Uchwała Nr XXX/249/05 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 24 listopada 2005r.
w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Szczytnej
Na podstawie art. 40 ust.2 pkt.2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) Rada Miejska w Szczytnej uchwala:
STATUT OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W SZCZYTNEJ
I POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
1.Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczytnej zwany dalej Ośrodkiem, jest jednostką organizacyjną samorządu gminnego utworzoną na podstawie Uchwały Nr X/49/90 Rady Narodowej Miasta i Gminy Szczytna z dnia 27 kwietnia 1990 r. 2.Ośrodek nie posiada osobowości prawnej.
§ 2
1.Siedzibą Ośrodka są pomieszczenia na piętrze w stanowiącym własność Gminy Szczytna obiekcie przy ul. Szpitalnej 1 w Szczytnej (uchwała nr 258/308/2002 Zarządu Miasta i Gminy w Szczytnej z dnia 26 września 2002 r.). 2.Terenem działania Ośrodka Pomocy Społecznej jest Miasto i Gmina Szczytna. 3.Przy Ośrodku Pomocy Społecznej działa Gminne Centrum Profilaktyki, Terapii Uzależnień i Interwencji Kryzysowej „ARKA” wraz z Klubem Integracji Społecznej.
§ 3
Ośrodek realizuje zadania w zakresie pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, zaliczki alimentacyjnej, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, narkomanii, przemocy domowej, organizacji robót publicznych i prac społecznie użytecznych: 1/ zlecone gminie, kierując się przy ich wykonywaniu ustaleniami przekazanymi przez administrację rządową, 2/ zadania własne gminy, kierując się przy ich wykonywaniu ustaleniami przekazanymi przez Samorząd Gminny.
§ 4
Ośrodek prowadzi działalność na podstawie: ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. / Dz. U. Nr 64, poz.593 z późn. zm./
II PRZEDMIOT I CEL DZIAŁALNOŚCI
§ 5
1.Ośrodek działa na rzecz osób i rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne zasoby, możliwości i uprawnienia. 2.Celem działalności Ośrodka jest wspieranie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb oraz umożliwienie im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka, a także w miarę możliwości doprowadzenie do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.
III ZADANIA REALIZOWANE PRZEZ OŚRODEK
§ 6
1.Zadania w zakresie pomocy społecznej wynikające z ustawy o pomocy społecznej: a) przyznawanie i wypłacanie przewidzianych ustawą świadczeń pieniężnych (zasiłki celowe, okresowe, zasiłki stałe) b) realizacja innych form pomocy takich jak: - praca socjalna, składki na ubezpieczenia zdrowotne, składki na ubezpieczenie społeczne, pomoc rzeczowa, sprawienie pogrzebu, poradnictwo, interwencja kryzysowa, schronienie, posiłek, niezbędne ubranie, usługi opiekuńcze, pobyt w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia, schronisku, pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, pomoc w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych.
2.Pozyskiwanie środków finansowych na rachunek dochodów własnych i udzielanie pomocy finansowej z tego konta osobom i rodzinom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji finansowej, zdrowotnej, bytowej a także na wydatki związane z działalnością OPS wskazane przez darczyńcę.
3.Zadania wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości, ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, ustawy o zatrudnieniu socjalnym, ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie realizowane w postaci Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii: - prowadzenie Gminnego Centrum Profilaktyki, Terapii Uzależnień i Interwencji Kryzysowej „Arka”, będącego jednocześnie siedzibą Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych a także Klubu Integracji Społecznej, - pomoc terapeutyczna i rehabilitacyjna dla osób uzależnionych i członków ich rodzin, - pomoc psychospołeczna, prawna i ochrona przed przemocą w rodzinie, - prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, - prowadzenie środowiskowych świetlic socjoterapeutycznych.
4.Zadania wynikające z realizacji ustawy o zasiłkach rodzinnych: - ustalanie uprawnień do wypłaty zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami, zasiłków pielęgnacyjnych i świadczeń pielęgnacyjnych, - wypłata świadczeń rodzinnych osobom uprawnionym, - opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne osobom uprawnionym, - opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne osobom uprawnionym. 5.Zadania wynikające z realizacji ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz o zaliczce alimentacyjnej: - ustalanie uprawnień do wypłaty zaliczki alimentacyjnej, - wypłata zaliczki alimentacyjnej osobom uprawnionym, - monitorowanie uprawnień i wysokości zaliczki, - działania mobilizujące dłużników alimentacyjnych do wypełniania powinności, zwrotu zadłużeń, aktywizacja zawodowa bezrobotnych dłużników, mobilizacja osób zobowiązanych w dalszej kolejności.
§ 7
1. Do zadań własnych gminy z zakresu pomocy społecznej i ochrony zdrowia należą: a) zadania określone w ustawie o pomocy społecznej, ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia, b) zadania określone w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, ustawie o zatrudnieniu socjalnym, c)inne zadania z zakresu pomocy społecznej i ochrony zdrowia, wynikające z rozeznanych potrzeb gminy. 2.Gmina zapewnia środki na wynagrodzenia dla pracowników i warunki realizacji w/w zadań.
§ 8
1.Do zadań zleconych gminie, realizowanych przez Ośrodek należą zadania określone w: a) ustawie o pomocy społecznej, b) ustawie o świadczeniach rodzinnych, c) ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia, d) ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, e) ustawie o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej.
§ 9
Realizując zadania pomocy społecznej Ośrodek współpracuje w tym zakresie z organizacjami społecznymi, Kościołem Katolickim i innymi kościołami, związkami wyznaniowymi, fundacjami, stowarzyszeniami, pracodawcami oraz osobami fizycznymi i prawnymi.
§ 10
Ośrodek jest upoważniony do prowadzenia akcji charytatywnych na potrzeby mieszkańców Gminy, przyjmowania darowizn pieniężnych i rzeczowych.
IV POSTĘPOWANIE W SPRAWIE ŚWIADCZEŃ
§ 11
Do postępowania w sprawie świadczeń pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych i zaliczki alimentacyjnej mają zastosowanie przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, w związku z przepisami wynikającymi z ustawy o pomocy społecznej, ustawy o świadczeniach rodzinnych, ustawy o dłużnikach alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej.
V ORGANIZACJA OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ
§ 12
1.Działalnością Ośrodka kieruje dyrektor zatrudniony w drodze konkursu przez Burmistrza. 2.Przełożonym Dyrektora Ośrodka jest Burmistrz Miasta i Gminy. 3.Burmistrz udziela dyrektorowi Ośrodka upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w zakresie wykonywania zadań zleconych oraz zadań własnych gminy. 4.Dyrektor Ośrodka działa w granicach umocowania dokonanego przez Burmistrza Miasta i Gminy. Burmistrz może upoważnić Dyrektora Ośrodka do wykonania jednorazowo lub stale określonych czynności przekraczających zwykły zarząd.
§ 13
1.Ośrodek zatrudnia pracowników w liczbie zapewniającej pełną realizację zadań określonych w statucie Ośrodka i obowiązujących przepisach. 2.Strukturę organizacyjną opracowuje Dyrektor Ośrodka i przedkłada do zatwierdzenia Burmistrzowi Miasta i Gminy.
§ 14
1.Dyrektor Ośrodka jest pracodawcą w rozumieniu prawa pracy. 2.Prawa i obowiązki pracowników zatrudnionych w Ośrodku regulują przepisy o pracownikach samorządowych.
VI GOSPODARKA FINANSOWA OŚRODKA
§ 15
Podstawą gospodarki finansowej Ośrodka jest roczny plan finansowy wydatków.
§ 16
1.Ośrodek posiada odrębny rachunek bankowy, na który poprzez budżet gminy przekazywane są środki: a) z budżetu gminy, b) z budżetu państwa, c) oraz innych podmiotów. 2.Z rachunku tego można dokonywać wypłat, do wysokości sum zgromadzonych na tym rachunku. 3.Ośrodek jest upoważniony do prowadzenia rachunku dochodów własnych.
§ 17
W planie finansowym Ośrodka mogą być dokonane w ciągu roku zmiany, w zależności od nałożonych zadań.
§ 18
Ośrodek rozlicza się z całości wydatków z budżetem Gminy.
VII POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 19
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Statutem maja zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy.
§ 20
Zmiana postanowień Statutu odbywa się w trybie właściwym do jego nadania.
§ 21
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Szczytna.
§ 22
Traci moc uchwała nr XX/156/04 z dnia 17 września 2004 r. w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Szczytnej.
§ 23
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Szlosberger |