szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
RADA MIEJSKA:
PROTOKÓŁ NR XIV/2003 z dnia 29 grudnia 2003 r.

PROTOKÓŁ NR XIV/2003
z sesji Rady Miejskiej w Szczytnej
w dniu 29 grudnia 2003 r.

Godzina rozpoczęcia : 12.00
Godzina zakończenia: 16.30

Miejsce obrad: sala posiedzeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej

W sesji udział wzięło 14 radnych

Radni nieobecni:  
Teresa Gąbka
od pkt. 7 – Wiesław Kitel
do pkt. 7 – Marian Onak

Lista obecności radnych, sołtysów, zaproszonych gości w załączeniu.

Załącznik nr 1 (a-d)

Sesję otworzył Przewodniczący Rady Pan Wojciech Szlosberger. Powitał radnych, zaproszonych gości, przybyłych mieszkańców. Stwierdził, że w sesji uczestniczy 13 radnych, jest zatem quorum niezbędne do podejmowania prawomocnych uchwał.

Ad.2.
Przewodniczący Rady Pan Wojciech Szlosberger zawnioskował do Rady o wprowadzenie do porządku obrad projektów uchwał w sprawach:
a)przyjęcia rezygnacji z funkcji Przewodniczącej  Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Szczytnej,
b)wyboru Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Szczytnej.
Ponadto poinformował, że na dzisiejszej sesji obecni są: Pan Zbigniew Horbowy – wyróżniony przez Radę Miejską tytułem „Honorowego Obywatela Szczytnej” oraz Pani Jadwiga Markisz i Pan Rafał Rola – nominowani do odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”, którzy z ważnych powodów nie mogli uczestniczyć w obchodach uroczystej sesji w dniu 1 grudnia 2003 r. W związku z tym zwrócił się z wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad punktu: Wręczenie statuetki i aktu nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej” oraz nadanie odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa”.
Następnie wystąpił o zgłaszanie innych propozycji zmian do porządku obrad.
Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk zawnioskował o wprowadzenie do porządku obrad projektów uchwał w sprawach:
 a)przejęcia przez Gminę Szczytna prowadzenia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczytnej,
 b)zmiany budżetu gminy na rok 2003,
 c)wydatków budżetu gminy, które w 2003 r. nie wygasają z upływem roku budżetowego.
Rada powyższe wnioski, każdy odrębnie, przyjęła jednogłośnie. Realizowała więc następujący porządek obrad:

1.Otwarcie sesji.
2.Porządek obrad.
3.Wręczenie statuetki i aktu nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej” oraz nadanie odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa”.
4.Podjęcie uchwał w sprawach:
a)przejęcia przez Gminę Szczytna prowadzenia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczytnej,
b)zmiany budżetu gminy na rok 2003,
c)wydatków budżetu gminy, które w 2003 r. nie wygasają z upływem roku budżetowego.
5.Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami.
6.Wnioski i interpelacje radnych.
7.Informacje Komisji Rewizyjnej z kontroli przeprowadzonych w:
a)Gimnazjum w Szczytnej,
b)Szkole Podstawowej w Chocieszowie.
8.Uchwalenie budżetu Gminy Szczytna na 2004 r.:
a)odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem Burmistrza,
b)odczytanie opinii komisji stałych, wniosków radnych,
c)odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej,
d)odczytanie stanowiska Burmistrza w sprawie opinii komisji i wniosków radnych,
e)dyskusja nad wniesionymi poprawkami i ich przegłosowanie,
f)głosowanie nad projektem uchwały budżetowej.
9.Podjęcie uchwał w sprawach:
a)przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2004,
b)zmiany uchwały Nr V/44/2003 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 24 marca 2003 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Szczytna,
c)zasad przyznawania dofinansowania do form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych, dla których Gmina Szczytna jest organem prowadzącym.
c)przyjęcia rezygnacji z funkcji Przewodniczącej  Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Szczytnej,
d)wyboru Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Szczytnej.
10.Odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych.
11.Informacje Przewodniczącego Rady.
12.Zakończenie obrad.

Ad.3.
Przewodniczący Rady poinformował zebranych, że Uchwałą Nr XII/95/2003 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 21 listopada 2003 r. w sprawie nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej” został nadany Panu Zbigniewowi Horbowemu, zgłoszonemu przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Szczytnej, tytuł „Honorowego Obywatela Szczytnej”. Osobie wyróżnionej przez Radę zostały wręczone przez Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna: Akt Nadania tytułu „Honorowego Obywatela Szczytnej”, Statuetka Honorowego Obywatela Szczytnej, a przez Przewodniczącego Rady Miejskiej - symboliczna wiązanka okolicznościowa.

Pan Zbigniew Horbowy podziękował Radzie Miejskiej w Szczytnej za uznanie i zaszczyt otrzymania tytułu oraz Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych w Szczytnej za desygnowanie do wyróżnienia. W wystąpieniu nawiązywał do osobistych wspomnień związanych ze Szczytną, podkreślał, że emocjonalnie czuje się związani z tym miastem i jego historią. Przybliżył zebranym charakterystykę okresu, w którym pracował w Hucie Szkła Gospodarczego w Szczytnej. Stwierdził, że był to okres, w którym w Hucie pracowało wielu wybitnych hutników i specjalistów w branży szklarskiej. To lata, które bardzo dobrze wspomina i do których często powraca. Zaznaczył, że współpraca z tymi osobami wywarła ogromny wpływ na jego życie osobiste i dalszą karierę. Obecnie piastując stanowisko rektora wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, w natłoku zajęć nie ma czasu na realizację swoich zamierzeń twórczych. Zakomunikował, że z prawdziwą przyjemnością przyjmuje tytuł „Honorowego Obywatela Szczytnej”, który jest dla niego, spośród wielu otrzymanych dotychczas odznaczeń, szczególnie bliski i miły. Podziękował jeszcze raz za docenienie zaangażowania, wkładu pracy i wysiłku, jaki włożył na rzecz Miasta i Gminy Szczytna.

Następnie Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna nadał honorową odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa”: Pani Jadwidze Markisz - rolnikowi zam. we wsi Słoszów oraz Panu Rafałowi Roli – lekarzowi weterynarii zam. w Łężycach. Wręczył także osobom wyróżnionym legitymacje stwierdzających nadanie odznak. Przewodniczący Rady Miejskiej złożył na ręce odznaczonych wiązanki okolicznościowe.

Głos oddano także reprezentantom Społeczno-Kulturalnego Stowarzyszenia „Młodzi dla Ziemi Kłodzkiej” z siedzibą w Szczytnej, którzy podziękowali radnym za zaufanie i wspieranie Stowarzyszenia oraz radcy prawnemu tut. Urzędu za pomoc w czynnościach formalnych niezbędnych do zarejestrowania Stowarzyszenia.

Ad.4.

a)Projekt uchwały w sprawie przejęcia przez Gminę Szczytna prowadzenia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczytnej przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk. Ponieważ uwag nie zgłoszono Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 13 radnych głosami: 12-za, przy 1 głosie wstrzymującym podjęła uchwałę w sprawie przejęcia przez Gminę Szczytna prowadzenia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczytnej.
Uchwała Nr XIV/98/2003 w sprawie przejęcia przez Gminę Szczytna prowadzenia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczytnej w załączeniu.

Załącznik nr 2

b)Projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na rok 2003 przedstawiła Skarbnik Miasta i Gminy Szczytna Teresa Maślakiewicz. Ponieważ uwag nie zgłoszono Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany budżetu gminy na rok 2003.
Uchwała Nr XIV/99/2003 w sprawie zmiany budżetu gminy na rok 2003 w załączeniu.

Załącznik nr 3

c)Projekt uchwały w sprawie wydatków budżetu gminy, które w 2003 r. nie wygasają z upływem roku budżetowego przedstawiła Skarbnik Miasta i Gminy Szczytna Pani Teresa Maślakiewicz.

Radny Pan Wiesław Kitel:
Załącznik nr 1 do projektu uchwały określa wykaz planowanych wydatków budżetu gminy, które w 2003 roku nie wygasają z upływem roku budżetowego. W dziale 851– Ochrona zdrowia, rozdziale 8515- Przeciwdziałanie alkoholizmowi zaplanowano kwotę 16.239 zł na budowę placu zabaw przy Gminnym Centrum Profilaktyki, Terapii Uzależnień i Interwencji Kryzysowej „Arka”. Czy można te środki przeznaczyć na dożywianie dzieci? Proszę wydanie  opinii przez radcę prawnego.

Radca prawny Pan Marian Kowol:
Rada jest władna dysponować środkami, które są w jej gestii. Ocena celowości tych środków nie należy do mnie, nie mogę zasugerować rozstrzygnięcia.

Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk:
Zgodnie z art. 182 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi dochody z opłat za wydane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz dochody z opłat za korzystanie z zezwoleń wykorzystywane będą na realizację gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i nie mogą być przeznaczane na inne cele. Dlatego wniosek radnego Wiesława Kitela nie może zostać rozpatrzony pozytywnie. Jednocześnie przypominam, że zgodnie z wnioskiem pokontrolnym Komisji Rewizyjnej z kontroli przeprowadzonej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczytnej w dniu 28.08.2003 r. pozostałą część środków niewykorzystanych do końca lipca 2003 na realizację profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej dla dzieci młodzieży należało wykorzystać na powstanie małego centrum rekreacyjnego przy Gminnym Centrum Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla dzieci i ich rodziców.

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Pani Mirona Duńka:
Podczas sesji Rada Miejska przyjęła jednogłośnie wnioski pokontrolne Komisji Rewizyjnej z kontroli przeprowadzonej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczytnej w dniu 28.08.2003 r. Zatem wniosek ten został poparty przez Radę.

Więcej uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 13 radnych głosami: 12-za, przy 1 głosie przeciw podjęła uchwałę w sprawie wydatków budżetu gminy, które w 2003 r. nie wygasają z upływem roku budżetowego.
Uchwała Nr XIV/100/2003 w sprawie wydatków budżetu gminy, które w 2003 r. nie wygasają z upływem roku budżetowego w załączeniu.

Załącznik nr 4

Ad.5.
Informację o działaniach podjętych w okresie między sesjami przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk.
Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie między sesjami w załączeniu.

Załącznik nr 5

Ad.6.
Radna Pani Mirona Duńka:
Proszę o ponowną opinię prawną radcę prawnego, czy kwotę 16.239 zł, zaplanowaną jako wydatek budżetu gminy, który w 2003 roku nie wygasa z upływem roku budżetowego w dziale 851– Ochrona zdrowia, rozdziale 8515- Przeciwdziałanie alkoholizmowi, można przeznaczyć na dożywianie dzieci?

Radna Pani Renata Idzik:
Są problemy z miejscami parkingowymi przy ul. Wolności w Szczytnej w obrębie zbiegu z ulicą Kościelną. Na kierowców parkujących w tym rejonie z powodu braku parkingu nakładane są przez funkcjonariuszy Policji mandaty. Tarasowany jest także wjazd na ulicę Nadrzeczną i jej teren. Utrudnia to dojazd do posesji mieszkańcom tej ulicy. Czy nie można utworzyć miejsc parkingowych na placu przy byłej rozlewni? Ponadto mieszkańcy zgłaszają uwagi do traktowania przez funkcjonariuszy Policji zbiegu ulic Wolności z Kościelną jako skrzyżowania. Wiąże się to z zaostrzoną procedurą w stosunku do kierowców.

Radny Pan Wiesław Kitel:
Od 1 stycznia 2004 r. na terenie Miasta i Gminy Szczytna będą zamknięte placówki świadczące opiekę medyczną w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej z powodu nie zawarcia kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czy nie powinniśmy rozplakatować ogłoszeń informujących o tym mieszkańców Gminy?

Ad.7.
a) Informację z przeprowadzonej kontroli w Gimnazjum w Szczytnej przedstawiła Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Pani Mirona Duńka. Poinformowała, że na podstawie uchwały Nr VII/65/2003 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 25 czerwca 2003 r. w sprawie planów pracy komisji Komisja Rewizyjna w składzie:
1.Mirona Duńka
2.Leszek Gunia
3.Marian Onak
przeprowadziła kontrolę w Gimnazjum w Szczytnej. Na wniosek Przewodniczącego Rady Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej odczytała zebranym protokół z przeprowadzonej kontroli w Gimnazjum w Szczytnej.
Protokół w załączeniu.

Załącznik nr 6

Przewodniczący Rady poinformował zebranych, że zgodnie z § 57 ust.3 Statutu Gminy Szczytna Rada po wysłuchaniu protokołu pokontrolnego i uwag kierownika kontrolowanej jednostki dotyczących kontroli i jej wyników oraz stanowiska Burmistrza podejmuje decyzje w głosowaniu jawnym o przyjęciu lub też odrzuceniu wniosków pokontrolnych. Zarówno kierownik kontrolowanej jednostki jak i Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna nie zgłosili uwag do protokołu.
Rada w obecności 13 radnych jednogłośnie przyjęła wnioski pokontrolne Komisji Rewizyjnej.

b) Informację z przeprowadzonej kontroli w Szkole Podstawowej w Chocieszowie przedstawił członek Komisji Rewizyjnej Pani Teresa Kopańska. Poinformowała, że na podstawie uchwały Nr VII/65/2003 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 25 czerwca 2003 r. w sprawie planów pracy komisji Komisja Rewizyjna w składzie:
1.Mirona Duńka
2.Teresa Kopańska
3.Andrzej Wasilewski
przeprowadziła kontrolę w Szkole Podstawowej w Chocieszowie. Na wniosek Przewodniczącego Rady Wojciecha Szlosbergera Pani Teresa Kopańska odczytała zebranym protokół z przeprowadzonej kontroli w Szkole Podstawowej w Chocieszowie.
Protokół w załączeniu.

Załącznik nr 7

Przewodniczący Rady poinformował zebranych, że zgodnie z § 57 ust.3 Statutu Gminy Szczytna Rada po wysłuchaniu protokołu pokontrolnego i uwag kierownika kontrolowanej jednostki dotyczących kontroli i jej wyników oraz stanowiska Burmistrza podejmuje decyzje w głosowaniu jawnym o przyjęciu lub też odrzuceniu wniosków pokontrolnych. Zarówno kierownik kontrolowanej jednostki jak i Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna nie zgłosili uwag do protokołu.
Rada w obecności 13 radnych jednogłośnie przyjęła wnioski pokontrolne Komisji Rewizyjnej.


Ad.8
Przewodniczący Rady przystąpił do procedury uchwalenia budżetu Gminy Szczytna na rok 2004.
a) Po odczytaniu projektu uchwały budżetowej oddał głos Burmistrzowi Miasta i Gminy Szczytna, który przedstawił uzasadnienie do uchwały.
b) Następnie zwrócił się do radnego Pana  Ireneusza Hoffmana - członka Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego o odczytanie opinii komisji stałych i wniosków radnych. Radny Ireneusz Hoffman poinformował, że Komisje stałe Rady Miejskiej w Szczytnej wydały pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie budżetu Gminy Szczytna na rok 2004. Stwierdził, że podczas wspólnego posiedzenia Komisji, poświęconemu temu projektowi uchwały, były zgłaszane przez radnych uwagi i wnioski, jednak największą trudność stanowiło wskazanie źródła finansowania postulowanych wydatków. Po dyskusji do protokołu zgłoszono dwa wnioski:
a)Komisja ds. Rozwoju Wsi na wniosek radnej Pani Teresy Gąbki wystąpiła o zwiększenie kwoty 7 tys. zł na zagospodarowanie terenu rekreacyjnego we wsi Słoszów – wniosek został wycofany z uwagi na złożoną przez Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna deklarację pomocy w tym zakresie oraz na fakt niewskazania przez Komisję źródła finansowania tego wydatku,
b)Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego na wniosek Przewodniczącego Rady wystąpiła o zwiększenie wydatków w dziale 750 - Administracja publiczna, rozdziale 75022 - Rady Gmin o kwotę 12 tys. zł z przeznaczeniem na diety radnych. Jako źródło pokrycia wskazano rezerwę ogólną w projekcie budżetu.
Kontynuując stwierdził, że zgodnie z uchwałą Nr VIII/72/2003 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 29 sierpnia 2003 r. w sprawie procedury uchwalania budżetu gminy oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi uchwalania budżetu Komisja właściwa ds. budżetu po konsultacji z przewodniczącymi pozostałych Komisji wycofała wniosek Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczytnej, kierując się tym, iż w trakcie roku budżetowego, jeżeli zajdzie taka potrzeba, zostanie dokonana stosowna zmiana w budżecie gminy. Ostatecznie Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego po uwzględnieniu opinii pozostałych Komisji Rady wydała pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie budżetu gminy Szczytna na rok 2004.
c)Opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu odczytał Przewodniczący Rady.
Opinia w załączeniu.

Załącznik nr 8

d-e) Ponieważ Komisje stałe Rady nie wystąpiły z wnioskami o skorygowanie projektu budżetu i wydały pozytywne opinie do tego projektu Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna nie przedstawił stanowiska w sprawie ewentualnych negatywnych opinii komisji i wniosków radnych. Tym samym nie przeprowadzono dyskusji nad wniesionymi poprawkami i nie przystąpiono do ich przegłosowania.

f)Rada w obecności 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie budżetu Gminy Szczytna na rok 2004.
Uchwała Nr XIV/101/2003 w sprawie budżetu Gminy Szczytna na rok 2004 w załączeniu.

Załącznik nr 9

Ad.9
a)Projekt uchwały w sprawie Przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2004 przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk. Przewodniczący Rady zwrócił się z zapytaniem do Przewodniczących poszczególnych Komisji Rady, czy podtrzymują zgłoszone podczas posiedzeń Komisji następujące wnioski:
1.Aby Załącznik Nr 2 do projektu uchwały dotyczył regulaminu konkursu ofert na pozalekcyjne zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży, a nie tylko regulaminu konkursu ofert na pozalekcyjne zajęcia sportowe,
2.Aby zmienić termin składania ofert do regulaminu konkursu ofert na pozalekcyjne zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży z dnia 15 stycznia 2004 r. na dzień 20 stycznia 2004 r.
Wnioskodawcy ww. wnioski podtrzymali, Rada przystąpiła więc do przegłosowania ewentualnych zmian w projekcie uchwały. Zarówno pierwszy, jak i drugi wniosek Rada w obecności 13 radnych przyjęła jednogłośnie. Innych uwag nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie Przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2004.
Uchwała Nr XIV/102/2003 w sprawie Przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2004 w załączeniu.

Załącznik nr 10

b)Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr V/44/2003 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 24 marca 2003 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Szczytna przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk. Do projektu uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały Nr V/44/2003 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 24 marca 2003 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy.
Uchwała Nr XIV/103/2003 w sprawie zmiany uchwały Nr V/44/2003 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 24 marca 2003 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy w załączeniu.

Załącznik nr 11

c)Projekt uchwały w sprawie zasad przyznawania dofinansowania do form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych, dla których Gmina Szczytna jest organem prowadzącym przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk. Do projektu uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Rada w obecności 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zasad przyznawania dofinansowania do form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych, dla których Gmina Szczytna jest organem prowadzącym.
Uchwała Nr XIV/104/2003 w sprawie zasad przyznawania dofinansowania do form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych, dla których Gmina Szczytna jest organem prowadzącym w załączeniu.

Załącznik nr 12

d)Przewodniczący Rady odczytał pisemną rezygnację z funkcji Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Pani Mirony Duńki.
Pismo w załączeniu.

Załącznik nr 13

Zainteresowana zwróciła się do Rady o przyjęcie rezygnacji ze względów osobistych. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji z funkcji Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Szczytnej.
Rada w obecności 13 radnych głosami: 12-za, przy 1 głosie wstrzymującym podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia rezygnacji z funkcji Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Szczytnej.
Uchwała Nr XIV/105/2003 w sprawie przyjęcia rezygnacji z funkcji Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Szczytnej w załączeniu.

Załącznik nr 14

e) Przewodniczący Rady wystąpił do radnych z wnioskiem o zgłaszanie kandydatur na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Szczytnej. Poinformował, że zgodnie z § 41 ust. 2 Statutu Gminy Szczytna Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wybiera Rada. Zgłoszono kandydaturę radnej Pani Teresy Kopańskiej. Kandydatka wyraziła zgodę.
Rada w obecności 13 radnych głosami: 12-za, przy 1 głosie wstrzymującym podjęła uchwałę w sprawie wyboru Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Szczytnej.
Uchwała Nr XIV/106/2003 w sprawie wyboru Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Szczytnej w załączeniu.

Załącznik nr 15

Ad.10

Na interpelację radnej Pani Mirony Duńki odpowiedzi udzielił radca prawny PamnMarian Kowol:

Temat ten był poruszany podczas dzisiejszej sesji w punkcie dotyczącym podjęcia uchwały w sprawie wydatków budżetu gminy, które w 2003 r. nie wygasają z upływem roku budżetowego.
Podtrzymuję stanowisko, że kwoty 16.239 zł, zaplanowanej jako wydatek budżetu gminy, który w 2003 roku nie wygasa z upływem roku budżetowego w dziale 851– Ochrona zdrowia, rozdziale 8515- Przeciwdziałanie alkoholizmowi, nie można przeznaczyć na inne cele niż na realizację gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Budowa placu zabaw przy Gminnym Centrum Profilaktyki, Terapii Uzależnień i Interwencji Kryzysowej „Arka” jest w tym przypadku zadaniem, które niż pozostaje w sprzeczności z art. 182 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Natomiast realizacja zadania „dożywianie dzieci” nie jest możliwa z tego tytułu.

Na interpelację radnej Pani Renaty Idzik odpowiedzi udzielił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk:
Istotnie, zgłaszana przez Panią interpelacja jest słuszna. W nowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta Szczytna ujęto w rejonie skrzyżowania ulic Wolności z Kościelną utworzenie kilku miejsc parkingowych. Ponadto możliwość taka zaistnieje podczas realizacji zadania inwestycyjnego „Budowa wodociągu w ulicy Wolności” finansowanego w części z programu SAPARD. Choć na placu przy byłym browarze nie ma zakazu parkowania, niewielu kierowców korzysta z tego miejsca, aby samochód tam pozostawić. Nie mniej jednak Pani propozycja będzie rozważona.

Poproszony o zabranie głosu w sprawie kwalifikacji zbiegu ulic Wolności i Kościelnej Kierownik Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji w Szczytnej Pan Andrzej Gębczyński poinformował, że na dzień dzisiejszy odpowiedź Policji jest jednoznaczna – w myśl przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym rejon ten należy traktować jako skrzyżowanie. W związku z tym obowiązują tam określone zasady, włącznie z zakazem postoju i zatrzymywania się. Jednocześnie zaznaczył, że na żadnego z kierowców dokonującego rozładunku towaru do sklepów funkcjonujących w tym obszarze nie został nałożony mandat za parkowanie w miejscu niedozwolonym. Poinformował, że nasilały się skargi mieszkańców kierowane do tut. Rewiru w sprawie niemożliwości wyjazdu z posesji z powodu zablokowania wyjazdu przez innym pojazd, także w formie pisemnej. W związku z tym zintensyfikowano działania mające na celu rozwiązanie tego problemu. Na zakończenie dodał, że Policja traktuje w tym zakresie wszystkich równo, zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych.

Na interpelacje radnego Wiesława Kitela odpowiedzi udzielił Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna Pan Edward Kondratiuk:
Społeczeństwo na bieżąco jest informowane, że od 1 stycznia 2004 r. większość placówek świadczących opiekę medyczną w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej z powodu nie zawarcia kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia nie będzie otwartych. Na terenie Miasta i Gminy Szczytna mieszkańcy zostali także o tym uprzedzeni.

Ad.11
Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że dniu 23 grudnia b.r. do Rady Miejskiej w Szczytnej wpłynęła uchwała nr 119/2003 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej z siedzibą we Wrocławiu w sprawie stwierdzenia nieważności części uchwały Rady Miejskiej w Szczytnej Nr XII/86/2003 z dnia 21 listopada 2003 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych i zwolnień w 2004 r. Stwierdził, że uchwałą Kolegium uchylono pkt 2 i 4 w § 1 oraz § 4 cyt. uchwały. Celem zapoznania się z pełnym tekstem uchwały Kolegium wraz z uzasadnieniem zainteresowanych skierował do pok. nr 14 Urzędu Miasta i Gminy w Szczytnej (siedziba Rady Miejskiej).

Ad.12.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady podziękował wszystkim za udział w obradach i ogłosił zamknięcie obrad XIV sesji Rady Miejskiej.

Na tym protokół zakończono.
Protokołowała A.Sitarz.

Przewodniczący Rady Miejskiej

WOJCIECH SZLOSBERGER

 

Pozostałe załączniki do wglądu w biurze Rady.

 
informacje wprowadził:Piotr Popławski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 12 Styczeń 2004 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 432550