szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
PROTOKÓŁ NR XIII/2003 z dnia 1 grudnia 2003 r.

PROTOKÓŁ NR XIII/2003
z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej
z dnia 1 grudnia  2003 r.

Godzina rozpoczęcia: 16.00
Godzina zakończenia: 18.00

Miejsce obrad: Miejski Ośrodek Kultury w Szczytnej
W sesji udział wzięło 15 radnych
Lista obecności radnych i sołtysów w załączeniu.
Załącznik nr 1 (a-b)

Sesję otworzył Przewodniczący Rady Wojciech Szlosberger. Po wysłuchaniu hymnu państwowego powitał wszystkich przybyłych, a szczególnie zaproszonych gości.
1.Kazimierza Drożdża –Senatora RP,
2.Magdalenę Banaś – Posłankę na Sejm RP,
3.Bożenę Rynkowską –Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
4.Marka Szpaniera –Przewodniczącego Rady Powiatu Kłodzkiego,
5.Adama Łąckiego – Starostę Powiatu Kłodzkiego,
6.Grażynę Świniańską – Radną Powiatu Kłodzkiego,
7.Marka Szpaka – Radnego Powiatu Kłodzkiego,
8.Wacława Diendziela – Dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Świdnicy,
9.Zbigniewa Dąbrowskiego – Kierownika Rejonowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kłodzku,
10. Annę Jeske -  Dyrektora Banku PKO BP w Polanicy Zdroju,
11.Zdzisława Nowackiego – Dyrektora Banku Spółdzielczego w Kłodzku,
12.Zbigniewa Stelmacha –komendanta  Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku,
13.Dariusza Struga – Komendanta Komisariatu Policji w Polanicy Zdroju,
14.Andrzeja Gębczyńskiego –Kierownika Rewiru Dzielnicowych w Szczytnej,
15.Janusza Chodorowskiego - Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej,
16.Bogdana Palko –Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczytnej,
17.Bolesława Krawczyka – Burmistrza Miasta Duszniki Zdrój,
18.Jerzego Terleckiego – Burmistrza Miasta Polanica Zdrój,
19.Jana Bednarczyka – Burmistrza Miasta Radkowa,
20.Księży Proboszczów: Benedykta Narlocha, Janusza Jezuska, Mirosława Wójtewicza, Janusza Sziwca,
21.Honorowych Obywateli Szczytnej: Janinę Król, Antoniego Hawałeja, Kazimierza Drożdża, Zbigniewa Horbowego,
22.Rolników nominowanych do odznaczenia  „Zasłużony dla Rolnictwa”,
23.Gości zaproszonych w osobach byłych radnych, byłych pracowników Urzędu Miasta i Gminy, dyrektorów zakładów pracy z terenu Gminy Szczytna oraz kierowników jednostek organizacyjnych Gminy Szczytna, dyrektorów Szkół oraz grono pedagogiczne, wszystkich mieszkańców i młodzież oraz media:
Polskie Radio Wrocław – reprezentowane przez Pana Piotra Izberta
Euroregio Glacensis-  reprezentowany przez Pana Zbigniewa Bieńkowskiego
Gazetę Prowincjonalnę  – reprezentowaną przez Państwo Awiżeń.

Po oficjalnym powitaniu Przewodniczący Rady poinformował zebranych, że uroczysta sesja została zwołana w związku z obchodami XXX-lecia nadania praw miejskich Szczytnej. Odczytał akt nadania praw miejskich miejscowości Szczytna wydany przez ówczesnego Prezesa Rady Ministrów Pana Piotra Jaroszewicza.

Następnie zwrócił się do Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna Pana Edwarda Kondratiuka o zabranie głosu. W swoim wystąpieniu Burmistrz podsumował 30-letni okres w historii miasta. Podkreślił, że 30 lat to niewiele w porównaniu z prawie 700 letnią historią miasta. Ale te 30 lat to nasze lata tu spędzone; to nasza młodość, nasza praca, nasze dążenia do stworzenia sobie warunków życia, a również nasze marzenia. Historia miasta nierozłącznie związana jest z mieszkańcami. I dlatego mówiąc o dziejach Szczytnej nie można nie wspominać ludzi, którzy ją tworzyli. Po II wojnie światowej były to między innymi rodziny Drożdżów, Klisiów, Szterów, Sokołowskich, Glebców, Boraków. Poinformował, że najstarsza wzmianka o Szczytnej pochodzi z 1347 r., a już wcześniej istniała tu osada słowiańska. Na powstanie i rozwój Szczytnej duży wpływ miał „szlak bursztynowy” przebiegający przez jej teren. Szczytna powstała w obrębie państewka przy ruchliwym trakcie handlowym ze Śląska do Czech. W XIX wieku Szczytna była jedną z większych miejscowości w regionie. Był tu i jest zamek, kościół, szkoła i plebania. Rozwój Szczytnej związany był z powstaniem zakładów szklarskich oraz z wybudowaniem linii kolejowej z Kłodzka do Szczytnej.
Przed I wojną światową Szczytna miała oświetlenie uliczne, wodociąg, szpital, powstał tor saneczkowy oraz lodowisko, posiadała kilka hoteli i gospód, była popularną miejscowością letniskową.
Po II wojnie światowej Szczytna była miejscowością typowo przemysłowo-rolniczą. Osiedle posiadało sieć sklepów różnych branż oraz wiele zakładów usługowych. Funkcjonowały zakłady przemysłowe: Huta Szkła Gospodarczego, Państwowy Tartak, Kłodzkie Zakłady Przemysłu Metalowego (fabryka wózków dzieciących), Fabryka Wełny Drzewnej i Kamieniołomy: Katowickiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych, Radkowskich Zakładów Materiałów Budowlanych, Państwowe Gospodarstwo Hodowli Zawodowej, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, rozlewnia piwa, rzeźnia.
Sieć oświaty tworzyły: szkoły podstawowe, Zasadnicza Szkoła Przemysłu Szklarskiego, przedszkole i żłobek.
Początek lat siedemdziesiątych to reforma podziału administracyjnego Państwa, która zniosła gromady i osiedla, a w ich miejsce utworzyła gminy. Z osiedla Szczytna oraz dawnych wsi Batorów i Bobrowniki utworzono miasto, zaś z terenów dawnych Gromadzkich Rad Narodowych w Łężycach i Polanicy utworzono Gminę Szczytna.
Akt nadania praw miejskich dla Szczytnej podpisał ówczesny Prezes Rady Ministrów Pan Piotr Jaroszewicz. Pierwszym Naczelnikiem miasta został Pan Zygmunt Tracz, pełniąc tę funkcję do grudnia 1973 r., kiedy to stanowisko zostało powierzone dla Pana Leszka Łagódki, który przez 17 lat był włodarzem tego Miasta.
Po wejściu w życie ustawy o samorządzie gminnym, co było wynikiem przemian polityczno-gospodarczych zapoczątkowanych w 1989 r. w naszym kraju, zmieniło się funkcjonowanie gmin, a tym samym miasta. Ale nie sposób przypomnieć, co w okresie do 1991 r. wydarzyło się w Szczytnej:

Wybudowano nowe osiedle mieszkaniowe (zamieszkuje ok. 1.200 osób)- osiągnięcie tego zadania było możliwe, kiedy to HS „SUDETY” przejęła na siebie funkcję inwestora przy budowie oczyszczalni ścieków i centralnej kotłowni. Pierwsze dwa bloki oddane przez HS „SUDETY” zahamowało w tym czasie odpływ kadry fachowców, zdobników i hutników szkła, którzy mogli zamieszkać wraz z rodzinami w nowo oddanych mieszkaniach.
W tym czasie mieszkania dla swoich załóg budowały również:
1.Państwowe Przedsiębiorstwo Hodowlane,
2.Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna,
3.Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej,
4.Nadleśnictwo Zdroje.
Dokonano adaptacji pomieszczeń kina i rozbudowy pomieszczeń piwnicznych na Klub Metro.
Powstały świetlice dziecięce, funkcjonowały dwa przedszkola i żłobek.
Rozbudowano budynek Urzędu (sala posiedzeń i Urząd Stanu Cywilnego).
Parafia Rzymsko-Katolicka przy wsparciu wiernych wybudowała dom katechetyczny.
Wybudowano przychodnię zdrowia wraz z punktem przekaźnikowym dla I Programu TV i dwie stacje przekaźnikowe na II Program TV.
Rozpoczęto proces inwestowania w infrastrukturę techniczną miasta (dodatkowe oświetlenie, nowe drogi, budowę parkingów, mostów).
Uregulowano w części rzeki Bystrzycę Dusznicką oraz Kamienny Potok.
Powstało małe Centrum Handlowe przy obecnej ul. Handlowej.
W dalszej części wystąpienia Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna poinformował zebranych, że ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym stanowi, iż mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową, natomiast zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. Stwierdził, iż idea samorządności sprawdziła się. Dała możliwość bezpośredniego wykonywania zadań publicznych w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.
W latach dziewięćdziesiątych końca XX wieku i pierwszych latach wieku XXI zapoczątkowano proces niezbędnych inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej, tak niezbędny dla dalszego rozwoju miasta.
Wykonano 85 % kanalizacji miasta. Zmodernizowano i rozbudowano sieć wodociągową – ujęcie głębinowe „Zacisze” okazało się bardzo trafnym rozwiązaniem z uwagi na występujący problem suszy.
Rozbudowano sieć telefoniczną miasta i wsi (z 460 do 2500 abonentów).
W dniu 6 listopada 2002 r. oddano do użytku Halę Sportową wraz z łącznikiem, a w dniu 8 sierpnia b.r. zakończono remont i modernizację płyty stadionu miejskiego. Biblioteka Publiczna i Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymały nowe siedziby. Przeprowadzono także kolejną modernizacja sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczytnej.
Nawiązano współpracę z miastami partnerskimi:
Velkie Porici – w Republice Czeskiej,
Tegernheim – partnerem niemieckim
Gminą Międzychód – w Wielkopolsce.
Powstało kilkanaście gospodarstw agroturystycznych. W I kadencji samorządu powstał Związek Międzygminny „Turystyczna Szóstka” z siedzibą w Szczytnej, który spełnił zdaniem Burmistrza bardzo ważną rolę w zakresie promocji naszych miast nie tylko w kraju, ale również w jednoczącej się Europie u schyłku XX wieku.

Pan Edward Kondratiuk wspomniał również o odbudowie miasta ze skutków spowodowanych katastrofalną powodzią z roku 1998. Stwierdził, że były to cztery lata zmagań i wyrzeczeń władz gminnych i jej mieszkańców w celu przywrócenia do normalności funkcjonowania miasta.
Zapoznał zebranych z zamierzeniami na przyszłość. Zadeklarował, że konsekwentnie będzie realizować przyjętą strategię miasta i gminy. Priorytetem będzie także dalsza realizacja programu oświatowego, co jego zdaniem będzie przynosić konkretne wymierne efekty dla naszego społeczeństwa. Podkreślił, jak ważne jest aktywne uczestnictwo w życiu miasta, kraju i Europy. Stwierdził, że nie pozostajemy sami – funkcjonujemy w strukturach stowarzyszeń Eurogiegionu Glacensis i Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na zakończenie wystąpienia przytoczył fragment wiersza Piotra Wilczyńskiego – ucznia Gimnazjum w Szczytnej.
„Jest takie miejsce na ziemi
z zamkiem na Szczytniku
z tradycjami szklarskimi
atrakcyjne, interesujące, niesamowite ...”
Podziękował wszystkim mieszkańcom za ciężką i twórczą pracę oraz przyjaciołom Szczytnej i tym, którzy działania te wspierają i pomagają. Podziękował zebranym za uwagę.
Przewodniczący Rady Pan Wojciech Szlosberger przystąpił do realizacji kolejnego punktu posiedzenia. Poinformował zebranych, że na podstawie uchwały Nr XXXIV/ 254 /2002 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 17 września 2002 r. w sprawie ustalenia Regulaminu nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej” do Rady Miejskiej w Szczytnej wpłynęły cztery wnioski o nadanie tego wyróżnienia. Po rozpatrzeniu złożonej dokumentacji, na sesji w dniu 21 listopada 2003 r., Rada Miejska w Szczytnej podjęła uchwały w sprawie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej” dla:
1.Pani Janiny Król zgłoszonej przez Społeczno-Kulturalne Stowarzyszenie „Młodzi dla Ziemi Kłodzkiej” z siedzibą w Szczytnej,
2.Pana Antoniego Hawałeja – zgłoszonego przez Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polski i Byłych Więźniów Politycznych - Koło Miejsko-Gminne Szczytna,
3.Pana Zbigniewa Horbowego zgłoszonego przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Szczytnej,
4.Pana Kazimierza Drożdża zgłoszonego przez Terenowy Klub Sportowy „HUTNIK” w Szczytnej.
Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił sylwetki Honorowych Obywateli Szczytnej: Pani Janiny Król, byłej nauczycielki ze Szczytnej, która obecnie prowadzi ognisko muzyczne dla dzieci, senatora Kazimierza Drożdża (byłego mieszkańca Szczytnej), Antoniego Hawałeja, mieszkańca miasta oraz Zbigniewa Horbowego, rektora wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych od lat związanego ze Szczytną.
Osobom wyróżnionym przez Radę zostały wręczone przez Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna: Akt Nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej”, Statuetka Honorowego Obywatela Szczytnej oraz symboliczne wiązanki okolicznościowe. Przewodniczący Rady poinformował, że nieobecny Pan Zbigniew Horbowy otrzyma potwierdzenie swego szczytniańskiego obywatelstwa na najbliższej sesji. W swoich wystąpieniach obecni na uroczystości Honorowi Obywatele Szczytnej nawiązywali do osobistych wspomnień związanych ze Szczytną, podkreślali, że emocjonalnie czują się związani z tym miastem i jego historią. Złożyli Radzie podziękowania za uznanie i zaszczyt otrzymania tytułów oraz podmiotom zgłaszającym ich kandydatury za docenienie zaangażowania, wkładu pracy i wysiłku włożonego z ich strony dla dobra Miasta i Gminy Szczytna.
Następnie zostały odczytane zebranym oraz wręczone na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna listy gratulacyjne przez:

1.Magdalenę Banaś – posłankę na Sejm RP,
2.Kazimierza Drożdża – Senatora RP,
3.Bolesława Krawczyka – Burmistrza Miasta Duszniki Zdrój,
4.Jerzego Terleckiego – Burmistrza Miasta Polanica Zdrój,
5.Jana Bednarczyka – Burmistrza Miasta Radkowa,
6.Adama Łackiego - Starostę Powiatu Kłodzkiego,
7.Dariusza Struga – Komendanta Komisariatu Policji w Polanicy Zdroju w imieniu Komendanta Powiatowego Policji w Kłodzku,
8.Jana Kamińskiego – Zastępcę Prezesa ds. Technicznych w imieniu Spółdzielni Mieszkaniowej w Kudowie Zdroju.

Głos zabrał także Pan Jan Nowak – były dyrektor Huty „Sudety” w Szczytnej. W swoim wystąpieniu podziękował za zaproszenie, nawiązał do czasów, w których Zakład ten dynamicznie się rozwijał i był jednym z najbardziej prężnych w okolicy. Wspominał o osobach, którzy współuczestniczyli w tworzeniu historii Szczytnej, będąc jednocześnie aktywnymi działaczami Huty.
Listy gratulacyjne odczytane podczas uroczystości oraz przekazane w innej formie w załączeniu do protokołu.

Przewodniczący Rady przystąpił do realizacji kolejnego punku porządku obrad: Wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”. Zwrócił się do Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna o zabranie głosu.

Pan Edward Kondratiuk poinformował zebranych, że na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1996 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Zasłużony dla Rolnictwa”, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia (Dz. U. z 1997 r., Nr 3, poz. 17) nadaje się osobom fizycznym za osiągnięcia w dziedzinie rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz w służbie weterynaryjnej odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Korzystając z prawa przysługującego mu zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 3) cyt. rozporządzenia, wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej o nadanie odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” dla niżej wymienionych osób:
1.JAMELSKI DYMITR – rolnik zam. we wsi Dolina,
2.KOŁTUN JANINA– rolnik zam. we wsi Łężyce,
3.MARKISZ JADWIGA – rolnik zam. we wsi Słoszów,
4.MIKOŁAJCZYK JANINA – rolnik zam. we wsi Słoszów,
5.OGRODNIK PIOTR - rolnik zam. we wsi Wolany,
6.OLEŚ JÓZEF – rolnik zam. we wsi Niwa,
7.PUCHALSKI ROMAN– rolnik zam. we wsi Chocieszów,
8.GWÓŹDŹ JAN – pracownik samorządowy,
9.ONAK MARIAN – Sołtys wsi Złotno,
10.ROLA RAFAŁ – lekarz weterynarii.
Ponadto poinformował, że wszystkie kandydatury uzyskały pozytywną opinię Komisji ds. Rozwoju Wsi Rady Miejskiej w Szczytnej. Wręczenia odznak i legitymacji stwierdzających ich nadanie dokonała Pani Bożena Rynkowska – p.o. Dyrektora Departamentu Rozwoju Wsi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Obecnym kandydatom Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna wręczył symboliczne wiązanki okolicznościowe. W imieniu odznaczonych podziękował Pan Jan Gwódź – pracownik samorządowy. Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że osoby nieobecne podczas uroczystości: Pani Jadwiga Markisz oraz Pan Rafał Rola w celu nadania odznaczenia zostaną zaproszeni na koleją sesję Rady Miejskiej. Następnie głos zabrała Pani Bożena Rynkowska, która w swoim przemówieniu zadeklarowała pomoc dla działań związanych z rozwojem obszarów wiejskich Gminy Szczytna. Nawiązała także do czasów, kiedy w Szczytnej mieszkała i uczestniczyła czynnie w życiu tego miasta.

Następnie przedstawiono zebranym multimedialną prezentację Miasta i Gminy Szczytna, przygotowaną przez pracowników Gminnego Centrum Informacji i Promocji w Szczytnej przy współudziale mieszkańca Miasta Szczytna Pana Grzegorza Frali, ukazującą historię ostatniego XXX-lecia Szczytnej.

W dalszej części sesję uświetnił program artystyczny pt. „Moje Miasto” zaprezentowany przez młodzież z Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczytnej.

Na zakończenie Przewodniczący Rady podziękował wszystkim za udział w uroczystych obchodach, ogłosił zamknięcie obrad XIII sesji Rady Miejskiej oraz zaprosił zebranych na poczęstunek do klubu „Metro”.

Na tym protokół zakończono.
Protokółowała A.Sitarz.

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 7 Styczeń 2004 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432034