szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
Protokół Nr 5/2009 z posiedzenia Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego z dnia 26 maja 2009r.

Protokół Nr 5/2009
z posiedzenia Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego
z dnia 26 maja 2009r.

Godzina rozpoczęcia: 14.00
Godzina zakończenia: 15.40

Miejsce obrad: Sala posiedzeń Urzędu Miasta i Gminy w Szczytnej

W posiedzeniu Komisji wzięło udział 4 radnych.

Lista osób uczestniczących w posiedzeniu w załączeniu.
Załącznik Nr 1

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego p. Ireneusz Hoffman. Przywitał wszystkich zebranych i przedstawił planowany porządek posiedzenia. Wystąpił z zapytaniem czy do porządku posiedzenia składane będą wnioski.
Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz złożył wniosek o wprowadzenie do porządku posiedzenia dodatkowej sprawy - w pkt 2 ppkt d - zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXIII/155/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 27 listopada 2008 roku w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy Szczytna na lata 2008-2013 zmienionej uchwałą XXVI/181/09 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 18 lutego 2009 roku, uchwałą nr XXVII/191/09 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 marca 2009 roku i uchwałą nr XXVIII/198/09 z dnia 28 kwietnia 2009 roku.
Przegłosowano zgłoszony wniosek.
Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała zmianę porządku posiedzenia.

Wobec czego realizowano następujący porządek:

a)Informacja z działalności za rok 2008 oraz plany inwestycyjne administratorów dróg na terenie gminy:
1.Zarządu Dróg Powiatowych,
2.Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad,
3.Zarządu Dróg Wojewódzkich.
b)Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawach:
1)zaciągnięcia kredytu długoterminowego,
2)zmian w budżecie Gminy Szczytna na rok 2009,
3)przyjęcia zmian w Statucie Międzygminnego Związku Celowego w Kłodzku.
4)zmiany uchwały nr XXIII/155/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 27 listopada 2008 roku w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy Szczytna na lata 2008-2013 zmienionej uchwałą XXVI/181/09 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 18 lutego 2009 roku, uchwałą nr XXVII/191/09 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 marca 2009 roku i uchwałą nr XXVIII/198/09 z dnia 28 kwietnia 2009 roku.
3. Sprawy różne.

Ad. 1

Przewodniczący Komisji p. Ireneusz Hoffman przywitał p. Kazimierza Getnera Kierownika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z rejonu Kłodzka.
Wyraził zadowolenie z faktu przybycia p. Getnera na posiedzenie Komisji. Stwierdził, że spotkanie może przynieść obopólne korzyści. Mieszkańcy gminy usłyszą o planach i zamierzeniach w stosunku do drogi krajowej przecinającej naszą miejscowość a drogowcy zapoznają się z problemami mieszkańców naszej gminy. Nikogo nie trzeba przekonywać, że droga jest bardzo niebezpieczna. Panuje na niej duże natężenie ruchu. Mamy dużo zrozumienia dla potrzeb osób zmotoryzowanych, mieszkańcy też jednak powinni czuć się bezpieczni. Pewne działania już zostały podjęte i mieszkańcy pozytywnie je oceniają.
Następnie p. Ireneusz Hoffman oprosił o zabranie głosu p. Kazimierza Getnera.
P. Kazimierz Getner stwierdził, iż w Szczytnej sprawami priorytetowymi są:
modernizacja głównego skrzyżowania,
chodnik prowadzący wzdłuż ul. Robotniczej.
Wydawało się, że w roku bieżącym którąś pracę się wykona. Dyrekcja odpisała jednak, że ze względu na brak środków prace zostają przesunięte na rok następny. W przyszłym roku chcemy zrobić dokumentację na remont drogi od Dusznik do parkingu.
Zastępca Burmistrza p. Wiesław Tracz odpowiedział, iż ma wrażenie, że droga jest lekceważona.
Plany remontowe przewidywane na tej drodze ciągle "wypadają". Przesuwa się je z roku na rok. Najpierw się mówiło, że będzie to główna arteria do Czech, potem okazało, że jako główną traktuje się drogę na Międzylesie. Już teraz widać jakie jest natężenie ruchu na Kudowę, a jakie na Międzylesie. Od strony Nachodu Czesi mają system dróg doprowadzonych prawie do granicy.
Ruch na Euro pójdzie droga Kudowa - Kłodzko.
P. Kazimierz Getner stwierdził, iż Boboszów to jedyne przejście Okręgu Pardubickiego – Czesi mają również sieć dróg prowadzących na to przejście; natomiast Dolny Śląsk ma przejść 15.
P. Wiesław Tracz zauważył, iż nawet małe inwestycje wykonywane systematycznie mogą wpłynąć na poprawę jakości drogi i bezpieczeństwa użytkowników. Na odcinku Kłodzko – Kudowa jedynie Szczytna nie ma rozwiązanego przejścia dla pieszych. Plany jakieś są lecz inwestycji nie widać.
Taka sytuacja trwa od lat. Sama gmina nie rozwiąże tego problemu, nie będzie miała tyle środków co GDDKiA i nie wykona skrzyżowania ani nie wykona drogi. Nie możemy wykonania pewnych prac odkładać w nieskończoność. Należy choćby zlecić wykonanie dokumentacji, jest to pierwszy krok do rozpoczęcia prac. W skali budżetu GDDKiA koszt dokumentacji to bardzo niewielki procent. Wcześniej o drodze krajowej rozmawialiśmy na szczeblu lokalnym, obecnie rozmowy przeniosły się do Wrocławia, a rezultatów jak nie było tak nie ma. Nie ukrywamy, że będziemy interweniować jeszcze wyżej, bo widać ewidentne ignorowanie tego terenu.
Następnym problemem jest przejście od ulicy Dojazdowej do ogródków działkowych. Przy tak dużym natężeniu ruchu jest to sprawa skomplikowana.
Jeszcze należy w tym momencie poruszyć parę drobniejszych spraw:
naprawa barierek – barierka jest już uszkodzona od 3 lub 4 m-cy, przyjmujemy do wiadomości informacje, że ogłaszanie przetargów zabiera sporo czasu - nie wszystko jednak da się tym usprawiedliwić,
skrzyżowanie główne ul. Borowina 1 - dziura w jezdni została załatana, załatanie jednak się zapadło, każdy przejeżdżający samochód wpada w dziurę i fontanna rozpryskującej się wody niszczy elewację i okna budynku,
Radny p. Roman Konior przypomniał, że przy projektowaniu skrzyżowania przy budynku Borowina 1 należałoby pomyśleć o ekranach ochronnych.
Radny p. Stanisław Czarnik zauważył, iż Pani "Stopka" - owszem zdarza się, ale raczej na drogach o mniejszym znaczeniu, na drodze krajowej to nie jest częsty widok. Świadczy to tylko o lekceważeniu i zapomnieniu o naszej miejscowości.
P. Wiesław Tracz dopowiedział, że jesteśmy traktowani jak głucha prowincja. Tylko dlatego, że gmina finansuję "Stopkę" na przejściu nie mamy ofiar śmiertelnych.
To dyrekcja GDDKiA odpowiada za drogi – za drogę przecinającą Szczytną również.
Bardzo boli, gdy są miejsca, gdzie wymienia się stare chodniki na nowe, a w Szczytnej nie robi się nic. Nie tylko gmina lecz również rejon Kłodzko powinien walczyć o ten teren. Modernizacja skrzyżowania jest zadaniem bardziej skomplikowanym – rozumiemy to, ale budowę chodnika można realizować. Rolą gminy jest sygnalizować o problemach, ewentualnie przypominać. Odpowiedzialność za stan dróg i bezpieczeństwo użytkowników ponoszą drogowcy.
P. Ireneusz Hoffman wrócił do tematu przejścia od ul. Dojazdowej do ogródków działkowych.
P. Wiesław Tracz zwrócił się z pytaniem do p. Getnera czy rozwiązanie tego problemu leży w gestii gminy.
P. Kazimierz Getner odpowiedział, że sprawę trzeba rozwiązać kompleksowo.
P. Roman Sobczak stwierdził, że działki w tym miejscu powstały dawno i problem istnieje od dawna. Realizując zadania metodą małych kroczków przejście by już było.
P. Ireneusz Hoffaman przypomniał, że znak terenu zabudowanego znajduje się przed łącznikiem - ul. Dojazdową, chcielibyśmy żeby ten znak został przesunięty. Gdyby znak był trochę dalej nie dalibyśmy kierowcom możliwości przyspieszenia i nie stwarzalibyśmy większego zagrożenia dla osób przechodzących na teren działek. Tymczasem kierowcy mijający znak terenu zabudowanego mają pełne prawo przyspieszyć, chwilę później natychmiast hamują bo samochody skręcają na łącznik. Nie jest to bezpieczne, szczególnie dla osób udających się na lub z działek.
Róbmy coś by drogę uczynić bezpieczną. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że gmina nie prezentuje postawy roszczeniowej lecz jest gotowa podjąć współpracę.
P. Stanisław Czarnik poinformował, że na ręce Burmistrza mieszkańcy Szczytnej złożyli pismo dotyczące wykonania właśnie w tym miejscu przejścia do ogródków działkowych.
P. Wiesław Tracz stwierdził, że pismo trafi do Oddziału we Wrocławiu. W stosunku do tego przejścia pewne zobowiązanie, w którymś momencie, przejęła gmina na siebie, wiąże się to jednak z przebudową całego skrzyżowania.
P. Ireneusz Hoffman zapytał czy Generalna Dyrekcja otrzymuje dotację z budżetu państwa i czy przy pogorszeniu się sytuacji gospodarczej środki finansowe nie będą obniżane i czy na zmodernizowanie głównego skrzyżowania nie można sięgnąć po środki unijne.
P. Kazimierz Getner wyjaśnił, że przy tego typu drodze możliwe jest finansowanie prac jedynie z budżetu państwa. Podkreślił, iż też widzi konieczność modernizacji głównego skrzyżowania w Szczytnej. Jego życzeniem jest wykonanie w roku bieżącym dokumentacji technicznej na wskazane roboty. To głównie gmina powinna naciskać wrocławski oddział. On jako kierownik rejonu w Kłodzku wniosek gminy o modernizację głównego skrzyżowania poprze.
Przewodniczący Komisji p. Ireneusz Hoffman podziękował p. Kazimierzowi Getnerowi za przybycie.

Przerwa godz. 15.00 – 15.15

Po przerwie p. Wiesław Tracz wrócił do tematu dróg. Na ostatnim etapie wniosek o dofinansowanie ulicy Wolności został negatywnie zaopiniowany - jako jedyny z 29 projektów zakwalifikowanych w finale. Pomimo że wcześniej został wysoko wypunktowany - w okolicy 20, 21 miejsca, co dawało raczej gwarancję otrzymania środków. Na podstawie jednego zdania -"natężenie ruchu jest stosunkowo małe" i że droga stanowi "drogę lokalną, dojazdową do budynku Urzędu, Straży Pożarnej..." zafałszowano obraz. We wniosku opisywaliśmy drogę jako drogę będącą w dalszym jej odcinku alternatywnym dojazdem do Parku Narodowego Gór Stołowych. Całe opracowanie szeroko opisuje rodzaj drogi, zawiera pomiary ruchu. Tymczasem na podstawie jednego zdania wyjętego z kontekstu wniosek wykreślono. Złożyliśmy już odwołanie i czekamy na rozstrzygnięcie.

Ad. 2

a) Zastępca Burmistrz p. Wiesław Tracz przedstawił projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego. Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik Nr 2

Na poprzedniej sesji podjęliśmy uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego. Obecna uchwała ma ją zastąpić. Wcześniejsza zakładała kredyt przeznaczony na sfinansowanie inwestycji ujętych w budżecie na 2009 rok. Korzystniejsze będzie ogłoszenie jednego przetargu na zaciągnięcie kredytu na cały zaplanowany w budżecie deficyt.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie.
Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

b) Zastępca Burmistrz p. Wiesław Tracz przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Szczytna na rok 2009. Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik Nr 3

Nastąpiły zmiany w dochodach:
zwiększenia - ze względu:
- dotacja celowa z budżetu Województwa Dolnośląskiego na zadanie "Budowa parkingu przy budynku byłego browaru w Szczytnej w ramach rewitalizacji centrum miasta",
wpływy od dłużników alimentacyjnych.
zmniejszenia - ze względu na zmniejszenie subwencji oświatowej.

Następują również zmiany w wydatkach:
zwiększa się wydatki na:
oczyszczanie miasta i gminy
dotacje dla Stowarzyszenia "Wśród Swoich" ,
na inwestycję "Budowa parkingu przy budynku byłego browaru..."

Z rezerwy inwestycyjnej chcemy sfinansować oświetlenie ul. Górskiej i dofinansować adaptację budynku na mieszkania – ul. Wolności 76.
Z rezerwy celowej wprowadzamy do budżetu nowy program "Wracamy" realizowany przez OPS w ramach Programu"Kapitał Ludzki".

Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie.
Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

c) Zastępca Burmistrz p. Wiesław Tracz przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Międzygminnego Związku celowego w Kłodzku. Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik Nr 4

Zmiany następują ze względu na:
wycofanie się dwóch gmin ze Związku – Lewina Kłodzkiego i Polanicy Zdrój,
ograniczenie liczby przedstawicieli gmin – tylko jedna osoba z danej gminy (burmistrz lub zastępca),
ograniczenie składu Zarządu Związku do 3 osób,
wykreślenie funkcji Zastępcy Przewodniczącego Zarządu Związku.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie.
Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

d) Zastępca Burmistrz p. Wiesław Tracz przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXIII/155/08 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 27 listopada 2008 roku w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy Szczytna na lata 2008-2013 zmienionej uchwałą XXVI/181/09 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 18 lutego 2009 roku, uchwałą nr XXVII/191/09 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 26 marca 2009 roku i uchwałą nr XXVIII/198/09 z dnia 28 kwietnia 2009 roku. Projekt uchwały w załączeniu.
Załącznik Nr 5

W projekcie uchwały nie zakładamy zmian kwotowych. Z uwagi na pojawiającą się możliwość ubiegania się o dofinansowanie zadania "Rewitalizacja terenów byłego PPH" poz. 15, zmieniamy zapis w kolumnie 34 - cel zadania - na "Poprawa jakości środowiska naturalnego na terenach po byłym PPH polegająca na zagospodarowaniu terenu na cele rekreacyjno -wypoczynkowe".
Pytań i uwag do projektu uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie.
Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w obecności 4 członków pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały.

Ad. 3

W sprawach różnych uwag nie wniesiono.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokołowała:
Elżbieta Kędzior

Przewodniczący
Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego
Ireneusz Hoffman

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 27 Sierpnia 2009 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 434800