szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr IX/2007 z dnia 28 czerwca 2007r.

Protokół Nr IX/2007
z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej
z dnia 28 czerwca 2007 r.

Godzina rozpoczęcia: 14.00
Godzina zakończenia: 18.50

Miejsce obrad: gospodarstwo agroturystyczne „Villa Sol” w Niwie

W sesji wzięło udział 12 radnych.
Radni nieobecni:
1. Waldemar Górecki
2. Leszek Gunia
3. Roman Konior
4. od pkt. 7 – Tomasz Bernat

Lista obecności radnych, sołtysów, zaproszonych gości w załączeniu.
Załącznik nr 1 (a-d)

Ad.1
Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Renata Idzik. Powitała radnych, zaproszonych gości, przybyłych mieszkańców. Stwierdziła, że w sesji uczestniczy 12 radnych, jest zatem quorum niezbędne do podejmowania prawomocnych uchwał.

Ad.2
Przewodnicząca Rady wystąpiła z zapytaniem, czy do porządku obrad będą składane wnioski i zmiany. Do porządku obrad uwag nie wniesiono. Przewodnicząca Rady Renata Idzik odczytała porządek obrad:

1. Otwarcie sesji.
2. Porządek obrad.
3. Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami.
4. Wnioski i interpelacje radnych.
5. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
6. Rozwój agroturystyki na terenie gminy.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu na rok 2007.
8. Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych.
9. Informacje Przewodniczącej Rady.
10. Zakończenie obrad.

Ad.3
Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Renata Idzik wręczyli Pani Teresie Gąbce wybranej na kolejną kadencję na Sołtysa wsi Słoszów okolicznościowe kwiaty oraz list gratulacyjny.
Następnie Burmistrz przedstawił informację o działaniach podjętych w okresie między sesjami.
Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami w załączeniu.

Załącznik nr 2

Ad.4

Radny Ireneusz Hoffman:
Postępowanie Sanepidu było skandalem. Skoro zakażone było tylko źródło wody na ujęciu na Bobrownikach to, po co było wydawać decyzję o niezdatności wody do celów użytkowych na terenie całego miasta. Uważam, że niepotrzebnie mieszkańców wprowadzono w błąd, a gmina poniosła koszty z tytułu dowozu wody na tak dużym obszarze. Proszę o szczegółowe informacje w tej sprawie.

Radny Wojciech Szlosberger:
Czy wiadomo gdzie było źródło zakażenia wody? Czy służby wodociągowe miały obowiązek zamykania ujęcia w okresie opadów i czy było to robione?

Radna Urszula Doskocz:
Czy nie można było negocjować cen za dowóz wody z podmiotami, które wodę dostarczały?

Ad.5
Przewodnicząca Rady poinformowała, że protokół z ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 31 maja 2007 r. pozostawał do wglądu w Biurze Rady Miejskiej. W związku z tym, że nie wniesiono żadnych uwag do treści protokołu, Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek o przyjęcie protokołu, który Rada w obecności 12 radnych, w głosowaniu jawnym, 12 głosami za, jednogłośnie przyjęła.

Ad.6
Informację w sprawie rozwoju agroturystyki na terenie gminy przedstawił Pan Zbigniew Dąbrowski – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradców w Kłodzku.
Informacja w załączeniu.
Załącznik nr 3

Radny Tomasz Bernat – współwłaściciel Gospodarstwa Agroturystycznego „Bobrowniki w Szczytnej stwierdził, że powodami braku rozwoju agroturystyki na terenie gminy Szczytna są:
1. zbyt słabe doradztwo, zwłaszcza w sprawach uzyskania dofinansowania,
2. pojawienie się inwestorów z zewnątrz, którzy budują pensjonaty i nazywają je agroturystyką,
3. obciążenie podatkiem od nieruchomości gospodarstw położonych na terenie miasta Szczytna.
Radny Tomasz Bernat zaznaczył, że Strategia Rozwoju Miasta i Gminy Szczytna na lata 2007-2013 zakłada rozwijanie sektora usług turystycznych, w tym przekształcenia turystyczne i agroturystyczne. Podkreślił, że należy bardziej wspierać gospodarstwa już funkcjonujące.
Radny Stanisław Czarnik zapytał, w jaki sposób gospodarstwa pozyskują klientów?
Pani  Bożena Stępka– właścicielka Gospodarstwa Agroturystycznego „Piekiełko” w Szczytnej stwierdziła, że problemem agroturystyki jest niewystarczająca promocja, informacja, propagowanie gospodarstw agroturystycznych zarówno w regionie, jak i w kraju. Zaproponowała, aby na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Szczytnej można się było promować. Dodała, że gospodarstwa promują się płacąc za własne strony internetowe lub poprzez wszelkiego rodzaju Stowarzyszenia.
Współwłaścicielka gospodarstwa agroturystycznego „Villa Sol” w Niwie Pani Renata Stage podkreśliła, że jej goście to bardzo często osoby zamożne, które z uwagi na bardzo zły stan drogi gminnej prowadzącej do jej posesji nie przyjeżdżają na wypoczynek. Tym samym traci klientów. Ponadto zwróciła uwagę, że nie ma wymiany informacji o wolnych miejscach noclegowych pomiędzy gospodarstwami agroturystycznymi.
Państwo Maria i Mirosław Zięba – właściciele gospodarstwa agroturystycznego „U Zięby” zaznaczyli, że goście szukają komfortu, odpowiedniego standardu. Wymagania są coraz większe i trudno im sprostać. Ponadto wielu z gości nie jest zainteresowanych hodowlą zwierząt, czy produkcją rolną. Turystów interesuje bardziej otoczenie i „czyste” powietrze. Nie wszyscy mieszkańcy wsi utrzymują porządek i czystość na swoich posesjach, wręcz przeciwnie- zaśmiecają strumyki, palą ogniska i śmieci. A to turystów odstrasza.
Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier podziękował właścicielom gospodarstw agroturystycznych za wzięcie udziału w sesji i zgłoszone uwagi. Zachęcił do współpracy na rzecz rozwoju gminy. Wystąpił z propozycją wydania folderu o gminie Szczytna współfinansowanego przez gminę i gospodarstwa agroturystyczne, w którym zawarte będą m.in. oferty gospodarstw oraz zaproponował umieszczenie ofert gospodarstw bezpłatnie na stronach Urzędu Miasta i Gminy w Szczytnej. Podkreślił, że brak przejrzystych zasad funkcjonowania oraz brak jasno określonych warunków, jakie powinno spełniać gospodarstwo agroturystyczne. Zgodził się z argumentami, że istotnym czynnikiem warunkującym rozwój agroturystyki oraz usług towarzyszących na terenach wiejskich jest odpowiedni stosunek do tych form przedsiębiorczości samorządów lokalnych. Samorządy są uprawnione do tworzenia strategicznych planów rozwoju społeczno-gospodarczego gminy, mają możliwość promowania zasobów i osiągnięć gmin, a także występowania o dodatkowe środki finansowe wspierające lokalne projekty. Uchwała Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 24 listopada 2005 r. w sprawie określenia stawek oraz zwolnień w podatku od nieruchomości na 2006 r. zwalniała z podatku od nieruchomości nieruchomości zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wynajmie turystom pokoi gościnnych budynkach mieszkalnych przez rolników ze stałym miejscem pobytu w gminie, jeżeli liczba pokoi przeznaczonych do wynajęcia nie przekracza 5. Jednak Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Wałbrzychu stwierdziło nieważność tego przepisu z powodu niezgodności z prawem.

Ad.7
Projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu na rok 2007 przedstawił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier. Do projektu uwag nie wniesiono. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.
Rada Miejska w obecności 11 radnych, w głosowaniu jawnym, 11 głosami za podjęła uchwałę w sprawie  w sprawie zmiany budżetu na rok 2007.
Uchwała Nr IX/53/07 Rady Miejskiej w Szczytnej w sprawie w sprawie zmiany budżetu na rok 2007 w załączeniu.
Załącznik nr 4

Ad.8
Na interpelację zgłoszone przez radnych  w pkt. 4 odpowiedzi udzielił Burmistrz Szczytnej Marek Szpanier. Stwierdził, że:
W dniu 15 czerwca 2007 r. Burmistrz Szczytnej został zaproszony o godz. 15.00 na spotkanie z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Kłodzku, który poinformował, że wydał Komunikat w sprawie nie używania wody ogłoszony w dniu 15 czerwca 2007r. od godz. 14.00. Komunikat dotyczył odbiorców wody wodociągowej na terenie miejscowości Szczytna, a nie w obrębie wskazanego obszaru. Niezwłocznie zostało zwołane przez Burmistrza Szczytnej posiedzenie Miejsko-Gminnego  Zespołu Reagowania Kryzysowego.
Zespół działał od dnia 15 czerwca 2007 r. do dnia 22 czerwca 2007 r. pełniąc dyżury wg harmonogramu. W dniach 15-17 czerwca 2007 r. zostały przeprowadzone będą prace związane z czyszczeniem wszystkich ujęć wody oraz całej sieci wodociągowej na terenie miasta. Zobowiązano Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej do:
- natychmiastowego zamknięcia ujęcia wód powierzchniowych przy ul. Bobrownickiej, przystąpienia do opróżnienia i oczyszczenia zbiorników z ujęcia „Rudolf” i do odkażania ujęcia i sieci wodociągowej,
- natychmiastowego odkażania ujęcia i zbiornika wody przy ul Zacisze i płukania dezynfekującego całej sieci wodociągowej na terenie miasta Szczytna.
Zobowiązano Dyrektora do stałego kontaktu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w sprawie przeprowadzania dalszych badań przydatności wody do spożycia i przywrócenia  możliwości dostarczania wody pitnej mieszkańcom w jak najszybszym terminie. Całość sieci wodociągowej była przygotowana do pobrania próbek wody przez Sanepid w sobotę - 16 czerwca 2007r. Sanepid pobrał próbki wody z sieci wodociągowej w celu wykonania badań dopiero w poniedziałek – 18 czerwca 2007 r. Przeprowadzono akcję informacyjną dla mieszkańców:
- powiadomiono o ewentualnych zagrożeniach mogących wystąpić po spożyciu wody wodociągowej:
1) od godz. 16.00 rozplakatowywano na terenie miasta informację dla mieszkańców,
2) od godz. 18.10 uruchomiono Ochotniczą Straż Pożarną w Szczytnej, która powiadamiała mieszkańców o aktualnej sytuacji przez megafon, jeżdżąc samochodem na terenie miasta,
3) informacje umieszczono na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Szczytnej,
4) o godz. 16.00 przekazano komunikat dla mieszkańców za pośrednictwem Radia Wrocław.
Ustalono, że wszystkim mieszkańcom zostaną zapewnione stałe dostawy wody do celów spożywczych zgodnie z przyjętymi harmonogramami. Wyznaczono pracowników do udzielania mieszkańcom przez całą dobę wszelkich informacji o aktualnej sytuacji.
Prowadzono monitoring aktualnej sytuacji:
a) stanu czyszczonych ujęć,
b) stanu czyszczonej sieci wodociągowej,
c) kontrolę systematyczności dowozu wody beczkowozem.
W dniu 20 czerwca  2007 r. po otrzymaniu komunikatu w sprawie poprawy jakości wody ogłoszonego o godz. 14.00 przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kłodzku wystosowano do mieszkańców informację, w której powiadomiono  o zmianie sytuacji i realizowaniu dostaw wody poprzez sieć wodociągową zdatnej do spożycia po przegotowaniu, a o godz. 15.30 przekazano komunikat o zmianie sytuacji dla mieszkańców za pośrednictwem Radia Wrocław.
W dniu 22 czerwca  2007 r. po otrzymaniu komunikatu w sprawie poprawy jakości wody ogłoszonego o godz. 12.00 przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego  w Kłodzku wystosowano do mieszkańców informację, w której powiadomiono  o zmianie sytuacji i realizowaniu dostaw wody poprzez sieć wodociągową zdatnej do spożycia bez konieczności gotowania, a o godz. 14.30 przekazano komunikat o zmianie sytuacji dla mieszkańców za pośrednictwem Radia Wrocław.
Obecnie szacunkowy koszt akcji to ok. 45 tys. zł.

Ad.9
Przewodnicząca Rady podziękowała właścicielom gospodarstwa agroturystycznego “Villa Sol” w Niwie Państwu Renacie i Helmutowi Stage za udostępnienie obiektu w celu organizacji sesji Rady. Zachęciła do zapoznania się z materiałami promocyjnymi Gminy Szczytna przygotowanymi przez Urząd Miasta i Gminy w Szczytnej.

Ad.10
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodnicząca Rady podziękowała wszystkim za udział w obradach i ogłosiła zamknięcie obrad IX sesji Rady Miejskiej.

Na tym protokół zakończono.
Protokołowała A. Sitarz.

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 10 Września 2007 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 433904