szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr 3/2008 z posiedzenia Komisji ds. Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2008 r.

Protokół Nr 3/2008
z posiedzenia Komisji ds. Rozwoju Wsi
z dnia 26 marca 2008 r.

Godzina rozpoczęcia: 13.00
Godzina zakończenia: 16.30

Miejsce obrad: sala posiedzeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej

W posiedzeniu Komisji wzięło udział 16 osób. Lista osób uczestniczących w posiedzeniu w załączniku nr 1.

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji ds. Rozwoju Wsi p. Marian Onak. Po przywitaniu zebranych osób przedstawił planowany porządek posiedzenia:
1. Zaprezentowanie działań podejmowanych na rzecz rolnictwa w zakresie poprawy warunków zbytu płodów rolnych i produktów rolnych (zboża, mleka, żywca wołowego i wieprzowego) – spotkanie z przedstawicielami Dolnośląskiej Izby Rolniczej pochodzącymi z terenu Gminy Szczytna.
2. Sprawy różne
 
Ponieważ uwag nie wniesiono realizowano porządek zebrania jw.

Ad. 1.
Przewodniczący Komisji p. Marian Onak poprosił o zabranie głosu P. Leszka Bobulę z DIR w Kłodzku nt. przewidziany w porządku obrad. P. Bobula podkreślił wagę problemu warunków hodowli i zbytu płodów rolnych i produktów rolnych, takich jak zboże, mleko, żywiec wołowy i wieprzowy. Zauważył, że problemu tego nie rozwiązał żaden z dotychczasowych rządów, nie czyni tego także obecna koalicja rządząca. Jako powód złego stanu gospodarki rolnej podał fakt iż rynki rolne nie są niezależne i podlegają regulacji Unii Europejskiej. Dolnośląska Izba Rolnicza podejmuje jednak, chociaż nie posiada do tego środków finansowych podjęła działania, by rząd zajął stanowisko w tej sprawie tj skupów interwencyjnych mięsa wieprzowego i wołowego. DIR zaproponował by skupem objąć 3% ogólnego skupu jakiego dokonuje się w Polsce; decyzja jednak ostateczna należy do władz Unii Europejskiej. Ponadto, by poprawić sytuację na wsi DIR organizuje szkolenia dla zainteresowanych rolników oraz zaleca tworzenie grup producenckich. Tylko zrzeszeni rolnicy mają szansę na konkurowanie z rolnikami pozostałych państw Unii. Pan Bobula przedstawił także obawy jakie rodzi kwestia zrzeszania się rolników. Rolnicy mają obawy przed tworzeniem grup producenckich ponieważ na terenach, na których żyją (odniesienie do Kotliny Kłodzkiej) brak jest całej koniecznej infrastruktury: mleczarni, zakładów mięsnych itp. Istniejące, zostały w wyniku źle przeprowadzonej w latach 90. prywatyzacji, zamknięte. Pan Bobula podkreślił także, że tylko w sytuacji kiedy rolnicy zaczną organizować się w grupy producenckie mają szanse stać się konkurencyjne. Ze względu na powyższe braki zakładów przetwórczych DIR proponuje 3 możliwości, które mogą przyczynić się do polepszenia sytuacji rolników z Kotliny Kłodzkiej:
1. chów bydła mięsnego
2. uprawa zbóż: pszenicy, rzepaku, jęczmienia, kukurydzy wykorzystywanych do produkcji biodizla i bioetanolu (ważny sektor rozwoju w Unii Europejskiej)
3. agroturystyka i tworzenie produktu lokalnego
 
O ile w dwóch pierwszych przypadkach działania mogą być samodzielne, o tyle w przypadku agroturystyki konieczne jest połączenie działań z tworzeniem ww. produktu lokalnego. W świadomości odwiedzających gości, chociaż zadowolonych z wysokiego standardu samych obiektów agroturystycznych, pozostaje obszar Kotliny jako miejsca zacofanego. Ważne jest przeciwdziałanie takiemu wizerunkowi.

Głos zabrał następnie P. Marian Onak, który podziękował P. Bobuli za zabranie głosu oraz zaprosił uczestników posiedzenia Komisji do zabrania głosu.
Pani Cz. Piwowarczyk zgodziła się z argumentami P. Bobuli podkreślając dawną sytuację jaka panowała w rolnictwie przed prywatyzacją.
P. Bobula nawiązując do wcześniejszej wypowiedzi omówił sytuację panującą w Skandynawii, gdzie panuje gospodarka intensywna a nie ekstensywna oraz wezwał do tego aby w rozwój wsi włączyły się władze samorządowe, by pomogły rolnikom budować świadomość zachowania tradycji oraz popierały dążenie do powstawania związków producenckich. Istotne jest by rozbudzać również świadomość samych konsumentów, by budzić w nich potrzebę zakupu produktów rodzimych, lokalnych, tak jak ma to miejsce w zachodniej Europie.
P. Piwowarczyk podkreśliła ważność tworzenia agroturystyki, zwłaszcza, że położenie Kotliny Kłodzkiej, oraz czystość powietrza, zdrowa żywność chętnie kuszą turystów do przyjazdu w ten region Polski. P. Bobula dodał, że ważne jest tworzenie produktów lokalnych, jako przynoszących konkretne skojarzenia z danym obszarem Polski. W tym działania ważne są wspólne, solidarne działania wszystkich rolników.

Pan Onak zapytał, czy ktoś chciałby zabrać jeszcze głos.
P. R. Sobczak podkreślił, że nie rozumie, że czegoś nie da się zrobić, ale zarazem podkreślił, że nie jest to takie łatwe jak się wydaje. W rolnikach tkwi wiele uprzedzeń, które ciężko pokonać. Ponadto brak bezpośrednich odbiorców sprawia że rolnicy boją się zawiązywać zrzeszenia. Dodatkowym problemem jest ciągła zmian cen, zarówno mleka, zbóż, czy mięsa. Rolnik nie ma w obecnych czasach gwarantowanej ceny. Problem inwestycji w rolnictwie mógłby zostać rozwiązany przez kredyty ale rolnicy boją się je zaciągać, zwłaszcza, że wysokość zbiorów nie jest pewna.
Pan W. Tracz przedstawił krytyczne spojrzenie na rolnictwo w Kotlinie Kłodzkiej zestawiając je z sytuacją panującą w rolnictwie na opolszczyźnie, w województwie łódzkim, częstochowskim, wielkopolskim. Na naszym terenie panuje pojęcie „rolnik” a powinno „producent”. Pan Tracz podkreślił, że na całym świecie rolnictwo traktuje się nie jako jaką nadzwyczajną gałąź gospodarki ale jako jest normalny element. Rolnictwo wszędzie tam traktowane jest jak zwykły biznes. Dopóki w naszym regionie nie zapanuje taki sposób myślenia nie można liczyć na to, że rolnictwo będzie konkurencyjne. Rolnictwo to zwykła działalność i stąd ryzyko jest weń wpisana.
P. Sobczak nie do końca zgodził się z opinią P. Tracza podkreślając trudne warunki przyrodnicze jakie panują w Kotlinie Kłodzkiej: brak dobrych gleb, klimat ostry.

Do składu Komisji dołączyła Pani Renata Idzik.

P. Tracz zgodził się z poglądem Pana Sobczaka, jednak podkreślił wagę inwestowania w rolnictwo i zreszania się rolników w grupy producenckie. Ponadto zaakcentował, że nie zmieniła się jeszcze mentalność samych rolników, którzy uważają, że konieczne jest kultywowanie tradycji dziadków odnośnie prowadzenia gospodarki co rodzi problem.
P. Sobczak zajął stanowisko odmienne, broniąc lokalnych rolników. Brak dofinansowania ze strony państwa i wpływu gotówki z zewnątrz powoduje, że rolników nie stać na inwestycje. Warunki do rozwoju są niezmiernie trudne.
P. Bobula zgodził się z P. Traczem. Korzeń problemu w rolnictwie tkwi w niskim poziomie rozwoju kultury i mentalności samych rolników. Rolnicy w Zachodniej Europie godzą się na ciężką pracę i przyjmują to z pokorą, rozumieją że aby coś osiągnąć niezbędne jest całkowite poświecenie się swojej pracy. Na obszarze Kotliny Kłodzkiej brak jest takiego podejścia do pracy. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że na obszarze Kotliny Kłodzkiej żyją przodkowie ludności napływowej ze Wschodu gdzie panowało inne podejście do pracy niż na obszarze np. opolszczyzny. Stan taki jest wynikiem gorszego wykształcenia i braku zapału do pracy.
Ze stanowiskiem tym zgodził się P. Tracz podkreślając wagę świadomości w rozwoju rolnictwa.
Głos zabrał następnie Pan Świniański. Po podsumowaniu dotychczasowych wypowiedzi zwrócił uwagę na problem zakupu ziemi w Polsce, która zamiast trafiać w ręce rolników przechodzi na ręce bogaczy. P. Świniański zwrócił także uwagę na inne działania utrudniające życie rolnikom, jak brak dróg dojazdowych do pól, utrudnienia geodezyjne co powoduje „trudność gospodarzenia”.
Pan Tracz zwrócił uwagę, że polityka prowadzona w zakresie dzielenia działek i ich sprzedaży leży w gestii Agencja Nieruchomości Rolnych a samorząd nie ma na nie wpływu. Musi przyjąć do wiadomości inicjatywy podejmowane przez tą instytucję. Ponadto P. Tracz zwrócił uwagę na szczególne usytuowanie Szczytnej. Samo miasto obejmuje znaczne obszary rolne i leśne. Jest to pozostałością po polityce władz w latach jeszcze 70. kiedy to za wszelką cenę chciano nadać Szczytnej prawa miejskie włączając w jej obszar coraz to nowe obszary, dotąd wiejskie. Stąd wynika właśnie główny problem dotacji dla obszarów wiejskich.
Stanowisko podsumowujące zajął Pan Bobula, który stwierdził, że w związku z powyższym niestety na „duże rolnictwo” może liczyć co najwyżej tylko Niwa, Wolany i może część Chocieszowa. Reszta rolników z obszaru Szczytnej powinna zrzeszać się by poprawić sytuację wsi. Szansą na poprawę sytuacją są także usługi, handel itp.

O godz. 14:45 P. Onak zarządził 15 minutową przerwę.

Po przerwie, jednogłośnie, na wniosek P. Anety Sitarz Komisja wprowadziła do porządku obrad Komisji omówienie podjęcia uchwał w sprawach:
1. zmiany budżetu Gminy Szczytna na rok 2008,
2. zmiany uchwały nr VII/49/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 kwietnia 2007 roku w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy Szczytna na lata 2007-2013, zmienionej uchwałami nr X/57/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 sierpnia 2007r., nr XIII/70/07 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 30 października 2007 roku i nr XVI/94/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 21 lutego 2008 roku,
3. powołania do pełnienia funkcji zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego,
4. wydania opinii do projektu uchwały Rady Powiatu Kłodzkiego w sprawie przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej pod nazwą Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku poprzez likwidację następujących komórek organizacyjnych w Szpitalu Rejonowym w Nowej Rudzie: bloku operacyjnego, oddziału intensywnej opieki medycznej, oddziału chirurgii ogólnej, oddziału ginekologiczno – położniczego, oddziału intensywnego nadzoru kardiologicznego, poradni stomatologicznej,
5. wydania opinii do projektu uchwały Rady Powiatu Kłodzkiego w sprawie przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej pod nazwą Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku poprzez likwidację Szpitala Rejonowego w Lądku-Zdroju przy ul. Kłodzkiej 30 i 33 wraz z komórkami organizacyjnymi: poradnia (gabinet) lekarza POZ, poradnia pielęgniarki środowiskowej, oddział chorób wewnętrznych, izba przyjęć, poradnia chirurgii ogólnej, pracownia rentgenodiagnostyki ogólnej, pracownia diagnostyki obrazowej, pracownia diagnostyki laboratoryjnej, pracownia USG, pracownia gastroskopowa,
6. wydania opinii do projektu uchwały Rady Powiatu Kłodzkiego w sprawie przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej pod nazwą Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku poprzez likwidację Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego oraz Szpitala Rejonowego w Dusznikach Zdroju z oddziałem: chorób wewnętrznych i pediatrycznym; izbami przyjęć: pediatryczną, ogólną i chirurgiczną: blokiem operacyjnym, pracownią kolonoskopii, salą cytostatyków, pracownią diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej; przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej oraz poradni ginekologiczno-położniczej w Szczytnej.

Ze względu na nieobecność po przerwie P. Tracza poszczególne punkty obrad omówiła w zmienionej kolejności P. Aneta Sitarz.

Ad. 3
W związku z odejściem P. Czesławy Lisowskiej na emeryturę konieczne było wybranie nowego Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Komisja jednogłośnie przyjęła powołanie na to stanowisko zgodnie z projektem uchwały Panią Anetę Sitarz.

Ad. 4, 5, 6
Inicjatorem dyskusji na temat restrukturyzacji służby zdrowia na terenie Kotliny Kłodzkiej i zamknięciem szpitali w Lądku Zdr, Nowej Rudzie oraz Dusznikach Zdr. była Pani Renata Idzik. W trzech przypadkach członkowie Komisji zajęli stanowisko negatywne i taką też wystawili opinię.

Uczestnicy posiedzenia Komisji jednogłośnie na wniosek P. Renaty Idzik zgodzili się na omówienie spraw różnych. Jako pierwsza przedstawiona została przez P. Anetę Sitarz sprawa dofinansowania z budżetu Gminy w wysokości 1000 zł (z czego po 500 zł musieliby wyłożyć sami rolnicy) wyjazdu rolników ze wsi gminnych na seminarium pięciodniowe w terminie 2-6 lipca 2008 r. W związku z opinią P. Onaka, który stwierdził, że kwota ta znacznie wzrośnie podczas tego wyjazdu oraz faktem, że nie została sporządzona żadna lista zadeklarowanych na seminarium rolników dofinansowanie jednogłośnie odrzucono.

Pani Idzik przedstawiła następnie kwestię wydania na wniosek Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość opinii na temat pakietu reform służby zdrowia Religii. Po wyjaśnieniach pani Idzik, że wniosek wpłynął zbyt późno do Rady Miejskiej sprawę zaniechano.

W celu omówienia podjęcia uchwał w sprawach :zmiany budżetu Gminy Szczytna na rok 2008 oraz zmiany uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy Szczytna na lata 2007-2013 głos zajął P. Tracz, który ponownie uczestniczył w posiedzeniu Komisji.

W pierwszej kolejności p. Tracz skupił się na zmianach w ustawie o wprowadzenie poprawek do budżetu podkreślając, że jest to wynikiem złożenia wniosków przez Urząd Miasta o dotacje z Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Wśród zadań, które wymieniono do realizacji ze środków zewnętrznych P. Tracz wymienił: zadania edukacyjne, rozbudowa Gimnazjum, budowa deptaku przy ulicy Wolności. Ponadto P. Tracz wystawił pozytywną ocenę sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2007. Podkreślił konieczność zwiększenia wydatków na działania związane z inwestycjami podjętymi przez Gminę takimi jak:
 - złożenie wniosku do PFRON o zakup mikrobusu dla osób niepełnosprawnych
 - złożenie wniosku o wykonanie dokumentacji technicznej dla sołectwa Łężyce
 - złożenie wniosku o dofinansowanie budowy wielofunkcyjnego boiska (projekt o nazwie Orlik 2012”
 - budowa placów rekreacyjnych w Wolanach i Niwie
 - adaptacja dawnych warsztatów szklarskich na mieszkania socjalne
 - utwardzenie drogi do Gimnazjum z ulicy Borowina
 - szczepienia dziewcząt w wieku 14 lat przeciw nowotworowi szyjki macicy

Przy omawianiu zmiany uchwały dotyczącej projektu inwestycji na lata 2007-2013 p. Tracz wspomniał o projektach wymienionych wymienionych w punkcie odnoszącym się do zmian uchwały odnoszącej się do budżetu. Po tym P. Tracz opuścił posiedzenie Komisji.

Komisji rozpoczęła omawianie spraw różnych:
1. członkowie Komisji ustalili zebranie się Komisji dnia 4 kwietnia 2008 r. o godz. 9 rano w celu dokonania oceny stanu dróg gminnych
2. omówiono sprawę dożynek w Złotnie w bieżącym roku. Pan Onak złożył wniosek o przeniesienie miejsca dożynek do innej wsi. Prośbę swoją złożył na wniosek mieszkańców informując jednocześnie o złym stanie miejscowej remizy. Sprzeciw zgłosił Pan Sobczak podkreślając, że Złotno zbyt długo unika zorganizowania dożynek. Pozostali członkowie Komisji a zwłaszcza P. Piwowarczyk i P. Gąbka podkreśliły pozytywne aspekty dożynek oraz fakt, że dożynki organizuje się na świeżym powietrzu a nie w pomieszczeniu. Uczestnicy zadecydowali, że sprawę ewentualnych dożynek w innym sołectwie przemyślą.
3. Pani Idzik przedstawiła sprawę wspólnego zorganizowania posiedzenia Komisji ds. Rozowju Wsi i Komisji ds. Społecznych w celu omówienia sprawozdania z działalności Komisariatu w Polanicy Zdr. oraz omówienia problemów gminnych. W posiedzeniu tym zaproponował swój udział P. Andrzej Gębczyński. P. Onak w odpowiedzi na pytanie P. Idzik odpowiedział, że po rozmowie z przewodniczącym Komisji ds. Społecznych obie strony nie są zainteresowane. Ze względu jednak na prośbę P. Idzik postanowiono wrócić do tej sprawy a P. Onak zadeklarował, że porozmawia z P. Szlosbergerem nt. Temat
4. Pani Idzik przedstawiła pismo z Zarządu Gospodarki Wodnej w sprawie zamierzonych działań na terenie Gminy Szczytna. Członkowie Komisji zapoznali się z pismem. Nie zajęli jedna stanowiska w związku z brakiem szczegółowych działań. Postanowiono zaprosić przedstawiciela Zarządu na sesję w celu przedstawienia szczegółowych wyjaśnień.
5. Pani Gąbka złożyła wniosek o ustalenie nazwy cieku wodnego w Słoszowie, który zgodnie z jej ustaleniami nosi nazwę – Branecka Woda.
6. P. Piwowarczyk złożyła w imieniu Pana Mędrzakowskiego wniosek o pogłębienie koryta rzeki w Chocieszowie, która w okresie silniejszych opadów zalew dom wnioskodawcy
7. P. Idzik przedstawiła uchwały, które zostały w całości lub części odrzucone przez Wojewodę a odnosiły się do: nagród i innych form dofinansowania dla nauczycieli, doskonalenia zawodowego nauczycieli, uchwały o pożytku publicznym i wolontariacie.
8. P. Idzik przedstawiła prośbę skierowaną przez Bractwo Rycerskie ze Szczytnej o poszanowaniu symboli państwowych w tym flagi, godła i zajęciu w tej sprawie stanowiska przez Burmistrza
9. P. Sitarz przypomniała o złożeniu przez członków Komisji oświadczeń majątkowych do końca kwietnia 2008 r.
10. P. Piwowarczyk złożyła wniosek o zaopiekowanie się bezdomnym psem, który znalazł się na terenie sołectwa podkreślając zarazem, że w sytuacji kiedy pies nie znajdzie nowego właściciela gmina poniesie spory koszt na jego dostarczenie do schroniska dla bezdomnych zwierząt
11. P. Piwowarczyk złożyła wniosek o wykonanie do sołectwa Chocieszów 2 szt. tablic ogłoszeniowych
12. P. Piwowarczyk poruszyła problem naprawienie wodociągu. Z powodu jego uszkodzenia woda wylewa się na pola znajdujące się w pobliżu świetlicy wiejskiej a sama świetlica pozostaje bez wody. Stosowny wniosek został zgłoszony dyrektorowi MOK w Szczytnej.
13. P. Gąbka złożyła wniosek o wykonanie do sołectwa Słoszów 2 szt. tablic ogłoszeniowych
14. P. Sitarz ogłosiła, iż dnia 2 kwietnia 2008 r. zostanie zlicytowany w Urzędzie Miasta w Szczytnej komputer.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokołowała: Kamila Sochacka

Przewodniczący
Komisji ds .Rozwoju Wsi
Marian Onak

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 12 Maja 2008 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 434801