szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
PROTOKÓŁ NR XVI / 2004 z dnia 19 lutego 2004 r.

PROTOKÓŁ NR XVI / 2004
z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej
w dniu 19 lutego 2004 r.

Godzina rozpoczęcia : 12.00
Godzina zakończenia: 17.00

Miejsce obrad: sala posiedzeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej

W sesji udział wzięło 15 radnych

Radni nieobecni:  
od pkt. 5 b  Pan Wiesław Kitel
od pkt. 5 f Pani Renata Idzik
w pkt. 5 f Pan Ireneusz Hoffman

Lista obecności radnych, sołtysów, zaproszonych gości w załączeniu.
Załącznik nr 1 (a-d)

Sesję otworzył Przewodniczący Rady Pan Wojciech Szlosberger. Powitał radnych, zaproszonych gości, przybyłych mieszkańców. Stwierdził, że w sesji uczestniczy 15 radnych, jest zatem quorum niezbędne do podejmowania prawomocnych uchwał.

Ad.2.
Przewodniczący Rady Pan Wojciech Szlosberger wystąpił z zapytaniem, czy do porządku obrad będą składane wnioski i zmiany. Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna zawnioskował do Rady o wprowadzenie do porządku obrad projektów uchwał w sprawach:
1)wyrażenia opinii do projektów uchwał Rady Powiatu Kłodzkiego dotyczących  zmian organizacyjno - prawnych SP ZOZ,
2)przystąpienia do spółki prawa handlowego i objęcia udziałów w spółce.
Rada wnioski Burmistrza przyjęła jednogłośnie. Realizowano następujący porządek obrad:
1.Otwarcie sesji.

2.Porządek obrad.

3.Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami.

4.Wnioski i interpelacje radnych.

5.Podjęcie uchwał w sprawach:
a)wydania opinii do projektu planu ochrony Parku Narodowego Gór Stołowych,
b)zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków realizowanych przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej,
c)wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na bankową obsługę budżetu Gminy Szczytna,
d)wysokości diet przysługujących radnym za udział w sesjach Rady Miejskiej i posiedzeniach Komisji,
e)wysokości diet przysługujących przewodniczącym jednostek pomocniczych za udział w sesjach Rady Miejskiej i posiedzeniach Komisji,
f)zwrotu kosztów przejazdu radnego w podróży służbowej pojazdem samochodowym nie będącym własnością gminy,
g)wyrażenia opinii do projektów uchwał Rady Powiatu Kłodzkiego dotyczących zmian organizacyjno-prawnych  SP ZOZ,
h)przystąpienia do spółki prawa handlowego i objęcia udziałów w spółce.

6.Odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych.

7.Informacje Przewodniczącego Rady.

8.Zakończenie obrad.

Ad.3.

Informację o działaniach podjętych w okresie między sesjami przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk.
Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami w załączeniu.
Załącznik nr 2

Ad.4.
Radny Wiesław Kitel:
1) Na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Leśnej przy posesji położonej przy ul. Leśnej 8 należy ustawić lustro drogowe. Zdecydowanie ułatwi to poruszanie się pojazdów samochodowych w obrębie tego skrzyżowania.
2) Jak obecnie wygląda sprawa zwrotu kaucji mieszkaniowych dla mieszkańców Szczytnej?

Ad.5.

a) Projekt uchwały w sprawie wydania opinii do projektu planu ochrony Parku Narodowego Gór Stołowych przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk.  Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych o zgłaszanie uwag do projektu uchwały. Radny Leszek Gunia wystąpił z wnioskiem do Rady, aby paragraf 2 ust. 3 projektu uchwały otrzymał brzmienie:
„Proponuje się zmianę treści § 38 punkt 2) w sposób następujący:
§ 38. W celu ograniczenia strefy zabudowy należy:
2) Nie obejmować strefą zabudowy mieszkaniowej i przemysłowej gruntów otuliny położonych w odległości nie mniejszej niż 20 m od granicy Parku za wyjątkiem:
a) gruntów położonych na terenie miasta Szczytna, obręb Szczytna w granicach działek oznaczonych numerami geodezyjnymi 1502, 1733, 1734, 1736, 1737, 1747 i 1750, gdzie odległość zabudowy wynosi 50 m od granicy Parku,
b) gruntów położonych na terenie miasta Szczytna, obręb Szczytna w granicach działek oznaczonych numerami geodezyjnymi 1560/1, gdzie odległość zabudowy wynosi 20 m od granicy Parku.”
Argumentując złożony wniosek radny Leszek Gunia stwierdził, że proponowany w projekcie uchwały zapis, aby nie obejmować strefą zabudowy mieszkaniowej i przemysłowej gruntów otuliny położonych w odległości nie mniejszej niż 100 m od granicy Parku jest niesprawiedliwy dla właścicieli działek. Ogranicza bowiem ich prawa do korzystania z posiadanej własności. Inspektor ds. zagospodarowania przestrzennego Pan Edward Zielonka wyjaśnił, że strefa 100 m dotyczy tylko zakazu zabudowy mieszkaniowej i przemysłowej gruntów otuliny, pozostałe formy zabudowy są natomiast dozwolone. Ponadto w projekcie uchwały wskazane są grunty, do których proponuje się wprowadzić korzystniejsze rozwiązania niż zaproponowane przez Park.
Po dyskusji radni głosami: 9-za, 4-przeciw, przy 2 głosach wstrzymujących odrzucili wniosek radnego Leszka Guni.
Innych uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 15 radnych głosami: 12-za, 2-przeciw, przy 1 głosie wstrzymującym podjęła uchwałę w sprawie wydania opinii do projektu planu ochrony Parku Narodowego Gór Stołowych.
Uchwała Nr XVI/111/2004 w sprawie wydania opinii do projektu planu ochrony Parku Narodowego Gór Stołowych w załączeniu.
Załącznik nr 3


b) Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków realizowanych przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk. Do projektu uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków realizowanych przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej.
Uchwała Nr XVI/112/2004 w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków realizowanych przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej w załączeniu.
Załącznik nr 4

c) Projekt uchwały w sprawie wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na bankową obsługę budżetu Gminy Szczytna przedstawił Skarbnik Miasta i Gminy Szczytna Pani Teresa Maślakiewicz. Do projektu uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na bankową obsługę budżetu Gminy Szczytna.
Uchwała Nr XVI/113/2004 w sprawie wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na bankową obsługę budżetu Gminy Szczytna w załączeniu.
Załącznik nr 5


d) Projekt uchwały w sprawie wysokości diet przysługujących radnym za udział w sesjach Rady Miejskiej i posiedzeniach Komisji przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Wojciech Szlosberger. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 14 radnych głosami: 10-za, 1-przeciw, przy 3 głosach wstrzymujących podjęła uchwałę w sprawie wysokości diet przysługujących radnym za udział w sesjach Rady Miejskiej i posiedzeniach Komisji.
Uchwała Nr XVI/114/2004 w sprawie wysokości diet przysługujących radnym za udział w sesjach Rady Miejskiej i posiedzeniach Komisji w załączeniu.
Załącznik nr 6

e) Projekt uchwały w sprawie wysokości diet przysługujących przewodniczącym jednostek pomocniczych za udział w sesjach Rady Miejskiej i posiedzeniach Komisji przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Wojciech Szlosberger. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 14 radnych głosami: 12-za, przy 2 głosach wstrzymujących podjęła uchwałę w sprawie wysokości diet przysługujących przewodniczącym jednostek pomocniczych za udział w sesjach Rady Miejskiej i posiedzeniach Komisji.
Uchwała Nr XVI/115/2004 w sprawie wysokości diet przysługujących przewodniczącym jednostek pomocniczych za udział w sesjach Rady Miejskiej i posiedzeniach Komisji w załączeniu.
Załącznik nr 7

f) Projekt uchwały w sprawie zwrotu kosztów przejazdu radnego w podróży służbowej pojazdem samochodowym nie będącym własnością gminy, przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Wojciech Szlosberger. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 12 radnych głosami: 11-za, przy 1 głosie wstrzymującym podjęła uchwałę w sprawie zwrotu kosztów przejazdu radnego w podróży służbowej pojazdem samochodowym nie będącym własnością gminy.
Uchwała Nr XVI/116/2004 w sprawie zwrotu kosztów przejazdu radnego w podróży służbowej pojazdem samochodowym nie będącym własnością gminy w załączeniu.
Załącznik nr 8

g) Projekt uchwały w sprawie w sprawie wyrażenia opinii do projektów uchwał Rady Powiatu Kłodzkiego dotyczących  zmian organizacyjno - prawnych SP ZOZ przedstawił Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna Pan Wiesław Tracz. Stwierdził, że w dniu 30 stycznia 2004 r. Rada Miejska w Szczytnej negatywnie zaopiniowała projekty uchwał Rady Powiatu Kłodzkiego w sprawie likwidacji Samodzielnych Publicznych Zespołów Opieki Zdrowotnej w Kłodzku, Nowej Rudzie i Dusznikach Zdroju i utworzenia na ich bazie centrów medycznych w formie spółek prawa handlowego, uzasadniając to tym, iż zaproponowane przekształcenie jest krokiem bardzo ryzykownym. Radni wyrazili obawy,  iż forma spółki prawa handlowego w przypadku placówek szpitalnych służby zdrowia jest formą niesprawdzoną i niedającą gwarancji wyjścia ze stanu zapaści. Zwrócili uwagę na to, że spółka – jako forma działalności gospodarczej- to organizm nastawiony na zysk, a ten, póki co nie wydaje się w służbie zdrowia realny. Pan Wiesław Tracz poinformował także, że w okresie między 30 stycznia 2004 r. a 19 lutego 2004 r. odbyło się szereg rozmów i konsultacji z Wicestarostą Powiatu Kłodzkiego w sprawie dalszych losów Szpitala Rejonowego w Dusznikach Zdroju. Zaznaczył, że propozycje Zarządu Powiatu Kłodzkiego zmierzają do przekształcenia tej placówki w spółkę prawa handlowego, co będzie przedmiotem sesji Rady w pkt.5 lit h) obrad. Podkreślił, że z posiadanych informacji wynika, iż alternatywą jest likwidacja Szpitala. Dlatego też Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna po ponownym przeanalizowaniu tematu, uwzględniając argumenty przedstawione przez Wicestarostę Powiatu Kłodzkiego, mając na uwadze, iż utworzenie spółki prawa handlowego jest obecnie jedyną dla tych ZOZ-ów szansą przetrwania, która może uwolnić szpitale od długów oraz dać im wiarygodność finansową i zdolność kredytową, proponuje, aby Rada Miejska w Szczytnej pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał  Rady Powiatu Kłodzkiego w sprawie likwidacji Samodzielnych Publicznych Zespołów Opieki Zdrowotnej w: Kłodzku, Nowej Rudzie i Dusznikach Zdroju w celu utworzenia na ich bazie centrów medycznych w formie spółek prawa handlowego. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia pozytywnej opinii do projektów uchwał Rady Powiatu Kłodzkiego dotyczących  zmian organizacyjno - prawnych SP ZOZ.
Uchwała Nr XVI/117/2004 w sprawie wyrażenia opinii do projektów uchwał Rady Powiatu Kłodzkiego dotyczących  zmian organizacyjno - prawnych SP ZOZ w załączeniu.
Załącznik nr 9
h) Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do spółki prawa handlowego i objęcia udziałów w spółce przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk. Obecny na sesji Wicestarosta Powiatu Kłodzkiego Pan Jarosław Surówka poinformował zebranych, że:
- Zarząd Powiatu Kłodzkiego proponuje, aby Gmina Szczytna przystąpiła do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, działającej w Dusznikach Zdroju na bazie obecnego Szpitala Rejonowego w Dusznikach Zdroju pod nazwą „Regionalne Centrum Medyczne”, tworzonej wspólnie z Powiatem Kłodzkim oraz samorządami lokalnymi, tj. Gminą Duszniki Zdrój, Gminą Kudowa Zdrój, Gminą Lewin Kłodzki. Kapitał zakładowy spółki wyniósłby120.000 zł i dzieliłby się na 240 udziałów po 500 zł każdy.
- Gmina Szczytna wniosłaby do spółki wkład pieniężny w kwocie 20.000 zł i objęłaby w niej 40 udziałów.
- Sytuacja ta spowodowana jest bardzo trudną sytuacją finansową Szpitala Rejonowego w Dusznikach Zdroju, zadłużenie tej placówki narasta w tempie zatrważającym.
- Jedyną szansą przetrwania dla Szpitala jest przekształcenie w spółkę prawa handlowego, co Zarząd Powiatu Kłodzkiego proponuje.
- W przypadku nie zrealizowania tego zamierzenia Szpital ulegnie likwidacji. Zasady rynkowe zaczynają obowiązywać także w służbie zdrowia. Bieżąca działalność ZOZ-ów nie może być finansowana przez samorządy lokalne. Trzeba tę spiralę zadłużenia przerwać.
- Szpital podpisał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług medycznych na 2004 r., który jest bardzo ważnym elementem w procedurze przekształcenia. Kontrakt ten zostałby przejęty przez powstałą spółkę.
Wicestarosta Jarosław Surówka w odpowiedzi na pytania radnych stwierdził, że:
- Obecne zadłużenie placówki zostanie pokryte przez organ założycielski, jakim jest Powiat Kłodzki, działania te trzeba jednak podjąć jak najszybciej.
- Zarząd Powiatu Kłodzkiego deklaruje zwrot zaległości przysługującej Gminie Szczytna z tytułu podatku od nieruchomości. Sygnalizuje się także możliwość podjęcia przez Zarząd Powiatu Kłodzkiego negocjacji z Gminą Szczytna w sprawie należnych odsetek z tego tytułu.
- Z dniem 1 lipca b.r. nowy podmiot w formie spółki prawa handlowego rozpocząłby swoją działalność.
- Propozycja Zarządu Powiatu zmierza do utworzenia szpitala świadczącego usługi o profilu onkologicznym. Z analiz wynika, że zapotrzebowanie tego typu usługi medyczne jest znaczne, a liczba placówek o tym charakterze funkcjonujących na terenie Powiatu Kłodzkiego niewystarczająca.
- Po przeprowadzonych konsultacjach z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu Zarząd Powiatu Kłodzkiego uzyskał akceptację na utworzenie Regionalnego Centrum Medycznego działającego nie tylko jako placówka o profilu onkologicznym, ale także jako świadcząca usługi medyczne w zakresie pierwszej pomocy, czy zabezpieczająca opiekę ambulatoryjną dla potencjalnych pacjentów.
- Zarząd Powiatu Kłodzkiego dąży do zachowania Szpitala w Dusznikach Zdroju, stoi na stanowisku, że trzeba ratować to, co jeszcze posiada dla dobra mieszkańców Powiatu.
- Placówka świadcząca usługi w zakresie radioterapii wymaga ogromnych nakładów, dlatego też dopuszcza się możliwość udziału w spółce podmiotów prywatnych, które wniosłyby niezbędny kapitał. Na dzień dzisiejszy Zarząd Powiatu Kłodzkiego nie jest w stanie wskazać strategicznego inwestora. Każdy, z kim prowadzone są rozmowy składa tylko deklaracje. O konkretach będzie można rozmawiać, gdy powstanie spółka prawa handlowego.
- Biorąc pod uwagę planowanie uruchomienie Szpitala Rejonowego w Polanicy Zdroju, należy zakładać, iż tylko placówka medyczna o charakterze onkologicznym ma szansę przetrwania.
- Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Szczytnej może opłacać się spółce. Może też świadczyć usługi komercyjne w części lub w całości.
Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna przedstawiając swoje stanowisko w sprawie, stwierdził, że powstanie spółki prawa handlowego jest szansą i alternatywą dla rozwiązania problemu. Gdyby istniała inna możliwość zachowania szpitala i związanych z nim miejsc pracy z pewnością zostałaby szczegółowo przeanalizowana. Na dzień dzisiejszy innej realnej szansy przetrwania placówki nie ma. Przystąpienie do spółki jest próbą zapewnienia lokalnej społeczności specjalistycznej opieki medycznej, daje także perspektywy zatrudnienia obecnym pracownikom Szpitala. Dlatego też przystąpienie do spółki prawa handlowego jest zasadne i pożądane. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 13 radnych głosami: 10-za, 2-przeciw, przy 1 głosie wstrzymującym podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do spółki prawa handlowego i objęcia udziałów w spółce.
Uchwała Nr XVI/118/2004 w sprawie przystąpienia do spółki prawa handlowego i objęcia udziałów w spółce w załączeniu.
Załącznik nr 10
Ad.6
Odpowiedzi na interpelacje radnego Wiesława Kitela udzielił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk:

1) Sprawdzimy, czy zachodzi konieczność ustawienia lustra drogowego na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Leśnej przy posesji położonej przy ul. Leśnej 8. Jeżeli taka potrzeba zostanie ustalona zostaną podjęte działania w celu zrealizowania Pana wniosku.
2) Osoby, które złożyły do Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej stosowne dokumenty otrzymały zwrot kaucji mieszkaniowych. W sprawie zwrotów proszę bezpośrednio kierować się do Zakładu, który udziela informacji i wypłaca należności.

Ad.7.
Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Wojciech Szlosberger poinformował, że dyżury radnych odbywają się zgodnie z przyjętym harmonogramem. Zaapelował o spełnianie tego obowiązku, a w przypadku nie przybycia na planowany dyżur o zgłoszenie tego faktu odpowiednio wcześniej do inspektora ds. obsługi rady i sołectw.

Ad.8.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady podziękował wszystkim za udział w obradach i ogłosił zamknięcie obrad XVI sesji Rady Miejskiej.

Na tym protokół zakończono.
Protokołowała A.Sitarz.

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 2 Marzec 2004 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432039