy i część należności za świadczoną pracę. Na resztę zaległości trzeba czekać. Na bieżąco prowadzone są rozmowy z syndykiem huty, sytuacja jest nam znana. Jeżeli Państwo posiadają informację, że określone rodziny wymagają pomocy proszę o kierowanie ich do Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnej.

Zastępca Burmistrza Wiesław Tracz na interpelację radnej Mirony Duńki:
Problemem nie jest zbieranie odpadów segregowanych, a gospodarowanie nimi. Na dzień dzisiejszy ZGKiM w Szczytnej nie jest do tego przygotowany. Pojemniki są po to, by ludzie przyzwyczaili się do takiego wyrzucania odpadów. Zostały zakupione z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest funduszem celowym. Oznacza to, że środki funduszu mogą być przeznaczone na finansowanie wskazanych w przepisach zadań. Zgodnie z ustawą-Prawo ochrony środowiska środki funduszu przeznacza się na m.in.: edukację ekologiczną oraz propagowanie działań proekologicznych i zrównoważonego rozwoju, monitoring środowiska, badania stanu środowiska, przedsięwzięcia związane gospodarką odpadami, z ochroną przyrody, powietrza, wód oraz realizowanie zadań służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej.

Burmistrz Edward Kondratiuk na interpelację radnego Ireneusza Hoffmana:
Rozpoczęto budowę chodnika łączącego ul. Kościelną z cmentarzem. Będą tam ławki i zatoczki do parkowania samochodów. Wszystko po to, by ułatwić mieszkańcom i przyjezdnym bezpieczne odwiedzanie cmentarza.

Ad.8.
Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Wojciech Szlosberger zaapelował o zachowanie ustawowego obowiązku złożenia kompletnych oświadczeń majątkowych w terminie do dnia 30 kwietnia 2004. r. Poinformował, że termin ten jest nieprzekraczalny, a jego po jego upływie sankcją za nie złożenie oświadczenia majątkowego będzie utrata diety, aż do czasu złożenia niezbędnych dokumentów.

Ad.9.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady podziękował wszystkim za udział w obradach i ogłosił zamknięcie obrad XXVI sesji Rady Miejskiej.

Na tym protokół zakończono.
Protokołowała A.Sitarz.

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 23 Maj 2005 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432547